اخبار ارز دیجیتال

اشتباهات شبکه سلسیوس نشان می دهد که چرا متمرکزسازی از حریم خصوصی محافظت نمی کند

روند ورشکستگی سلسیوس 14000 صفحه از اطلاعات مشتریان را در معرض دید عموم قرار داد. این حادثه مشکلات مالی متمرکز را نشان داد.

در یک پرونده قضایی اخیر توسط شبکه سلسیوس، پلتفرم مالی متمرکز میلیارد دلاری (CeFi) بیش از 14000 صفحه از هویت مشتری و داده های تراکنش های زنجیره ای را بدون رضایت کاربر افشا کرد.

به عنوان بخشی از روند ورشکستگی، غول وام دهنده CeFi، شبکه سلسیوس، نام ده ها هزار مشتری و داده های تراکنش های زنجیره ای را در پرونده قضایی 5 اکتبر فاش کرد. پایگاه کاربر سلسیوس از رویه‌های استاندارد «مشتری خود را بشناسید» (KYC) برای باز کردن حساب‌های شخصی در پلتفرم CeFi پیروی می‌کند، اما هیچ‌کس با افشای انبوه این دامنه یا بزرگی موافقت نکرد.

علاوه بر افشای برداشت‌های چند میلیون دلاری توسط الکس ماشینسکی، بنیانگذار سلسیوس و دانیل لیونگ، مدیر ارشد استراتژی، کمی قبل از اعلام ورشکستگی سلسیوس، این افشاگری همچنین ده‌ها هزار کاربر CeFi را در معرض دید قرار داد. حفاظت از حریم خصوصی را در بر بگیرد. اعتماد و تمرکز می تواند این حفاظت ها را به خطر بیندازد.

برای محافظت از حریم خصوصی، قدرت های متمرکز یا تخصصی آینده مورد استفاده صرافی ها باید از مدل شکست خورده سلسیوس اجتناب کنند. در غیر این صورت، وعده نادرست دیگری درباره حفظ حریم خصوصی که در چاپ ظریف به آن اشاره شده است، اعمال می شود.

قلمرو ناشناخته

ناخوشایند است، اما حداقل میزان بزرگ داده های سلسیوس بیش از یک بی اعتمادی آشکار به مقامات و سازمان های غیرشفاف را نشان می دهد. مثل همیشه، مناطق خاکستری زیادی در تقاطع امور مالی و قانون وجود دارد.

یک صنعت نوظهور و نوپا، فضای بلاک چین قبلاً جرقه آشفتگی بی‌سابقه‌ای از مناقشات و مناقشات را برانگیخته است که در آن نه قانون موجود و نه رویه قضایی تثبیت‌شده روش‌شناسی قابل اعتمادی برای راه‌اندازی در آن ایجاد نکرده‌اند. حتی در محیط حقوقی بسیار حساس ۲۰۲۲، دادگاه‌ها بد هستند آماده برای حمایت از دکترین های قانونی تثبیت شده در حوزه های زنجیره ای.

مربوط: با نزدیک شدن SEC به Tornado Cash، Coinbase در حال مبارزه است

در دفاع از مشتری، نمایندگان قانونی سلسیوس ادعا می کنند که اطلاعات شخصی مشتری از افشای حذف شده است. با این حال، درخواست آنها در نهایت توسط دادگاه رد شد به این دلیل که تمام مراحل ورشکستگی فصل 11 نیاز به یک “ماتریس بستانکار” کامل و شفاف دارد. واضح است که چنین قوانین ورشکستگی چندین دوره قبل از ظهور پروتکل‌های وام‌دهی غیرمتمرکز زنجیره‌ای ایجاد شده و سپری شده است. زمانی که مؤسسات مالی 14000 صفحه طلبکار نداشتند.

حتی نامشخص تر، نمایندگان قانونی سلسیوس ادعا می کنند که تمام وجوه کاربران واریز شده به این پلتفرم اساساً متعلق به سلسیوس است، مطابق با شرایط خدمات سلسیوس. افشای داده های تراکنش مشتری توسط سلسیوس، که ادعا می کند مالک واقعی . پارامتری را که مالکیت زنجیره ای را تعریف می کند بیشتر می کند: قلمرو حقوقی مبهم حفاظت از حریم خصوصی. فضا.

در هر صورت، مشتریان سلسیوس حریم خصوصی خود را برای همیشه از دست داده اند. تنها حکم قطعی این است که ما نمی‌توانیم برای حفظ حقوق حریم خصوصی در قلمروی سیال و ناشناخته به یک سیستم حقوقی ناآماده تکیه کنیم.

نه تنها سانتیگراد

اگر چه دراماتیک است، سقوط درجه سلسیوس تنها جدیدترین ورشکستگی صنعت CeFi است. کسری چند میلیارد دلاری پلتفرم ارائه شده در پرونده ورشکستگی آن بسیار کمتر از یک قاعده استثنا بود.

افزایش و سقوط درجه سلسیوس که زمانی یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین پلتفرم‌های CeFi ارزهای دیجیتال بود، نشان داد که تیم اصلی همیشه می‌تواند یک نقطه شکست برای منتقدان و حامیان ارزهای دیجیتال باشد. این به طرز دردناکی به من یادآوری می‌کند. علاوه بر این، رویه های متمرکز KYC همیشه خطر مواجهه با اقدامات قانونی را به همراه دارد.

مخمصه فعلی که ده‌ها هزار سرمایه‌گذار بی‌گناه ارزهای دیجیتال با آن روبرو هستند، به یک اصل گسترده‌تر اشاره می‌کند. در محدوده یک سیستم متمرکز، حریم خصوصی نمی تواند واقعاً اعطا شود یا کاملاً محافظت شود. حتی با بهترین نیت در ذهن، متخصصان در هر دو طرف دادگاه سابقه قانونی کمی دارند که در قلمرو بدیع و پیچیده حرکت می کنند.

مربوط: سرکوب دولتی صورت خواهد گرفت مگر اینکه ارزهای رمزپایه خود تنظیمی را آغاز کنند

با پیچیده‌تر شدن تجزیه و تحلیل داده‌های زنجیره‌ای، پیچیده‌تر شدن هکرها و افزایش ارزش داده‌های شخصی برای آژانس‌ها و مقامات بازاریابی، افراد آگاه به حفظ حریم خصوصی از خود می‌پرسند که کدام پلتفرم ارزهای دیجیتال به بهترین وجه با منافع آنها سازگار است.

به هر حال، گوگل، متا و سایر پلتفرم‌های Web2 که توسط جامعه ارزهای دیجیتال به‌عنوان استثمارگر و قدیمی رد شده‌اند، به اندازه سلسیوس و CeFi آن خصوصی هستند. هر کدام حریم خصوصی را به عنوان یک سرویس ارائه می دهند. در همین حال، تاریخچه جستجوی کاربران، اطلاعات حساب و تنظیمات برگزیده مرور، تقریباً برای همه خصوصی است، البته به جز خود پلتفرم، جایگزین خوبی برای معماری های توزیع شده نیست.

وعده واقعی سیستم‌های ساخته شده بر روی بلاک چین این است که آنچه را که آنها اعطا می‌کنند – مالکیت دارایی، ارزهای کمیاب و قراردادهای بدون مجوز – نمی‌توانند به دلخواه تنظیم، پاک یا تغییر کنند. قانون اساسی آنها به صورت کد نوشته شده است. همه تغییرات توسط یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) هماهنگ و اجرا می شود. هیچ اعتمادی بین شرکای تجاری وجود ندارد، فقط اعتقاد مشترک به دوام اصول و خرد جمعی وجود دارد.

به همین ترتیب، حریم خصوصی از زمان های بسیار قدیم پیش نیاز آزادی فردی و ابراز وجود بوده است، و تمرکززدایی امروزه پیش نیازی برای حفظ حریم خصوصی آنلاین، زنجیره ای برای آن است.

الکس شیپ او مدیر ارشد استراتژی Offshift است که به توکنومیک پلتفرم، تولید محتوا و توسعه تجارت از طرف پروژه کمک می کند. علاوه بر نقش صنعتی خود به عنوان کارشناس امور مالی غیرمتمرکز خصوصی (PriFi)، او همچنین به عنوان نویسنده برای بنیاد Elastos و نماینده منتخب اکوسیستم برای Cyber ​​Republic DAO خدمت کرده است.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Alex Shipp

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا