🚨 اخبار ارز دیجیتال

حقیقت پشت انقلاب بیت کوین کوبا: گزارش میدانی

کوین تلگراف به کوبا سفر کرد تا ببیند چگونه برخی از کوبایی ها از بیت کوین برای تضمین آینده اقتصادی بهتر استفاده می کنند.

در هاوانا، پایتخت کوبا، جامعه بیت کوین از یک محیط متضاد اقتصادی متولد شد.

فورته، یکی از بنیانگذاران سازمان محلی بیت کوین کوبا بیت کوین، به مجله گفت: ساتوشی بیت کوین را برای کوبایی ها ایجاد نکرده است، اما برای ما واقعا مفید است.

کوبایی ها با بی ارزش شدن پولشان به بیت کوین روی می آورند. زیمبابوه، ونزوئلا و لبنان اغلب برای پوشش رسانه‌ای از سطوح بی‌سابقه تورم با یکدیگر رقابت می‌کنند، اما پزو کوبا از این قاعده عقب نیست.

حمل کیسه های پول نقد به طور فزاینده ای در بین فقیر و ثروتمند رایج شده است، زیرا ارزش پزو کوبا در سال های اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
در واقع، حتی اگر کسی بیت کوین را در بازار گاوی ۶۹۰۰۰ دلار در سال ۲۰۲۱ خریداری کند، ارزش آن پول به پزو کوبا بسیار کمتر خواهد بود. بیت کوین ۸۰ درصد سقوط کرد تا به پایین ترین سطح بازار خرسی رسید، اما از آن زمان تاکنون ۱۰۰ درصد بهبود یافته است و ارزش پزو ۹۰ درصد کاهش یافته است.

درک اینکه شخصی باید ارز محلی خود را با بالاترین قیمت بیت کوین معامله کند، زیرا بداند که سقوط خواهد کرد، یکی از زنگ های بیدارباش اقتصادی بسیاری است که در طول تولید مستند جدید کوین تلگراف دریافت شده است. حقیقت پشت انقلاب کوبا بیت کوین.

در سال ۲۰۲۱، با مقاله «انقلاب بیت کوین درون کوبا» توسط الکس گلادشتاین، مدیر ارشد استراتژی بنیاد حقوق بشر برخورد کردم. در آن، او توضیح می‌دهد که چگونه و چرا کوبایی‌ها از بیت کوین، یک دارایی بدون تابعیت و کارمزد پایین، برای صرفه‌جویی در پول و فرار از سرکوب مالی استفاده می‌کنند.
مطابق با فلسفه بیت کوین از اعتماد نکن چک کنمن خودم رفتم تا ببینم گلادشتاین چه توضیحی می دهد.

با دوربین در دست و شریک مورد اعتمادم در سفر پاکو د لا ایندیا در کنارم، با جامعه بیت کوین کوبا شبکه می کنم. این انجمن در حال حاضر هزاران علاقه‌مند و حامی دارد.

فرهنگ کوبانا

به دنبال بیت کوین میامی، یکی از بزرگترین کنفرانس های مالی جهان که در ایالات متحده، شاید سرمایه داری ترین عرصه جهان برگزار شد، من در سراسر دریای کارائیب به یکی از معدود کشورهای سوسیالیستی باقی مانده سفر کردم و به کوبا پرواز کردم. این تضاد تأثیر قوی تری نسبت به گرمای استوایی کوبا بر من دارد.

از لحظه ای که در فرودگاه بین المللی خوزه مارتی هاوانا فرود آمدم، متوجه چند چیز عجیب شدم. درها به صورت دستی باز می شوند (سنسورهای خودکار را فراموش کنید)، ورود و مهاجرت با قلم و کاغذ انجام می شود و تاکسی ها شورلت های دهه ۱۹۵۰ هستند.

ماشین یکپارچهسازی با سیستمعامل در مرکز شهر هاواناس. (کوین تلگراف)

معمول است که سفر به کوبا را مانند یک زمان پیچیدگی توصیف کنیم. این اغراق نیست. کوبا به بازارهای جهانی، موسسات مالی و تجارت دسترسی ندارد. از زمانی که کوبا در سال ۱۹۶۰ پالایشگاه های نفت ایالات متحده را ملی کرد، ایالات متحده طولانی ترین تحریم تجاری را علیه کوبا در تاریخ مدرن اعمال کرده است.

در نتیجه، صنعت، بازده اقتصادی و تجارت کوبا از دنیای مدرن بسیار عقب است.

این تحریم همراه با بیش از نیم قرن کمونیسم، جمعیتی بسیار تحصیلکرده و با سواد استثنایی، در عین حال به شدت فقیر و گرسنه ایجاد کرده است، که بسیاری از آنها آرزوی ترک جزیره را دارند. خارج شوید.

چرا در کشوری بمانیم که درآمد رانندگان تاکسی بیشتر از مهندسان هسته ای است و مهندسان بیچاره برای حمایت از خانواده خود تلاش می کنند؟

پذیرش بیت کوین

در این محیط، انسان تعجب می‌کند که چرا کوبایی‌ها به سمت بیت کوین، ارزی که خارج از کنترل دولت وجود دارد، هجوم نمی‌آورند. با این حال، بسیاری از کوبایی ها در مورد بیت کوین آموخته اند و به تدریج به آن روی می آورند.

کاتلا، یکی از قهرمانان مستند جدید کوین تلگراف و یکی از بنیانگذاران بیت کوین کوبایی، می گوید ممکن است حدود ۵۰۰۰ بیت کوین در کوبا وجود داشته باشد، از جمله علاقه مندان عادی به ارزهای دیجیتال. او توضیح می دهد که این تعداد احتمالاً بیشتر خواهد شد.

کوبایی‌ها کار آسانی برای ورود به ارزهای دیجیتال ندارند. اولاً، هر کسی که به اینترنت متصل است به دلیل ملیت خود نمی تواند در Binance، Coinbase یا Gemini ثبت نام کند. دولت کوبا دسترسی به وب سایت های آمریکایی را برای آمریکایی های کوبایی ساکن جزیره محدود می کند. کوبایی‌ها بیت‌کوین را به صورت همتا به همتا از طریق گروه‌های تلگرام یا واتس‌اپ و ملاقات‌های حضوری خریداری می‌کنند.

آنچه مرا شگفت زده می کند این است که کوبایی ها چقدر پول اندک پس انداز و پس انداز می کنند. برای یک کوبایی با ۴۰ دلار در ماه، پس انداز ۱۰۰۰ ساتوشی (کمتر از ۱ دلار در هفته) منطقی است. پزو کوبا ممکن است ۱۰ سال دیگر وجود نداشته باشد، اما بیت کوین قطعا وجود خواهد داشت.
فرآیند همتا به همتا ساده است، اما برای مبتدیان نیست. همانطور که Catrya توضیح می دهد، با وجود پوشش نقره ای، این موانع می توانند مانع پذیرش شوند.

پس از رد شدن [access to exchanges] به طور پیش فرض شما کوبایی هستید بنابراین نمی توانید KYC را انجام دهید [Know Your Customer]، حداقل از منظر حفظ حریم خصوصی برای ما خوب است.

خرید بیت‌کوین نظیر به نظیر و مالکیت کلیدهای خصوصی خود برای ذخیره بیت‌کوین‌ها امن‌تر است. مشتریانی که به شرکت های مدیریت ارزهای دیجیتال مانند FTX، BlockFi، Celsius و Vauld اعتماد داشتند، از بین رفتند. کوبایی‌ها این گزینه را ندارند و زمان بیشتری طول می‌کشد اما امن‌تر است.

اریک گارسیا کروز، بنیانگذار QvaPay و BitRemesas، یک سرویس حواله ارز مبتنی بر بیت کوین که ده ها هزار کاربر کوبایی دارد، گفت که تعداد اندک اما رو به رشد مشتریان بیت کوین نسبت به کوبا نوپا افزایش یافته است. او می گوید که این امر تا حدودی نماد فرهنگ اینترنت است.

اتصال و آزادی اطلاعات

کوبایی ها تنها از سال ۲۰۱۳ می توانند به طور جدی آنلاین شوند. بنابراین در حالی که بقیه جهان از آیفون ۵C و ۴G لذت می بردند، تعداد کمی از کوبایی های خوش شانسی که به رایانه دسترسی داشتند، در آن سال با وجود اتصال ضعیف به اینترنت، برای آنلاین شدن تلاش کردند.

کوبایی ها اکنون به اتصال ۳G و در برخی موارد ۴G در تلفن های همراه خود دسترسی دارند. جوانان کوبایی با فن آوری از VPN برای دور زدن محدودیت های آنلاین استفاده می کنند.

به طور کلی، عقب‌ماندن زیرساخت‌های اینترنتی و دشواری خرید گوشی‌های هوشمند با دستمزدهای وحشتناک پایین به این معنی است که کوبا در زمینه فناوری اطلاعات بسیار عقب است.

در سال ۲۰۲۱، بانک جهانی گزارش داد که سه چهارم کوبا به اینترنت دسترسی دارد. اما در حالی که مشکل رو به بهبود است، سانسور اینترنتی همچنان گسترده است و بارها به کوبایی ها گفته می شود که از طریق تلویزیون دولتی، روزنامه ها و رسانه ها به دولت اعتماد کنند.

نشریات رسانه های مستقل به عنوان تبلیغات دشمن طبقه بندی می شوند، چیزی که من چندین بار در طول تحقیقاتم متوجه شدم. من آن داستان‌ها را اینجا به اشتراک نمی‌گذارم، اما اگر در کوبا می‌ماندم، خواندن چنین داستان‌هایی قطعاً من را به دردسر می‌اندازد.

پس از آن، دو روزنامه نگار تبعیدی کوبایی به من توصیه کردند که برای مدتی به جزیره برنگردم، به خصوص اگر مستند کوین تلگراف مورد توجه زیادی قرار گرفت.

یک هشدار جالب به رسانه های دولتی این است که مکس کایزر حامی بیت کوین به برخی از کوبایی ها قرص های نارنجی داده است. حضور او در کانال خبری روسیه امروز برای پخش در کوبا تایید شد. برخی از همتایان کاتریاس نمایشی را تماشا کردند که در آن قیصر به شدت از ارزهای فیات انتقاد کرد و بیت کوین را تبلیغ کرد.

با این حال، بیت کوین پول اینترنتی جادویی است. در وب زندگی می کند. اگر کوبایی‌ها به اینترنت دسترسی نداشته باشند یا Russia Today را تماشا کنند، از کجا بدانیم؟

قرص نارنجی کوبا

ویتالیون، یکی از بنیانگذاران بیت کوین کوبا، در مخابرات دولتی کار می کند. او توضیح می دهد که به عنوان یک کارمند ممتاز بخش دولتی، از سرعت اتصال به اینترنت سریعتر و سطوح پایین سانسور آنلاین بهره برده است.

ویتالیون قبل از شام با پاکو صحبت می کند.

Bitalion در سال ۲۰۱۴ با وایت پیپر بیت کوین آشنا شد و عاشق ایده یک ارز مستقل و بدون مرز شد. او به صورت لفاظی این سوال را مطرح می کند: برای آن دسته از کوبایی هایی که به اندازه کافی خوش شانس هستند که به خارج از کشور سفر کنند، چه چیزی می توانند به کشور جدید خود بیاورند؟ پزو در جیب شما یا بیت کوین در کیف پول موبایل شما؟

مانند سایر حامیان بیت کوین در جزیره، ویتالیون نیز زمان خود را به آموزش مردم و کمک به گسترش بیت کوین اختصاص می دهد. او همچنین یکی از معدود کوبایی هایی است که گره بیت کوین را اجرا می کند. در اولین جلسه فقط بیت کوین کوبا، او به ده ها کوبایی نشان داد که چگونه می توانند برای کالاها و خدمات مستقیماً به گره های شبکه لایتنینگ پرداخت کنند.

کروز، فورته، و تعداد بیشماری از مدیران دیگر، بیت کوین را به عنوان یک قرص نارنجی آسان برای بلعیدن، به ویژه برای کوبایی های باهوش دیجیتال توصیف می کنند. شما فقط به آنها توضیح می دهید که هیچ کس کنترل آن را ندارد. اون پول بی تابعیت

مصاحبه با فورته

در ارزش اسمی، بیت کوین ابزار مفیدی برای کشوری است که نسل ها در مشکلات مالی و اقتصادی بوده است. اما برای Forte، Catrya و Bitalion، ایدئولوژی بیت کوین به شدت طنین انداز است.

شوخی کردم، ساتوشی بیت کوین را برای کوبایی ها ایجاد نکرد، اما واقعا برای ما مفید است.

به امید تشویق تعداد بیشتری از کوبایی ها به کشف بیت کوین، این سه نفر و جامعه بیت کوین کوبا میزبان جلسات آموزشی ماهانه برای توضیح اصول بیت کوین و کاوش در فلسفه آن هستند.

آنها اخیرا معرفی کرد برنامه محبوب Mi Primer Bitcoin (اولین بیت کوین من) این کشور قبلاً در السالوادور تسریع شده است و به زودی در مدارس سراسر کشور تدریس خواهد شد.

آیا بیت کوین را قبول دارید چرا بیت کوین را قبول می کنید؟

QvaPays Cruz توضیح می دهد که بیت کوین یک ابزار مالی است که به تعداد اندک اما رو به رشدی از صاحبان مشاغل کوبایی امکان دسترسی به محصولات خارجی را می دهد.

دولت‌های اخیر ریاست‌جمهوری ایالات متحده در سیاست‌های تحریم کوبا نوسان داشته و جنبه‌های مختلف را بر اساس مصلحت سیاسی کاهش داده یا تشدید کرده‌اند.

تامین کنندگان قرص نارنجی کروز به دنبال باز کردن اقتصاد کوبا به بازارهای بین المللی تا حد امکان هستند:

شما یک تراکنش خصوصی انجام می دهید و بنابراین بیت کوین را می پذیرید [independent] سکه دولت به معاملات شما دسترسی ندارد و شما این آزادی را دارید که هر کاری که دوست دارید انجام دهید.

کلمه آزادی یا لیبرتاد، اغلب هنگام تعامل و ملاقات با بیت کوین داران کوبایی، علاقه مندان به ارزهای دیجیتال و کارآفرینان ظاهر می شد. این واقعیت که مردم می‌توانستند بیش از حد دولت را نادیده بگیرند و پول را در کیف پول خود نگه دارند، برای بسیاری از کوبایی‌ها جذاب بود که دولت آن‌ها را همواره ناامید کرده است.

اینکه بتوانید ثروت خود را در کیف پول بیت کوین لایتنینگ در تلفن خود به جای پول پزو در بانک ذخیره کنید، باعث افزایش کارایی می شود. این به این معنی است که شما مجبور نخواهید بود در بانک صف بکشید تا پول نقدی را که ممکن است ارزش چند پزو را در تعطیلات آخر هفته بانکی داشته باشید، دریافت کنید.

صحبت با اریک گارسیا کروز بله، پوستر V from Vendetta عمدی بود.

کروز و سه صاحب کسب‌وکار دیگر نیز به اشتراک می‌گذارند که پذیرش بیت‌کوین به نفع مسافران است. آدان، صاحب کلوپ شبانه، بار و رستوران، توضیح می دهد که گردشگران مبالغ زیادی پول نقد برای تعطیلات به کوبا می آورند که خطرناک است.

اگر بیت کوین را در تلفن خود در کیف خود نگه دارید، بسته های اسکناس دلاری می تواند به بازار سیاه کوبا ختم شود و به طور ناخواسته از فعالیت غیرقانونی و گاه خطرناک بازار سیاه مبادله اسکناس در ملاء عام حمایت می کند. این یک راه امن تر از سفر است. برای ترک خانه خود

آدان بیت کوین را به دلیل برندسازی بین المللی که آرم بیت کوین به ارمغان می آورد، می پذیرد. که در را به بازار بالقوه دیگری برای بار او باز می کند. مانند السالوادور، جایی که گردشگری بیت‌کوین در حال پیشرفت است، بارها و رستوران‌های کوبا نیز ممکن است مسافرانی را جذب کنند که ممکن است به جای پزو در ثبت نام از ساتوشی استفاده کنند.

در نهایت، راه های بی شماری وجود دارد که از طریق آن پذیرش بیت کوین می تواند عواقب مثبت و غیرمنتظره ای داشته باشد. بار و رستوران آقای نبیس که توسط آقای نبیس و پسرش جولیان اداره می شود، اخیراً شروع به پذیرش بیت کوین کرده است. پس از گفتگو با Forte، Catrya و Bitalion، گروه کوبا بیت کوین اکنون میزبان یک جلسه آموزشی بیت کوین در محل است.

از سمت راست: ناوی، جولیان، پاکو و من در مغازه ناوی.

در اولین بازدیدم، به یکی از کارکنان خدمات آقای نبیس درباره بیت کوین انعام دادم. پنج روز بعد وقتی با آقای نبی و جولیان برای شام بیرون رفتیم دوباره او را دیدم. او متفاوت به نظر می رسید، از او پرسیدم آیا خوب است؟ او اعتراف کرد که چند روز پیش مورد سرقت قرار گرفته و کیف پول، پول نقد و تلفن همراهش به سرقت رفته است.

در کمال تعجب، زمانی که برنامه لایتنینگ بیت کوین را که توسط شناسه اش دریافت شده بود دانلود کرد، وجوه به شکلی جادویی دوباره در گوشی جدیدش ظاهر شد. با دیدن عکس العمل چشمان درشت او، دوباره به او نوک زدم.

واضح است که برای کوبایی‌ها، بیت‌کوین می‌تواند ابزار مهمی برای تضمین آینده اقتصادی آن‌ها در مواجهه با تورم سرسام‌آور و مداخله دولت یا ابزاری برای باز کردن درها به روی بازارهای تحریم شده و دنیای مالی بین‌المللی باشد.

سلب مسئولیت: دیدگاه ها، نظرات و دیدگاه های بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً متعلق به Cointelegraph نیست.


نویسنده: Joseph Hall
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا