اخبار ارز دیجیتال

بانک مرکزی استانداردهایی را برای قرار گرفتن در معرض کریپتو بانک ها تعیین می کند – BIS

استاندارد جدید ذخایر ارزهای دیجیتال بین بانکی را تا سال ۲۰۲۵ به ۲ درصد محدود می کند و از اول ژانویه ۲۰۲۵ اجرایی می شود.

یک استاندارد جهانی برای قرار گرفتن بانک ها در معرض دارایی های رمزنگاری شده توسط گروه روسای بانک مرکزی و ناظران ارشد (GHOS) بانک تسویه بین المللی (BIS) تایید شده است. طبق اعلامیه رسمی در ۱۶ دسامبر، این استاندارد که محدودیت ۲ درصدی را برای ذخایر ارزهای دیجیتال بین بانکی تعیین می‌کند، باید در ۱ ژانویه ۲۰۲۵ اجرا شود.

این گزارش که «مدیریت محتاطانه قرار گرفتن در معرض دارایی‌های رمزنگاری» نامیده می‌شود، ساختار استاندارد نهایی بانک‌ها در مواجهه با دارایی‌های دیجیتال، از جمله دارایی‌های سنتی توکن‌شده، استیبل کوین‌ها، ارزهای رمزنگاری‌شده بدون پشتوانه، و بازخورد سهامداران جمع‌آوری‌شده در جریان رایزنی‌هایی است که در ژوئن آغاز شد، ارائه می‌کند. کمیته بازل در مورد نظارت بانکی گفت که این گزارش به زودی به عنوان فصل جدیدی در چارچوب تلفیقی بازل گنجانده خواهد شد.

اعلامیه BIS تأکید می کند که قرار گرفتن مستقیم سیستم بانکی جهانی در معرض دارایی های دیجیتال نسبتاً کم است، اما تحولات اخیر نشان می دهد که «بانک های فعال بین المللی اهمیت داشتن یک چارچوب حداقلی قوی را نشان می دهد.

دارایی‌های رمزنگاری بدون پشتوانه و استیبل کوین‌ها با مکانیسم‌های تثبیت‌کننده ناکارآمد در معرض رفتار محتاطانه محافظه‌کارانه قرار دارند. این یک چارچوب نظارتی جهانی قوی و محتاطانه برای قرار گرفتن در معرض بانک‌های فعال بین‌المللی با دارایی‌ها فراهم می‌کند.

مطالب مرتبط: CBDC چیست؟چرا بانک های مرکزی می خواهند وارد ارزهای دیجیتال شوند؟

پابلو هرناندز د کوس، رئیس کمیته بازل و رئیس بانک اسپانیا گفت:

استانداردهای کمیسیون در مورد دارایی های رمزنگاری نمونه دیگری از تعهد، تمایل و توانایی ما برای اقدام به شیوه ای هماهنگ جهانی برای کاهش خطرات ثبات مالی در حال ظهور است. هدف برنامه کاری کمیسیون برای سال های ۲۰۲۳-۲۴ تقویت بیشتر مقررات، با تمرکز ویژه است. در مورد خطرات نوظهور، دیجیتالی شدن، ریسک های مالی مرتبط با آب و هوا و نظارت و اجرای بازل III افزایش می یابد.

BIS نتایج آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی چند حوزه قضایی (CBDC) را در ماه سپتامبر، پس از یک مرحله آزمایشی یک ماهه که امکان تراکنش های فرامرزی به ارزش ۲۲ میلیون دلار را فراهم کرد، فاش کرد. این برنامه آزمایشی شامل بانک های مرکزی هنگ کنگ، تایلند، چین و امارات متحده عربی و همچنین ۲۰ بانک تجاری از این مناطق بود. طبق گزارش BIS که در ژوئن منتشر شد، حدود ۹۰ درصد از بانک‌های مرکزی در حال بررسی یک CBDC هستند.

نویسنده: Ana Paula Pereira

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا