🚨 اخبار ارز دیجیتال

تقویت ریسک مالی ارزهای دیجیتال در بازارهای نوظهور: یک سند BIS

بانک های مرکزی در ایالات متحده، کانادا، مکزیک و برزیل به خطرات ارزهای رمزنگاری شده اشاره کرده اند، اما نسبت به قوانین بیش از حد بازدارنده هشدار داده اند.

یک مطالعه جدید منتشر شده توسط بانک تسویه بین‌المللی (BIS) نشان می‌دهد که ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین (BTC) در کشورهای در حال توسعه کاهش نمی‌یابند، بلکه «ریسک‌های مالی را افزایش می‌دهند».

در ۲۲ آگوست، کمیته مشورتی ثبات مالی (CGDFS) گزارش جدیدی در مورد ارزهای دیجیتال با عنوان “خطرات ثبات مالی ناشی از دارایی های رمزنگاری شده در اقتصادهای بازارهای نوظهور” منتشر کرد.

این نظرسنجی توسط بانک های مرکزی عضو BIS در CGDFS، از جمله آرژانتین، برزیل، کانادا، شیلی، کلمبیا، مکزیک، پرو و ​​ایالات متحده انجام شد. در این سند تاکید شده است که نظرات بیان شده نظرات نویسندگان است و “لزوما نظرات BIS نیست.”

به گفته نویسندگان این مطالعه، ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین برای حل سریع مشکلات مالی در بازارهای نوظهور «جذابیت فوق العاده» دارند.

در این مطالعه آمده است: “آنها به عنوان راه حل های پرداخت کم هزینه، به عنوان جایگزینی برای دسترسی به سیستم مالی، و به عنوان جایگزینی برای ارزهای ملی در کشورهایی که تورم و نوسان نرخ ارز بالا دارند، تبلیغ شده اند.” در این گزارش آمده است: از آنجایی که گفته می‌شود ارزهای دیجیتال خطرات ثبات مالی را در بازارهای نوظهور بزرگ‌تر می‌کنند، مقامات گزینه‌های سیاستی زیادی برای مقابله با این خطرات دارند، از ممنوعیت‌های کامل گرفته تا مهار و مقررات.

در عین حال، اگر بانک‌های مرکزی و قانون‌گذاران به شیوه‌ای «بیش از حد ظالمانه» واکنش نشان دهند، خطراتی وجود دارد و افزود که چنین سیاست‌هایی می‌توانند فعالیت‌های ارزهای دیجیتال را در سایه قرار دهند. نویسندگان افزودند:

“تاکنون، فعالیت‌های مرتبط با رمزارزها به اهداف اعلام شده خود نرسیده‌اند، اما این فناوری پتانسیل استفاده از روش‌های سازنده مختلف را دارد. توسعه یک چارچوب نظارتی برای هدایت مسیر همچنان یک چالش کلیدی خواهد بود.”

بانک‌های مرکزی می‌گویند که صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت‌کوین (ETF) یکی از ریسک‌های بالقوه بازار در بازارهای نوظهور هستند، زیرا می‌توانند موانع ورود را کاهش دهند و در معرض دید قرار گرفتن برای «سرمایه‌گذاران کمتر پیچیده» که به آن اشاره شد، افزایش یابد.

در میان ریسک‌هایی که نویسندگان مطالعه ذکر کردند، وضعیتی است که در آن سرمایه‌گذاران بیت‌کوین ETF «هنگامی که قیمت بیت‌کوین کاهش می‌یابد، با زیان‌های بزرگی مواجه می‌شوند، حتی اگر هیچ دارایی کریپتو ندارند». علاوه بر این، ETF های مبتنی بر معاملات آتی ارزهای دیجیتال «در صورتی که بخش قابل توجهی از بازار آتی را نمایندگی کنند، می توانند نوسان قیمت را افزایش دهند و ریسک را تشدید کنند».

مربوط: ریپل به گروه ویژه پرداخت های فرامرزی BIS می پیوندد

همچنین، بسیاری از حوزه‌های قضایی در این دسته، از جمله چین و پاکستان، در مورد مقررات ارزهای دیجیتال بسیار محدودکننده هستند، بنابراین به نظر می‌رسد که این نظرسنجی دقیقاً چه بازارهای نوظهوری را نشان می‌دهد تا حدودی نامشخص است. به همین ترتیب، مشخص نیست که آیا وضعیت در کشورهای توسعه یافته متفاوت است یا خیر.

BIS بلافاصله به درخواست Cointelegraph برای اظهار نظر پاسخ نداد.

اگرچه این مطالعه لزوماً دیدگاه BIS را بیان نمی کند، اما این مطالعه نشانه دیگری است مبنی بر اینکه مقامات نسبت به پذیرش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین محتاط هستند. در گزارش جداگانه‌ای در ماه جولای، این موسسه مالی بین‌المللی با اشاره به مواردی که معمولاً به آن‌ها اشاره می‌شود مانند بی‌ثباتی استیبل کوین‌ها و برگشت‌ناپذیر بودن قراردادهای هوشمند ابراز تردید کرد.

از یک طرف بانک مرکزی از ارز دیجیتال بانک مرکزی قدردانی کرد. این مقام نوشت: «با زیربنای سیستم پولی آینده، CBDC پایه‌ای خواهد بود که نوآوری‌های بیشتر بر روی آن ساخته خواهد شد.

سوال بزرگ: آیا NSA بیت کوین را ایجاد کرده است؟

نویسنده: Helen Partz

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا