🚨 اخبار ارز دیجیتال

چین قوانین سختگیرانه ای برای آموزش مدل های هوش مصنوعی مولد وضع می کند

پیش‌نویس مقررات تاکید می‌کند که داده‌های مشمول سانسور در اینترنت چینی نباید به عنوان ماده آموزشی برای این مدل‌ها باشد.

چین پیش‌نویس مقررات امنیتی را برای شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات هوش مصنوعی (AI) منتشر کرده است، از جمله محدودیت‌هایی در منابع داده مورد استفاده برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی.

روز چهارشنبه، ۱۱ اکتبر، پیش‌نویس مقررات توسط کمیته استانداردسازی امنیت اطلاعات ملی، که متشکل از نمایندگانی از اداره فضای سایبری چین (CAC)، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات و سازمان‌های مجری قانون است، اعلام شد.

هوش مصنوعی مولد، که نمونه آن کار ربات چت ChatGPT OpenAI است، توانایی انجام وظایف را از طریق تجزیه و تحلیل داده های تاریخی به دست می آورد و بر اساس این آموزش، محتوای جدیدی مانند متن و تصاویر تولید می کند.

تصویری از انتشارات کمیته استانداردهای امنیت اطلاعات ملی (NISSC). منبع: NISSC

این کمیته انجام ارزیابی‌های امنیتی محتوای در دسترس عموم را که برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مولد استفاده می‌شود، توصیه می‌کند. محتوای بیش از “۵٪ در قالب اطلاعات غیرقانونی و مضر” در لیست سیاه قرار می گیرد. این دسته شامل محتوایی است که از تروریسم، خشونت، تخریب نظام‌های سوسیالیستی، آسیب رساندن به شهرت یک کشور، و اقداماتی که انسجام ملی و ثبات اجتماعی را تضعیف می‌کند، حمایت می‌کند.

پیش‌نویس مقررات همچنین تاکید می‌کند که داده‌های مشمول سانسور در اینترنت چینی نباید به عنوان ماده آموزشی برای این مدل‌ها باشد. این توسعه کمی بیش از یک ماه پس از آن صورت می‌گیرد که تنظیم‌کننده‌ها به شرکت‌های فناوری چینی مختلف، از جمله شرکت موتور جستجوی برجسته Baidu اجازه دادند تا چت‌بات‌های مولد مبتنی بر هوش مصنوعی را به عموم مردم معرفی کنند.

از ماه آوریل، CAC به طور مداوم این الزام را اعلام کرده است که شرکت‌ها قبل از معرفی خدمات تولید مبتنی بر هوش مصنوعی برای عموم، ارزیابی‌های امنیتی را به رگولاتورها ارائه کنند. در ماه جولای، تنظیم‌کننده فضای سایبری مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های مربوط به این خدمات را صادر کرد که به گفته تحلیلگران صنعت، به‌طور قابل‌توجهی سنگین‌تر از اقدامات پیشنهادی در پیش‌نویس اولیه آوریل بود.

مربوط: بایدن در نظر دارد مقررات مربوط به تراشه هوش مصنوعی در چین را از طریق آژانس شخص ثالث تشدید کند

پیش‌نویس مقررات امنیتی اخیراً منتشر شده، سازمان‌های درگیر در آموزش این مدل‌های هوش مصنوعی را ملزم می‌کند تا رضایت صریح افرادی را که از داده‌های شخصی آنها، از جمله اطلاعات بیومتریک، برای آموزش استفاده می‌شود، کسب کنند. علاوه بر این، دستورالعمل ها شامل دستورالعمل های جامع برای جلوگیری از تخلفات مربوط به مالکیت معنوی است.

کشورهای سرتاسر جهان در حال تلاش برای ایجاد چارچوب های نظارتی برای این فناوری هستند. چین هوش مصنوعی را حوزه‌ای می‌داند که قصد دارد در آن با ایالات متحده رقابت کند و هدفش این است که تا سال ۲۰۳۰ به رهبر جهانی در این زمینه تبدیل شود.

مجله: “هوش مصنوعی صنعت را کشت”: رئیس EasyTranslate در مورد سازگاری با تغییرات صحبت می کند

نویسنده: Amaka Nwaokocha
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا