اخبار ارز دیجیتال

راه حل های غیرمتمرکز برای تغییر آب و هوا کلیدی هستند زیرا COP ناامید می شود

ابتکارات تغییر آب و هوا، به رهبری سیاستمداران و با حمایت برخی از بزرگترین آلاینده ها، خواستار تغییر ابتکار هستند – فناوری غیرمتمرکز می تواند نقش کلیدی ایفا کند.

تغییرات اقلیمی به یکی از مبرم‌ترین مسائل در دنیای مدرن تبدیل شده است و فشار بر کسب‌وکارها را برای توسعه و اجرای استراتژی‌های اقلیمی افزایش می‌دهد. سیاستمداران در سراسر جهان نیز به طور فعال درگیر هستند و چندین کشور متعهد شده‌اند در دهه‌های آینده کربن خنثی شوند.

با تمام ابتکارات و کنفرانس‌هایی که توسط سیاستمداران و شرکت‌های چند میلیارد دلاری در طول سال‌ها رهبری می‌شود، تهدید گرمایش جهانی و انتشار گاز دی‌اکسید کربن به جو فقط افزایش می‌یابد.

کنفرانس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۲ یا کنفرانس UNFCCC طرفین، بیست و هفتمین کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل بود. این کنفرانس که معمولاً COP نامیده می شود، یکی از بزرگترین کنفرانس ها در نوع خود با سیاست گذاران برتر و مدیران عامل فناوری است.

COP27 در نهایت پیشرفت حداقلی را در زمینه تلفات و آسیب‌ها داشت، و شرکت‌های گازهای گلخانه‌ای بالا موافقت کردند که خسارت‌های ناشی از تغییرات آب و هوایی را جبران کنند. اما باز هم هیچ وعده ای برای توقف انتشار گازهای گلخانه ای که به این فاجعه کمک کرد وجود نداشت.

کنفرانس های تحت رهبری سیاستمداران مانند COP27 نمونه های واضحی از اشتباهات چنین ابتکاراتی هستند. COP27 بیش از ۶۰۰ نماینده از شرکت های سوخت فسیلی و بسیاری دیگر را گرد هم آورد که نه برای حمایت از پیشرفت یا اقدام، بلکه برای جلوگیری از آن شرکت کردند. از جمله، حمایت مالی این رویداد توسط کوکاکولا، بزرگترین شرکت آلودگی پلاستیکی در جهان انجام شد.

مفهوم کارناوال سالانه آب و هوا احتمالاً بهترین راه برای تشویق اقدامات معنادار علیه گرمایش جهانی نبوده است. به این معنی است که مشکل تنوع نیاز به راه حل های پیشرفته دارد و برای بسیاری، فناوری غیرمتمرکز کلیدی است که می تواند از ابتکارات آب و هوایی در بلندمدت بهره مند شوند.

راه حل غیر متمرکز

ثابت شده است که فناوری غیرمتمرکز در مدیریت داده برای بسیاری از صنایع خارج از بخش مالی انقلابی است. ابتکارات تغییر آب و هوا در حال حاضر فناوری بلاک چین را به نفع خود ادغام می کنند، از جمله تعداد فزاینده ای از پروژه ها در COP سالانه.

آرون گوش، رئیس داده ها و فناوری آب و هوای ایالات متحده در KPMG، به Cointelegraph گفت:

یکی از دستاوردهای مهم COP27 دستیابی به یک سری توافقات ضرر و زیان بود که کشورهای ثروتمند را قادر می‌سازد تا به آماده‌سازی و برنامه‌ریزی برای احیای مردم و معیشت در کشورهای فقیر با منابع کمک کنند. بلاک چین نه تنها طیف وسیعی از اعتماد و شفافیت را امکان‌پذیر می‌کند. و همچنین برای یکپارچه سازی و تراکنش بین سازمان ها، با معرفی پایلوت های CBDC و پذیرش BTC به عنوان یک وسیله مبادله شناخته شده در کشورهایی مانند السالوادور، سرمایه گذاری و برنامه ریزی در کشور، کشور و شهروندان شتاب می گیرد. “

فناوری بلاک چین را می توان به روش های مختلفی برای کارآمدتر کردن ابتکارات تغییرات آب و هوایی پیاده سازی کرد.

بازیافت بخشی است که بلاک چین می تواند با ارائه پاداش های مالی برای سپرده گذاری اقلام قابل بازیافت مانند ظروف پلاستیکی، قوطی ها و بطری ها مشارکت را تشویق کند. امکانات مشابه در حال حاضر در چندین مکان در سراسر جهان وجود دارد.

اخیراً: با افزایش انتقادات، رویکرد جنسلر به ارزهای رمزنگاری شده منحرف شده است

Plastiks یک بازار توکن غیرقابل تعویض (NFT) است که از طرح‌هایی برای کاهش زباله‌های پلاستیکی حمایت می‌کند. Plastiks با شرکت های بازیافت برای استفاده از NFT برای احراز هویت بازیافت پلاستیک شریک می شود. این می تواند منبع درآمد اضافی برای شرکت های بازیافت باشد. این پروژه ادعا می‌کند که داده‌های بازیافت ثبت‌شده در بلاک چین نیز یک رسید قطعی از مقدار پلاستیک حذف شده ارائه می‌دهد.

فناوری بلاک چین می‌تواند داده‌های حیاتی زیست‌محیطی را به‌طور شفاف ردیابی کند و نشان دهد که آیا تعهدات انجام شده‌اند یا خیر، از شرکت‌ها و دولت‌ها از نقض تعهدات زیست‌محیطی خود یا ادعای نادرست پیشرفت جلوگیری می‌کند.

به عنوان مثال، شبکه Regen راه حل های فین تک مبتنی بر بلاک چین را برای ادعاها و داده های زیست محیطی ارائه می دهد. پیشنهادات آنها شامل یک سیستم حسابداری زیست محیطی عمومی و Regen Registry است که به مدیران زمین اجازه می دهد خدمات اکوسیستم را مستقیماً به خریداران در سراسر جهان بفروشند.

EarthFund DAO یکی دیگر از ابتکارات زیست محیطی است که جوامع غیرمتمرکز را سازماندهی می کند که هدف آنها رسیدگی به چالش های زیست محیطی بشریت است. این پلتفرم به دارندگان توکن اجازه می‌دهد تا رای دهند و «پروژه‌های در حال تغییر جهان» مانند پروژه جذب کربن EarthFund را تأمین مالی کنند.

Crypto Climate Accord یک ابتکار تحت رهبری بخش خصوصی است که بر کربن زدایی از صنعت ارزهای دیجیتال و بلاک چین متمرکز شده است. تا به امروز، بیش از ۲۵۰ شرکت و فرد از ارزهای دیجیتال، امور مالی، سازمان های غیر دولتی و غیره به این جنبش پیوسته اند.

در میان تمام موارد استفاده عمده برای فناوری بلاک چین، پیشرفت‌ها برای حمایت از بازارهای اعتباری کربنی بسیار پیچیده بیشترین صحبت را در مورد آنها داشته است – به دلایل خوب و بد.

بازارهای کربن و نحوه عملکرد آنها

اعتبار کربن نشان دهنده یک تن دی اکسید کربن است و می توان آن را خرید، فروخت یا دور انداخت. اگر کسب و کار شما مشمول مقررات سقف و تجارت (مانند برنامه سرمایه گذاری و تجارت کالیفرنیا) است، ممکن است تعدادی اعتبار برای آن سقف قابل اعمال باشد. اگر ردپای کربن کمتر از حد مجاز باشد، شرکت‌ها می‌توانند اعتبارات کربن اضافی را معامله، بفروشند یا ذخیره کنند.

وقتی اعتبار می فروشید، از فروشنده کمک هزینه می خرید. اعتبارات در نتیجه کاهش واقعی انتشار گازهای گلخانه ای قابل معامله می شوند، علیرغم این واقعیت که کاهش انتشار نتیجه اقدامات است.

هدف بازارهای کربن کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و اجازه تجارت واحدهای انتشار (اعتبار کربن) است که گواهی کاهش انتشار هستند. این قرارداد به نهادهایی که می توانند انتشار گازهای گلخانه ای را با هزینه کم کاهش دهند، اجازه می دهد تا هزینه آن را از انتشارات پرهزینه بپردازند. مکانیسم‌های بازار کربن با تعیین قیمت برای انتشار کربن، آگاهی از هزینه‌های زیست‌محیطی و اجتماعی آلودگی کربن را افزایش می‌دهند و سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان را به انتخاب مسیر کم کربن تشویق می‌کنند.

بازار کربن دو دسته اصلی دارد: cap-and-trade و داوطلبانه. Cap-and-trade محدودیت‌های اجباری (سرپوش) را برای انتشار گازهای گلخانه‌ای تعیین می‌کند و سازمان‌هایی که از این محدودیت‌ها فراتر می‌روند می‌توانند کمک هزینه اضافی خریداری کنند یا جریمه بپردازند تا شکاف را کم کنند. من می‌توانم این کار را انجام دهم. همانطور که از نام آن پیداست، بازارهای اجباری توسط شرکت ها و دولت هایی استفاده می شود که قانوناً موظف به جبران انتشار گازهای گلخانه ای خود هستند. از سوی دیگر، بازارهای کربن داوطلبانه در خارج اما به موازات بازار انطباق فعالیت می‌کنند و به شرکت‌های خصوصی و افراد اجازه می‌دهند داوطلبانه اعتبار کربن خریداری کنند.

مشکل اعتبار کربن

اعتبارات کربن به عنوان یک راه حل مبتنی بر بازار برای کمک به مهار انتشار کربن معرفی شده است، اما با مشکلات زیادی همراه است. بازار اعتبار کربن با کیفیت پایین افست مشخص می شود، برخی اعتبارات ممکن است با کیفیت موجود در بازار نباشند، برخی دیگر منسوخ شده اند و استانداردهای سازمان های اصلی صدور گواهینامه افست کربن را برآورده نمی کنند.

برخی از سازمان‌هایی که چنین جبران‌های کربنی را ارائه می‌کنند، آنچه را که می‌گویند انجام نمی‌دهند. بازارهای کربن داوطلبانه تا حد زیادی غیرقابل تنظیم هستند و شرکت ها اغلب تبلیغات نادرستی به نام شستشوی سبز را دور می زنند. این شرکت ها یا در اعتبار تایید نشده سرمایه گذاری می کنند یا همان اعتبار را دوبرابر حساب می کنند. همه این اقدامات خریداران را فریب می دهد تا تصور کنند که انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می دهند در حالی که در واقع اینطور نیست.

به عنوان مثال، با توجه به Yale Environmental 360، تاکنون در مجموع ۱ میلیارد تن اعتبار معادل CO2 برای خرید در بازار داوطلبانه کربن در دسترس قرار گرفته است. با این حال، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تن فروشندگان بیشتر از خریداران هستند. در نتیجه، تنها حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تن جبران CO2 در واقع به دست می آید. این نشان می دهد که ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تن CO2 بدون افست تولید می شود.

چگونه بلاک چین می تواند کمک کند

پیشرفت های قابل توجهی در فناوری محاسباتی در فضای بلاک چین صورت گرفته است که می تواند کارایی این بازارهای کربن را افزایش دهد. فناوری بلاک چین می تواند به فرآیند ایجاد اعتبار و تأیید کمک کند. RA Wilson، CTO پلتفرم معاملاتی دیجیتال افست کربن ۱GCX، به Cointelegraph گفت:

“بلاک چین می تواند به طور قابل توجهی گلوگاه های موجود در بازار اعتبار کربن فعلی را بهبود بخشد، از جمله مسائل مربوط به تقلب، ارائه نادرست اعتبار و تکرار. کلید رشد بازار اعتبار و ایجاد اعتماد بیشتر در صنعت، بلاک چین است، اما بلاک چین تنها بخشی از راه حل است. همچنین مستلزم مشارکت ارائه دهندگان اعتبار کربن معتبر و مستقر و همکاری با تنظیم کننده ها و سازمان های دولتی است.

KLIMA DAO با ایجاد یک زیرساخت غیرمتمرکز که شفافیت و دسترسی بازار را افزایش می دهد، توسعه بازارهای کربن داوطلبانه را ترویج می کند. فروش اوراق قرضه و توزیع جوایز به دارندگان توکن KLIMA. هر فروش اوراق قرضه یا به خزانه سبز رو به رشد ما اضافه می کند یا نقدینگی دارایی های کلیدی زیست محیطی ما را افزایش می دهد.

نوری یکی دیگر از بازارهای اعتبار کربن مبتنی بر بلاک چین است که با تمرکز بر کشاورزان ساخته شده است. این پروژه از کشاورزانی حمایت می کند که پروژه های کشاورزی احیاکننده را که CO2 را از جو حذف می کنند، اتخاذ کنند.

Tegan Keele، سرپرست داده‌های آب و هوا و فناوری KPMG در ایالات متحده، به Cointelegraph گفت که بلاک چین، مانند سایر فناوری‌ها، قطعاً توانایی کمک به بازارهای اعتبار کربن را از نظر قابلیت ردیابی دارد.

“اعتبارها قابل ردیابی هستند، اما کیفیت بالایی ندارند. بلاک چین ذاتاً مشکلات کیفیت را حل نمی کند، اما به تأیید اینکه چه زمانی تولیدکنندگان اعتباری درباره منشاء و کیفیت اظهارنظر می کنند، کمک می کند.”

با این حال، همه قانع نشده اند. دن استین، مدیر ابتکار آب و هوای زمین سبز، معتقد است که این مشکل بسیار بزرگتر از شمارش مضاعف و قابلیت ردیابی است.

اخیر: NFT ها می توانند به حل کلاهبرداری های تایید الماس کمک کنند

استین به کوین تلگراف گفت که راه حل های آب و هوایی مبتنی بر بلاک چین مشتاقانه هستند و مشکل واقعی اعتبارات کربن کیفیت جبران آن است.

“در هر صورت، اعتبارات کربن مبتنی بر زنجیره با ایجاد یک محصول متمایز، اعتبار، به عنوان یک کالا، این مشکل را تشدید می کند. من داستان هایی شنیده ام که در غیر این صورت این راه حل های مبتنی بر زنجیره را نمی توان فروخت. ”

او می‌گوید که آسان‌تر کردن معاملات، اعتبارات را به کالاهای بیشتری تبدیل می‌کند و همه با آن‌ها یکسان رفتار می‌کنند. ”

استفاده از فناوری بلاک چین در مبارزه با تغییرات اقلیمی با قدردانی و انتقاد مواجه است. از یک سو، فناوری های غیرمتمرکز به طور فعال در راه حل های جدید در سطح جهانی ادغام می شوند تا برخی جنبه ها شفاف تر و ساده تر شوند. از سوی دیگر، فعالان اقلیم بر این باورند که راه‌حل‌های بلاک چین فعلی کمتر مفید هستند و تنها بر توکن‌سازی تمرکز دارند.

جالب است که ببینیم کدام پروژه‌ها برای مقابله با چالش‌های تغییرات آب و هوایی در آینده گسترش و گسترش خواهند یافت.

نویسنده: Prashant Jha

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا