اخبار ارز دیجیتال

کلاهبرداری P2P ارز دیجیتال هند نیاز به آموزش دارایی های دیجیتال را نشان می دهد

با چندین شکایت پلیس و مسدود شدن حساب های بانکی همراه، کلاهبرداران انجام معاملات همتا به همتا را برای معامله گران کریپتو هند غیرممکن می کنند.

تجارت ارزهای دیجیتال Peer-to-Peer (P2P) از روزهای اولیه این صنعت در جامعه ارزهای دیجیتال مرکزی بوده است.

تجارت P2P به مبادله مستقیم ارزهای دیجیتال بین دو کاربر بدون واسطه اشاره دارد. صرافی‌های P2P خریداران و فروشندگان را به هم متصل می‌کنند و در عین حال یک لایه امنیتی اضافی را از طریق سرویس‌های escrow اضافه می‌کنند. از مزایای کلیدی P2P نسبت به صرافی های متمرکز می توان به دسترسی جهانی، روش های پرداخت مختلف و بدون هزینه تراکنش اشاره کرد.

علاوه بر این، در حوزه‌هایی که دولت‌ها با مبادلات رسمی ارزهای دیجیتال و ارائه‌دهندگان خدمات دشمنی دارند، بازارهای P2P برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال مهم شده‌اند.

در هند، پس از اینکه بانک مرکزی این کشور در آوریل ۲۰۱۸ ممنوعیت بانکی کسب و کارهای ارزهای دیجیتال را صادر کرد، ارزهای رمزپایه به راه نجات بسیاری از معامله گران ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

ممنوعیت تراکنش‌های بانکی در نهایت در مارس ۲۰۲۰ توسط دیوان عالی لغو شد، اما پلتفرم‌های P2P به دلیل عدم شفافیت نظارتی همچنان در ارائه خدمات به صرافی‌های ارزهای دیجیتال تردید دارند. همچنان نقش مهمی ایفا می‌کنند.

در طول بازار صعودی ۲۰۲۱-۲۰۲۲، هند شاهد افزایش قابل توجهی در حجم معاملات ارزهای دیجیتال و پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال بود که توجه دولت را به اکوسیستم نوپا جلب کرد.

اخیراً: استیبل کوین جدید پی‌پال PYUSD با مشکلات قانونی و «کاهش عملکرد» مواجه است

وزیر دارایی هند در سال ۲۰۲۲ مالیات ۳۰ درصدی را بر سود ارزهای دیجیتال اعلام کرد، در حالی که رهبران صنعت خواستار یک چارچوب نظارتی جامع شدند که از سال ۲۰۱۹ در حال انجام است.

مالیات های سنگین، همراه با عدم شفافیت نظارتی مداوم، اکوسیستم ارزهای دیجیتال نوپای هند را آزار داده و سرمایه گذاران هندی را از بازار دور کرده است.

در حالی که صرافی های رایج ارزهای دیجیتال با مشکل مواجه بودند، حجم معاملات در پلتفرم های P2P افزایش یافت.

کلاهبرداری P2P چگونه اتفاق می افتد

این افزایش حجم تراکنش های P2P نیز منجر به افزایش قابل توجه کلاهبرداری P2P شده است. این کلاهبرداری ها اغلب از داده های بانکی دزدیده شده استفاده می کنند، مشتریان را با وعده های دروغین سود بالا فریب می دهند، یا از اطلاعات بانکی برای فریب کاربران P2P استفاده می کنند.

در اوایل ماه جولای، دو نفر در شهر Ujjain هند در ارتباط با رسوایی Binance P2P دستگیر شدند. پلیس چندین حساب بانکی جعلی، کارت‌های خودپرداز و اسناد را از مظنون بازیابی کرد که گفته می‌شود برای فریب کاربران بایننس P2P، شناسه‌های جعلی و اطلاعات شخصی را به مبلغ ۱۵۰۰ روپیه (۱۸ دلار) خریداری کرده است.

یکی از راه‌هایی که کلاهبرداران P2P داده‌های کاربران را سرقت می‌کنند، از طریق کانال‌های جعلی مبتنی بر رمزنگاری در تلگرام است که سود و ایردراپ بالا را نوید می‌دهند. بسیاری از کاربران ساده لوح که به دنبال سود سریع هستند اغلب به این کانال ها می پیوندند تا اطلاعات بانکی شخصی خود را به اشتراک بگذارند. در بسیاری از موارد دیگر، کلاهبرداران به سادگی اطلاعات شخصی کاربران را خریداری یا سرقت می کنند.

داده های دزدیده شده برای ایجاد حساب های P2P در سیستم عامل های محبوب P2P استفاده می شود (Binance و WazriX در هند محبوب هستند).

سپس کلاهبردار یک سفارش خرید را در پلتفرم P2P به دنبال فروشندگان ناآگاه آغاز می کند. پس از تطبیق با فروشنده، از حساب قربانی برای ارسال پول به فروشنده استفاده می کند. بنابراین خریدار ارز رمزنگاری شده را دریافت می کند و فروشنده تراکنش P2P را در پلتفرم تکمیل می کند و پول را در حساب بانکی خود دریافت می کند.

سپس خریدار (کلاهبردار) با ارز دیجیتال ناپدید می شود و قربانی که از حساب بانکی وی برای انتقال استفاده شده است، تنها زمانی متوجه می شود که پول از حساب بانکی برداشت شود.

سپس قربانی به پلیس شکایت می کند. اولین قدم پلیس این است که تمام حساب های بانکی را که قربانی در مرحله کلاهبرداری با آنها تعامل داشته است، مسدود کند.

با این اقدام پلیس، فروشندگان ناآگاه پلتفرم‌های P2P تنها پس از دریافت تماس تلفنی از پلیس یا اطلاع از بانک مبنی بر مسدود شدن حساب خود و در نتیجه مسدود شدن طولانی حساب، متوجه می‌شوند که درگیر کلاهبرداری شده‌اند. انجام شده.

در یک نمونه، تاجری که خواست نامش فاش نشود، هنگام تلاش برای پرداخت کرایه تاکسی، پیام «حساب بانکی مسدود شده» را دریافت کرد. پس از تماس با بانک، فروشنده متوجه شد که بخش سایبری پلیس که مسئولیت رسیدگی به جرائم آنلاین را بر عهده دارد، درخواست توقف کرده است.

بعداً، هنگامی که فروشنده شکایت را از پلیس پیگیری کرد و در مورد مسدود کردن حساب جویا شد، آژانس اطلاعات اقتصادی هند، اداره کل اجرای قانون، یک اخطار حقوقی را علیه تراکنش ۴۰ دلاری P2P که در WazirX در اکتبر ۲۰۲۲ انجام شد، صادر کرد. . .

شکایت پلیس توسط زنی که از سپتامبر ۲۰۲۲ تا ژوئن ۲۰۲۳ ۳۰۰۰۰ دلار کلاهبرداری کرده بود، ثبت شد. پلیس تحقیقات را آغاز کرده و تمامی حساب های بانکی را که در مدت مذکور با حساب شاکی در تعامل بوده از جمله فروشنده تراکنش مهرماه مسدود کرده است. .

فروشندگان سعی کردند به پلیس توضیح دهند که تراکنش P2P را با موفقیت انجام داده اند و در هیچ کلاهبرداری دخالتی نداشته اند. با این وجود، پلیس ادعاهای آنها را نادیده گرفت و به دروغ ادعا کرد که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال غیرقانونی است و گفت که اگر ۴۰ دلار به شاکیان نپردازند باید با اقدامات قانونی بیشتری روبرو شوند.

قربانی که چاره دیگری نداشت، در نهایت ۴۰ دلار به حساب شاکی پرداخت کرد و پس از آن پلیس دستور مسدود کردن حساب را صادر کرد.

پلیس به درخواست Cointelegraph برای اظهار نظر پاسخ نداد.

محدودیت‌های حساب‌های بانکی دسترسی به پول نقد قربانیان ناآگاه را محدود می‌کند و حل این مشکل یک کار بسیار پیچیده است. فروشندگان اغلب تا آخرین لحظه از کلاهبرداری بی اطلاع هستند و ممکن است تحت بررسی قانونی و شواهد مورد نیاز قرار گیرند.

چندین کلاهبرداری P2P در سال گذشته وجود داشته است که قربانیان ترس از مقامات و اغلب با تهدید پلیس برای اقدام قانونی ابراز می‌کنند. فروشندگان ناشناس به کوین تلگراف گفتند که حساب های آنها با ۵۰۰۰۰ روپیه مسدود شده است، و آنها بسیار نگران نحوه برخورد با مقامات هستند، زیرا می ترسند با مسئولیت قانونی مواجه شوند.

برخی افراد مخالف P2P هستند

به دلیل فقدان دستورالعمل‌های روشن در مورد جرایم مرتبط با رمزنگاری و عدم درک فناوری پشت ارزهای دیجیتال، تحقیقات پلیس اغلب با مسدود کردن حساب‌های افراد درگیر در این وضعیت آغاز می‌شود.

پوشپندرا سینگ، یک شخصیت برجسته رمزنگاری و مربی در اکوسیستم کریپتو هند، به کوین تلگراف گفت که کلاهبرداران از ناآگاهی پلیس در مورد نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال سوء استفاده می کنند.

این کلاهبرداران اغلب از پلتفرم هایی مانند پلتفرم بین المللی Binance برای فرار از تحقیقات مقامات هندی استفاده می کنند. سپس کلاهبرداران USDT سرقت شده را به Trust Wallet یا سایر پلتفرم های غیر KYC می آورند تا از ردیابی جلوگیری کنند. کلاهبرداران پول خود را از دست می دهند، اما خریدار و فروشنده هر دو با عواقب مالی و قانونی در معامله مواجه می شوند. “

سینگ گفت پلیس هند باید به طور فعال در مورد این کلاهبرداری ها آموزش ببیند. او گفت: «عدم آگاهی از این فناوری نوپا همچنین منجر به آزار قربانیان می‌شود و پلیس اغلب به قربانیان می‌گوید که تجارت ارزهای دیجیتال در هند غیرقانونی است.

کلاهبرداری های P2P به قدری رایج و نگران کننده شده است که اکثر کارشناسان ارزهای دیجیتال هندی از معامله گران می خواهند از معاملات P2P خودداری کنند. سامیت گوپتا، مدیر عامل صرافی بزرگ هندی CoinDCX، گفت که معامله گران کریپتو باید از معاملات P2P خودداری کنند.

مجله: آیا پرداخت باج افزار باید ممنوع شود؟ ایده ای جذاب اما خطرناک

او گفت که بسیاری از افراد در هند توسط مقامات مختلف دولتی به این دلیل که ناآگاهانه از شخصی که برای پاسخگویی مناسب نیست پول ارسال کرده اند مطلع شده اند.

دیگر شخصیت‌های برجسته ارزهای دیجیتال از معامله‌گران خواسته‌اند که هوشیار باشند و اطمینان حاصل کنند که حساب‌های P2P که با آنها تعامل دارند، سابقه خوبی دارند.

آنچه که با انقلاب ارزهای دیجیتال آغاز شد، به حلقه ضعیفی برای اکوسیستم ارزهای دیجیتال هند تبدیل شده است.

این مقاله را به عنوان NFT جمع آوری کنید برای حفظ این لحظه در تاریخ و نشان دادن حمایت خود از روزنامه نگاری مستقل در فضای ارزهای دیجیتال.نویسنده: Prashant Jha

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا