اخبار ارز دیجیتال

رمزگذاری انحصار گوگل، آمازون و اپل را بر روی داده های کاربران می شکند

بلاک چین شرکت های بزرگ فناوری و ارائه دهندگان ابر را تضعیف می کند، به خصوص وقتی صحبت از اینترنت اشیا به میان می آید.

برای دهه‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های بیمه همان مدل کسب‌وکار متمرکز، عمدتاً ثابت اما سودآور را به کار گرفته‌اند. و برای چندین دهه، شرکت‌های بزرگ فناوری مانند فیس‌بوک، مایکروسافت، آمازون، اپل و گوگل داده‌های کاربران را برای کسب سود در انحصار خود درآورده‌اند. اما پروژه‌های بلاک چین می‌توانند به طور قابل توجهی قدرت فناوری بزرگ را بر داده‌های کاربران به چالش بکشند.

در مجمع جهانی اقتصاد در داووس در سال 2015، کارشناسان مالی آینده پول را در اولویت قرار دادند. بنابراین آنها شروع به جدی گرفتن چالش های ناشی از ظهور بیت کوین (BTC)، دارایی های دیجیتال و فین تک کردند. دنیای مالی شروع به درک این موضوع کرده است که فناوری‌های جدید همه چیز را در این زمینه، از پس‌انداز گرفته تا تجارت، پرداخت‌ها و تراکنش‌های بین‌مرزی نظیر به همتا، تغییر می‌دهند.

سپس رنسانس مالی غیرمتمرکز (DeFi) در تابستان 2020 آمد. چند سال پس از ظهور خارق‌العاده این مفهوم جدید، اقتصاد ماشینی در مرکز توجه قرار گرفت و نگرانی‌هایی را در مورد اینکه چه کسی باید مالک بهترین کالای جدید جهان باشد، ایجاد کرد.

به لطف بلاک چین، ما DeFi، SocialFi، GameFi و یک دسته دارایی جدید در حال ظهور، مالی سازی ماشین ها (MachineFi) یا اقتصاد ماشین غیرمتمرکز را داریم. مالکان میلیاردها دستگاه متصل به اینترنت در سراسر جهان را قادر می‌سازد تا از آنها و توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) بسازند که داده‌های دستگاه را برای کسب درآمد ضبط می‌کنند.

مربوط: Node در آستانه سقوط غول های فناوری از اپل گرفته تا گوگل است.

یک سوال واضح این است: چرا؟ چرا دستگاه ها به مالی شدن و بازارهای غیرمتمرکز نیاز دارند؟ پاسخ روشن است.

Big Tech امپراتوری تریلیون دلاری ایجاد کرده است که اطلاعات کاربران را می فروشد. بلاک چین می تواند با دموکراتیک کردن داده ها و اقتصاد ماشینی آن را تغییر دهد.

از لحاظ تاریخی، اقتصاد ماشینی به دلیل زیرساخت‌ها و سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی آن، نتوانسته جذابیت بیشتری کسب کند. بلاک چین با ارائه یک راه حل سرتاسری برای توزیع، هماهنگی و کسب درآمد تعداد زیادی از دستگاه های هوشمند به عنوان بخشی از شبکه یکپارچه ماشین ها به کاربران، مشاغل و توسعه دهندگان در حال تغییر است.

در حال حاضر بیش از 50 پروژه بلاک چین مرتبط با اینترنت اشیا (IoT) وجود دارد. همچنین چندین شرکت فناوری سنتی مانند IBM، Azure، سامسونگ، اپل، گوگل و آمازون وجود دارند که اینترنت اشیا و بلاک چین را برای تقویت اقتصاد ماشینی در حال رشد ترکیب می‌کنند.

تک نسخه حقیقت

با نگاهی به سال 2021، می بینیم که سالی بود که بلاک چین هوشمند شد. اوراکلز منابع داده جدیدی را معرفی می کند که حقایقی را در مورد دنیای واقعی ارائه می دهد و آنها را ایمن تر و قابل اعتمادتر می کند. اجماع در مورد قیمت بیت کوین و سایر دارایی های رمزنگاری به زودی دنبال شد و “نسخه واحدی از حقیقت” را ایجاد کرد که منجر به رشد یک سیستم مالی کاملاً جدید شد. DeFi پایه و اساس مفاهیم جدیدی مانند وام دهی و استقراض همتا به همتا و کشاورزی بازدهی را ایجاد کرده است و فرصت های جدیدی را برای سرمایه گذاران برای کسب درآمد غیرفعال ایجاد کرده است. داده های واقعی قابل تأیید به شواهد مورد نیاز برای انقلاب DeFi تبدیل شده است.

همه افراد در فضای کریپتو از Proof of Work و Proof of Stake می‌دانند، شواهدی که به بلاک چین برای دریافت جوایز یا مجوزها ارائه می‌شود. اگر ماینرهای بیت کوین ثابت کنند که یک مشکل محاسباتی فشرده را حل کرده اند، واجد شرایط تبدیل شدن به تولیدکننده بلاک بعدی هستند. برای اتریوم، زمانی که شخصی مقدار معینی اتر (ETH) را به اشتراک بگذارد، واجد شرایط اعتبارسنجی اتریوم است.

به طور مشابه، یک “نسخه منفرد حقیقت” از یک ماشین بی‌طرف و ایمن به اثبات کار انجام شده در دنیای واقعی تبدیل می‌شود و فرصت‌های بی‌پایانی را برای مدل‌های تجاری جدید ایجاد می‌کند.

اثبات چه چیزی

چه می‌شد اگر «شواهد» از فعالیت‌های معمولی که مردم در زندگی روزمره خود انجام می‌دهند نیز تولید شود؟ دستگاه ها و ماشین های اینترنت اشیا دستگاه‌هایی مانند خانه‌های هوشمند، پوشیدنی‌ها، دوربین‌ها و ماشین‌های خودران این پتانسیل را دارند که به «ارائه‌دهنده‌های اثبات‌کننده» تبدیل شوند که می‌توانند از بلاک چین برای به تصویر کشیدن سودمندی و ارزشی که افراد از فعالیت‌های روزانه خود ایجاد می‌کنند، استفاده کنند.

مربوط: فیسبوک و توییتر به لطف فناوری بلاک چین به زودی منسوخ خواهند شد

اثبات وجود را می‌توان از طریق ردیاب‌های دارایی وسیله نقلیه که مکان‌های GPS بلادرنگ را در نقشه‌های جمع‌سپاری تغذیه می‌کنند، تعیین کرد. در بخش بیمه، داده‌های بهداشتی از ابزارهای پوشیدنی می‌تواند دلایل سلامتی را ارائه دهد و الگوهای رانندگی می‌توانند دلایل ایمنی را ارائه دهند. اثبات انسانیت به تأیید هویت افراد با استفاده از اطلاعات بیومتریک کمک می کند.

دستگاه‌ها و ماشین‌های هوشمند در بلاک چین فرصتی را برای بازگرداندن مالکیت داده‌ها به افراد ارائه می‌دهند و به آن‌ها اجازه می‌دهند هر کاری که می‌خواهند با دارایی خود انجام دهند، از جمله کسب درآمد. پروژه های اینترنت اشیا مبتنی بر بلاک چین نسبت به پروژه های قبلی قابلیت اطمینان، امنیت، قابلیت همکاری و مقیاس پذیری بیشتری را ارائه می دهند و از داده های ارائه شده توسط دستگاه ها و حسگرهای اینترنت اشیا برای ایجاد کارایی و ارزش تجاری جدید استفاده می کنند.

دستگاه های هوشمند: اقتصاد ماشینی جدید

تا سال 2030، تخمین زده می شود که پروژه های اینترنت اشیا بیش از 12 تریلیون دلار در سطح جهان ارزش داشته باشند. اما این ارزش متعلق به چه کسی است؟ آیا شرکت های بزرگ به مدیریت دستگاه ها در یک پلت فرم متمرکز ابری ادامه خواهند داد و به دروازه بانان اقتصاد ماشینی جدید تبدیل خواهند شد؟ ما در لحظه ای مهم در تاریخ هستیم. تصمیم گیری در مورد چگونگی تکامل اقتصاد ماشینی پیامدها یا مزایایی برای چندین دهه دارد.

یک ستون فقرات غیرمتمرکز که برای فعال کردن میلیاردها ماشین بر روی بلاک چین ساخته شده است، چیزی است که برای دموکراتیک کردن صنعت ماشین/IoT و حذف آن از حوزه فناوری بزرگ لازم است. اقتصاد ماشین اینترنت اشیا به ترکیبی از زنجیره بلوکی، سخت‌افزار ایمن و محاسبات محرمانه نیاز دارد تا دستگاه‌ها، برنامه‌ها و خدمات متعلق به کاربر را تامین کند.

  • سخت‌افزار ایمن داده‌های دنیای واقعی را که همه می‌توانند تأیید کرده و به آنها اعتماد کنند، ثبت و امضا می‌کنند.
  • اوراکل های داده های دنیای واقعی این داده های قابل تأیید را به روشی قابل اعتماد به زنجیره بلوکی می آورند.
  • هویت‌های غیرمتمرکز به انسان‌ها و ماشین‌ها این امکان را می‌دهد که داده‌های خود را به عنوان دارایی‌های دیجیتالی که می‌توان با استفاده از DApps به دست آورد و داد و ستد کرد، داشته باشند.

ترکیب یکپارچگی سخت‌افزار ایمن با تغییرناپذیری بلاک‌چین، الگوی جدیدی برای اعتماد سرتاسر ایجاد می‌کند و به کاربران فرصت‌ها و ماشین‌های بیشتری را می‌دهد به گونه‌ای که تأثیر تعداد معدودی را محدود می‌کند. قطعاً می‌توانید اقتصاد را رشد دهید. یک شرکت بزرگ که سعی در کنترل دارد.

لورن چای بنیانگذار و مدیر عامل IoTeX. او پیش از این برای شرکت هایی مانند گوگل، اوبر و اوراکل کار می کرد. او دکتری دارد. تحقیقات او بر روی طراحی و تجزیه و تحلیل رمزنگاری سبک وزن و پروتکل های احراز هویت اینترنت اشیا در دانشگاه واترلو متمرکز بود. در Google، او بسیاری از ابتکارات امنیتی کلیدی را برای زیرساخت‌های فنی ما، از جمله کاهش حملات SSL، بارگذاری SSL برای محافظت از حریم خصوصی، و فعال کردن شفافیت گواهی برای همه سرویس‌های Google، رهبری کرد. او همچنین مهندس موسس Google Cloud Load Balancer بود. Google Cloud Load Balancer در حال حاضر هزاران سرویس ابری را با بیش از 1 میلیون جستجو در ثانیه ارائه می دهد.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Raullen Chai

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا