اخبار ارز دیجیتال

تحلیل فاندامنتال چه معایبی دارد؟

تحلیل فاندمنتال هرچند که روشی مناسب برای تحلیل بازار و به‌دست آوردن ارزش واقعی سهام و به ویژه روشی برای تخمین قیمت ارز دیجیتال در آینده است؛ معایبی نیز دارد. در این مقاله ضمن اینکه تحلیل فاندامنتال را به صورت مختصر تعریف می‌کنیم، معایب و مزایای این روش آنالیز را توضیح خواهیم داد. همچنین چند ابزار مهم و کاربردی برای تحلیل بنیادی یا فاندامنتال را به شما معرفی خواهیم کرد. پس لطفاً با ما همراه باشید و با نکات مهم در خصوص تحلیل فاندامنتال آشنا شوید.

نکات مهم در خصوص تحلیل فاندمنتال

برای موفقیت در هر بازاری چه سنتی و چه بازارهای جدیدی مثل بازار ارزهای دیجیتال، به تجزیه و تحلیل نیاز خواهد بود. تحلیل فاندمنتال در کنار سایر روش‌های تحلیل به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند با دید بهتر و وسیع‌تری به بازار ورود کنند.

روش تحلیل فاندمنتال (Fundamental Analysis) توسط بنجامین گراهام (فعال حوزه بورس آمریکایی) به وجود آمد. این روش مسائل موجود در بازار از قبیل ارزش واقعی سهام و قیمت‌ها را از بالا به پایین بررسی می‌کند. به عبارتی برای تخمین ارزش واقعی یک سهم و مقایسه آن با ارزش بازار از عوامل اقتصادی و اجتماعی مؤثر بر آن کمک می‌گیرد. در تحلیل فاندمنتال، اخبار و رویدادهای مربوط به یک پروژه، شرکت، ارز یا کالای خاص مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس با توجه به چنین موضوعاتی وضعیت آن شرکت یا قیمت سهام و ارز مشخصی تخمین زده می‌شود.

نظر و تجربه‌ سرمایه‌گذاران نشان داده است که تحلیل فاندمنتال لازمه‌ موفقیت در پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها به ویژه سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است. در این روش، آنالیز بازار و قیمت‌ها بر اساس عوامل مختلفی از قبیل ارزش بازار یا مارکت کپ، موجودی کوین، حجم معاملات، نرخ بازگشت سرمایه، هزینه مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال، آینده ارز، وایت پیپر، تیم رقبا و مکانیسم‌های تأمین صورت می‌گیرد.

هرچند که روش تحلیل فاندامنتال بسیار پُر کاربرد است؛ اما این روش هم مزایا و معایب خاص خود را دارد. آشنایی با مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال برای همه‌ سرمایه‌گذاران، خصوصاً سرمایه‌گذاران حوزه ارز دیجیتال لازم و ضروری است.

مزایای تحلیل بنیادی یا فاندمنتال

یکی از مزایای تحلیل بنیادی یا فاندامنتال این است که چشم‌انداز روشن و وسیعی از وضعیت آینده یک سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد. این روش قادر است روند طولانی مدت اقتصادی یک شرکت یا سهام خاصی را شناسایی و پیش‌بینی کند. بر همین اساس می‌توان گفت این روش بهترین گزینه برای پیش‌بینی و تحلیل سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است.

اما مهم‌ترین مزیت تحلیل فاندمنتال درک و فهم کلی بازار ارزهای دیجیتال و توانایی در تخمین قیمت ارز دیجیتال به ویژه قیمت بیت کوین است. همچنین می‌توان از طریق این روش عواملی که بر پیش‌بینی قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال موثر هستند را مورد بررسی قرار داد.

معایب تحلیل فاندامنتال

معایب تحلیل فاندمنتال

در این بخش به موضوع اصلی مقاله یعنی بیان معایب تحلیل فاندمنتال می‌پردازیم. گفتیم که این روش در کنار مزایا و عملکرد خوب، معایبی نیز دارد و سرمایه‌گذاران باید با این معایب آشنا باشند.

  • زمان بر بودندر تحلیل فاندمنتال باید تمامی عوامل موثر بر بازار بررسی شود. برای بررسی همه عوامل زمان زیادی نیاز خواهد بود و این کار مستلزم صبر و حوصله است.
  • امکان برداشت اشتباه: گاهی ممکن است برداشت اشتباهی از برخی عوامل صورت بگیرد که در این وضعیت پیش‌بینی‌های صورت گرفته کاملا درست نخواهد بود.
  • نیاز به تحلیل و مطالعه‌ فراوان: در تحلیل فاندمنتال سرمایه‌گذار باید همه پارامترهای موثر بر قیمت ارز دیجیتال از جمله قیمت بین کوین را بررسی کند. به این دلیل به مطالعه و تحقیقات گسترده و فراوانی نیاز خواهد داشت.

با توجه به آنچه گفته شد، مدل تحلیل فاندمنتال محدودیت‌ها و معایبی دارد. رویارویی با این معایب و روش حل ‌آن‌ها دشواری و پیچیدگی خاصی ندارد؛ بنابراین دو راه پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دارد. یکی اینکه خودشان زمان و انرژی لازم را برای یادگیری مفاهیم و موضوعات مرتبط با تحلیل فاندامنتال یاد بگیرند. یا اینکه از مشاوره تحلیل فاندامنتال که توسط افراد حرفه‌ای ارائه می‌شود، استفاده کنند.

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

از آنجایی که این روزها بازار ارز دیجیتال بسیار داغ است و افراد زیادی به سرمایه‌گذاری در این بازار روی آورده‌اند، موضوع تحلیل بازار رمز ارزها اهمیت پیدا کرده است. تحلیل فاندمنتال گزینه بسیار خوبی برای تحلیل ارزهای دیجیتال است. در اینجا بد نیست با چند مورد از ابزارهای پرکاربرد و محبوب مورد استفاده در تحلیل فاندمنتال ارز دیجیتال آشنا شوید.

  • سایت لونار کراش: سایت Lunar Crush بهترین گزینه برای رصد و بررسی فعالیت‌های کاربران بازار ارز دیجیتال است. این سایت اطلاعات مفیدی در خصوص رفتار اینفلونسرهای بازار دیجیتال نسبت به ارزهای دیجیتال مختلف را می‌دهد.
  • سایت کریپتو دیلی: Crypto Daily سایتی است که به اخبار ارزهای دیجیتال اختصاص دارد. اگر می‌خواهید در زمینه تحلیل فاندمنتال ارزهای دیجیتال خبره شوید، در صورتی که به زبان انگلیسی مسلط هستید، مطالب این سایت منبع مفید و جامعی در خصوص ارزهای دیجیتال به شما خواهد داد.
  • سایت گلاس نود: سایت Glassnode مختص تحلیل‌های درون زنجیره‌ای (on-Chain) است. در صورتی که به این سایت مراجعه کنید، می‌توانید در خصوص کارمزدهای لحظه‌ای در شبکه‌های بلاکچین، چگونگی فعالیت‌های ماینرها، حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها، روند ورود و خروج پول از صرافی‌ها، تعداد آدرس‌های فعال برای هر ارز دیجیتال و چندین و چند مورد دیگر اطلاعات کسب کنید.

سایت‌های کوین مارکت کل، کریپتو میسو، کریپتو پنیک و مساری برخی دیگر از ابزارها و سایت‌های تحلیل فاندامنتال هستند. این سایت‌ها اطلاعات و داده‌های مفیدی برای تحلیل فاندامنتال در اختیار فاندامنتالیست‌ها قرار می‌دهند.

جمع بندی

بهتر است بدانید بازارهای مالی از جمله بازار ارزهای دیجیتال یک قمار نیست و حرکات این بازار تصادفی شکل نمی‌گیرد. به عبارتی هر شخصی با داشتن یک الگوی صحیح و دانش رویارویی با روند بازار که از طریق مدل‌های تحلیلی به دست می‌آید، خیلی سریع به یک سرمایه‌گذار موفق تبدیل خواهد شد. البته چنین چیزی به آموزش نیاز دارد.

مدل تحلیل فاندمنتال یک روش تجزیه و تحلیل از بالا به پایین است. تحلیل‌گران در این روش برای بررسی و پیش‌بینی وضعیت بازار از کل به جزء می‌رسند. این روش یکی از پرکاربردترین روش‌های تحلیل است و البته همچون سایر روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. تحلیل بنیادی یا فاندامنتال بهترین روش تحلیل برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است؛ اما به دلیل زمان‌بر بودن و نیاز به تحقیق و مطالعه‌ فراوان ممکن است برای برخی از سرمایه‌گذاران دشوار باشد. سرمایه‌گذاران می‌توانند از مطالب و سایت‌های آموزشی در خصوص ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

منبع : مقاله مزایا و معایب تحلیل فاندمنتال

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا