اخبار ارز دیجیتال

دولت چین چاپگرها را راه اندازی می کند – چگونه بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد؟

چین تعدادی اقدامات محرک برای تقویت بازار سهام خود انجام داده است، اما آیا تاثیری بر خط لوله بیت کوین خواهد داشت؟

عناوین اخیر نشان می دهد که چگونه اقتصاد در حال مبارزه چین خطر قابل توجهی برای رشد جهانی ایجاد می کند. فعالیت های اقتصادی و جریان های اعتباری در منطقه ضعیف شده است و تحلیلگران مطمئن نیستند که مداخله پکن برای حل مشکلات ساختاری کافی باشد.

برای مثال، تولید صنعتی در ماه جولای 3.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرد که کندتر از رشد 4.4 درصدی ژوئن بود. علاوه بر این، صدور وام جدید بانک های چینی در ماه جولای 89 درصد از ژوئن کاهش یافت و به پایین ترین سطح از پایان سال 2009 رسید.

فراتر از تاثیر بر رشد اقتصاد جهانی، سرمایه گذاران نگران هستند که آشفتگی بازار املاک چین بتواند اثرات سرریزی برای دلار آمریکا و کالاها داشته باشد. این می تواند یک سناریوی نامطلوب برای بیت کوین (BTC) ایجاد کند.

در 28 آگوست، شاخص شانگهای شنژن CSI300، شاخص اصلی بازار سهام چین، در ابتدا 5.5 درصد افزایش یافت و در پایان با 1.2 درصد افزایش به پایان رسید. با وجود این بهبود، سهام چین همچنان در بین شاخص‌های سهامی که توسط بلومبرگ ردیابی شده است، در بین بدترین عملکردها در سطح جهان قرار دارند.

معامله گران بیت کوین نگرانی های موجهی در مورد تأثیر بالقوه نوسانات بازار سهام چین دارند. این ترس ناشی از عملکرد قیمت گذشته و تغییر گسترده در تمایل سرمایه گذاران به سمت اجتناب از بازارهای ریسک پذیر در زمان عدم اطمینان اقتصاد کلان است.

شاخص بیت کوین/دلار آمریکا (بنفش، چپ) و شاخص چین CSI 300 (آبی، راست). منبع: TradingView

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، عملکرد قیمت بیت کوین تمایل به حرکت در بازار سهام چین دارد، اما این حرکت ها می توانند قابل پیش بینی باشند یا در زمان های مختلف رخ دهند. در واقع، همبستگی 30 روزه بین شاخص CSI 300 و بیت کوین/دلار آمریکا در 28 آگوست به سطح بالای 70 درصدی رسید.

آیا یک PROC می تواند به سرمایه گذاران اطمینان دهد؟

جالب اینجاست که به نظر می رسد افزایش اخیر در بازار سهام عمدتاً ناشی از اقدامات اعلام شده توسط جمهوری خلق چین در اوت 72 بوده است. طبق گزارش بلومبرگ، این اقدامات گزارش شده عبارتند از:

  • شرایط ویژه تامین مالی مجدد برای بخش املاک و مستغلات. این به مشاغل کمک می کند تا با چالش ها روبرو شوند و ثبات اقتصادی را حفظ کنند.
  • کاهش کارمزد می تواند شرکت ها را تشویق کند تا سهام خود را بازخرید کنند و قیمت سهام و اعتماد سرمایه گذاران را افزایش دهد.
  • برخی از شرکت‌های تجاری حاشیه‌های اهرمی خود را کاهش داده‌اند و تجارت با وجوه استقراضی را برای سرمایه‌گذاران آسان‌تر کرده‌اند.
  • انتظار می رود که انتشار سهام جدید تحت نظارت شدید نظارتی قرار گیرد و رقابت از سوی سهامداران فعلی کاهش یابد.
  • برای جلوگیری از نوسانات بیش از حد و محافظت از سرمایه گذاران در برابر ضررهای فوری، ما فروش کمتر از قیمت پیشنهادی IPO را برای یک دوره زمانی خاص محدود می کنیم.

به گفته تینگ لو، اقتصاددان ارشد چین در هولدینگ نومورا، اما به زودی مشخص شد که این اقدامات، که در ابتدا به عنوان اقدامات محرک تبلیغ می‌شدند، هیچ اثر مورد نظری نداشتند. وی گفت: این اقدامات “برای متوقف کردن روند نزولی کافی نخواهد بود و اگر با حمایت از اقتصاد واقعی همراه نباشد، اثرات آنها کوتاه مدت خواهد بود.”

با کاهش 23.8 درصدی شاخص CSI 300 از ماه ژوئیه، نشانه های روشنی مبنی بر فرار سرمایه گذاران خارجی از سهام چین وجود دارد. بلومبرگ گزارش می دهد که صندوق جهانی تنها در 28 آگوست حدود 1.1 میلیارد دلار سهام فروخت و خروجی های اوت از 11 میلیارد دلار فراتر رفت و به طور بالقوه به سطح رکورد رسید.

یک سوال کلیدی حول محور این است که چرا چین بسته محرک موثری را اجرا نمی کند. پاسخ ممکن است در ارزش پول کشور نهفته باشد. همانطور که نمودار قیمت RMB نشان می دهد، ارزش RMB در برابر دلار آمریکا به طور مداوم در حال کاهش بوده است. این روند نگران کننده است زیرا نشان می دهد ارز به سطوح پایین تاریخی رسیده است.

یوان چین/دلار آمریکا. منبع: TradingView

علیرغم مشوق هایی مانند کاهش مالیات، بازخرید اوراق قرضه دولتی و توزیع پول بین مردم، قدرت خرید رنمینبی به رغم پتانسیل افزایش گردش پول و افزایش بدهی، تأثیر منفی دارد. وضعیت پیچیده و بدون راه حل آسان است که می تواند منجر به کاهش قابل توجهی در رشد اقتصادی چین شود.

قدرت دلار آمریکا خبر بدی برای قیمت بیت کوین است

جالب اینجاست که به نظر می رسد بازار سهام آمریکا ذینفع اصلی خروج وجوه از بازار سهام چین باشد که در نهایت منجر به افزایش ارزش دلار آمریکا می شود. با خروج سرمایه از سهام چین، ارزش پول محلی کاهش می یابد زیرا سرمایه گذاران به دنبال گزینه های با ریسک پایین تر مانند شاخص S&P 500 و صندوق های بازار پول ایالات متحده هستند.

متأسفانه، با توجه به اینکه بیت کوین به دلار قیمت گذاری شده و به عنوان یک ذخیره ارزش جایگزین رقابت می کند، این سناریو می تواند برای بیت کوین چالشی ایجاد کند. برای کسانی که به دلیل رکود اقتصادی جهانی انتظار یک رالی ارزهای دیجیتال را دارند، توجه به این نکته مهم است که دلار آمریکا نباید عالی باشد. تنها چیزی که نیاز دارد این است که از سایر ارزهای فیات رقیب پیشی بگیرد.

با این حال، هنگامی که سرمایه گذاران متوجه می شوند که ممکن است بازار سهام ایالات متحده بیش از حد ارزش گذاری شده باشد، یا نشانه هایی از رکود تدریجی در ایالات متحده وجود داشته باشد، پویایی بازار به سرعت تغییر می کند، صرف نظر از قدرت نسبی دلار نسبت به دلار، ممکن است به بنابراین، ارزش بیت‌کوین به‌عنوان یک پوشش جایگزین مستقل، با وجود ناتوانی فعلی برای به دست آوردن مجدد پشتیبانی در 29000 دلار، همچنان معتبر است.

این مقاله برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و همچنین نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Marcel Pechman

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا