اخبار ارز دیجیتال

نه، بیت کوین در «طولانی ترین بازار نزولی در تاریخ» نیست – دلیل آن در اینجا آمده است

بر اساس برخی از تعاریف بازار نزولی، چرخه فعلی ممکن است طولانی‌ترین زمستان ارزهای دیجیتال یا حتی بازار نزولی نباشد.

به گفته برخی از ناظران صنعت، ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC) در «طولانی ترین بازار نزولی تاریخ» نیستند و شاید اصلاً هم نباشند.

مایکل ون د پوپ، بنیانگذار MN Trading، در ۲۷ آگوست از X (توئیتر سابق) درخواست کرد. مطالبه بیت کوین در حال حاضر در “طولانی ترین بازار نزولی” تاریخ است.

این معامله‌گر نوشت: «در حال حاضر، قیمت بیت‌کوین با اوج ارزش‌گذاری نوامبر ۲۰۲۱ فاصله زیادی دارد. بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته و در حال ورود به بازار نزولی ۴۹۰ روزه است.

بیانیه Van de Poppe بسیار مورد توجه کاربران X قرار گرفت و در زمان نگارش ۱.۳ میلیون بازدید و نزدیک به ۱۰۰۰ بازنشر به دست آورد. با این حال، برخی از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال متقاعد شده اند که اطلاعات Van de Poppe درست نیست.

برای قضاوت در مورد طول “بازار نزولی” فعلی در ارزهای دیجیتال، لازم است درک کنیم که تفاسیر مختلفی از این اصطلاح وجود دارد.

متی گرینسپن، بنیانگذار کوانتوم اکونومیکس به کوین تلگراف گفت: «در واقعیت، عبارات «بازار صعودی» و «بازار نزولی» کاملاً ذهنی هستند. گرینسپن گفت: «این می تواند به این معنی باشد که قیمت در گذشته حرکت کرده است یا اینکه انتظار می رود قیمت در آینده در جهت خاصی حرکت کند.

این ابهام فرصت های بی پایانی را برای تحلیلگران ایجاد می کند تا برای همیشه استدلال های بی معنی داشته باشند.

به گفته آلن اسکات، سردبیر بازار کوین تلگراف، برخی شرایط کنونی بازار را می‌توان «یک بازار نزولی چند ساله قبل از رسیدن به بالاترین رکوردهای تاریخ» دانست. چنین دیدگاهی نشان می دهد که بیت کوین از زمانی که در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ به بالاترین حد تاریخی نزدیک به ۶۹۰۰۰ دلار رسید، به مدت ۶۵۹ روز در بازار نزولی قرار داشته است. این دوره حتی طولانی‌تر از آن چیزی است که ون دو پوپ ذکر کرد، اما همچنان طولانی‌ترین «بازار خرسی» مبتنی بر چنین رویکردی نیست.

همانطور که کوین تلگراف قبلاً اشاره کرده بود، قیمت بیت کوین به مدت ۳۷ ماه از نوامبر ۲۰۱۳ تا ژانویه ۲۰۱۷، یا حدود ۱۱۲۵ روز، کمتر از بالاترین رکوردهای تاریخ بوده است. برای بیش از سه سال، قیمت بیت کوین پس از رسیدن به مرزهای قیمتی نتوانسته است ۱۰۰۰ دلار را به دست آورد. در سال ۲۰۱۳.

بیت کوین پس از رسیدن به ۲۰۰۰۰ دلار برای اولین بار در دسامبر ۲۰۱۷، دوباره تا دسامبر ۲۰۲۰ یا ۱۰۹۵ روز از سطح قیمت عقب ماند. اما آیا این بدان معناست که بیت کوین در وهله اول در یک “بازار نزولی” در این دوره قرار داشته است؟ با نگاهی به نمودارها، می توان گفت که بیت کوین واقعاً در مسیر رسیدن به بالاترین قیمت ۶۸۰۰۰ دلاری قرار دارد.

نمودار قیمت بیت کوین از اواخر سال ۲۰۱۷ تا آگوست ۲۰۲۳. منبع: CoinGecko

بر اساس تفسیر دیگری از شرایط بازار نزولی، ممکن است بیت کوین در حال حاضر اصلاً در بازار نزولی قرار نداشته باشد.

برخی از تعاریف کلاسیک نشان می‌دهند که بازار نزولی زمانی رخ می‌دهد که شاخص یا دارایی بازار بیش از ۲۰ درصد از اوج اخیر خود کاهش یابد.

طبق داده های CoinGecko، بالاترین قیمت اخیر بیت کوین در اواسط جولای ۲۰۲۳ حدود ۳۱۴۰۰ دلار بود. در قیمت های فعلی، بیت کوین حدود ۱۳ درصد کمتر از آن سطح است. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال در سال گذشته ۳۴ درصد رشد داشته اند.

سامسون مو، مدیرعامل Jan3 به کوین تلگراف گفت: “اگر به اندازه کافی بزرگنمایی کنید، بیت کوین فقط یک شمع سبز بزرگ است و از سال ۲۰۱۹ در بازار صعودی مداوم بوده است. شرکت هایی که بر بازه های زمانی کوتاه تر تمرکز کرده اند، بازارهای نزولی را تجربه کرده اند. ممکن است وجود داشته باشد.”

مربوط: خاویر میلی برنده انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری شد، بیت کوین در آرژانتین افزایش یافت

حامیان بیت کوین همچنین شرایط فعلی بازار را در برابر عواملی مانند تورم بالا، از دست دادن قدرت خرید، افزایش بدهی و پذیرش توسط دولت-ملت هایی مانند السالوادور، «بسیار صعودی» می بینند. Mow نیز تعریف خاص خود را از بازار نزولی دارد.

“بازار نزولی چیزی است که سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال با اولویت زمانی به طور مرتب تجربه می کنند.”

گرین اسپن از کوانتوم اکونومیکس از موو حمایت کرد و استدلال کرد که بیت کوین هرگز حتی در بازار نزولی قرار نداشته است. او گفت: «با این حال، با در نظر گرفتن طولانی‌ترین بازه زمانی برای رویدادهای گذشته و انتظارات آینده، می‌توان نتیجه گرفت که بیت کوین همیشه در بازار صعودی بوده و خواهد بود.»

مجله: چگونه از ارزهای دیجیتال در بازارهای ناپایدار محافظت کنیم – بیت کوین OG و کارشناسان بحث می کنندنویسنده: Helen Partz

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا