🚨 اخبار ارز دیجیتال

Costo در حال فروش از شمش های طلا است، اما آیا آنها سرمایه گذاری بهتری نسبت به بیت کوین هستند؟

Costco اخیراً شمش‌های طلا را فروخت که نشان‌دهنده روحیه وخیم سرمایه‌گذاران در مورد اقتصاد است. آیا نور امیدی برای بیت کوین وجود دارد؟

Costco این هفته پس از فروش سریع شمش های طلا خبرساز شد. در زمان عدم اطمینان اقتصادی و افزایش تورم، جای تعجب نیست که سرمایه گذاران به دارایی های سنتی امن مانند طلا روی بیاورند. سوال این است که آیا عملکرد طلا در نهایت قیمت را به بالای ۲۰۵۰ دلار، یعنی سطحی که در اوایل ماه مه به آن رسیده بود، خواهد رساند.

قیمت طلا در ۱۲ ماه گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته است. این افزایش تا حدی ناشی از تلاش های فدرال رزرو برای مبارزه با تورم از طریق بالا نگه داشتن نرخ های بهره بود، سیاستی که به نفع دارایی های کمیاب مانند طلا است. در حالی که عملکرد طلا قابل ستایش است، ضروری است که آن را در چشم انداز قرار دهیم.

طلا (زرد) در مقابل بیت کوین (نارنجی)، S&P 500 (سبز)، نفت خام WTI (سیاه)، ۱۲ ماه گذشته. منبع: TradingView

بازده طلا در مدت مشابه تقریباً با بازده شاخص S&P 500 که ۱۵.۴ درصد افزایش یافت و نفت خام WTI که ۱۲ درصد افزایش یافت مطابقت داشت. با این حال، این سودها در مقایسه با افزایش چشمگیر ۳۹.۵ درصدی بیت کوین کمرنگ است. با این وجود، توجه به این نکته مهم است که نوسانات پایین ۱۲ درصد طلا، آن را به گزینه ای جذاب برای سرمایه گذارانی که به دنبال مدیریت ریسک هستند تبدیل می کند.

طلا به نفع سناریوی ریسک-پاداش است

یکی از قوی ترین نقاط فروش طلا قابلیت اطمینان آن به عنوان ذخیره ارزش در زمان بحران و عدم اطمینان است. طلا با ارزش بیش از ۱۲ تریلیون دلار بزرگترین دارایی قابل مبادله در جهان است که آن را به کاندیدای اصلی برای بهره مندی از جریان سرمایه در هنگام خروج سرمایه گذاران از بازارهای سنتی مانند سهام و املاک تبدیل می کند.

طلا (زرد) در مقابل بیت کوین (نارنجی)، S&P 500 (سبز)، نفت خام WTI (مشکی)، فوریه/مارس ۲۰۲۰. منبع: TradingView

به عنوان مثال، ما در میانه همه گیری COVID-19 هستیم. در ۳۰ روز منتهی به ۲۴ مارس ۲۰۲۰، طلا تنها ۲.۲ درصد کاهش یافت.

داده‌های Gold.org نشان می‌دهد که بانک‌های مرکزی برای دومین ماه متوالی خریدار خالص طلا بوده‌اند و ذخایر طلا را ۵۵ تن افزایش داده‌اند، به‌ویژه چین، لهستان و ترکیه خرید کرده‌اند.

بلومبرگ گزارش داد که روسیه قصد دارد تا ۴۳۳ میلیون دلار دیگر ذخایر طلای خود را افزایش دهد تا از اقتصاد در برابر نوسانات در بازارهای کالا، به ویژه در صنعت نفت و گاز محافظت کند.

۲۰۰ سال تولید طلا.منبع: Visual Capitalist

با نگاهی دقیق تر به تولید، Visual Capitalist تخمین می زند که حدود ۳۱۰۰ تن طلا در سال ۲۰۲۲ تولید خواهد شد که از این میان روسیه و چین ۶۵۰ تن طلا را تشکیل می دهند. شورای جهانی طلا همچنین پیش بینی کرد که در صورت ادامه افزایش قیمت طلا، کل تولید می تواند در سال ۲۰۲۳ به رکورد ۳۳۰۰ تن برسد.

یکی از شاخص‌های کلیدی که در ارزیابی پتانسیل سرمایه‌گذاری طلا باید در نظر گرفته شود، نسبت موجودی به جریان است که تولید یک کالا را نسبت به مقدار کل موجود اندازه‌گیری می‌کند.

مربوط: با سقوط S&P 500 به پایین ترین حد ۱۱۰ روزه، قیمت بیت کوین تثبیت می شود

موجودی طلا در ۱۲ سال گذشته در حدود ۶۷ واحد ثابت مانده است. در مقابل، بیت کوین سه نصف شدن برنامه ریزی شده را تجربه کرده است که به طور موثری انتشار آن را کاهش داده است و در حال حاضر دارای نسبت سهام به جریان ۵۹ است. این نشان می دهد که بیت کوین نرخ تورم کمتری در مقایسه با فلزات گرانبها دارد.

بیت‌کوین می‌تواند حتی با جریان‌های کوچک از طلا بهتر عمل کند

با نزدیک شدن دولت ایالات متحده به تعطیلی دولت پس از رسیدن به سقف بدهی خود و سرمایه گذاران به دنبال دارایی های کمیاب و جایگزین، بیت کوین می تواند از طلا بهتر عمل کند. ارزش بازار بیت کوین ۵۰۰ میلیارد دلار است، بنابراین حتی با جریان های ورودی بسیار کمتر، قیمت در معرض افزایش سرسام آور است. علاوه بر این، بانک‌های مرکزی ممکن است مجبور به فروش دارایی‌های طلای خود برای پوشش هزینه‌ها شوند که به طور بالقوه باعث جذابیت بیشتر بیت‌کوین می‌شود.

همچنین احتمال کشف طلای جدید نیز وجود دارد. در حالی که طلا همچنان یک نیروی مسلط در دنیای دارایی های امن باقی مانده است، بازده چشمگیر بیت کوین و نرخ تورم معادل پایین آن، آن را به یک رقیب قوی برای سرمایه گذارانی تبدیل می کند که به دنبال ذخیره ارزش جایگزین هستند. با این وجود، ادامه عدم اطمینان اقتصادی و سیاست پولی فدرال رزرو به سود هر دو دارایی ادامه خواهد داد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Marcel Pechman
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا