🚨 اخبار ارز دیجیتال

Immunefi: ارزهای دیجیتال در سه ماهه سوم ۱۵۳ درصد افزایش هک و کلاهبرداری را نسبت به سال قبل تجربه کردند.

تعداد حوادث حمله در سه ماهه سوم ۲۰۲۳ به ۷۶ مورد افزایش یافت، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته فقط ۳۰ مورد بود.

طبق گزارش پلتفرم امنیتی بلاک چین Immunefi، از ژوئیه تا سپتامبر ۲۰۲۳، ارزهای دیجیتال و پروژه های Web3 شاهد افزایش ۱۵۳ درصدی تعداد حملات در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ بودند. در سه ماهه سوم ۲۰۲۲، در مجموع ۳۰ حادثه حمله رخ داد. با این حال، در سه ماهه سوم ۲۰۲۳، این عدد به ۷۶ افزایش یافت. در سه ماهه اخیر، نزدیک به ۶۸۶ میلیون دلار از دست داده است.

گزارش Immunefi Q3 2023.منبع: ایمافی

بزرگترین ضرر ناشی از هک Mixin در ۲۵ سپتامبر بود که منجر به افشای حدود ۲۰۰ میلیون دلار شد. هک چند زنجیره ای دومین حمله بدترین سه ماهه بود که منجر به بیش از ۱۲۶ میلیون دلار خسارت شد که هنوز جبران نشده است. علاوه بر این حوادث، گروه لازاروس از طریق حملات متعدد، از جمله هک خدمات متمرکز CoinEx، Alphapo، Stake و Coinspaid، ۲۰۸ میلیون دلار ارزهای دیجیتال را به بیرون درز کرد. بر اساس این گزارش، ۳۰ درصد از کل ارزهای رمزنگاری شده سرقت شده در سه ماهه سوم توسط Lazarus Group انجام شده است.

مربوط: انحصاری: هکرها توکن‌های تخفیف‌خورده مرتبط با CoinEx را می‌فروشند، هک سهام

بخش کوچکی از حملات در کوارتر سوم شامل قالی‌کشی و سایر کلاهبرداری‌ها بود. این نوع حوادث فقط ۲۳ میلیون دلار یا ۳.۳ درصد از کل خسارات هزینه دارند که ۹۶.۷ درصد باقیمانده از هک یا سوء استفاده است. به طور کلی، زیان مالی ناشی از تقلب در سه ماهه سوم نسبت به سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ ۲۳.۹ درصد کاهش یافته است.

این گزارش بیان می‌کند که هک‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) 72.9 درصد از کل زیان‌ها را تشکیل می‌دهند، در حالی که ضررهای سوءاستفاده از خدمات متمرکز تنها ۲۷.۱ درصد است. Immunefi نمی گوید خدمات «غیرمتمرکز» و «متمرکز» را چگونه تعریف می کند.

دو شبکه بیشتر مورد هدف هکرها و کلاهبرداران، اتریوم و زنجیره BNB بودند. اتریوم ۴۲.۷ درصد از ضررها را به خود اختصاص داده است و زنجیره BNB 30.5 درصد از ضررها را به خود اختصاص داده است. Base و Optimism سومین و چهارمین شبکه های محبوبی بودند که توسط مهاجمان مورد سوء استفاده قرار گرفتند.

این گزارش شواهد بیشتری ارائه می دهد که سه ماهه سوم بدترین سه ماهه سال برای هک ها و کلاهبرداری های مرتبط با رمزارزها بوده است. گزارش دوم اکتبر Certik به نتایج مشابهی رسید.

نویسنده: Tom Blackstone
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا