🚨 اخبار ارز دیجیتال

امور مالی غیرمتمرکز نیاز به جایگزینی بلاک چین دارد

منتقدان اغلب این واقعیت ناخوشایند را نادیده می گیرند که بلاک چین های “غیرمتمرکز” در واقع بر نقاط شکست متمرکزی تکیه می کنند که می تواند کل اکوسیستم را نابود کند.

یکی از تنبل‌ترین و ناامیدکننده‌ترین انتقادها به ارزهای دیجیتال، به‌ویژه بیت‌کوین (BTC) این است که کارشناسان معتقدند ارزهای دیجیتال در حال تبدیل شدن به طرح‌های هرمی هستند که متکی به پیوستن «احمق‌های بزرگ‌تر» برای کسب درآمد سریع هستند. این یک قیاس است. در حالی که درست است که برخی افراد دارایی های دیجیتال را صرفاً برای اهداف سوداگرانه خریداری می کنند، نادیده گرفتن بسیاری از خدمات و دستاوردهای بزرگی که توسعه دهندگان در زمینه هایی مانند حواله، تدارکات، شمول مالی و مالکیت معنوی تولید می کنند، ناعادلانه است.

انتقاد منصفانه‌تر به بلاک چین این است که علیرغم تمام گفته‌های طرفداران آن در مورد تمرکززدایی، همچنان به استخراج‌کنندگان و دیگر بازیگران قدرتمندی که شبکه را کنترل می‌کنند متکی است. کارخانه ای پر از سرورهای اثبات کار (PoW)، مجموعه ای از ماینرهای PoW، مجموعه ای بزرگ از توکن ها برای اثبات سهام (PoS)، یا گاهی اوقات بیش از ۵۰ درصد از تراکنش هایی که از طریق Infura API انجام می شود. هنگام اجرا بر روی شبکه اتریوم، این نقاط خراب متمرکز بزرگ را نمی توان نادیده گرفت.

در واقع، طراحی بلاک چین‌های محبوب PoW و PoS برای اطمینان از مجازات بازیگران بد تشویق می‌شود، اما ارزش دارایی‌های دیجیتالی که بر روی یک بلاک چین خاص اجرا می‌شوند، سکه اصلی دفتر کل اساسی است. باید دید در صورتی که آنها چگونه رفتار کنند. از ارزش فراتر رفته است.

مربوط: تاثیر ادغام اتریوم بیشتر از بلاک چین است

به عنوان مثال، تصور کنید که یک استیبل کوین محبوب آنقدر رشد کند که ارزش کل آن از ارزش کوین اصلی بلاک چین اصلی آن بیشتر شود. در اصل، یک هرم معکوس ایجاد می کند که دارندگان توکن بومی می توانند تراکنش های استیبل کوین را کنترل کنند. با توجه به اینکه بسیاری از دارایی‌های رمزنگاری شده در «نهنگ‌هایی» متمرکز شده‌اند که به توکن‌ها (و قیمت‌ها) بومی بلاک چین علاقه دارند، این می‌تواند یک مشکل بسیار واقعی باشد.

در اتریوم، به عنوان دفتر کل PoS، سهام ماینرها در اتر (ETH) است. اگر ارزش بازار Tether (USDT) یا USD Coin (USDC) از اتر بیشتر شود، از نظر تئوری می توانید متوجه شوید که دو برابری در ارزهای دیجیتال مربوطه آنها خرج می شود، سهام اتر را از دست می دهید و همچنان از این هزینه مضاعف سود بیشتری کسب می کنید. از جانب. اگرچه هنوز در مرحله فرضی است، اما تصور آن به هیچ وجه غیر ممکن نیست.

این سؤال را مطرح می‌کند که چگونه باید معماری‌های فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) و نقشی که استخراج یا سهامداری دارایی‌ها باید ایفا کند، بازنگری کنیم.

در حال حاضر، تتر دارای ارزش بازار بیش از ۸۰ میلیارد دلار است و Circle دارای ارزش بازاری کمتر از ۳۰ میلیارد دلار است، در حالی که ارزش بازار بلاک چین اتریوم، که تتر بر روی آن برنامه ریزی شده است، بیشتر از ارزش بازار اتر است که بیش از ۲۲۰ میلیارد دلار است. با توجه به سرعت تغییر ارزهای مجازی، این چندان زیاد نیست.

مربوط: آیا از درآمدی که هرگز به دست نیاوردم مشمول مالیات می شوم؟پس از ادغام اتریوم امکان پذیر است

این موضوع ممکن است نظری و دور از یک مشکل بالقوه به نظر برسد. با این حال، رشد سریع ارزهای دیجیتال به عنوان یک طبقه دارایی در دهه گذشته باید مردم را وادار کند تا به این فکر کنند که اگر استیبل کوین ها به جریان اصلی تبدیل شوند، چه اتفاقی می افتد. DLT هنوز یک صنعت بسیار جوان است، اما در ۱۴ سال گذشته سهم عادلانه‌ای از شگفتی‌ها، پیامدهای ناخواسته و شوک‌هایی دیده شده است که در گذشته آشکار به نظر می‌رسیدند.

توسعه دهندگان ممکن است در نظر داشته باشند که آیا اکنون زمان تجدید نظر در معماری است که از دارایی های دیجیتال آنها پشتیبانی می کند یا خیر. اتکا به ماینرها و سرورهای متمرکز، اشتباهات برنامه نویسان که قراردادهای هوشمند ایجاد می کنند، و احتمال دو برابر شدن هزینه اگر پروژه از ارزش بلاک چین بیشتر شود، تامین مالی غیرمتمرکز را جایگزینی برای بلاک چین می کند. دفتر کل توزیع شده پس از بلاک چین که به طور عمومی در دسترس هستند و مستقل از تولیدکنندگان بلوک هستند، مانند نمودارهای غیر چرخه ای جهت دار (DAG)، ممکن است بینشی در مورد چگونگی تکامل این صنعت در دهه آینده ارائه دهند.

هر شکلی که معماری جدید به خود بگیرد، جوایز در انتظار بردن هستند. تنها در این صورت است که صنعت در نهایت به وعده خود عمل می کند و از مشارکت با شرکت های هرمی دست می کشد.

آنتون چولیمو من بنیانگذار Obite هستم. او قبلاً به عنوان یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل شرکت هایی از جمله Teddy ID، SMS Traffic و Platron خدمت می کرد. او با مدرک دکترا فارغ التحصیل شد. در ریاضیات و فیزیک نظری از موسسه فیزیک مهندسی مسکو.

این مقاله فقط برای مقاصد اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Anton Churyumov
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا