🚨 اخبار ارز دیجیتال

بررسی آخرین داده‌های آنچین بیت کوین

قیمت بیت‌کوین از یک سری سطوح روان‌شناختی در بلاک چین عبور کرده است که نشان می‌دهند جریان‌های سود و سرمایه گذاری شروع شده‌ است، هرچند طبق استانداردهای تاریخی هنوز در سطح پایین قرار دارند.

بازار ارزهای دیجیتال در این هفته ریکاوری‌هایی انجام داد. بیت کوین یکشنبه را با قیمت ۲۰۴۵۵ شروع کرد و تاکنون به منطقه مهم ۲۲۶۰۰ رسیده است. باید دید تا آخر هفته جاری روند را ادامه خواهد داد و یا اینکه کاهش قیمت را ادامه می‌دهد. در این مطلب، تازه‌ترین گزارش وبسایت گلس نود از داده‌های آنچین را که یکی از روش‌های نوین تحلیل ارز دیجیتال است، بررسی خواهیم کرد.

تحلیل آنچین بیت کوین چیست؟

تجزیه و تحلیل آنچین، فعالیت تراکنش‌های بلاک چین را بررسی می‌کند تا بفهمد سرمایه گذاران چگونه به رویدادهای بازار واکنش نشان می‌دهند و روندهای جدید یا احساسات سرمایه گذار را تعیین می‌کند.

به زبان ساده‌تر، تحلیل آنچین بیت کوین، به معنای بررسی نحوه حرکت پول در بلاک چین بیت کوین، برای کمک به شناسایی فرصت‌های معاملاتی است.

بنابراین برای یافتن بهترین زمان خرید بیت کوین در ایران، بهتر است در کنار شاخص‌های تکنیکال و فاندامنتال، شاخص‌های آنچین را نیز بررسی کنید.

آخرین داده‌های بیت کوین به ما چه می‌گویند؟

علاوه بر شاخص‌های فنی سنتی، مدل‌های قیمت‌گذاری مبتنی بر اصول بلاکچینی می‌توانند ابزار قدرتمندی برای تخمین مرزهای عرضه و تقاضا باشند.

در میان مدل‌های مختلف ارزش‌گذاری بلاکچینی، میانگین قیمت خرید گروه‌های مختلف در اقتصاد بیت‌کوین، تخمینی از محدوده‌های قیمتی ارائه می‌دهد که از نظر روان‌شناختی مهم هستند.

نمودار زیر از سایت glassnode این برآوردهای مبتنی بر هزینه (قیمت واقعی) را در سه گروه مقایسه می‌کند:

آخرین داده‌های بیت کوین به ما چه می‌گویند؟

🔴  قیمت واقعی عرضه جدید (۲۱ هزار دلار)، که میانگین قیمت بیت کوین‌هایی است که در ۶ ماه گذشته تغییر کرده‌اند.

🟠 قیمت واقعی بازار (۱۹.۸ هزار دلار)، که میانگین قیمت تمام دارندگان بیت کوین کوین است.

🔵 قیمت واقعی عرضه قدیمی (۲۳.۵ هزار دلار)، که میانگین هزینه به دست آوردن بیت کوین‌هایی است که حداقل ۶ ماه نگهداری می‌شوند.

می‌توانیم ببینیم که در این هفته، قیمت‌های لحظه‌ای از سطوحی که همزمان با قیمت واقعی عرضه قدیمی بود، رد شدند. بسیاری از این کوین‌های قدیمی توسط خریداران سیکل ۲۰۲۱-۲۰۲۲ نگهداری می‌شوند که در ضرر هستند.

🔔 به صورت کلی شکستن قیمت بیت کوین به بالای ۲۳.۵ هزار دلار منعکس کننده افزایش قیمت واقعی عرضه قدیمی است و هولدرهای متوسط در همه گروه‌های گفته شده را در سود قرار می‌دهد.

وضعیت فعلی بازار را می‌توان به طور منطقی شبیه به یک فاز انتقالی توصیف کرد که معمولاً در مراحل بعد از یک بازار نزولی رخ می‌دهد. این ادعا را می‌توان در ساخص سود/زیان خالص تحقق نیافته (NUPL) مشاهده کرد.

وضعیت فعلی بازار

از اواسط ژانویه، میانگین هفتگی NUPL از حالت زیان خالص تحقق نیافته، به وضعیت مثبت تغییر کرده است. این نشان می‌دهد که هولدرهای بیت‌کوین به طور متوسط در حال حاضر دارای سود خالص غیر واقعی تقریباً ۱۵ درصد از ارزش بازار هستند. این الگو شبیه ساختار بازاری است که فازهای گذر در بازارهای نزولی داشته است.

همچنین می‌توانیم میزان از دست رفته را با کم کردن سود محقق نشده قفل‌شده در بخش ۷ساله عرضه محاسبه کنیم. به این ترتیب یک تغییر تنظیم‌شده از این معیار (aNUPL) را به دست آوریم. با استفاده از این معیار، بازار زیر نقطه سربه سر قرار دارد و می‌توان استدلال کرد که هنوز بیت کوین در محدوده بازار نزولی است.

بررسی آخرین داده‌های آنچین بیت کوین

با محاسبه نسبت بین سود و زیان تحقق یافته، می‌توانیم تأیید کنیم که سودآوری به سمت یک مرحله گذر تغییر کرده است. یک روند سودآور در اواسط ژانویه شروع شد و نسبت P/L تحقق یافته را به بالای ۱ رساند.

نکته جالب این است که یک آستانه قابل مشاهده برای نسبت P/L واقعی در حدود ۲.۰ وجود دارد که تمایل دارد به عنوان یک سطح مقاومت در بازارهای نزولی عمل کند، زیرا سود گرفتن بر تقاضای ضعیف غلبه می‌کند. عبور از این آستانه ممکن است شاخص قوی‌تری برای رشد ورودی سرمایه ارائه کند.

🔔 تلاقی نسبت P/L و  (۱۴D-EMA)  بالای ۲.۰ ممکن است نشان‌دهنده جریان ورود سرمایه جدید باشد که باعث جذب سود می‌شود. در مقابل، سقوط به زیر ۱.۰ نشان می‌دهد که ضررهای متوجه شده، دوباره افزایش یافته که نشان دهنده تضعیف احساسات بازار است.

همچنین می‌توانیم تأثیر این سرمایه‌گذاران جدید را با مشاهده حجم ارسالی به صرافی‌ها که در سود یا زیان بوده است، بسنجیم. در اینجا می‌توانیم موارد زیر را مشاهده کنیم:

تلاقی نسبت P/L و  (14D-EMA)  بالای ۲.۰ ممکن است

  1. نسبت حجم کوتاه مدت در سود، به ضرر ارسالی به صرافی ها، در اوایل فوریه مانند اکتبر ۲۰۲۲ برابر با ۲.۷۵ برابر بود.
  2. حجم کل کوین‌های ارسال شده به صرافی‌ها امروز حدود ۱۶ هزار بیت کوین در روز است و تقریباً ۵۰:۵۰ در سود و زیان تقسیم می‌شود.

به طور نسبی، حجم کل بیت کوین‌های ارسال شده به صرافی‌ها، در مقایسه با سیکل بازار ۲۰۲۰ نسبتاً کم است.

با توجه به داده‌های آنچین روند بیت کوین چگونه خواهد بود؟

بازار بیت کوین، نه تنها به سطوحی که به طور گسترده در تحلیل تکنیکال سنتی مشاهده می‌شود، بلکه به سطوح قیمت روانشناختی گروه‌های سرمایه گذار مختلف نیز واکنش نشان می‌دهد. این موضوع با توجه به قیمت واقعی و با توجه به میزان سود و زیان موجود در عرضه آن‌ها، صورت می‌گیرد.

با توجه به این دیدگاه و شاخص‌های بررسی شده، بازار در حال حاضر در مرحله انتقالی از روند نزولی قرار دارد که در سطح بالاتر با قیمت واقعی عرضه قدیمی و همچنین با میانگین خرید نهنگ‌ها، محدود شده است.

ما شاهد موج اولیه ورود سرمایه به بازار بیت کوین بوده‌ایم که از طریق میزان سود قابل مشاهده است. با این حال، این موج سرمایه هنوز در مقیاس بسیار کوچکی قرار دارد. برای ادامه این روند، بیت کوین باید مقاومت‌های قیمتی مهم مانند ۲۵ هزار دلار را با قدرت بشکند.

سلب مسئولیت: این گزارش هیچ توصیه سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌دهد. تمام داده‌ها فقط برای اهداف اطلاعاتی ارائه شده است. هیچ تصمیم سرمایه‌گذاری نباید بر اساس اطلاعات ارائه شده در اینجا باشد و شما تنها مسئول تصمیمات سرمایه‌گذاری خود هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا