اخبار ارز دیجیتال

حجم معاملات بیت کوین CME از Bybit پیشی می گیرد، آیا بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد؟

حجم معاملات BTC CME اخیراً از Bybit پیشی گرفته است، این برای قیمت بیت کوین چه معنایی دارد؟

بورس کالای شیکاگو (CME) قراردادهای آتی بیت کوین (BTC) را در دسامبر ۲۰۱۷ معرفی کرد. این تقریباً در همان زمانی بود که بیت کوین به بالاترین رقم تاریخ ۱۹۸۰۰ دلار رسید، اما در پایان سال ۲۰۱۸ قیمت به ۳۱۰۰ دلار کاهش یافت. سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به سرعت دریافتند که قراردادهای مشتقه CME نه تنها به شرط‌های افزایشی اهرمی اجازه می‌دهند، بلکه در مقابل قیمتی که به عنوان فروش کوتاه مدت شناخته می‌شود نیز امکان پذیر است.

از لحاظ تاریخی، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) پیشنهادات صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) را رد کرده است و دلیل آن نگرانی در مورد دستکاری در صرافی های غیرقانونی است. اهمیت روزافزون بازار آتی بیت کوین CME می تواند این مشکل را برطرف کند و اخیراً Hashdex حتی خواستار یک ETF بیت کوین است که بر تجارت فیزیکی بیت کوین در بازار CME متکی است.

معامله گران حرفه ای اغلب از مشتقات BTC برای محافظت از ریسک های خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، می‌توانید یک قرارداد آتی را بفروشید در حالی که بیت کوین را با استفاده از یک استیبل کوین قرض گرفته شده با استفاده از حاشیه خرید می‌کنید. مثال دیگر فروش یک قرارداد آتی BTC بلندمدت در حالی که خرید یک قرارداد دائمی برای سود بردن از تفاوت قیمت در طول زمان است.

CME با پیشی گرفتن از Bybit به دومین بازار بزرگ معاملات آتی BTC تبدیل شد

CME از سال ۲۰۲۰ نقش مهمی در بازار معاملات آتی بیت کوین ایفا کرده است و تا اکتبر ۲۰۲۱ سود باز حیرت آور ۵.۴۵ میلیارد دلاری را به خود اختصاص داده است. با این حال، این شکاف در سال‌های بعد افزایش یافت و بازار معاملات آتی بیت‌کوین CME به ۱.۲ میلیارد دلار در ژانویه ۲۰۲۳ رسید و پس از مبادلات. Binance، OKX، Bybit، Bitget و غیره

اخیراً، از ۱۶ اوت تا ۱۷ آگوست، قیمت بیت کوین ۱۲.۸ درصد کاهش یافت و سود باز معاملات آتی را ۲.۴ میلیارد دلار کاهش داد. قابل ذکر است، CME تنها صرافی بود که از نظر علاقه آزاد تحت تأثیر قرار نگرفت. در نتیجه، طبق داده‌های Coinglass، CME با ۲.۲۴ میلیارد بیت کوین سود باز در تاریخ ۱۷ اوت به دومین پلتفرم تجاری بزرگ تبدیل شد.

رتبه بندی بهره باز معاملات آتی بیت کوین.منبع: شیشه سکه

شایان ذکر است که CME فقط قراردادهای ماهانه ارائه می دهد. این با قراردادهای مبادله دائمی و معکوس، که بیشترین معامله را در صرافی های ارزهای دیجیتال دارند، متفاوت است. علاوه بر این، در حالی که قراردادهای CME همیشه به صورت نقدی تسویه می شوند، صرافی های ارزهای دیجیتال قراردادهایی را بر اساس استیبل کوین و بیت کوین ارائه می دهند. این تفاوت ها به تفاوت در علاقه باز بین CME و صرافی های ارزهای دیجیتال کمک می کند، اما داستان به همین جا ختم نمی شود.

معاملات آتی CME تفاوت هایی را با صرافی های کریپتو نشان می دهد

جدا از تفاوت در تسویه قرارداد و عدم وجود قراردادهای دائمی، معاملات آتی بیت کوین در CME از نظر حجم و نوسان قیمت با اکثر صرافی های ارزهای دیجیتال بسیار متفاوت است. میانگین حجم معاملات روزانه CME 1.85 میلیارد دلار است که کمتر از ۲.۲۴ میلیارد دلار سود باز است.

در مقابل، معاملات آتی BTC در بایننس شاهد حجم معاملات روزانه نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار بوده است که سه برابر سود باز است. الگوی مشابهی در صرافی OKX نیز مشاهده شده است، جایی که معاملات روزانه معاملات آتی BTC به نزدیک به ۴ میلیارد دلار رسید، با سود باز بیش از ۱.۴ میلیارد دلار. این اختلاف ممکن است تا حدی به دلیل الزامات حاشیه بالاتر CME و محیط معاملاتی بدون کمیسیون برای سازندگان بازار در صرافی ارزهای دیجیتال باشد. علاوه بر این، ساعات معاملات CME محدود شده است، با توقف معاملات از ۴:۰۰ بعد از ظهر تا ۵:۰۰ بعد از ظهر به وقت مرکزی و تعطیلی کامل در روز شنبه.

با این حال، عوامل مختلفی بر تفاوت قیمت با سایر صرافی ها تأثیر می گذارد. این شامل تغییرات در تقاضای اهرم بین موقعیت های خرید و فروش و تفاوت های احتمالی در محاسبات قیمت شاخص بیت کوین بین ارائه دهندگان مختلف است. در نهایت، در نظر گرفتن ریسک پرداخت بدهی در ارتباط با مارجین (وثیقه) به تسویه قراردادهای آتی BTC مهم است.

مطالب مرتبط: چه زمانی برای سرمایه گذاری در بیت کوین دیر است؟

دسامبر ۲۰۲۳ BTC Futures CME (آبی) در مقابل Binance (نارنجی) در مقابل Bybit (فیروزه ای). منبع: TradingView

قابل ذکر است که معاملات آتی CME بیت کوین حدود ۲۸۰ دلار بالاتر از معاملات آتی بیت کوین در Binance با همان انقضای دسامبر ۲۰۲۳ است. از این گذشته، قیمت گذاری روزانه قراردادهای آتی بیت کوین به چندین متغیر بستگی دارد. در حالی که حجم معاملات CME در حال افزایش است، مکانیسم قیمت گذاری آن ممکن است کاملا منعکس کننده نوسانات قیمت بیت کوین در مبادلات ارزهای دیجیتال نباشد.

با توجه به تأثیر متقابل متغیرهایی که بر قیمت گذاری و پویایی معاملات تأثیر می گذارند، ما نمی توانیم راهنمایی های افزایش یافته قیمت را برای سرمایه گذاران بیت کوین ارائه کنیم.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Marcel Pechman

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا