اخبار ارز دیجیتال

یک سازمان سایبرنتیک – BORG – محکوم به شکست است


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

سازمان‌های سایبرنتیک تصمیم‌گیری را خودکار می‌کنند، اقدامات DAO را بدون پیشنهاد فعال می‌کنند و قوانین را از طریق کد اجرا می‌کنند.

چرا سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAOs) DAO هستند؟در واقع، بسیاری از DAO‌های خودخوانده مانند شرکت‌های سنتی عمل می‌کنند و ساختار دموکراتیک این سازمان‌ها را تضعیف می‌کنند.

با در نظر گرفتن این موضوع، توسعه‌دهندگان آزمایشگاه دلفی یک چارچوب جایگزین ایجاد کردند تا به اصطلاح BORG (سازمان‌های سایبرنتیک) را در ساختارهای حاکمیتی خود بگنجانند تا تصمیم‌گیری را خودکار کنند و اجازه دهند اقدامات بدون پیشنهادات DAO انجام شود. در واقع، BORG به یک بوروکرات باهوش مصنوعی تبدیل می شود که قوانین را از طریق کد اجرا می کند.

اما هنوز پروژه دموکراتیزاسیون را نباید رها کرد. DAO ها باید از همان ابتدا تلاش کنند تا جامعه را در حکومت مشارکت دهند.

معرفی BORG

همانطور که طرفداران BORG نیز اذعان می‌کنند، “برنامه BORG کاملاً شفاف، کاملاً غیرمتمرکز یا کاملاً مستقل نیست.”

بنابراین چگونه این نهادها می‌توانند با DAOها همزیستی کنند؟با طراحی، BORG دیدگاه خود را برای ایجاد یک تیم اصلی که این سازمان‌ها را ایجاد می‌کند، ایجاد می‌کند که با حداقل اعتماد قابل برنامه‌ریزی هستند، از منافع آن‌ها در برابر انتقاد تحت پوشش حکمرانی خوب محافظت می‌کند. اگر این فناوری به کار گرفته شود، پروژه تصمیم گیری را برای راحتی به BORG منتقل می کند و در کسری دموکراتیک قرار می گیرد.

مربوط: OpenAI برای مدیریت ChatGPT به یک DAO نیاز دارد

شایان ذکر است که آزمایشگاه های دلفی با این فرض که DAO ها آن طور که انتظار می رود کار نمی کنند، به نفع BORG استدلال می کند. DAO به سطح قابل توجهی از هماهنگی و مشارکت نیاز دارد. نیازی به گفتن نیست که DAO در حال حاضر با یک نبرد حقوقی دشوار روبرو است، با حکم اخیر دادگاه ایالات متحده مبنی بر اینکه مسئولیت قانونی ممکن است شامل دارندگان توکن شود.

در غیاب یک DAO کارآمد، BORG به سازمانی دموکراتیک تر از ساختارهای شرکتی سلسله مراتبی سنتی تبدیل می شود. اما حتی با حاکمیت غیرمتمرکز، تصمیم گیری خودکار در مقایسه با نتایج حکمرانی جامع کمرنگ می شود.

تاریخچه DAO ها

برای ارزیابی یک DAO، باید مشکلی را که این ساختار توزیع شده برای حل آن طراحی شده است، درک کنیم. در طول قرن گذشته، شرکت ها به طور فزاینده ای متمرکز شده اند و تقریباً هر تصمیمی با هدف قرار دادن پول بیشتر در جیب بزرگترین سهامدار گرفته شده است. این امر به صورت دستمزد پایین، کیفیت پایین خدمات و قیمت های بالا هزینه زیادی را برای کارکنان و مصرف کنندگان به همراه دارد.

همانطور که صنعت کریپتو از خرابه های رکود ۲۰۰۸ تکامل یافت، رهبران این حوزه استدلال کردند که شرکت های رمزنگاری باید با حاکمیت غیرمتمرکز کار کنند تا از طمع شرکتی که باعث فروپاشی وال استریت شد جلوگیری کنند.

در طول تاریخ، دموکراسی تنها سیستمی است که ثابت شده است که منافع متنوع یک جامعه را بهینه می‌کند تا هیچ کس به دیگری ضرر نرساند. از آنجایی که این صنعت به دنبال دموکراتیک کردن امور مالی و گسترش فرصت ها به جوامعی است که قبلاً از حق رای محروم شده بودند، توسعه دموکراتیک این خدمات بسیار مهم است. در غیر این صورت، محصول نهایی در خدمت منافع بنیانگذاران و بزرگترین سهامداران خواهد بود.

مربوط: برایان آرمسترانگ قول ۱۰۰ دلار بیت کوین را داده بود – پس کجاست؟

اعضای جامعه DAO باید در تصمیم گیری های مهم حرفی برای گفتن داشته باشند، به خصوص که DAO باید اعضای خود را متنوع کند و ترجیحات افراد با پیشینه های اجتماعی-اقتصادی مختلف را متعادل کند. با طراحی، راه حل های جامعه محور طیف وسیع تری از ترجیحات را نسبت به تصمیماتی که پشت درهای بسته توسط یک گروه کوچک گرفته می شود یا به طور خودکار توسط یک BORG توسعه یافته توسط فردی انجام می شود، در خود جای می دهد.

DAO به عنوان یک شخص حقوقی

یکی از مزایای BORG که توسط Delphi Labs بیان شده است این است که مسئولیت قانونی اعضای DAO مربوط به فعالیت های خارج از زنجیره مانند سرمایه گذاری در پروژه های جدید یا استخدام کارگران را کاهش می دهد که سپس به BORG واگذار می شود. با این حال، دشوار است که بگوییم آیا این هیئت از نظر قانونی در همه حوزه های قضایی به رسمیت شناخته می شود یا خیر. علاوه بر این، حضور BORG مانع از مسئولیت فعالیت های زنجیره ای نمی شود، بنابراین جامعه DAO باید برای این رویدادها در آینده نیز آماده شود.

این یک موضوع دائمی برای DAO ها است، موضوعی که می توان با شفافیت و مسئولیت پذیری بیشتر در عین رعایت قوانین و دستورالعمل های موجود به آن پرداخت. در حال حاضر، مزایای BORG بر خطراتی که این چارچوب برای ساختار دموکراتیک DAO ایجاد می کند، بیشتر نیست.

جامعه درگیر کننده

مقیاس پذیری همچنان یک جاذبه کلیدی برای BORG است و به طور بالقوه تصمیم گیری را با رشد و تنوع پروژه ها ساده می کند. اما مزایای اتوماسیون به قیمت از دست دادن آرمان های دموکراتیک تمام می شود.

قبل از اینکه DAO ها به سمت اتوماسیون حرکت کنند، مشارکت دادن اعضای جامعه در فرآیند تصمیم گیری باید اولین نقطه تماس باشد. به همین دلیل، توسعه دهندگان باید در نظر بگیرند که آیا محصولات آنها انسان محور است یا خیر و ماموریت های خود را برای جلب علاقه و تعامل جامعه هماهنگ کنند. علاوه بر این، هماهنگی با یک گروه ذینفع بزرگتر نیاز به هماهنگی و انعطاف دارد.

بهره برداری از یک سازمان غیر سلسله مراتبی می تواند دشوار باشد، اما این فداکاری ها مزایای بلندمدتی برای پایداری و اثربخشی پروژه دارند. در غیر این صورت، اعضای جامعه ممکن است از پروژه بیگانه شده و آن را به کلی رها کنند. BORG محکوم به شکست است زیرا دموکراسی را تضعیف می کند و به طور بالقوه حمایت جامعه را تضعیف می کند.

DAO با مجموعه ای از مشکلات همراه است که باید به آنها رسیدگی شود، اما راه حل کاهش شفافیت یا مشارکت جامعه نیست، بلکه ایجاد ابزارهایی است که مدیریت کارآمد DAO ها را ممکن می کند.

برنهارد بلاها او مدیرعامل The People’s SCE، یک تعاونی اروپایی مستقر در لوکزامبورگ است. او قبلاً مدیر عامل شرکت Blocktrade بود. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی است. او به مدت ۹ سال در صنعت بلاک چین فعال بوده است.

این مقاله برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و همچنین نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.نویسنده: Bernhard Blaha

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا