🚨 اخبار ارز دیجیتال

طرح پولزی ارز دیجیتال AirBit: همه به جز یک نفر محکوم شدند

دوس سانتوس، یکی از بنیانگذاران باشگاه ایر بیت، در حال حاضر آخرین متهم ایربیت است که هنوز محکوم نشده است، اما انتظار می رود که او در ۴ اکتبر ۲۰۲۳ از سرنوشت خود مطلع شود.

دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه جنوبی نیویورک در حال رسیدگی به مراحل صدور حکم علیه چهره های کلیدی طرح ارز مجازی Ponzi AirbitClub است.

در ۳ اکتبر، دفتر دادستانی نیویورک ایالات متحده، حکم سه نفر از پنج متهم بازمانده پرونده Airbit، از جمله اسکات هیوز، سیسیلیا میلان و کارینا چایرز را اعلام کرد. این حکم ماه ها پس از آن صادر شد که هر سه متهم پرونده Airbit در اوایل سال ۲۰۲۳ به پولشویی و سایر اتهامات اعتراف کردند.

هیوز به دلیل پولشویی حدود ۱۸ میلیون دلار از درآمدهای کلاهبرداری باشگاه Airbit به ۱۸ ماه زندان محکوم شد. آقای میلان، یکی از مروجین ارشد باشگاه Airbit، به پنج سال زندان محکوم شد. آقای چیرس، یکی دیگر از مروجین ارشد باشگاه Airbit، به یک سال و یک روز زندان محکوم شد.

علاوه بر این، هیوز به سه سال آزادی تحت نظارت محکوم شد. آقای میلان و چیلس به ترتیب به سه سال و سه ماه آزادی تحت نظارت محکوم شدند.

طرح AirBit Club در اواخر سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد و به عنوان یک “باشگاه بازاریابی چند سطحی” در صنعت کریپتو تبلیغ شد. متهمان ارائه‌های امیدوارکننده‌ای ارائه کردند تا سرمایه‌گذاران را فریب دهند تا باور کنند که AirBit Club سود روزانه حاصل از استخراج و تجارت ارزهای دیجیتال را تضمین می‌کند. اما به‌جای تأمین مالی کسب‌وکار ارزهای دیجیتال که Airbit آن را تبلیغ کرد (که هرگز انجام نداد)، ۱۰۰ میلیون دلار از پول سرمایه‌گذاران به جیب مؤسسان و مروجین آن رفت.

علیرغم شکایت برخی از کاربران از تاخیرهای برداشت و هزینه های پنهان در اوایل سال ۲۰۱۶، طرح AirBit Club موفق شد تا سال ۲۰۲۰ تقلبی باقی بماند.

ارائه باشگاه AirBit 2019 توسط Cecilia Millan. منبع: یوتیوب

دیمین ویلیامز، دادستان ایالات متحده، با اعلام این حکم، تاکید کرد که هیوز، میلان و چایلدز هر کدام نقش مهمی در تداوم طرح هرمی باشگاه AirBit داشتند.

مربوط: ۵ نکته مهم از اولین روز محاکمه Sam Bankman-Freed

ویلیامز گفت: «میلان و چیرس در سطوح بالای مروجین، سال‌ها را صرف سرمایه‌گذاری تهاجمی کرده و با کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران سخت‌کوش و بی‌معنی، خود را ثروتمند کرده‌اند.

حکم امروز این پیام را می‌فرستد که هر کسی که طرح‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را تسهیل می‌کند، نه فقط کسانی که در راس هرم هستند، با عواقب جدی برای چنین جنایاتی روبرو خواهند شد.

این امر پس از آن صورت می گیرد که پابلو رودریگز، یکی از بنیانگذاران باشگاه AirBit در اواخر سپتامبر ۲۰۲۳ به ۱۲ سال زندان محکوم شد. یکی دیگر از بنیانگذاران، دوس سانتوس، که به اتهاماتی از جمله توطئه کلاهبرداری با سیم، پولشویی و توطئه کلاهبرداری بانکی اعتراف کرده است، نیز قرار است در دادگاه حاضر شود. حکم در ۴ اکتبر ۲۰۲۳ صادر خواهد شد.

سانتوس آخرین نفر از شش متهم باشگاه Airbit خواهد بود که محکوم می شود. جکی اگیلار، که در فوریه ۲۰۲۳ به جرم خود اعتراف کرد، در ماه مه، هفته‌ها قبل از صدور حکم درگذشت.

مجله: کارآگاه بلاک چین – Chainalysis پس از فروپاشی کوه Gox متولد شد

نویسنده: Helen Partz
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا