اخبار ارز دیجیتال

گزارش: چین برای جلوگیری از تحریم‌های آمریکا، کارخانه بزرگ تراشه‌های هوش مصنوعی می‌سازد

طبق گزارش‌ها، دانشمندان چینی در حال بررسی ساخت یک تأسیسات در مقیاس بزرگ برای تولید محلی فناوری مورد نیاز برای ساخت تراشه‌های نیمه‌رسانای هوش مصنوعی هستند.

بر اساس گزارشی که در ساوت چاینا مورنینگ پست (SCMP) منتشر شده، چین قصد دارد یک کارخانه تراشه‌های هوش مصنوعی (AI) برای تولید شتاب‌دهنده‌های ذرات بسازد تا از تحریم‌ها بر صنعت داخلی جلوگیری کند.

استفاده از شتاب دهنده های ذرات می تواند به ایجاد راه های جدید برای تولید منابع لیزری جدید کمک کند. طبق گزارش‌ها، پرتو الکترونی شتاب‌دهنده به منبع نوری «با کیفیت بالا» تبدیل می‌شود که برای تولید تراشه‌های نیمه‌رسانای هوش مصنوعی در میدان مورد نیاز است.

بر اساس این گزارش، تیمی از دانشمندان دانشگاه Tsinghua در حال رایزنی با مقامات منطقه جدید Xiong’an برای انتخاب منطقه مناسب برای توسعه کارخانه هستند.

در این گزارش آمده است که دانشمندان محلی بر این باورند که این می‌تواند راهی برای دور زدن تحریم‌های فعلی ایالات متحده باشد.

شتاب دهنده های ذرات جایگزین تجهیزات لیتوگرافی در مرحله تولید تراشه های نیمه هادی برای ساخت سیستم های هوش مصنوعی پیشرفته خواهند شد.

در حال حاضر، شرکت مستقر در هلند Advanced Semiconductor Materials Lithography (ASML) تنها شرکتی است که فناوری چنین ماشینی را در اختیار دارد. ایالات متحده انویدیا، سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی در جهان را از فروش دستگاه‌های برتر خود در بازار چین منع کرده است، همانطور که از فروش قوی‌ترین محصولات خود به چین منع کرده است.

طبق گزارش SCMP، کارخانه غول پیکر در چین می تواند چندین دستگاه لیتوگرافی نصب کند.

مربوط: رگولاتورهای ایالات متحده مسدود کردن صادرات تراشه های هوش مصنوعی به خاورمیانه را رد می کنند

این اولین باری نیست که چین به دنبال مقابله با تحریم ها از طریق تلاش در جبهه داخلی است.

در ماه مه، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه شرکت‌های چینی در حال تحقیق در مورد راه‌هایی برای توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی با استفاده از نیمه‌هادی‌های ضعیف‌تر و ترکیب‌های مختلف تراشه با توجه به تحریم‌های آمریکا هستند.

با این حال، با وجود تحریم ها، شرکت های چینی پس از اجرای قانون برجسته هوش مصنوعی توسط چین، سیستم های هوش مصنوعی جدیدی را منتشر کردند. در 7 سپتامبر، Tencent رقیب خود را در بازار چین، ChatGPT معرفی کرد.

در همین حال، ایالات متحده کنترل خود را بر بازار تولید هوش مصنوعی سفت تر می کند. در جریان بازدید اخیر از ویتنام، ایالات متحده معاملاتی به ارزش میلیاردها دلار با تمرکز بر تراشه های هوش مصنوعی و فناوری انجام داد.

انزجار از چین که رهبری توسعه هوش مصنوعی را بر عهده دارد، در خارج از کشور نیز گسترش یافته است، با توجه به مواضع تنظیم‌کننده‌های اروپایی در مورد کنترل‌ها و محدودیت‌های صادراتی به چین.

مجله: “هوش مصنوعی صنعت را کشت”: رئیس EasyTranslate در مورد سازگاری با تغییرات صحبت می کند

نویسنده: Savannah Fortis
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا