🚨 اخبار ارز دیجیتال

کامپایلرها و مفسران: تفاوت های کلیدی


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

تفاوت های مهم بین کامپایلرها و مفسرها و نحوه تأثیر آنها بر اجرای کد و توسعه را بیاموزید.

کامپایل و تفسیر دو روش اصلی اجرای کد در حوزه برنامه نویسی هستند. کامپایلرها و مفسرها ابزارهای ضروری برای رایانه ها برای درک و اجرای زبان های برنامه نویسی سطح بالا هستند. آنها در برخی موارد مشترک هستند، اما نحوه دستیابی به آن و تأثیر آن بر عملکرد برنامه بسیار متفاوت است.

برای درک بهتر عملکردهای مربوطه آنها در فرآیند توسعه نرم افزار، این مقاله به بررسی تفاوت های اصلی بین مفسرها و کامپایلرها می پردازد.

کامپایلر و مفسر چیست؟

کامپایلر

کد منبع کامل یک برنامه نوشته شده در یک زبان برنامه نویسی سطح بالا به طور همزمان توسط یک ابزار ویژه، کامپایلر، به کد زبان ماشین (کد باینری) تبدیل می شود. یک فرآیند تلفیقی معمولی دارای مراحل بسیاری است، از جمله تحلیل واژگانی، تحلیل نحوی، تحلیل معنایی، بهینه‌سازی و ایجاد کد. یک فایل اجرایی مستقل تولید شده توسط کامپایلر می تواند مستقیماً توسط سیستم عامل اجرا شود.

مترجم

از سوی دیگر، مفسر برنامه‌ای است که کد منبع برنامه را خط به خط می‌خواند و بلافاصله آن را بدون ایجاد فایلی از کد ماشین میانی اجرا می‌کند. به جای ترجمه یکباره کل برنامه، مفسر هر عبارت را به کد ماشین یا کد میانی ترجمه می کند و سپس آن را به سرعت اجرا می کند. این بدان معنی است که کد منبع در زمان اجرای برنامه در زمان واقعی خوانده و ترجمه می شود.

مقایسه تألیف و تفسیر

فرآیند اجرا

فرآیند اجرا یکی از تفاوت های کلیدی بین مفسر و کامپایلر است. قبل از اجرا، کامپایلر کد منبع کامل را به کد ماشین تبدیل می کند و یک فایل اجرایی مستقل ایجاد می کند. قبل از تکمیل تبدیل ها اغلب باعث می شود نرم افزار ساخته شده سریعتر اجرا شود. با این حال، مرحله کامپایل اولیه، به خصوص برای برنامه های بزرگ، می تواند زمان زیادی ببرد.

از سوی دیگر، مفسران فایل های اجرایی مستقل ایجاد نمی کنند. در عوض، کد منبع را خط به خط می خواند و بلافاصله آن را اجرا می کند. در نتیجه، تغییرات را می‌توان بلافاصله بدون کامپایل مجدد آزمایش کرد و اجازه ورود سریع‌تر توسعه را می‌دهد. با این حال، فرآیند تفسیر هزینه بالقوه ای دارد، بنابراین برنامه های تفسیر شده معمولاً کندتر از برنامه های کامپایل شده هستند.

مطالب مرتبط: ۱۰ برنامه نویس معروف کامپیوتر در تمام دوران

قابل حمل بودن

کامپایلرها کد ماشین مخصوص پلتفرم هدف را تولید می کنند، بنابراین برنامه کامپایل شده به شدت به یک سیستم عامل و معماری سخت افزاری خاص متصل است. قابل حمل نیست، بنابراین یک برنامه کامپایل شده برای یک پلتفرم ممکن است بدون تغییر یا کامپایل مجدد روی پلتفرم دیگری اجرا نشود.

مفسرها اغلب مستقل از پلتفرم هستند زیرا به جای ایجاد فایل های کد ماشین، بلافاصله کد منبع را اجرا می کنند. اگر به مفسر مناسب برای هر پلتفرم هدف دسترسی داشته باشید، این کار انتقال برنامه های تفسیر شده در چندین سیستم را آسان تر می کند.

تشخیص خطا

روش های مورد استفاده برای تشخیص خطا در هنگام تدوین و تفسیر نیز متفاوت است. قبل از تولید کد ماشین، کامپایلر کل کد منبع را به طور کامل بررسی می کند. در نتیجه، اشتباهات مختلفی را می توان در حین کامپایل تشخیص داد، مانند نقص های منطقی، مشکلات نوع و خطاهای نحوی. کامپایلر یک پیغام خطایی حاوی لیستی از تمام خطاهای یافت شده در کد تولید می کند و پیدا کردن و رفع آنها را برای توسعه دهندگان آسان تر می کند.

مطالب مرتبط: ۱۰ فناوری نوظهور در علوم کامپیوتر که آینده را شکل خواهند داد

از سوی دیگر، مفسر زمانی که با اولین خطای کد مواجه می شود، کار را متوقف می کند. نتیجه تشخیص سریعتر خطا توسط زبانهای تفسیر شده است. با این حال، مفسر فقط اولین شکستی را که پیدا می کند گزارش می دهد، بنابراین ممکن است تا زمانی که اولین خطا برطرف نشده و کد دوباره اجرا شود، مشکلات بعدی کد شما گزارش نشود.نویسنده: Alice Ivey

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا