اخبار ارز دیجیتال

بررسی آپدیت های اخیر اتریوم و تاثیر آن بر قیمت آن

قیمت اتریوم (اتر – ETH) از عوامل مختلفی تأثیر می‌پذیرد که آپدیت‌های اخیر شبکه هم یکی از آن‌ها به شمار می‌رود. خرید اتریوم به‌عنوان دومین رمزارز بزرگ و معروف جهان بعد از بیت کوین، طرفداران زیادی دارد و در چندین و چند صرافی ارز دیجیتال معتبر معامله می‌شود. توسعه‌دهندگان این رمزارز، در راستای ارتقای شبکه Ethereum به‌روزرسانی‌هایی را روی این بلاکچین اعمال می‌کنند که می‌تواند قیمت آن را تحت تأثیر قرار دهد. در اینجا به بررسی این آپدیت‌ها و نحوه تأثیرگذاری آن می‌پردازیم.

تاریخچه مختصری از نقشه راه اتریوم

از زمان پیدایش اتریوم تاکنون، تحولات قابل‌توجهی در این پلتفرم رخ داده است. چشم‌انداز اولیه اتریوم، ایجاد یک کامپیوتر جهانی غیرمتمرکز بود؛ اما خیلی سریع با چالش‌هایی از جمله مقیاس‌پذیری و تأثیر آن بر محیط مواجه شد. در این بخش شرحی از نقشه راه اتریوم، پیشرفت‌های آن در طول زمان و آنچه که انتظار می‌رود در آینده اتفاق بیفتد را بخوانید؛ سپس خواهیم گفت که آپدیت‌های اخیر این شبکه چه تأثیری بر قیمت اتریوم گذاشته است.

اولین آپدیت‌های اتریوم

یکی از اولین آپدیت‌ها، هارد فورک بزانتیوم بود که در شانزدهم اکتبر ۲۰۱۷ انجام شد. این به‌روزرسانی، پاداش استخراج بلاک‌های اتریوم را از ۵ اتریوم در هر بلوک به ۳ کاهش داد. در عرضه این هارد فورک، بسیاری از معامله‌گران به‌جای خرید ارز دیجیتال اتریوم، به فروش آن اقدام کردند و قیمت این رمزارز را به میزان ۲۰ درصد کاهش دادند. آپدیت بعدی در ۲۰۱۹ و تحت عنوان هارد فورک استانبول عرضه شد و تغییرات چشمگیری از جمله بهینه‌سازی کارمزد و افزایش امنیت تراکنش‌ها را به وجود آورد. در این به‌روزرسانی، شبکه از شبکه‌های ۲ لایه نیز حمایت بیشتری کرد. قیمت اتریوم در این بازه، رشد صعودی را تجربه کرده بود.

در ۲۰۲۰ بیکن چین (Beacon Chain) راه‌اندازی شد که اولین قدم مهم آن حرکت به سمت الگوریتم اثبات سهام (PoS) بود. این بلاکچین جدید، سرعت تراکنش‌ها و مقیاس‌پذیری سیستم را بالا برد و همچنین تغییرات دیگری را نیز به دنبال داشت. فاز ارتقای بیکن چین که اتریوم ۲.۰ یا سرنیتی نیز نامیده می‌شود، چند آپدیت فرعی دیگر را نیز در پی داشت که هدف و اساس کار همه آن‌ها انتقال از الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام بود.

یک سال بعد از بیکن چین، یعنی در سال ۲۰۲۱ هاردفورک لندن وجود داشت که توسط EIP-1559 معرفی شد. این موضوع نحوه کارمزد تراکنش‌ها را در شبکه تغییر داد و بخشی از کارمزدها به سیستم برگشته و سپس سوزانده شدند که نتیجه آن کاهش عرضه و به‌تبع افزایش قیمت اتریوم بود. آپگریدهای دیگری از جمله برلین و Altair نیز در همین سال ایجاد شدند.

اتریوم 2

آپدیت مرج و اثر آن بر قیمت اتر

اگر اخبار مربوط به تحلیل اتریوم را دنبال کرده باشید، متوجه می‌شوید که آپدیت مرج (ادغام) نقطه عطف تاریخی در نقشه راه این شبکه است. این آپدیت تغییر قابل‌توجهی را در مکانیسم اجماع پلتفرم نشان داد و در سپتامبر ۲۰۲۲ آن را از اثبات کار به اثبات سهام تبدیل کرد. این انتقال به شبکه اجازه داد تا با محیط زیست سازگارتر شود و همچنین انتشار ETH را به شدت کاهش داد.

آپدیت مرج به تغییرات قابل‌توجهی در زیرساخت شبکه نیاز داشت. این انتقال نه‌تنها از نظر فنی چالش‌برانگیز بود، بلکه به برنامه‌ریزی و اجرای دقیق به جهت اطمینان از انتقال روان بدون ایجاد اختلال در عملیات شبکه نیز نیاز داشت. در‌حالی‌که مرج یک نقطه عطف قابل‌توجه بود، این صرفا اولین گام در یک طرح بسیار بزرگ‌تر بود. نقشه راه چندین ارتقاء از جمله Verge، Surge، Purge و splurge را مشخص می‌کند. هر کدام از این به‌روزرسانی‌ها برای رسیدگی به مسائل خاص در شبکه اتریوم و بهبود عملکرد کلی آن طراحی شده‌اند.

آپدیت شانگهای و تأثیر آن بر قیمت اتریوم

ارتقاء شانگهای یک هارد فورک برنامه‌ریزی شده پروتکل اتریوم است. به گفته بن وایس، مدیرعامل CoinFlip، به‌روزرسانی شانگهای اتریوم به‌ویژه زمانی که با آپدیت مرج مقایسه شود، یک ارتقاء نسبتا کوچک است. بااین‌حال، چند پیشرفت در این نسخه وجود دارد که توسعه و اجرای قراردادهای هوشمند را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر و ارزان‌تر می‌کند و به افزایش استفاده از این شبکه در طول زمان کمک خواهد کرد. یکی از انگیزه‌های اصلی در پس این به‌روزرسانی، بهبود نقدینگی برای سهامداران و اعتباردهندگانی است که می‌خواهند وجوه خود را برداشت کنند.

تأثیر آپدیت شانگهای بر قیمت ETH

در ساعات بالافاصله پس از ارتقای شانگهای، Eth بیش از ۶ درصد افزایش یافت تا برای اولین‌بار تقریبا از سد ۲۰۰۰ دلاری عبور کند. در این اوضاع، نظریه‌ای نگران‌کننده در مورد باز کردن بیش از ۱۷ میلیون ETH وجود دارد که می‌تواند به سیل ETH در بازار و کاهش قیمت اتریوم، آن هم با سرعت خیلی بالا منجر شود.

این یک نظریه است و به اعتقاد برخی نظریه‌پردازان، کسانی که آن را تأیید می‌کند، باید در نظر داشته باشند که دو سال پیش قیمت ET تقریبا سه برابر قیمت فعلی آن بود و در حال حاضر خرید اتریوم با قیمتی نزدیک به نصف قیمت سال گذشته انجام می‌شود. همچنین بسیاری از سرمایه‌گذاران ETH، در صورت خروج فوری ممکن است با ضرر مواجه شوند؛ بنابراین احتمالا سریعا سهام خود را آزاد نمی‌کنند.

تأثیرات آپدیت‌های اتریوم بر قیمت اتر

شبکه اتریوم در طول حیات خود، تحولات اساسی متعددی داشته است که در به‌روزرسانی‌های پی‌در‌‌پی قابل مشاهده است. برای مثال، می‌توانیم به هاردفورک‌های بزانتیوم، استانبول، بیکن چین، مرج و شانگهای به‌عنوان برخی از مهم‌ترین به‌روزرسانی‌های آن اشاره کنیم. هر کدام از این هاردفورک‌ها، تغییراتی را در این بلاک چین ایجاد کرده‌اند. این تغییرات در جهت ارتقای امنیت، مقیاس‌پذیری، بهینه‌سازی کارمزدها و … بوده است. به دنبال اکثر آپگریدهای مهم و حتی موارد فرعی، قیمت اتریوم تحت تأثیر قرار گرفته است. این آپدیت‌ها و تأثیرات آن بر قیمت در تصمیم‌گیری برای خرید اتریوم نقش به‌سزایی دارند. البته باید توجه داشته باشید که در تصمیم‌گیری برای خرید ارز دیجیتال باید موارد متعددی بررسی شود و حتما باید توسط افراد آموزش‌دیده و خبره انجام گیرد. تحلیل اتریوم و بررسی منابع خبری و اطلاعاتی از صرافی ارز دیجیتال معتبر نیز در این زمینه بسیار کمک‌کننده خواهد بود. امیدواریم از مطالب ذکر شده در این مطلب بهره ببرید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا