اخبار ارز دیجیتال

آیا استیبل کوین های الگوریتمی آینده ای دارند مانند کوین های متمرکز که تحت بررسی هستند؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

به گفته برخی کارشناسان، استیبل کوین های فیات آنقدر عمیق در مبادلات جا افتاده اند که استیبل کوین های الگوریتمی هرگز افزایش نخواهند داد.

استیبل کوین بومی بایننس، Binance USD (BUSD)، سومین استیبل کوین بزرگ ایالات متحده بود که توسط پلتفرم زیرساخت بلاک چین Paxos Trust Company از طریق قرارداد انتقال فناوری بین دو شرکت صادر شد.

با این حال، در 13 فوریه، وزارت خدمات مالی نیویورک به Paxos دستور داد تا انتشار توکن های جدید BUSD را متوقف کند.

این اقدام چند روز پس از آن صورت می گیرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اعلامیه ولز را صادر کرد که ادعا می کرد BUSD قوانین اوراق بهادار را نقض می کند.

Changpeng Zhao، مدیر عامل بایننس می‌گوید که یک سرکوب نظارتی باعث می‌شود که چندین کسب‌وکار ارزهای دیجیتال دیگر در آینده نزدیک از استیبل‌کوین‌های وابسته به دلار دور شوند و به دنبال توکن‌های جایگزین مرتبط با یورو یا ین ژاپن باشند. حتی پیش‌بینی می‌کردم که مجبور شوم.

نظرات ژائو که در یک جلسه AMA (از من هر چیزی بپرس) در توییتر منتشر شد، گفت که اگرچه طلا گزینه پشتیبان خوبی است، اما دارایی‌های اکثر افراد واقعی است. وی اذعان داشت: تسلط دلار در بازارهای بین المللی، آن را تبدیل به ارز قانونی کرده است. این یکی از دلایل اصلی محبوبیت استیبل کوین های وابسته به دلار است. با این حال، اقدامات نظارتی علیه چنین دارایی‌هایی ممکن است راه را برای سایر استیبل کوین‌ها باز کند.

ژائو همچنین در مورد نقش استیبل کوین های الگوریتمی صحبت کرد که بسیاری از آنها عمدتاً غیرمتمرکز هستند و اینکه این نوع استیبل کوین ها می توانند در آینده نقش مهم تری در اکوسیستم کریپتو ایفا کنند. توکن ها

استیبل کوین های الگوریتمی به طور سنتی بدون وثیقه هستند. در عوض، آن‌ها از الگوریتم‌های ریاضی استفاده می‌کنند که اغلب به مدل‌های نشانه‌شناسی مرتبط هستند، نه اینکه توسط دارایی‌های دنیای واقعی مانند دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند.

اکثر پروژه های استیبل کوین الگوریتمی از سیستم توکن دوگانه استفاده می کنند. این دارایی ناپایدار است که با حفظ استیبل کوین و سیستم عرضه و تقاضا، استیبل کوین را ثابت نگه می دارد که ارزش استیبل کوین را تغییرناپذیر نگه می دارد. مقادیر مساوی از توکن های بومی یا فرار سوزانده می شوند تا ارزش خاصی در یک استیبل کوین برش داده شود.

پس از اقدامات نظارتی علیه BUSD، بایننس به چندین استیبل کوین جایگزین، از جمله چندین استیبل کوین غیرمتمرکز، روی آورده است تا نیازهای نقدینگی مبتنی بر استیبل کوین را برآورده کند. از 16 تا 24 فوریه، بایننس 180 میلیون استیبل کوین TrueUSD (TUSD) منتشر کرد.

بایننس پس از ممنوعیت BUSD، TrueUSD را منتشر کرد.منبع: توییتر

استیبل کوین های غیرمتمرکز گذشته کثیفی دارند

استیبل کوین های غیرمتمرکز ابتدا در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) با ایجاد Dai (DAI) توسط MakerDAO محبوب شدند. DAI میخ های خود را از طریق یک سیستم قرارداد هوشمند که توسط یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) اداره می شود، حفظ می کند. در حالی که DAI به ارزش غیرمتمرکز خود وفادار است، اما در اپیدمی بانکی اخیر گرفتار شده است که همراه با کوین USDC منتشر شده توسط دایره (USDC) باعث افت فشار شده است.

استیبل کوین‌های الگوریتمی به ارزش غیرمتمرکز اکوسیستم رمزنگاری وفادار می‌مانند، اما پیاده‌سازی واقعی آن‌ها سابقه مشکلی داشته است، به ویژه اکوسیستم Terra و استیبل کوین الگوریتمی آن، TerraUSD (UST) (اکنون TerraClassicUSD (USTC) نامیده می‌شود) در حال فروپاشی است.

استیبل کوین الگوریتمی Terra به عنوان مثالی بارز از اینکه چگونه استیبل کوین های غیرمتمرکز می توانند به جریان اصلی تبدیل شوند، تلقی می شد. با این حال، پس از depegging و متعاقب آن فروپاشی اکوسیستم، آینده چنین استیبل کوین هایی زیر سوال می رود.

استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز تحت تأثیر حادثه Terra قرار گرفتند و شهرت این استیبل‌کوین‌ها با اقدامات دو کوون، یکی از بنیان‌گذاران آزمایشگاه‌های Terraform لکه‌دار شد.کوون از اجرای قانون طفره رفت در حالی که مدعی شد علیرغم زنجیر بودن این شکست تقصیر او نبوده است. شواهد و مدارک Depegg نشان می دهد که توسط یکی از نهادها ایجاد شده است که بیش از 450 میلیون دلار در UST در بازار آزاد تخلیه کرده است. گفته می شود که خود کوون کنترل این نهاد را در دست داشته است. وی اخیرا توسط مقامات مونته نگرو دستگیر شد.

با توجه به اینکه استیبل کوین های متمرکز تحت نظارت نظارتی قرار دارند و اعتماد به استیبل کوین های الگوریتمی در حال سقوط است، آینده برای استیبل کوین های غیرمتمرکز چگونه خواهد بود؟ آیا دارید؟

حسن شیخ، یکی از بنیانگذاران پلتفرم انکوباتور غیرمتمرکز DAO Maker، به کوین تلگراف گفت که گذار به استیبل کوین های غیرمتمرکز آنطور که مردم انتظار دارند پیش نمی رود. صرافی‌های متمرکز به‌طور عمودی یکپارچه هستند و زنجیره‌ها، کیف پول‌ها، راه‌حل‌های سهام، عملیات استخراج و غیره را ایجاد می‌کنند.

استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز که صرافی‌ها اتخاذ می‌کنند هنوز در بازار نیستند. نه DAI یا چیزی شبیه به آن. احتمالاً پروتکل‌هایی مانند Maker را فورک می‌کنند و کشش را برای استیبل‌کوین‌های کنترل‌شده «غیرمتمرکز» برای به دست آوردن ارزش آن‌ها ایجاد می‌کنند. خیر، و احتمالاً هنوز وجود ندارد. .

در مورد مسائل نظارتی BUSD، شیخ گفت که این تنها اولین آزمایش تمایل مردم برای حرکت به سوی استیبل کوین‌های صادر شده توسط صرافی‌های جدید است. در صورت اثبات، بازار تغییر خواهد کرد. او اضافه کرد که انتظار داشتن نسخه Binance از DAI منطقی است.

Shake همچنین مسائل مهم مربوط به استیبل کوین های غیرمتمرکز در حال حاضر در بازار را روشن می کند. او گفت که بیشتر این استیبل کوین ها عمیقاً در USDC ریشه دارند و بنابراین تا حد زیادی غیرمتمرکز هستند.

بسیاری از استخرهای صرافی غیرمتمرکز و استیبل کوین های غیرمتمرکز مانند DAI و Frax (FRAX) دارای وثیقه قابل توجهی در معرض USDC هستند. به همین دلیل است که MakerDAO، ناشر DAI، پیشنهادهای فوری را برای مقابله با ریسک ناشی از قرار گرفتن در معرض وثیقه USDC 3.1 میلیارد دلاری در طول دوره اخیر depeg ارائه کرده است.

در هر صورت، “هاله بازاریابی غیرمتمرکز با مبارزات اخیر USDC که به سرعت میخ DAI را از بین برده است، از بین رفته است. تغییر به سکه بسیار دور است، صرافی ها صرفاً برای افزایش حجم، معدود BTC/DAI و موارد مشابه از آنها حمایت می کنند. جفت‌های موجود در فعالیت آنقدر ضعیف هستند که ممکن است هیچ نشانه‌ای از حرکت به سمت ثبات غیرمتمرکز در میان شرکای عمده نقدینگی نشان ندهند.

صرافی های کریپتو با استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات ادغام می شوند

استیبل کوین های تحت حمایت فیات یک راه نجات در دنیای ارزهای دیجیتال امروزی هستند. در روزهای اولیه مبادلات ارزهای دیجیتال، این استیبل کوین‌ها به عنوان ابزاری برای ورود بسیاری از معامله‌گران عمل می‌کردند و همچنین در دهه گذشته به تامین‌کنندگان مهم نقدینگی تبدیل شده‌اند.

Seek به Cointtelgraph گفت: «استیبل کوین‌های با پشتوانه فیات آنقدر عمیق در صرافی‌ها ریشه دارند که با وجود بررسی‌های نظارتی، بعید به نظر می‌رسد شاهد تغییرات بزرگی باشند.

عبدالرفای گدیت، یکی از بنیانگذاران پلتفرم معاملات ارز دیجیتال Signaly، به کوین تلگراف گفت که علیرغم کاهش اخیر USDC، پلتفرم های معاملاتی ارزهای دیجیتال همچنان با استیبل کوین های متصل به دلار آمریکا معامله می کنند.

“من شخصا به این اعتقاد دارم [Tether] USDT بهترین استیبل کوین در حال حاضر است که با دقت 1:1 ثابت شده و همچنین به دور از مقررات ناعادلانه است. [Silicon Valley Bank]در غیر این صورت آنها یک تجارت عالی را اداره می کنند.

او به کوین تلگراف گفت که استیبل کوین های متمرکز، رگ حیات اکوسیستم ارزهای دیجیتال هستند و علیرغم فشارهای نظارتی، یک نیروی مسلط باقی خواهند ماند.

گادیت گفت صرافی‌ها ممکن است از ایالات متحده دور شوند، اما استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات همچنان حاکم خواهند بود.

“اقدامات BUSD برای من قربانی به نظر می رسد. من فکر می کنم غیرقابل درخواست و کاملاً ناعادلانه است. صادرکنندگان باثبات سعی خواهند کرد از ایالات متحده دور بمانند.”

تتر (USDT) علیرغم بررسی‌های نظارتی مداوم علیه بسیاری دیگر از استیبل‌کوین‌های وابسته به دلار، همچنان بر بازار استیبل کوین تسلط دارد. کارشناسان صنعت بر این باورند که اگرچه استیبل کوین های غیرمتمرکز امیدوارکننده به نظر می رسند، اما اجرای واقعی آن ها مشکوک است. بنابراین، استیبل کوین های متمرکز ممکن است همچنان بر بازار ارزهای دیجیتال تسلط داشته باشند.نویسنده: Prashant Jha

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا