اخبار ارز دیجیتال

شرکت ارزهای دیجیتال که ادعا می کند ۱.۴ میلیارد دلار تراکنش در CMC Flash دارد داده های مجوز جعلی دارد.

یک صرافی ارز دیجیتال که ادعا می‌کند ۱.۷ میلیارد دلار در معاملات روزانه و گزارش ۱.۴ میلیارد دلار CMC را دارد، طبق گزارش‌ها، داده‌های مجوز نادرست را تا زمانی که توسط رگولاتورهای استونی بررسی شد، نمایش می‌داد.

کوین تلگراف دریافته است که تعدادی از پلتفرم های رمزنگاری که میلیاردها دلار معاملات روزانه در CoinMarketCap را گزارش می کنند، به نظر می رسد مشتریان را در مورد داشتن مجوزهای رمزنگاری خاص گمراه کرده اند. این موضوع از طریق تحقیقات فاش شد.

صرافی رمزارز Bitspay که ۱.۴ میلیارد دلار تراکنش روزانه در CoinMarketCap را گزارش می‌کند، ادعا کرد که مجوزی در استونی دارد و توسط استونی تنظیم می‌شود، اما پس از پرسیدن سؤالات Cointelegraph در مورد این مجوز، این شرکت به سرعت اطلاعات مجوز جعلی را حذف کرد.

تا زمان نگارش این مقاله، Bitspay چهارمین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال از نظر حجم معاملات روزانه در CoinMarketCap، پس از پلتفرم هایی مانند Binance، Bitforex و Topcredit است.

۴ صرافی برتر ارزهای دیجیتال بر اساس حجم معاملات روزانه. منبع: CoinMarketCap

طبق داده‌های CoinMarketCap، Bitspay یک صرافی متمرکز (CEX) مستقر در استونی است. صفحه Bitspay CoinMarketCap بیان می‌کند که این صرافی در سال ۲۰۲۰ تأسیس شد و توسط مرجع نظارتی استونی تحت مقررات مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم تنظیم می‌شود.

اطلاعات Bitspay در CoinMarketCap. منبع: CoinMarketCap

Bitspay ادعا کرد که این صرافی توسط واحد اطلاعات مالی استونی (FIU) مجاز و تنظیم شده است. این شرکت در یکی از دامنه های خود، Bitspay.io، قبل از حذف اطلاعات در مدت کوتاهی پس از پرس و جو از Cointelegraph، نوشت: «Bitspay Limited تحت قوانین جمهوری استونی با شماره ثبت FVR000796 ثبت شده است.

Bitspay ادعا می کند که دارای مجوز استونی در Bitspay.io است.منبع: Wayback Machine

FIU استونی که توسط Cointelegraph تماس گرفته شده است، گزارش داد که Bitspay مجوز معتبری در استونی ندارد. سخنگوی FIU در بیانیه ای در ۲۱ سپتامبر گفت: “پس از بررسی، به نظر می رسد که شماره مجوز قبلا منتشر شده به شرکت استونیایی Globe Asset OÜ اشاره دارد.” مجوز برای دوره های زیر معتبر بود: این نماینده گفت که بیش از یک سال، از مارس ۲۰۱۹ تا ژانویه ۲۰۲۰ به طول انجامید.

FIU به سوالات بیشتر در مورد وضعیت قانونی Bitspay در استونی پاسخ نداد.

Bitspay داده های مجوز فوق را حداقل تا ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۳ به بازدیدکنندگان خود نمایش می داد. این شرکت متعاقباً نام تجاری وب سایت خود را از Bitspay.io که به طور موقت در دسترس نبود، به Bitspay.global در ۲۱ سپتامبر تغییر داد و تمام داده های مربوط به ثبت یا مقررات در استونی را حذف کرد.

تا زمان نگارش این مقاله، Bitspay هیچ گونه اطلاعات ثبت نام یا مجوز در وب سایت جدید ارائه نکرده است. این صرافی در وب سایت خود، حجم معاملات روزانه ۶۵۲۴۹ بیت کوین (BTC) یا ۱.۷ میلیارد دلار را ادعا می کند.علیرغم گزارش‌های فراوان در مورد معاملات، بورس به نظر می‌رسد دارند توییتر حداکثر ۴۰۰ مشترک دارد و کانال تلگرام آن حدود ۱۶۰۰۰ عضو دارد.

کلی نوا، که در وب سایت به عنوان بنیانگذار و مدیر عامل Bitspay معرفی شده است، به Cointelegraph گفت که این صرافی در حال کار بر روی اخذ مجوز در استونی و بریتانیا است. Ta. او گفت: «ما دامنه Bitspay.io را به دلیل برخی مشکلات کپی رایت تعطیل کردیم. مدیر اجرایی به درخواست کوین تلگراف برای اطلاعات بیشتر در مورد بنیانگذار Bitspay یا اینکه چرا این شرکت قبلاً در وب سایت خود ادعا کرده بود که در استونی مجوز دارد، پاسخی نداد.

به نظر می رسد Bitspay از تنها پلتفرمی که حجم معاملات عظیمی را در CMC گزارش می دهد فاصله دارد، اما اطلاعات کمی در مورد مجوز، بنیانگذاران یا پیشینه آن وجود دارد. صرافی هایی مانند Topcredit که حجم معاملات روزانه ۱.۸ میلیارد دلاری در CoinMarketCap گزارش شده است و Bika که ۱.۲ میلیارد دلار گزارش شده است نیز در مورد سوابق و بنیانگذاران خود با Cointelegraph صحبت کردند. منفعل باشید.

یکی از سخنگویان CoinMarketCap به کوین تلگراف گفت: «در حالی که مدت‌هاست متوجه شده‌ایم که داده‌های خود گزارش‌دهی می‌تواند مشکل‌ساز باشد، API ما تنها منبع قابل دوام جمع‌آوری داده است».

این نماینده همچنین به سیستم امتیازدهی وب سایت اشاره کرد و خاطرنشان کرد که پلتفرم هایی مانند Bitspay، Topcredit و Bika به طور قابل توجهی بالاتر از صرافی های بزرگی مانند Binance که از آوریل ۲۰۲۰ مالک CoinMarketCap است، به پایین بودن آن اشاره کرد. خواهشمند است سخت تلاش کنید، مخصوصاً در تبادلات کم امتیاز.»

“ما می دانیم که داده های ما کامل نیستند. نقش ما به عنوان یک جمع آوری عینی و جامع اطلاعات است، نه یک تنظیم کننده. […] این بدان معناست که شماره‌های CMC شما با استفاده از تجربه، فناوری، روش‌های اعتبارسنجی و حلقه‌های بازخورد پیشرو در صنعت تا حد امکان قابل اعتماد هستند. […]”

این سخنگو به ضرب المثل ارزهای دیجیتال «اعتماد نکن، تأیید کن» اشاره کرد و گفت که این اصل اساسی ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین را در بر می گیرد.

مربوط: پس از رسوایی JPEX، هنگ کنگ پلتفرم های رمزنگاری «مشکوک» را فهرست می کند

طبق اعلامیه، Bitspay در جولای ۲۰۲۳ در CoinMarketCap فهرست شده است. CoinGecko، رقیب اصلی CoinMarketCap، وب‌سایت را فهرست نمی‌کند و Topcredit یا Bika را نیز فهرست نمی‌کند. علیرغم این اختلاف، CoinGecko مبادلات لحظه ای به میزان قابل توجهی نسبت به CoinMarketCap دارد. تا زمان نوشتن این مقاله، CoinGecko در مجموع ۷۸۴ صرافی فهرست شده دارد، در حالی که CoinMarketCap تنها ۲۲۵ صرافی فهرست شده دارد.

وب سایت هایی مانند CoinMarketCap اغلب به دلیل افزایش حجم معاملات ارز مورد انتقاد قرار گرفته اند. در سال ۲۰۱۹، Bitwise Asset Management ادعا کرد که ۹۵ درصد از حجم معاملات صرافی غیرقابل تنظیم گزارش شده در CoinMarketCap اساساً معاملات شستشوی جعلی یا غیراقتصادی بوده است. یک مطالعه جداگانه توسط شرکت تجزیه و تحلیل داده The Tie نشان داد که بیش از ۸۶ درصد از حجم تراکنش های ارزهای دیجیتال گزارش شده در سال ۲۰۱۹ مشکوک به نظر می رسد.

مجله: سوال بزرگ: دقیقاً ناقوس مرگ برای ارزهای دیجیتال چیست؟


نویسنده: Helen Partz
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا