اخبار ارز دیجیتال

اقتصاددانان می گویند CBDC اعلان جنگ علیه سیستم بانکی است

ریچارد ورنر در مصاحبه ای اختصاصی با کوین تلگراف در مورد چالش های تمرکززدایی و نقش بلاک چین در آن بحث می کند.

ریچارد ورنر، اقتصاددان توسعه و استاد دانشگاه دی مونتفورت، در کنفرانس وب در ۴ نوامبر به کوین تلگراف گفت: CBDC اعلان جنگ علیه سیستم بانکی است.

ورنر که به خاطر نظریه تسهیل کمی که تقریباً ۳۰ سال پیش منتشر شد، شناخته شده است، از طرفداران اقتصاد غیرمتمرکز است. در مصاحبه ای اختصاصی با کریستینا لوکرزیا کورنل، سردبیر کوین تلگراف، او در مورد چالش های پیرامون تمرکززدایی، نقش بانک های مرکزی و اینکه چگونه بلاک چین می تواند به ارتقای شفافیت اقتصادی کمک کند، بحث کرد.

این مصاحبه بخشی از پوشش گسترده Cointelegraph در Web Summit، کنفرانس فناوری پیشرو جهان در لیسبون بود.

کوین تلگراف: آیا فکر می کنید یک سیستم مالی غیرمتمرکز واقعا امکان پذیر است؟

ریچارد ورنر: بله، البته چیزی که ما داریم، قدرت زیادی برای تمرکز توسط بازیکنان مرکزی است. آنها آن را دوست دارند و تمرکز بیشتری می خواهند، اما بسیار خطرناک و بسیار بد است. یک مورد افراطی اتحاد جماهیر شوروی است. این یک سیستم پولی بسیار متمرکز با تنها یک بانک مرکزی در طول دوره بحرانی بود و سیستم خوبی نبود.اما این همان کاری است که دیگر برنامه ریزان مرکزی کشورها مانند بانک مرکزی اروپا انجام می دهند [European Central Bank]، این همان چیزی است که آنها می خواهند.

بانک مرکزی اروپا می گوید بانک های زیادی در اروپا وجود دارد. چرا اینطور است؟ و چه کسانی هستند که این را می گویند؟ خوب، آنها می خواهند که فقط آنها باشند. آنها می خواهند به بانک مرکزی، تنها بانک مرکزی برگردند. اینجاست که صدور CBDC مطرح می شود. زیرا از طریق CBDC، برنامه ریزان مرکزی آن را اعلان جنگ علیه سیستم بانکی می دانند. یک CBDC به معنای واقعی کلمه بانک مرکزی است که می گوید حساب های جاری باز می کند، عملیات عادی بانکی بانک مرکزی برای عموم مردم. به عبارت دیگر، ناظران بانکی ناگهان می گویند که ما اکنون سعی می کنیم با بانک ها رقابت کنیم زیرا آنها شانسی ندارند.

سی تی: و آیا تمرکززدایی در این سناریو امکان پذیر است؟

RW: بله، اما به شرطی که یک بانک کامل و کامل با مجوز بانکداری در بسیاری از بانک های محلی راه اندازی شود، زیرا مجوز بانکی به معنای واقعی کلمه مجوز چاپ پول است. وقتی یک بانک وام می دهد، آیا می دانید پول از کجا می آید؟ نه از سپرده ها. این فقط نشان دهنده بدهی بانک به شما است. وام های جدید توسط بانک داده می شود و به حجم پول اضافه می شود. در صورت داشتن مجوز بانکی این کار مجاز است.

مجوز بانکی مجوزی برای چاپ پول است و اگر بانک های محلی زیاد باشد، یک سیستم غیرمتمرکز است. آنها فقط به صورت محلی به مناطق محلی، مشاغل کوچک محلی اجاره می دهند. تامین مالی مولد، پایدار و غیر تورمی است. آن وقت رشد و شکوفایی، شغل، ایجاد شغل، ثبات و بدون تورم خواهید داشت. اما وقتی یک سیستم متمرکز و یک بانک بزرگ می گیرند، یا یک بانک کوچک می خرند یا فقط یک بانک مرکزی دارند.

آنها همچنین فقط معاملات بزرگ می خواهند. هرچه بانک بزرگ‌تر باشد، معاملات بزرگ‌تری می‌خواهند انجام دهند، اما معاملات بزرگ معمولاً وام‌دهی دارایی است که در آن بانک درآمد کسب می‌کند. مردم دارایی می خرند که باعث تورم دارایی و حباب دارایی می شود. به همین دلیل ما آنها را داریم. و سپس بحران بانکی وجود دارد. زیرا همیشه به خلق پول مداوم بستگی دارد.

سی تی: نقش بلاک چین در اینجا چیست؟

RW: معمولاً یک دفتر کل توزیع شده است، بنابراین طبق تعریف به معنای پتانسیل عدم تمرکز است. چرا؟ این عبارت در دفاتر توزیع شده از کجا آمده است؟دفترکل عبارت است از ثبت دوبار حسابداری، حسابداری، دارایی ها و بدهی ها، ترازنامه شرکت ها و بانک ها.

یک سیستم استاندارد یک دفتر کل متمرکز است که توسط بانک مرکزی و بانک ها نگهداری می شود. هر چه تعداد بانک‌ها بیشتر باشد، در حال حاضر غیرمتمرکزتر هستند، اما یک دفتر کل غیرمتمرکز، جایی است که همه می‌توانند با استفاده از فناوری تراکنش‌ها را بررسی کنند. شما این پست را دارید و بررسی کنید تا پاسخگو باشید. به همین دلیل است که ابزار جالبی است. اگر از راه درست استفاده کنید، این شفافیت و پاسخگویی محلی را دریافت خواهید کرد. باز هم، من معتقدم که این ترکیبی ایده آل از بلاک چین و بانکداری محلی برای به حداکثر رساندن خدمات است.

نویسنده: Ana Paula Pereira

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا