اخبار ارز دیجیتال

علم غیرمتمرکز کلید تثبیت تحقیقات دانشگاهی است


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

دیوارهای پرداخت قفل شده و هزینه های بالا از ویژگی های تحقیقات سنتی دانشگاهی هستند. DeSci می تواند موانع دسترسی را کاهش دهد.

هم دانشگاه و هم علم در بحران هستند که با ناکارآمدی های متعددی مشخص می شود که مستقیماً بر ظرفیت علمی و پژوهشی تأثیر می گذارد. موضوع رکود در دانشگاه ها و مؤسسات دانشگاهی تابو است و در این نظام جایی برای روشنفکران دگراندیشی که جایگاه و کیفیت تحقیقات علمی را به چالش می کشند، وجود ندارد.

هدف علم غیرمتمرکز (DeSci) به دلایل خوب این است که این سیستم ها را مختل کند. همراه با فناوری بلاک چین، DeSci این پتانسیل را دارد که طرح‌های تامین مالی موجود را اصلاح کند و همکاری میان سهامداران در تلاش‌های علمی را افزایش دهد.

دسترسی به گزارش ها و تحقیقات علمی موضوعی بسیار بحث برانگیز است. در عصر دیجیتال، صنعت نشر علم یک الیگارشی تقویت شده ایجاد کرده است که یکپارچگی نوآوری علمی را تهدید می کند. این بخش از تحقیقات با بودجه عمومی سود می برد و نسبت به گوگل، آمازون یا اپل به حاشیه سود بیشتری دست می یابد. این ناشران به جای پیشرفت علم، تحقیقات دولتی را پشت دیوارهای پرداخت قفل شده پنهان می‌کنند و هزینه‌های اشتراک بالایی را برای دسترسی دریافت می‌کنند.

دانشمندان، که با عبارت «انتشار یا نابود» تعریف می‌شوند، در بازی‌ای گرفتار می‌شوند که در آن آینده شغلی آنها بیشتر به انتشار تحقیقاتشان در مجلات معتبر بستگی دارد تا به شایستگی خود تحقیق. ناشران پول در می آورند. برای به دست آوردن این مقبولیت، دانشمندان تمایل دارند که چشم نوازترین و غیرمنتظره ترین نتایج را منتشر کنند و بر آنچه که «بحران تکرارپذیری در علم» نامیده می شود، تأثیر بگذارند.

در یک نظرسنجی که در سال 2016 توسط نیچر انجام شد، 70 درصد از محققان گفتند که تلاش کردند آزمایش همکار خود را تکرار کنند. ناتوانی در بازتولید این آزمایش، اساس و صحت ادبیات علمی را تهدید می کند. این سیستم معیوب انحصاری را تقویت می‌کند و به محیطی منجر می‌شود که اشتراک‌گذاری داده‌ها را در میان جامعه علمی منع می‌کند و به طور مستقیم بر کیفیت و ظرفیت تحقیق تولید شده تأثیر می‌گذارد.

مربوط: زبان های برنامه نویسی مانع از جریان اصلی DeFi می شوند

از میان این آسیب‌پذیری‌ها، جنبش دسترسی آزاد متولد شد. این کمپینی برای انتشار آزادانه محتوای علمی برای عموم است. این جنبش در اوایل دهه 2000 با تلاش برای انتشار مقالات از پشت دیوارهای پرداخت ناشران آغاز شد. در طول 20 سال گذشته، جنبش پیشرفت ثابتی داشته است و اکنون تعداد فزاینده‌ای از تحقیقات علمی به صورت عمومی در دسترس است. اعلامیه اخیر نیچر مبنی بر اینکه نویسندگان کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​می توانند به صورت رایگان در صفحات آن منتشر کنند، نشان دهنده تأثیر مثبت این جنبش است.

علی‌رغم این پیشرفت‌ها، «علم باز» وارث بسیاری از محدودیت‌های علم جریان اصلی است. دانشمندان ممکن است به دلیل ترس از عواقب، همچنان از اظهار نظر در مورد مقالات تحقیقاتی ارشد تحت نام خود واهمه داشته باشند. این امر می‌تواند باعث شود که دانشمندان از پیشینه‌های محروم کمتر در علم باز شرکت کنند و نابرابری‌های علمی موجود را تشدید کند. این مشکلات با دریافت هزینه پردازش مقاله (APC) برای دسترسی آزاد به مقالاتشان تشدید می شود. وقتی ناشران APCها را افزایش می دهند، مؤسسات با فشار مالی مستقیم مواجه می شوند و باید تعداد کمک های مالی را که اعطا می کنند محدود کنند.

پروتکل‌های Web2 مانند Git برای مقابله با محدودیت‌های سیستم‌های کنترل نسخه متمرکز و ایجاد جایگزین‌های منبع باز پدید آمدند که تیم‌های نرم‌افزاری را قادر می‌سازد تا پروژه‌هایی در همه اندازه‌ها را به طور موثر، سریع و ناهمزمان ایجاد کنند. این رویکرد ضمن افزایش شفافیت و تایید پذیری، راه های جدیدی را برای همکاری باز می کند.

مربوط: zkEVM می تواند آخرین بازی برای زیرساخت های بلاک چین باشد

پروتکل های Web3 مانند سیستم فایل بین سیاره ای نیز در پاسخ به وب متمرکز پدید آمده اند. یک وب متمرکز هیچ حریم خصوصی ندارد، داده ها به اشخاص ثالث فروخته می شوند و مستعد بروز نقاط شکست هستند. هر دو اختراع فوق مستقیماً از محدودیت های تحقیقات علمی قبل از اینترنت ناشی می شوند.

تمرکززدایی علم هیچ انگیزه اقتصادی ذاتی ندارد. افزایش بودجه علمی، حذف اتکا به واسطه های تشنه سود و افزایش همکاری در بخش ها، ماموریت بهبود است. نهادها و ابزارهای غیرمتمرکز مانند سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAOs)، تأمین مالی ثانویه، و جمع‌سپاری به دانشمندان کمک می‌کنند تا راه‌های جایگزین را برای تأمین مالی سرمایه‌گذاری‌های علمی متنوع‌تر باز کنند. با انتشار عمومی اکتشافات علمی از طریق توکنومیک های مقیاس پذیر، DeSci قادر خواهد بود واسطه های سودجو مانند ناشران را حذف کند و صنعت انتشار علم را برای بهتر شدن شکل دهد.

مهمتر از همه، DeSci از قدرت جمع سپاری استفاده می کند. این به دانشمندان اجازه می دهد تا فرضیه ها و داده ها را برای حل سریعتر و کارآمدتر مسائل جمع آوری کنند. پلتفرم‌های جمع‌سپاری که در اصل برای کمک به مهندسین یادگیری ماشین طراحی شده‌اند، مجموعه‌های داده بزرگ‌تری را برای تحقیقات علمی در دسترس قرار می‌دهند و تنوع پروژه‌های تحقیقاتی را افزایش می‌دهند. موسساتی که از ابزارهای وب 3 و بلاک چین استفاده می‌کنند، رشد خواهند کرد و سیستم‌های آکادمیک سنتی را بهینه و غیرجذاب می‌گذارند.

یک چیز مسلم است: بلاک چین و وب 3 با در اختیار گذاشتن ابزارهای لازم برای انجام تحقیقات مخرب کارآمد و مؤثر، دانشگاه را به سمت بهتر متحول خواهند کرد.

ماتئو مانزی CrunchDAO یک تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندان داده است که از قدرت هوش جمعی و Web3 برای ایجاد نسل بعدی بینش‌های مالی پیش‌بینی‌کننده استفاده می‌کنند. او سابقه ای در یادگیری ماشین و سیستم های پویا دارد و یکی از بنیانگذاران Poincaré Trajectories بود که در اکتبر 2022 در CrunchDAO ادغام شد. ماتئو با بورسیه تحصیلی ممتاز از دانشگاه صنعتی دلفت با مدرک کارشناسی ارشد در پرواز فضایی فارغ التحصیل شد، در برنامه Horizon 2020 توسط کمیسیون اروپای بریتانیا عضو پژوهشی بود و بعداً برای آژانس فضایی در آژانس فضایی اروپا کار کرد. من به عنوان کار کردم. یک مهندس نرم افزار مکانیک پرواز در دفتر زباله.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Matteo Manzi

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا