🚨 اخبار ارز دیجیتال

در مرحله بعد، Alchemix استاندارد توکن متقابل زنجیره ای را برای کاهش تلفات اکسپلویت پل معرفی کرد.


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

این دو پروتکل استانداردهایی را برای صادرکنندگان پیاده‌سازی می‌کنند تا ضربات «متعارف» توکن‌های خود را کنترل کنند و به کاهش ضررهای ناشی از پل‌های غیررسمی کمک کنند.

پروتکل پل زدن زنجیره ای Connext یک استاندارد توکن جدید را برای کاهش تلفات ناشی از هک پل اعلام کرده است. طبق اعلامیه ۲۴ جولای، استاندارد جدید xERC-20 به صادرکنندگان توکن اجازه می دهد تا فهرستی از پل های رسمی را مدیریت کرده و تعداد توکن هایی را که هر کدام می توانند صادر کنند، کنترل کنند.

در این اطلاعیه آمده است که علاوه بر Connext، پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) Alchemix Finance توکن‌های xERC-20 را نیز پیاده‌سازی خواهد کرد.

استاندارد توکن جدید در ابتدا با عنوان پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) 7281 در ۷ جولای ارائه شد. این استاندارد توسط بنیانگذار Connext، آرجون بوپتانی، نوشته شده است. بوپتانی در آن زمان گفت که خسارات ناشی از هک پل را می توان با عمل بر اساس این اصل به حداقل رساند که «هنگام هک شدن پل، صادرکننده توکن جبران می شود».

به جای اینکه هر پل نسخه خود را از توکن برای هر شبکه صادر کند، استاندارد جدید به پل ها اجازه می دهد تا نسخه های “رسمی” یا “متعارف” هر توکن را ایجاد کنند. با این حال، انجام این کار مستلزم کسب مجوز از صادرکننده توکن است و این مجوز از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می شود. در این پیشنهاد آمده است که صادرکنندگان توکن همچنین می‌توانند تعداد سکه‌هایی را که یک پل خاص می‌تواند ضرب کند، محدود کنند.

تحت EIP-7281، پل ها همچنان می توانند نسخه های خود از توکن ها را ضرب کنند، اما چنین سکه های مشتق شده ای نسخه های “متعارف” در نظر گرفته نمی شوند. در نتیجه، مصرف کنندگان در نهایت نسخه های غیر رسمی سکه را رد خواهند کرد. از نظر بوپتانی، این امر مسئولیت اجتناب از هک پل را مستقیماً بر دوش هر صادرکننده توکن می‌گذارد، که منجر به فضای امن‌تر DeFi می‌شود و به جلوگیری از متحمل ضرر کاربران نهایی کمک می‌کند.

برای تبدیل شدن به بخشی رسمی از اکوسیستم اتریوم، یک EIP باید توسط یک ویرایشگر EIP تأیید شود، فرآیندی که ممکن است چندین ماه طول بکشد. در اطلاعیه ۲۴ جولای آمده است که این استاندارد قبل از تایید رسمی در Connext و Alchemix پیاده سازی خواهد شد و این استاندارد بلافاصله در دسترس کاربران نهایی قرار خواهد گرفت.

مربوط: کرونژ می‌گوید هک کردن پل چند زنجیره‌ای موفقیت بزرگی برای اکوسیستم فانتوم بود.

در این اطلاعیه، Connext گفت که استاندارد توکن در صورت تایید نهایی توسط ویراستاران EIP، با نسخه رسمی “سازگار به سمت بالا” خواهد بود. بوپتانی استدلال کرد که اجرای جدید باعث می‌شود پل‌های دارای امنیت ضعیف و تمرکز بیش‌ازحد جدی‌تر نشود و اظهار داشت:

“این رویکرد […] رقابت آزاد و نوآوری تشویق خواهد شد زیرا صادرکنندگان توکن انعطاف پذیری بیشتری خواهند داشت. [to] پیکربندی‌های پل پشتیبانی‌شده را در طول زمان به‌روز کنید. به جای اولویت دادن به ایجاد انحصارات نقدینگی یا تلاش برای به دست آوردن سهم بازار با احتکار صادرکنندگان توکن (و در برخی موارد کل زنجیره‌ها)، پل‌ها مجبورند به طور مداوم بر امنیت و کیفیت خدمات تمرکز کنند تا از خروج از فهرست جلوگیری کنند. “

مسائل امنیتی پل یک موضوع داغ در جامعه ارزهای دیجیتال است. این نگرانی ها با برداشت مرموز بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از پروتکل پل زدن چند زنجیره ای در ۷ ژوئیه بیشتر شد. تیم چند زنجیره‌ای در ابتدا تنها برداشت‌ها را «غیر طبیعی» نامیدند، اما بعداً فاش کردند که یک فرد ناشناس به سیستم ذخیره‌سازی ابری مدیرعامل دسترسی پیدا کرده و وجوه را بدون رضایت کاربر برداشت کرده است.نویسنده: Tom Blackstone

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا