اخبار ارز دیجیتال

صرافی‌های کریپتو به دنبال محکومیت‌های اخیر با معاملات خودی مقابله می‌کنند

اولین مورد تجارت داخلی رمزنگاری نیاز به اصلاح مبادلات برای ردیابی فعالیت معاملاتی کارکنان را برجسته می کند.

در ماه ژانویه، برادر یکی از مدیران سابق محصولات کوین‌بیس به دلیل توطئه کلاهبرداری از طریق سیم به ۱۰ ماه زندان محکوم شد. در سپتامبر ۲۰۲۲، نیکیل وحی شروع به اعتراف به انجام تراکنش‌های مبتنی بر داده‌های شخصی به‌دست‌آمده از برادرش Ishan Wahi، مدیر محصول سابق Coinbase کرد.

اکثر کشورها قوانینی علیه تجارت داخلی دارند و مجازات های سختی مانند زندان و جریمه های سنگین در نظر دارند. تحقیقات اخیر در مورد مبادلات ارزهای دیجیتال توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده نشان می دهد که تنظیم کننده ها آماده توقف کلاهبرداری مالی در بازار ارزهای دیجیتال هستند.

بسیاری از صرافی‌ها و پلتفرم‌ها بدون هیچ مقررات مشخصی از خود می‌پرسند که آیا سایر صرافی‌ها و پلتفرم‌ها دارای کارمندان سرکش مشابهی هستند که در معاملات غیرقانونی شرکت می‌کنند.

دادستان ها شکایت مشابهی را علیه مدیران OpenSea در دادخواستی که در اکتبر ۲۰۲۲ ارائه شده است، تنظیم کرده اند. نگرانی ها پس از فروپاشی FTX و اتهامات سوء رفتار توسط مدیران آن افزایش یافته است.

انتشار توکن مربوط به فهرست بایننس تنها چند هفته پس از اولین محکومیت معاملات داخلی خود، به تیتر خبرها تبدیل شد. کانر گروگان، مدیر Coinbase از توییتر برای جلب توجه به فعالیت تجاری اخیر چندین کیف پول ناشناس استفاده کرد. ظاهراً یک کیف پول ناشناس چند دقیقه قبل از اینکه بایننس لیست خود را اعلام کند، تعدادی توکن فهرست نشده خریداری کرده و به محض انتشار عمومی آن، آنها را فروخته است.

این کیف پول ها صدها هزار دلار از افزایش قیمت توکن های جدید لیست شده در بایننس سود می برند. دقت تراکنش ها نشان می دهد که صاحبان کیف پول به اطلاعات دقیق در مورد این لیست ها دسترسی دارند. به گفته Grogan، این می‌تواند کار «کارمندان مخرب مرتبط با تیم فهرست‌بندی باشد که اطلاعاتی درباره اعلان‌های دارایی‌های جدید دارند، یا معامله‌گرانی که برخی از API یا نشت‌های مبادلات تجاری مرحله‌ای/آزمایی را کشف کرده‌اند».

بایننس اخیراً سیاست فروش توکن ۹۰ روزه را برای کارمندان و خانواده هایشان برای مبارزه با معاملات داخلی اعلام کرده است. این سیاست فروش توکن‌های تازه فهرست‌شده در صرافی‌ها را در بازه زمانی ذکر شده ممنوع می‌کند. یکی از سخنگویان صرافی ارزهای دیجیتال به کوین تلگراف گفت که این صرافی در برابر کارکنانی که از اطلاعات داخلی برای کسب سود استفاده می کنند، سیاست تحمل صفر دارد، مربوط به رفتارهایی که می تواند به مشتریان و صنعت آسیب برساند.

بایننس دارای یک تیم تحقیقاتی دیجیتال و امنیت سایبری پیشرو در صنعت است که متشکل از بیش از ۱۲۰ افسر سابق مجری قانون و کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی است که تخلفات خارجی و داخلی را بررسی می‌کنند. این سخنگو گفت: کسانی که در این نوع فعالیت‌ها دخیل هستند پاسخگو باشند.

تجارت داخلی ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با بازارهای سنتی دارد؟

بلاک چین یک پایگاه داده عمومی و تغییرناپذیر است که تاریخچه تمام تراکنش های ارزهای دیجیتال را ذخیره می کند. کیف پول های دیجیتال هویت واقعی معامله گران را پنهان می کنند، اما باز بودن و شفافیت بلاک چین به محققان اجازه می دهد تا به داده های تراکنش دقیق برای بررسی جرم و کلاهبرداری دسترسی داشته باشند.

Ruadhan O، توسعه‌دهنده اصلی سیستم توکن Seasonal Tokens، به کوین تلگراف گفت که تجارت داخلی ارزهای دیجیتال به همان شکلی که در بازار سهام انجام می‌شود، انجام نمی‌شود. در مورد سهام، یک خودی شخصی است که اطلاعات خصوصی از اخبار آتی دارد که بر عملکرد شرکت تأثیر می گذارد.

اخیراً: استراتژی‌های مالیاتی به سرمایه‌گذاران رمزارز اجازه می‌دهند تا ضررهای خود را جبران کنند

وی افزود: این افراد کارکنان شرکت، قانونگذار و سیاست گذار هستند. در مورد ارزهای رمزپایه، کسانی که صرافی‌ها را اداره می‌کنند، این فرصت را دارند تا معاملات بزرگ را پیشروی کنند و بازار را دستکاری کنند. در هر دو مورد، تجارت داخلی سرمایه گذاران صادق را به روش هایی فریب می دهد که شناسایی آنها بسیار دشوار است. من توضیح دادم که چگونه می توانیم با هم کار کنیم.

“ایالات متحده ممکن است مقررات سختگیرانه‌ای را اجرا کند که نیاز به پردازش سفارش‌های ارزهای دیجیتال از طریق سیستم‌های تطبیق نظم عمومی داشته باشد، که از اجرای اولیه جلوگیری می‌کند. در حالی که به ایجاد یک سیستم امن‌تر برای خانه‌ها کمک می‌کند، اما بیشتر معاملات ارزهای دیجیتال را به خارج از کشور سوق می‌دهد. و این امر ضروری است. بعید است که دولت های رقیب با اقداماتی موافقت کنند که به اقتصاد داخلی آسیب برساند.

طبق یک مطالعه دانشکده حقوق کلمبیا، گروهی متشکل از چهار کیف پول مرتبط چند ساعت قبل از اعلام رسمی فهرست، خریدهای مکرر ارزهای دیجیتال انجام دادند و به سود ۱.۵ میلیون دلاری دست یافتند. قبل از اعلام رسمی فهرست، کیف پول های شناسایی شده، توکن های آسیب دیده را خریداری کرده و به محض فروش موقعیت های خود، معامله را متوقف کردند. این تحقیق نشان داد که تاریخچه تراکنش‌های این کیف پول‌های دیجیتال دقیق است و نشان می‌دهد که صاحبان آن‌ها به اطلاعات شخصی در مورد ارزهای دیجیتالی که قرار است در صرافی‌ها فهرست شوند، دسترسی دارند.

فعالیت معاملاتی کیف پول که ممکن است تجارت داخلی باشد.منبع: دانشکده حقوق کلمبیا

این مطالعه نشان داد که بین ۱۰ تا ۲۵ درصد از ارزهای رمزنگاری شده فهرست شده در نمونه، در معاملات داخلی اعلامیه های فهرست شرکت داشتند.

بر اساس این مطالعه، بازار ارزهای دیجیتال نسبت به بازار سهام سنتی مشکل معاملات داخلی جدی تری دارد. آمار همچنین بازده غیرعادی قابل توجه و الگوهای افزایشی را قبل از اعلام فهرست نشان می دهد. این الگوهای معاملاتی با الگوهای ثبت شده در موارد معاملاتی داخلی در بازار سهام قابل مقایسه هستند.

جرمی اپستاین، مدیر ارشد بازاریابی پروتکل Layer 1 Radix، به کوین تلگراف گفت که مبادلات ارزهای دیجیتال تفاوتی با شرکت‌های خدمات مالی سنتی که در بازار معامله می‌کنند ندارند و باید به همان شیوه تنظیم شوند. او توضیح داد:

این رسوایی اخیر بار دیگر نشان می‌دهد که چگونه یک سیستم مالی غیرمتمرکز با شفافیت برای همه، مصرف‌کنندگان و فعالان بازار را نسبت به فرار توسط خودی‌ها بسیار کمتر نگران می‌کند. میلیون ها دلار برای قربانیان صرفه جویی می کند.”

تجارت داخلی پدیده ای شناخته شده در بازارهای مالی سنتی است که در آن شخصی به اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا می کند تا معاملات غیرقانونی را به نفع خود انجام دهد. جنون معاملات داخلی در بازارهای سنتی اغلب محدود به کارمندان سابق یک صرافی خاص نیست. بسیاری از سیاستمداران و سیاستگذاران فعلی در چنین اقداماتی دست داشته اند. یک نظرسنجی نیویورک تایمز نشان داد که حداقل ۹۷ نفر از اعضای فعلی کنگره سهام، اوراق قرضه یا سایر دارایی های مالی مربوط به استخدام خود را به عنوان اعضای کنگره خریداری یا فروخته اند یا از همسران یا وابستگانشان خواسته اند این کار را انجام دهند.

نمونه قابل توجه دیگر رسوایی تجارت داخلی کنگره در سال ۲۰۲۰ بود. در این رسوایی، سناتورها از اطلاعات یک جلسه غیرعلنی سنا برای فروش سهام در آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ استفاده کردند و قانون سهام را زیر پا گذاشتند. در ۳۰ مارس ۲۰۲۰، وزارت دادگستری تحقیقاتی را در مورد معاملات سهام آغاز کرد. همه تحقیقات در حال حاضر بسته شده است و هیچ کس اتهامی نیست.

این مورد پرمخاطب از معاملات داخلی در بازارهای سنتی، شامل همان فعالیت‌های همان سیاست‌گذارانی است که وظیفه حفظ منافع سرمایه‌گذاران را علی‌رغم همه اقدامات و مقررات موجود، بر عهده دارند.

مقررات به تنهایی نمی تواند برخی از مشکلات ذاتی مهم آن را حل کند. پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری Bitfinex معتقد است که ارزهای دیجیتال نباید هدف قرار گیرند.

اخیر: ماه بزرگ برای بیت کوین: آیا موسسات مالی ایالات متحده خرده فروشان آسیایی را شکست دادند؟

آلدوینو به کوین تلگراف گفت تا زمانی که قوانین و دستورالعمل‌های روشنی برای جلوگیری از این سوءاستفاده‌ها وجود نداشته باشد، فرصت‌هایی برای سوءاستفاده در صنعت جوانی مانند ارزهای دیجیتال وجود خواهد داشت. او گفت که ما به تدابیری در برابر جریان های اطلاعات نامتقارن نیاز داریم تا بتوانیم قیمت واقعی را کشف کنیم. او توضیح داد:

“من معتقدم که صرافی‌های ارزهای دیجیتال و سیاست‌گذاران باید با یکدیگر همکاری کنند تا چارچوبی قانونی ایجاد کنند که به صنعت اجازه می‌دهد در عین محافظت از همه شرکت‌کنندگان در برابر سوء استفاده از بازار، پیشرفت کند. ایجاد یک محیط امن و شفاف برای معامله گران بوده است و ما این روحیه را ادامه می دهیم.

در میان درخواست‌های رو به رشد برای مقررات پس از فروپاشی FTX، صرافی‌های ارزهای دیجیتال اقدامات احتیاطی بیشتری را برای ردیابی و تضمین تجارت منصفانه و محافظت بهتر از مشتریان خود انجام می‌دهند.

نویسنده: Prashant Jha

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا