اخبار ارز دیجیتال

چگونه فناوری بلاک چین و dMRV می توانند به بازارهای تجارت کربن کمک کنند

ترکیب بلاک چین با پروتکل های نظارت، گزارش و تأیید دیجیتال نه تنها ممکن است VCM را بهبود بخشد، بلکه حتی ممکن است VCM را نجات دهد.

در حالی که اجماع جهانی وجود دارد که انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) سیاره را گرم می‌کند، تلاش برای اندازه‌گیری، گزارش و تأیید دقیق این انتشارات چالشی برای محققان، سازمان‌های غیرانتفاعی، مشاغل و سازمان‌ها است.

این امر به ویژه برای پروژه‌های مبتنی بر طبیعت برای کاهش سطح دی اکسید کربن، مانند کاشت درختان و احیای جنگل‌های حرا، صادق است.

این امر مانع از توسعه بازار کربن داوطلبانه (VCM) شده است که در آن اعتبارات کربن افست معامله می شود. در حالی که این “تغییرها” گاهی به عنوان مجوزهای آلودگی در نظر گرفته می شوند، VCM ها به کمیت کردن اثرات زیست محیطی فعالیت های صنعتی و مصرف کننده کمک می کنند و حداقل به طور غیرمستقیم شرکت ها را برای محدود کردن انتشار انگیزه می دهند.

با این حال، VCM اخیرا مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. یک مطالعه ۹ ماهه توسط روزنامه بریتانیایی گاردین و چندین سازمان دیگر نشان داد که بیش از ۹۰ درصد از “اعتبارات جبران خسارت جنگل های بارانی” تایید شده توسط شرکت معتبر صدور گواهینامه Vera “احتمالاً اعتبارات خیالی است، نه واقعی” و نشان دهنده کاهش کربن نیست. ” ”

در حالی که این کشف بخش تجارت کربن را شوکه کرده است، همچنین الهام بخش تفکر جدیدی در مورد چگونگی اندازه گیری، گزارش و تأیید اثربخشی پروژه های کاهش کربن است. برای مثال، نظارت، گزارش و تأیید دیجیتال (dMRV)، از فناوری‌های جدیدی مانند سنجش از راه دور، تصاویر ماهواره‌ای و یادگیری ماشینی برای خودکارسازی این فرآیند استفاده می‌کند. DMRV همچنین از فناوری بلاک چین برای اهدافی مانند قابلیت ردیابی، امنیت و شفافیت استفاده می کند.

همه اینها هنوز جدید هستند، اما بسیاری معتقدند dMRV می تواند بازار کربن را در پی رسوایی Vera احیا کند. همچنین می‌تواند کمبود حسابرسان و بازرسان انسانی موجود در سراسر جهان را برای ارزیابی پروژه‌های گازهای گلخانه‌ای، به‌ویژه پروژه‌های مشکل‌سازتر «مبتنی بر طبیعت» پر کند. علاوه بر این، ممکن است طیف وسیع تری از داده ها را جمع آوری کرده و در زمان واقعی در دسترس قرار دهیم. نکته مهم این است که برای اولین بار امکان مقایسه جهانی پروژه ها را فراهم می کند.

“تفاوت بزرگ”

“DMRV در اینجا تفاوت بزرگی ایجاد می کند زیرا مقایسه کمی مداخلات مختلف مبتنی بر طبیعت را به یک زمینه جهانی منتقل می کند که می توان آنها را با یکدیگر مقایسه کرد.” آنیل مداباپدی، استاد دانشگاه کمبریج و “این یک خط مبنا منحصر به فرد است.” مدیر مرکز اعتباری کربن کمبریج به کوین تلگراف گفت.

برخی از این هم فراتر می روند. dClimate، یک شبکه زیرساخت غیرمتمرکز داده های آب و هوایی، در ماه مارس که در یک پست وبلاگی اعلام کردم، گفت: «فناوری اندازه گیری، گزارش و تأیید دیجیتال (dMRV) این پتانسیل را دارد که شیوه عملکرد بازارهای کربن داوطلبانه (VCM) را متحول کند.

با این حال، سؤالات باقی می ماند: شاید برای جلوگیری از تغییرات آب و هوایی این خیلی کم و دیر است؟ و اگر خیلی دیر نشده باشد، آیا پیشرفت متوقف خواهد شد مگر اینکه روش‌شناسی بهتری ایجاد شود، مانند تعیین کمیت جنگل‌های بارانی برزیل که کربن جهانی را کاهش می‌دهند؟ آیا این فرآیند به بلاک چین نیاز دارد؟ اگر چنین است، چرا؟ و آیا dMRV واقعاً می‌تواند بازارهای کربن داوطلبانه را «انقلاب» کند، یا این فقط یک فرافکنی است؟ آیا این یک اغراق است

مایلز آستین، مدیرعامل شرکت فناوری تغییرات آب و هوایی Hyphen Global AG به Cointelegraph گفت: «هیچ وقت دیر نیست. ما اکنون در یک لحظه حساس هستیم.» رسوایی ورا و ادامه ادعاهای «گرین شویی» از سوی شرکت ها، شرکت های بیشتری را نسبت به حمایت از پروژه های کاهش کربن محتاط می کند.

آستین گفت: “ادراکات اعتبار و امکان سنجی مرتبط با دارایی های مبتنی بر طبیعت در هر دو بخش عمومی و خصوصی تحت تاثیر نامطلوب قرار گرفته است.” اما در این لحظه حساس افزود:

DMRV این پتانسیل را دارد که تأثیر زیادی بگذارد، نه فقط برای بهبود این بازارها، بلکه برای نجات آنها.»

ممکن است مقایسه dMRV با MRV معمولی مفید باشد. MRV های سنتی برای کمک به اثبات اینکه فعالیت هایی مانند کاشت درختان یا حذف گازهای گلخانه ای دودکش واقعاً انجام شده است. این یک پیش نیاز برای افزودن ارزش پولی به فعالیت ها است و برای عملکرد بازارهای تجارت کربن ضروری است.

آنا لرنر نسبیت، مدیر عامل Climate Collective، به Cointelegraph گفت که MRV سال‌ها از گزارش‌دهی پایداری حمایت کرده است. اما «تعدادی ضعف وجود دارد، از جمله اتکای زیاد به داده‌های ذهنی، هزینه‌های بالا، زمان‌بندی طولانی و اتکا به «کارشناسان بین‌المللی» یا مشاوران.

مجله: کتیبه بازگشتی: بیت کوین “ابر کامپیوتر” و BTC DeFi به زودی عرضه می شود

به گفته مداواپدی مرکز کمبریج، مشکل ذاتی در تعیین کمیت پروژه‌های مبتنی بر طبیعت این است که «در چند دهه گذشته، مکانیسم‌های سنتی برای انجام کمی‌سازی بسیار دستی بوده و مقایسه با آن‌ها دشوار است».

مکانیسم‌های کمی که برای این ارزیابی‌ها استفاده می‌شود بسیار استاندارد نیست. اینها عبارتند از «اضافی بودن» (یعنی تفاوت خالص آب و هوای پروژه چقدر است؟)، تداوم (تا چه مدت تأثیرات ادامه خواهد داشت؟)، و نشت (عوارض خارجی منفی مانند جنگل زدایی). جنسیت به سادگی به مکان دیگری منتقل شد؟). ).

به گفته Nesbitt، DMRV یک سیستم کاملا یکپارچه است که نه تنها داده های دیجیتال را از طریق اینترنت اشیا، حسگرها و فناوری های دیجیتال جمع آوری می کند، بلکه داده ها را در یک دفتر کل بلاک چین توزیع شده کاملا دیجیتالی پردازش و ذخیره می کند. داده های دقیق تر از پروتکل دیجیتالی MRV. ”

دانیل وویس، مدیر ارشد فناوری در تیمرز، ارائه‌دهنده راه‌حل‌های متمرکز بر پایداری، گفت DMRV به طور بالقوه می‌تواند حجم کاری حسابرسان و بازرسان مورد نیاز برای اعتبارسنجی پروژه‌های کاهش انتشار را کاهش دهد. او بیان می‌کند که یک جنسیت وجود دارد، و می‌نویسد:

“با سوابق دستی MRV، هر حسابرس یا بازرس ممکن است تنها قادر به تأیید ۱۵۰ پروژه در هر سال باشد، زیرا نیاز به ردیابی داده های لازم و تطبیق همه آنها است.”

او تخمین می زند که دیجیتالی کردن این فرآیند می تواند ۷۵ درصد در زمان و هزینه صرفه جویی کند.

آیا بلاک چین می تواند به حل فرآیندهای «پیچیده» کمک کند؟

مایکل کلی، یکی از بنیانگذاران و مدیر تولید پروتکل جنگل باز، یک پلتفرم باز برای بلاک چین، گفت: «راستش بگویم، بازارهای کربن داوطلبانه و تنظیم شده به بلاک چین برای صدور دارایی و قابلیت ردیابی نیاز دارند. پسوندهای مبتنی بر طبیعت راه حل – به کوین تلگراف گفت.

او گفت که روند فعلی MRV “پیچیده” است و “بدون برنامه زمانی قابل مشاهده، بدون قابلیت ردیابی، هزینه های مکرر مکرر و غیره” است. در نتیجه، “مردم برای گرفتن اعتبارات کربن مردد هستند.”

ترکیب DMRV و بلاک چین می تواند همه چیز را تغییر دهد. “اگر آنها می توانستند همه چیز را ببینند، [a project] – تا بارگذاری هر درخت در طرح نمونه ۲۰ ساله – شرکت کنندگان جدید وارد عرصه خواهند شد. ”

نسبیت خاطرنشان کرد که پیشرفت‌های تدریجی MRV، مانند دیجیتالی کردن فرم‌های ارسال، به فناوری بلاکچین زیادی نیاز ندارد، اما می‌تواند قیمت‌گذاری جامع‌تر یا صرفاً دارایی را امکان‌پذیر کند و قیمت‌گذاری را منطقی‌تر کند. ویژگی هایی مانند قراردادهای هوشمند که فعال می شوند. غرامت به جوامع محلی درگیر در پروژه های اعتبار کربن. ”

با این حال، ممکن است محدودیتی برای اینکه فناوری بلاک چین می تواند مشکل را حل کند، وجود داشته باشد. بلاک چین اجازه می دهد تا “یک رکورد تغییرناپذیر از جریان داده ها به روشی شفاف، ایمن، خودکار و قابل ممیزی” وجود داشته باشد، اما آستین Hyphen پیشنهاد کرد که ممکن است کافی نباشد.

DMRV فقط به اندازه داده‌ها و روش‌شناسی استفاده شده خوب است. اگر یک متدولوژی معیوب را انتخاب کنید و آن را روی بلاک چین دیجیتالی کنید، در نهایت با یک dMRV غیرقابل تغییر و ضد عیب مواجه خواهید شد.

از نظر آستین، بهبود روش شناسی مهم است. او به کوین تلگراف گفت: «رویکردهای مبتنی بر فعالیت برای موتورهای احتراقی و فرآیندهای صنعتی به خوبی کار می‌کنند، جایی که شما می‌توانید با دقت فاکتورها را اندازه‌گیری و ضرب کنید.

اما اینها واقعاً برای “راه حل های مبتنی بر طبیعت” کار نمی کنند. به عنوان مثال، بر اساس بسیاری از متغیرها مانند خشکسالی، بارندگی و رطوبت، یک جنگل برزیل ممکن است کربن بیشتری نسبت به جنگل اندونزی با همان اندازه جذب کند.

“طبیعت یک دارایی تنفسی و زنده است. بنابراین، روش باید مقدار واقعی CO2/CO2e را اندازه گیری کند. [carbon dioxide/carbon dioxide equivalent] آستین گفت: این یک سینک یا منبع است، به جای محاسبه بهترین حدس.

تحقیقات در این زمینه به ویژه در پاسخ به بحث ورا در حال انجام است. جولیا جونز، استاد علم حفاظت در دانشگاه بانگور، به کوین تلگراف گفت: «محققان در این زمینه نشان می‌دهند که چگونه می‌توان کیفیت اعتبارات کربن «بدون جنگل‌زدایی» را بهبود بخشید. “اما مسلماً قبل از اینکه تحقیقات جدید به سیاست و عمل تبدیل شود، کمی تاخیر وجود دارد.”

مرکز اعتبار کربن کمبریج در واقع سال گذشته یک نمونه اولیه تحقیقاتی ساخت که نشان می‌دهد بازار اعتبار کربن در بلاک چین تزوس چگونه می‌تواند باشد. ماداواپدی به کوین تلگراف گفت: “اولین مشاهدات ما این بود که بلاک چین واقعاً گلوگاه اینجا نیست. زیرساخت ها همه خوب کار می کنند و ما یک نقشه راه فناوری محکم برای گسترش داریم.” مانع در جای دیگری بود.

یکی از عواملی که مانع پذیرش معنی دار می شود، عدم عرضه پروژه های قابل اعتماد است، زیرا مکانیسم های کمی سازی، یعنی اضافه بودن، ماندگاری، نشت، به تازگی به عنوان زیرساخت ماهواره ای بالغ شده اند، و الگوریتم های مربوطه در معرض بررسی همتا هستند. در آینده معرفی خواهد شد.»

Lidar نقاط نقشه برداری از درختان در جنگل ملی سیرا.منبع: گیت تحقیق

آقای کلی همچنین گفت که فقدان “پروژه های توسعه کربن با کیفیت و اعتبارات قابل دسترسی”، به ویژه در زیربخش دارایی های مبتنی بر طبیعت، یک مانع مهم برای VCM است.

پروژه‌هایی مانند جنگل‌کاری، جنگل‌کاری، احیای حرا و حفاظت از تنوع زیستی در حال حاضر با کمبود بودجه مواجه هستند. این کمبود پروژه ها منجر به کمبود اعتبار می شود و آن را به یک مشکل مرغ و تخم مرغ تبدیل می کند.

کلی گفت: “نتیجه این سیستم این است که اعتبارات کربن یک سیستم نسبتاً غیرقابل نقد، پیچیده و مقیاس پذیر است که سهامداران را از جمع آوری سرمایه، خرید دارایی و تجارت برای مشارکت در بازار منصرف می کند.”

مدهاباپدی گفت: “بزرگترین مانع در حال حاضر اعتماد جمعی به بازار داوطلبانه است. ما امیدواریم که کار ما روی دیجیتالی کردن و طراحی سیستماتیک و انتشار تجزیه و تحلیل کمک کند تا این شکاف برطرف شود.”

“طوفان کامل”؟

در مورد ادعاهای ذکر شده در بالا مبنی بر اینکه فناوری dMRV پتانسیل ایجاد انقلابی در شیوه عملکرد بازارهای داوطلبانه کربن را دارد، چطور؟

اخیرا: مالی اسلامی و وب ۳ در هفته بلاک چین استانبول روی صحنه است

Nesbitt گفت: “DMRV در قلب افزایش یکپارچگی داده ها است که به نوبه خود یکپارچگی فرآیند را بهبود می بخشد.” “خب، من فکر می کنم dMRV برای ایجاد یک بازار کربن داوطلبانه موفقیت آمیز ضروری است. با این حال، با توجه به بسیاری از پیشرفت ها و برنامه های کاربردی dMRV که قبلاً اجرا شده اند، فکر نمی کنم بازار را متحول کند. این ممکن است کمی طولانی باشد. گفتن.”

کلی دو روند دلگرم کننده در نفوذ گاردین می بیند. در معرض گذاشتن. او گفت، در حالی که شرکت‌های متعارف سنتی مانند Verra و Gold Standard اکنون مشتاق هستند که فرآیندهای خود را دیجیتالی کنند و “آنها را شفاف‌تر و قابل اعتمادتر کنند.” ، دید و کیفیت. ”

او افزود که نتیجه می تواند “یک طوفان عالی برای تسهیل بازار کربن داوطلبانه مایع، یعنی روی زنجیره” باشد.

نویسنده: Andrew Singer

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا