اخبار ارز دیجیتال

DMI دریافت که CBDC برای پرداخت‌های بین‌مرزی پوشش داده نمی‌شود، پتانسیل بالایی برای متاورس دارد

سومین گزارش پرداخت سالانه مؤسسه پول دیجیتال، CBDC و سایر روش‌های پرداخت را برای اولین بار از دریچه ابزارهای پرداخت فرامرزی بررسی می‌کند.

هدف توسعه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) هم برای بانک‌های مرکزی در اقتصادهای ملی و هم برای افرادی که به آنها خدمت می‌کنند، شامل می‌شود. در همین حال، طبق یک گزارش جدید در مورد صنعت پرداخت، فناوری پرداخت های فرامرزی تقریباً همیشه در جاهای دیگر توسعه یافته است.

موسسه پول دیجیتال (DMI)، بخشی از انجمن موسسات مالی رسمی پولی، سومین گزارش سالانه آینده پرداخت‌ها را در ۸ دسامبر منتشر کرد. بخشی که مکمل یافته های DMI است. این اولین بار بود که استعلام بانک مرکزی درج شد.

در نظرسنجی خود، کارکنان DMI دریافتند که توسعه CBDC “شتاب می گیرد” و انتظار دارند که دو سوم بانک های مرکزی ظرف یک دهه CBDC داشته باشند. ۱۲ درصد دیگر از پاسخ دهندگان بانک مرکزی گفتند که اصلاً برنامه ای برای انتشار CBDC ندارند. هنگامی که در مورد اهداف بانک مرکزی سؤال شد، بیش از یک چهارم بانک‌های مرکزی گفتند که نقش خود را در عرضه پول حفظ خواهند کرد و بیش از ۱۰ درصد به شمول مالی اشاره کردند. “دیگر” زیاد ذکر شد.

هیچ یک از بانک ها «تسهیل پرداخت های فرامرزی» را به عنوان یکی از اهداف خود انتخاب نکردند. با این وجود، نزدیک به ۳۵٪ از بانک ها معتقدند که CBDC های متقابل امیدوارکننده ترین راه برای بهبود پرداخت ها هستند. هنگامی که در مورد استیبل کوین ها پرسیده شد، تقریباً ۹۰ درصد از بانک ها آنها را به عنوان “فرصتی برای کارآمدتر کردن پرداخت های برون مرزی” شناسایی کردند.

مرتبط: اتاق فکر جهانی پیشنهاد می کند که بلاک چین در امور مالی عمومی می تواند به کاهش تقلب کمک کند

سیستم های پرداخت برون مرزی مبتنی بر فیات به سرعت در حال توسعه هستند. با این حال، با توجه به اینکه تنها حدود ۷۰ کشور استاندارد پیام رسانی ISO20022 را پذیرفته اند، موانع قابل توجهی برای دستیابی به دسترسی جهانی، به ویژه تبادل داده ها وجود دارد. گزارش DMI اطمینان می دهد که “شبکه های پرداخت منطقه ای یکپارچه چشم انداز هیجان انگیزی را ارائه می دهند.” با این حال ۸۰ درصد از تراکنش های فرامرزی آفریقا در خارج از این قاره پردازش می شود. به طور کلی، این گزارش می‌گوید که پرداخت‌ها «به احتمال زیاد به نوعی «برنده همه چیز را می‌برد» نیست. سیستم های پرداخت مختلف رشد خواهند کرد و رقابت و تنوع در بازار ایجاد خواهند کرد.

ارزهای دیجیتال و استیبل کوین ها بیشترین پیشرفت را در اقتصادهای نوظهور دارند. این مزایای حذف واسطه ها (اجازه دادن به پرداخت های سریع در مناطق زمانی)، صرفه جویی در هزینه و سهولت دسترسی را ارائه می دهد، اما پتانسیل نوسانات و غیرقابل اعتماد بودن را دارد. برخی از اشکالات وجود دارد. به نظر نویسنده:

کشورهای شکننده باید روی کاهش هزینه‌های حواله و گسترش دسترسی به خدمات مالی سرمایه‌گذاری کنند تا از قرار گرفتن گروه‌های اقتصادی آسیب‌پذیر در معرض محصولات ارزهای دیجیتال ناپایدار و ناامن بکاهند.»

در نهایت، این گزارش از منظر پرداخت به Metaverse نگاه می کند و آن را “در درجه اول یک مدل از اقتصاد دیجیتال” می نامد. قابلیت همکاری بین پلت فرمی در اینجا کلیدی است و ممکن است به “تغییر قابل توجهی در مدل کسب و کار” نیاز داشته باشد. به ترتیب:

«توسعه زیرساختی برای پایدار کردن، ایمن‌سازی، قابلیت تعامل و عاری از جرم مالی پرداخت‌های متاواسر، تأثیر قابل‌توجهی بر چشم‌انداز گسترده‌تر پرداخت‌ها خواهد داشت.»

این گزارش به تخمین سیتی اشاره می کند که بازار آدرس پذیر Metaverse می تواند به ۱۳ تریلیون دلار برسد.نویسنده: Derek Andersen

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا