🚨 اخبار ارز دیجیتال

اتهامات جنایی علیه مدیر عامل سابق سلسیوس چه معنایی برای صنعت کریپتو دارد


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

از آنجایی که رگولاتورهای ایالات متحده بر بازنگری بازار ارزهای دیجیتال تمرکز می کنند، مدیر عامل سابق یک وام دهنده مشکل دار ارزهای دیجیتال با اتهامات متعدد کلاهبرداری و دستکاری بازار مواجه می شود.

سلسیوس یکی از وام دهندگان برتر در اکوسیستم کریپتو در طول بازار صعودی ۲۰۲۱ بود. در اوج خود، به ۱.۷ میلیون مشتری خدمات رسانی کرد و ۲۵ میلیارد دلار دارایی را مدیریت کرد.

همه چیز در ژوئن ۲۰۲۲ به دلیل یک نقص بزرگ در ساختار عملیاتی شرکت از هم پاشید.

بازار نزولی ۲۰۲۲، به ویژه انفجار اکوسیستم Terra در ماه مه، مدل کسب و کار شکننده سلسیوس را که به شدت به توکن CEL (CEL) بومی و جوایز پرخطری که ارائه می‌داد متکی بود، آشکار کرده است.

قیمت CEL در ماه ژوئن زمانی که رابطه وام دهنده ارز دیجیتال با Terra عمومی شد، به شدت کاهش یافت و پس از آن سلسیوس مبالغ هنگفتی از این پلتفرم منتقل کرد و برداشت کاربران را به حالت تعلیق درآورد.

فقط یک ماه بعد، در ۱۴ ژوئیه، این شرکت مشکل دار برای فصل ۱۱ ورشکستگی داد. در زمان تشکیل پرونده، حدود ۲.۷ میلیارد دلار بدهی داشت.

در ۱۶ ژوئن ۲۰۲۲، پنج تنظیم کننده اوراق بهادار ایالات متحده تحقیقاتی را در مورد درجه سانتیگراد آغاز کردند. مدیرعامل سابق این شرکت، الکس ماشینسکی، سرانجام در ۲۷ سپتامبر پس از انتشار شایعاتی مبنی بر تلاش وی برای فرار از ایالات متحده، از سمت خود استعفا داد.

تا پایان سال ۲۰۲۲، وزارت دادگستری ایالات متحده، کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC)، کمیسیون تجارت فدرال (FTC) و کمیسیون بورس و اوراق بهادار، همگی تحقیقاتی را در مورد ورشکستگی درجه سانتیگراد و نقش ماشینسکی در آن آغاز کردند.

ماشینسکی با اتهامات جنایی روبرو است

اولین ضربه بزرگ به سرمایه‌گذاران مشکل دار رمزنگاری در ۵ ژوئیه ۲۰۲۳ وارد شد، زمانی که CFTC تحقیقات خود را بسته و ادعا کرد که سلسیوس و ماشینسکی چندین مقررات ایالات متحده را نقض کرده و سرمایه‌گذاران را گمراه کرده‌اند.

در ۱۳ جولای، SEC از سلسیوس و ماشینسکی به دلیل نقض قوانین اوراق بهادار با جمع آوری میلیاردها دلار از طریق پیشنهادات تقلبی ثبت نشده شکایت کرد. FTC همچنین ۴.۷ میلیارد دلار درجه سانتیگراد جریمه کرد و عملیات تجاری را به حالت تعلیق درآورد.

در همان روز، وزارت دادگستری مدیر عامل سابق را به اتهام «کلاهبرداری در اوراق بهادار، کلاهبرداری کالایی، و کلاهبرداری سیمی برای فریب مشتریان و گمراه کردن هسته اصلی شرکتی که او تأسیس کرده بود» متهم کرد.

رونی کوهن-پاون، مدیر ارشد درآمد سلسیوس و ماشینسکی “به توطئه، کلاهبرداری اوراق بهادار، دستکاری در بازار و کلاهبرداری سیمی به دلیل دستکاری قیمت CEL، توکن رمزنگاری اختصاصی سلسیوس، در حالی که مخفیانه توکن CEL خود را با قیمتی متورم مصنوعی می‌فروشند، متهم هستند.”

دیمین ویلیامز، وکیل ایالات متحده در ناحیه جنوبی نیویورک، گفت که این شرکت به دنبال اتهامی علیه سلسیوس نیست، و افزود که به طور خاص “موافقت کرد مسئولیت نقش خود در طرح کلاهبرداری را بپذیرد” و با شرکت به توافقی غیرقانونی برای کمک به مشتریان در جمع آوری پول رسید.

ماشینسکی پس از تودیع وثیقه ۴۰ میلیون دلاری در همان روز دستگیر و آزاد شد.

این کیفرخواست‌ها و اقدامات اجرایی، سلسیوس و مدیران سابق را به فهرست رو به رشدی از شرکت‌های ارزهای دیجیتال که تحت نظارت نظارتی ایالات متحده در سال ۲۰۲۳ قرار دارند، اضافه می‌کند.

شکایت علیه Binance، صرافی را به ارائه اوراق بهادار ثبت نشده و کنترل های داخلی ناکافی متهم می کند. اتهام دیگری علیه کوین بیس ادعا می کند که این صرافی خدمات کارگزاری اوراق بهادار بدون مجوز را ارائه کرده است.

مجله: توکن کردن حقوق موسیقی به عنوان NFT می تواند به تیلور سویفت بعدی کمک کند

در پی این به اصطلاح «تنظیمات اجرایی»، بسیاری از کارشناسان بازار استدلال می‌کنند که تنظیم‌کننده‌ها باید در مورد رویکرد خود به صنعت ارزهای دیجیتال شفاف‌تر باشند.

موریگانکا پاتنایک، مدیر عامل Merkle Science، یک ارائه دهنده خدمات انطباق با رمزنگاری، به کوین تلگراف گفت:

اگرچه پاسخ نظارتی ایالات متحده نامشخص است، اما پیگرد قانونی می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای برای صنعت ارزهای دیجیتال داشته باشد. اتهامات کلاهبرداری با سیم، کلاهبرداری اوراق بهادار و دستکاری قیمت نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است که فعالیت‌های مشابهی در دیگر شرکت‌های ارزهای دیجیتال رخ می‌دهد که می‌تواند بر افزایش قوانین نظارتی تأثیر بگذارد.

او گفت: «در آینده، پرونده سلسیوس احتمالاً پیامدهای حقوقی و مالی شدیدتری برای شرکت‌های ارزهای رمزنگاری‌شده غیرمنطبق خواهد داشت.

محاکمه افراد شرور برای صنعت کریپتو یک موهبت خواهد بود

بسیاری از حامیان کریپتو بر این باورند که کیفرخواست مدیر عامل سابق سلسیوس می تواند برای صنعت کریپتو مفید باشد. مجازات افراد بد، حتی تحت عنوان یک صنعت نسبتاً ضعیف، این پیام روشن را ارسال می کند که تقلب قابل تحمل نخواهد بود.

یامینا سارا چکرون، مشاور عمومی ایالات متحده در شرکت زیرساخت پرداخت Web3 Ramp، به کوین تلگراف گفت: «با توجه به ضررهای مخربی که کاربران طی دو ماه گذشته در نتیجه سوءمدیریت و فقدان کلی الزامات استاندارد برای افشای ریسک متحمل شده اند، باید اقدامات مصرف کننده محور رگولاتور را تحسین کرد. گفته می شود، چه وال استریت باشد و چه ارزهای دیجیتال، ما باید به روند قانونی احترام بگذاریم. “

Kadan Stadelmann، مدیر ارشد فناوری در ارائه‌دهنده فناوری بلاک چین منبع باز Comodo، معتقد است که قانون‌گذاران احتمالاً می‌خواهند نمونه‌ای برای سلسیوس و سایر افرادی که ادعا می‌شود قانون را نقض کرده‌اند، به‌ویژه برای شرکت‌هایی که در ایالات متحده فعالیت می‌کنند، قرار دهند. ولی:

پیگرد قانونی اخیر مرتبط با ارزهای دیجیتال در نهایت به این صنعت کمک خواهد کرد تا به جایی برسد که کاربران دیگر نیازی به نگرانی در مورد امنیت دارایی های رمزنگاری خود به دلیل سوء استفاده یا سرقت انسانی نداشته باشند.

آدام اتینگر، شریک شرکت حقوقی فیشر برویلز، به کوین تلگراف گفت که سرمایه‌داران ارزهای دیجیتال و شرکت‌های فین‌تک که از سرمایه‌گذاران کلاهبرداری می‌کنند، در مورد محصولات مالی دروغ می‌گویند یا بازار را دستکاری می‌کنند، باید منتظر اقدام مجری قانون باشند.

اخیراً: آخرین بیت کوین: وقتی تمام بیت کوین استخراج می شود چه اتفاقی می افتد؟

او افزود: “اگر رفتار نادرست تا این حد فاحش باشد، ممکن است مدیران اجرایی با اتهامات جنایی روبرو شوند و دستگیر شوند. امید من این است که تعداد کمتری از شرکت‌های رمزنگاری با موج گرما مواجه شوند، زیرا افراد بد قبلاً عقب نشینی کرده یا ناپدید شده‌اند و شرکت‌هایی که ممکن است تقلب را در نظر داشته باشند، متوجه فعالیت سرکوب شده و کار درست را انجام دهند.”

بیشتر شکایت‌ها علیه افراد بد متهم پس از فروپاشی اکوسیستم و زیان‌هایی صورت می‌گیرد که عواقب بدی را برای بسیاری از مصرف‌کنندگان به همراه داشته و سایه‌ای از شک بر کل اکوسیستم ایجاد کرده است. بنابراین اقدامات نظارتی علیه چنین افراد بدی اغلب آخرین امید سرمایه گذاران و مصرف کنندگان برای بازگرداندن بخشی از پول خود است.نویسنده: Prashant Jha

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا