🚨 اخبار ارز دیجیتال

رگولاتور اتحادیه اروپا – تامین مالی غیرمتمرکز هنوز “خطر قابل توجهی” برای ثبات ایجاد نمی کند

سازمان اوراق بهادار و بازارهای اروپا استدلال می کند که DeFi هنوز برای ایجاد یک خطر بزرگ برای ثبات مالی کلی بسیار کوچک است، اما نیاز به نظارت دارد.

رگولاتور بازارهای مالی و اوراق بهادار اتحادیه اروپا می گوید، تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) هنوز خطر قابل توجهی برای ثبات مالی ندارد، اما نظارت لازم است.

در ۱۱ اکتبر، سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا (ESMA) گزارشی با عنوان: تامین مالی غیرمتمرکز در اتحادیه اروپا: تحولات و خطرات. جدا از بحث در مورد مزایا و خطرات اکوسیستم نوپا، تنظیم کننده ها به این نتیجه رسیدند که هنوز خطر قابل توجهی برای ثبات مالی ندارد.

بازار دارایی‌های کریپتو، از جمله DeFi، در حال حاضر ریسک قابل‌توجهی را برای ثبات مالی نشان می‌دهد، عمدتاً به دلیل اندازه نسبتاً کوچک آن و کانال‌های انتقال محدود بین بازار دارایی‌های کریپتو و بازارهای مالی سنتی.

طبق گفته DefiLlama، ارزش بازار ارزهای دیجیتال کمی بیش از ۱ تریلیون دلار است و کل مقدار DeFi قفل شده تنها ۴۰ میلیارد دلار است. در مقایسه، طبق گزارش کمیسیون اروپا، مجموع دارایی‌های مؤسسات مالی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ به حدود ۹۰ تریلیون دلار رسید.

DeFi TVL بر اساس نوع پروتکل. منبع: ESMA

بر اساس این گزارش، کل بازار کریپتو تقریباً به اندازه دوازدهمین بانک بزرگ اتحادیه اروپا است و ۳.۲ درصد از کل دارایی های بانک های اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد.

ESMA همچنین چندین سرایت کریپتو را در سال ۲۰۲۲ بررسی کرد، مانند فروپاشی اکوسیستم Terra و FTX، و اشاره کرد که این رمزارز “لحظه Lehman” همچنان “بعید است که تاثیر معنی‌داری بر بازارهای سنتی داشته باشد.” “من این کار را نکرده‌ام.” اشاره کرد.

با این وجود، تنظیم‌کننده‌ها مشاهده کرده‌اند که DeFi دارای ویژگی‌ها و آسیب‌پذیری‌هایی مشابه امور مالی سنتی است، مانند عدم تطابق نقدینگی و سررسید، اهرم و اتصال به یکدیگر.

علاوه بر این، در حالی که قرار گرفتن سرمایه گذاران در معرض DeFi اندک باقی می ماند، همچنان تاکید می کند که خطرات جدی برای محافظت از سرمایه گذار وجود دارد.

در این گزارش هشدار داده شده است: “اگر این پدیده به طور قابل توجهی گسترش یابد یا تعاملات آن با بازارهای مالی سنتی قابل توجه شود، این می تواند منجر به خطرات سیستماتیک شود.”

مربوط: قانون جدید ارزهای دیجیتال اتحادیه اروپا: چگونه MiCA می تواند اروپا را به یک مرکز دارایی دیجیتال تبدیل کند

علاوه بر این، گزارش “خطرات تمرکز” مرتبط با فعالیت های DeFi را شناسایی کرد.

در این گزارش آمده است: «فعالیت DeFi در تعداد کمی از پروتکل‌ها متمرکز است» و افزود که سه پروتکل بزرگ ۳۰ درصد از TVL را تشکیل می‌دهند.

۱۰ پروتکل برتر DeFi توسط TVL. منبع: ESMA

شکست در هر یک از این پروتکل ها یا بلاک چین های بزرگ می تواند کل سیستم را تحت تاثیر قرار دهد.

پس از انتشار دومین مقاله مشاوره در مورد مقررات بازارهای ارزهای دیجیتال (MiCA) در اوایل ماه جاری، رگولاتورها توجه بیشتری به DeFi و بازار ارزهای دیجیتال دارند.

مجله: بیت کوین در مسیر برخورد با وعده «صفر خالص» است

نویسنده: Martin Young
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا