🚨 اخبار ارز دیجیتال

پروژه استیبل کوین کاردانو قبل از شرط بندی از سرمایه گذاران اخاذی کرد: گزارش

آلدانا مدعی ساخت یک پلتفرم استیبل کوین در بالای Cardano است، اما شواهد جدید نشان می دهد که این شرکت ممکن است سرمایه سرمایه گذاران را در تراکنش های جعلی ارزهای دیجیتال از دست داده باشد.

در سال ۲۰۲۱، آزمایشگاه‌های آردانا ادعا کرد که یک پلتفرم استیبل کوین خلاقانه برای شبکه کاردانو ارائه می‌کند. پروژه جدید که Ardana نام دارد، به سرمایه گذاران این امکان را می دهد که دارایی های رمزنگاری خود را قفل کنند و استیبل کوین های ثابت فیات، از جمله یک توکن مبتنی بر دلار آمریکا به نام dUSD را استخراج کنند. در همان سال ۱۰ میلیون دلار از سرمایه گذاران جمع آوری کرد، اما به طور ناگهانی درهای خود را در نوامبر ۲۰۲۲ بست و دلیل آن را “بلاطمینانی در تامین مالی و برنامه های پروژه” عنوان کرد.

برخی از سرمایه گذاران زیان را به دلیل “زمستان رمزنگاری” ۲۰۲۲ می دانند که طی آن بسیاری از پروژه های قانونی به دلیل کمبود بودجه در طول یک بازار نزولی طولانی مدت از بین رفتند. اما شواهد جدید از پلتفرم مدیریت ریسک Web3 Xerberus نشان می‌دهد که ممکن است داستان Ardana چیزی بیش از مسائل مالی باشد.

به گفته Xerberus، مدیران آردانا احتمالاً پس از اولین تلاش برای پنهان کردن تراکنش‌ها با انتقال برخی از آنها از طریق یک صرافی متمرکز، ۸۰ درصد از سرمایه پروژه را به کیف پول شخصی منتقل کردند. گزارش شده است که این حرکت توسط رایان موتوو، مدیرعامل یا سایر اعضای تیم اجرایی انجام شده است. به ادعای Xerberus، زمانی که وجوه در این کیف پول واریز شد، مدیران یک سری سرمایه گذاری های شرورانه در رمزارز انجام دادند. این سرمایه‌گذاری‌ها تقریباً ۴ میلیون دلار ضرر داشت، باند فرودگاه را کوتاه کرد و در نهایت به سقوط پروژه منجر شد.

ظهور و سقوط آلدانا

آردانا اولین بار در تابستان ۲۰۲۱ معرفی شد و تا اکتبر ۲۰۲۱ ۱۰ میلیون دلار از شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر CFund، Three Arrows Capital (3AC) و Ascensive Assets جمع آوری کرد. به لطف موفقیت جمع‌آوری سرمایه و برجستگی حامیان، برخی از سرمایه‌گذاران به این باور رسیده‌اند که توکن آینده آردانا، دانا، سود قابل توجهی را برای بازار به ارمغان خواهد آورد.

ماه بعد، آردانا اعلام کرد که با Near Protocol برای ساختن یک پل دارایی بین Cardano و Near نیز همکاری خواهد کرد.

با این حال، پلتفرم یا پل استیبل کوین آردانا هرگز راه اندازی نشد و این پروتکل در نوامبر ۲۰۲۲ بدون یک محصول کارآمد بسته شد. تیم توسعه دلیل تعطیلی این پروژه را “بلاتکلیفی در بودجه و برنامه پروژه” عنوان کرد. این تعطیلی در بحبوحه سقوط FTX رخ داد و دریافت منابع مالی برای بسیاری از پروژه ها دشوار بود. یکی از حامیان آردانا، ۳AC نیز چند ماه پیش ورشکست شد. با توجه به این پیشینه، بسیاری ماجرای رسمی را زیر سوال نبردند.

با این حال، داده‌های بلاک چین و تجزیه و تحلیل Xerberus نشان می‌دهد که شکست آردانا ممکن است کمتر به کمبود بودجه مرتبط باشد و بیشتر مربوط به شیوه‌های مدیریت دارایی پرخطر توسط مدیران آزمایشگاه‌های آردانا باشد.

رد پول مشکوک

Simon Peters و Noah Detwiler، بنیان‌گذاران Xerberus به Cointelegraph گفتند که کیف پول اتریوم را شناسایی کرده‌اند که آزمایشگاه‌های آردانا برای جمع‌آوری سرمایه از عرضه اولیه سکه دانا (ICO) در نوامبر ۲۰۲۱ استفاده می‌کردند. آنها گفتند که پیوندی به آن آدرس در وب Tokensoft، یک پلتفرم ICO گنجانده شده است. صفحات مربوط به توکن ها علاوه بر این، آنها ادعا می کنند که در زمانی که ۳AC سرمایه گذاری خود را در آردانا اعلام کرد، یک تراکنش یک میلیون دلاری از ۳AC به این آدرس شناسایی کرده اند.

بر اساس داده های بلاک چین، اولین تراکنش به این حساب در ۲ سپتامبر ۲۰۲۱ انجام شد، زمانی که تقریباً ۰.۴۶ اتر (ETH) (1747 دلار در آن زمان) منتقل شد. این تقریباً دو هفته پس از آغاز دور اول بودجه آردانا در ۱۵ اوت بود. از ۱۵ سپتامبر، این حساب چندین نقل و انتقال کوین USD (USDC) دریافت کرده است که در نهایت به میلیون ها دلار استیبل کوین می رسد.

عنوان: USDC به کیف پول مشکوک بودجه آردانا ارسال شد. منبع: Etherscan.

Xerberus ادعا می کند که پس از جمع آوری وجوه، آنها از طریق یک سری مراحل میانی به کیف پول های دیگر منتقل شدند.

به گفته پیترز و دتوایلر، تقریباً ۳.۲ میلیون دلار استیبل کوین از کیف پول جمع آوری کمک مالی از طریق دو آدرس میانی به یک «کیف پول هدف» منتقل شد. این مبلغ تقریباً ۳۰ درصد از وجوه جمع آوری شده را نشان می دهد. ابتدا، حساب جمع آوری کمک مالی به مکانی به نام «کیف پول پروکسی ۱» ارسال کرد.

نمودار جریان صندوق آردانا.منبع: زربراس

پس از دریافت وجوه، Proxy Wallet 1 تمام استیبل کوین ها را به CVX مبادله کرد، یک توکن ابزاری که برای دریافت هزینه از پلتفرم Convex Finance استفاده می شود. داده های بلاک چین نشان می دهد که برای انجام این مبادله از صرافی غیرمتمرکز (DEX) SushiSwap استفاده شده است.

از آنجا، وجوه به کیف پول شخصی قدیمی Motovu بنیانگذار آردانا (“آدرس قدیمی”) که توسط بنیانگذاران Xerberus ادعا شده بود، منتقل شد. به گفته آنها، Motovu اعلام کرد که در آخرین بازار صعودی در سال ۲۰۱۷ درآمد کسب کرده است. آنها متوجه شدند که این کیف پول قبل از ICO آردانا “بین ۲۰۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ دلار” در آن وجود داشت، اما اکثریت وجوهی که پس از آن نگهداری می شد از آردانا بود.

وقتی این پروژه شکست می خورد و شکست می خورد، [Motovu] او با حضور در Live Space گفت: “من بیشتر پول شخصی ام را که در آخرین بازار گاوی در سال ۲۰۱۷ به دست آوردم خرج کردم.” […] این پولی است که او از این کیف پول قدیمی به دست آورده است.» Detwiler توضیح داد. حدود ۲۰۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ دلار جمع می شود، اما نه بیشتر.

داده های بلاک چین نشان می دهد که توکن های CVX تقریباً ۴ دقیقه پس از ارسال به آدرس قدیمی به کیف پول هدف منتقل شده اند. آنها ادعا می کنند که از این کیف پول برای خرید ارزهای دیجیتال مختلف استفاده شده است و در نهایت باعث از بین رفتن وجوه آلدانا در سرمایه گذاری های تقلبی شده است.

تبادل CeFi به مسیر می پیوندد

به گفته بنیانگذاران Xerberus، علاوه بر مبلغی که به صورت زنجیره ای به کیف پول هدف منتقل شد، ۴ میلیون دلار اضافی ابتدا از طریق یک صرافی متمرکز و سپس به کیف پول هدف منتقل شد.

آنها ادعا می کنند که آدرس های سپرده Kraken، Coinbase و Gate.io را که توسط تیم آردانا استفاده می شد، شناسایی کرده اند. برای یافتن این موارد، آن‌ها به دنبال آدرس‌هایی بودند که از کیف پول‌های جمع‌آوری کمک مالی دریافت می‌کردند و وجوه را به آدرس‌های صرافی شناخته‌شده منتقل می‌کردند. به عنوان مثال، یک آدرس خاص وجوهی را از یک کیف پول جمع‌آوری سرمایه دریافت کرد و فقط به آدرس‌های Coinbase 6 و Coinbase: Miscellaneous wallet وجوه ارسال کرد.

هنگامی که وجوه به یک صرافی متمرکز ارسال می شود، تعیین اینکه چه اتفاقی برای آنها افتاده است، دشوارتر می شود. اما تیم از تکنیک های مختلفی استفاده کرد تا با درجاتی از اطمینان مشخص کند که این پول کجا می رود.

در برخی موارد، به خصوص اگر زمان بین تراکنش‌ها کوتاه باشد، کراکن اغلب از یک آدرس برای ارسال و دریافت وجوه برای هر کاربر استفاده می‌کند، بنابراین تیم می‌تواند وجوهی را که به کراکن ارسال شده و بلافاصله به آدرس دیگری ارسال می‌شود، منتقل کند. من توانستم آن را شناسایی کنم. . در موارد دیگر، کراکن وجوه واریز شده را به کیف پول دیگری منتقل کرد و دیگر مشخص نشد کاربر با وجوه چه کرده است. سپرده های ارسال شده به Coinbase و Gate.io همیشه به کیف پول های دیگر ارسال می شود و با توکن های دیگر کاربران جمع می شود. بنابراین برای معاملاتی که این مبادلات را شامل می‌شود، تیم به راحتی نمی‌توانست تشخیص دهد که چه اتفاقی افتاده است.

با این حال، ما تمام تراکنش های خروجی انجام شده در هر صرافی را ظرف یک ساعت پس از واریز کیف پول مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم. آنها دریافتند که بسیاری از تراکنش‌های انتقالی دقیقاً به همان مبلغ سپرده است. به عنوان مثال، یک کیف پول اهدایی به ارزش ۲۲۰۰۰۰ دلار Tether (USDT) را به Gate.io واریز می کند. و ۴۰ دقیقه بعد، صرافی دقیقاً ۲۲۰۰۰۰ دلار USDT را به کیف پول دیگری منتقل می کند. در نهایت، بسیاری از این وجوه به کیف پول هدف منتقل می‌شوند، که Xerberus معتقد است شواهد محکمی مبنی بر انجام تراکنش خروجی توسط همان کاربر ارائه خواهد شد.

پیترز و دتویلر هشدار دادند که این فرآیند به طور قابل اعتمادی ثابت نمی کند که معامله توسط یکی از اعضای تیم Motovu یا Ardana انجام شده است. “این یک UTXO نیست” [unspent transaction output] مسیر یا مسیر تفریحی. این یک مسیر دقیق بلاک چین نیست. […] با این حال، دوره و مقدار به هم مرتبط هستند،” Detwiler گفت. به گفته آنها در مجموع ۴ میلیون دلار از طریق این روش ها به کیف پول هدف منتقل شده است که مجموع مبلغ انتقالی را به ۷.۲ میلیون دلار می رساند.

بخشی از بودجه باقی می ماند، اما بخشی برای توسعه هزینه شد

تحقیقات انجام شده توسط تیم Xerberus نشان می‌دهد که تقریباً ۱.۸۲ میلیون دلار از بودجه آردانا برای هزینه‌های توسعه مرتبط با پروژه، از جمله حقوق اعضای تیم، هزینه شده است. آنها با شخصی که آنها را «پیمانکار اصلی پروژه» می نامیدند، تماس گرفتند که آدرس کیف پول را به آلدانا داد. مبالغی بالغ بر ۱.۸۲ میلیون دلار در این آدرس نشان داده شده است که حدود ۲۰ درصد از وجوه جمع آوری شده است.

علاوه بر این، آنها ادعا می کنند که تقریباً ۱.۴ میلیون دلار USDC از بین نرفته است و این پروژه هنوز در کیف پولی به نام حساب “سینه گنج” ذخیره می شود. اولین تراکنش در این حساب انتقال ۰.۳ ETH به ارزش ۵۶۲.۲۹ دلار در آن زمان بود که از کیف پول هدف ارسال شد.

مربوط: با آشکار شدن شواهد جدید، قربانی چند زنجیره ای به دنبال پاسخی برای سوء استفاده ۱.۵ میلیارد دلاری است

نزدیک به ۴ میلیون دلار در معاملات تقلبی از دست داده است

بر اساس گزارش ۶ سپتامبر Xerberus در مورد آردانا، نزدیک به ۴ میلیون دلار از موجودی رمز ارز Target Wallet به دلیل تراکنش های مخرب از بین رفت. صاحب کیف پول اکثریت وجوه را به دو حساب Safe (Gnosis Safe سابق) چند امضایی منتقل کرد. این وجوه برای داد و ستد DEXs PancakeSwap، Uniswap، SushiSwap و GMX مورد استفاده قرار گرفت که منجر به زیان تقریباً کل شد. کیف پول هدف نیز معاملات زیان ده خود را انجام داد.

بر اساس داده های بلاک چین، بیش از ۱۰۰۰ تراکنش در کیف پول هدف انجام شد که بیشتر آنها با قراردادهای DEX بودند.

تراکنش های حساب های شناسایی شده توسط Xerberus به عنوان “کیف پول های هدف”. منبع: Etherscan.

انحلال و تعطیلی آلدانا

Xerberus ادعا می کند که رفتار زنجیره ای تیم آردانا در مارس ۲۰۲۲ شروع به تغییر کرد، زمانی که کیف پول های تیم شروع به “ریختن” دارایی ها به DEX کردند. آنها اعلام کردند که تا نوامبر ۲۰۲۲ به فروش تمام دارایی های باقی مانده ادامه می دهند و در آن زمان پروژه به طور رسمی پایان می یابد. وجوه حاصل از این فروش ها همچنان در کیف پول خزانه داری باقی می ماند.

این شرکت می‌گوید یک سیستم هشدار اولیه ایجاد کرده است تا به سرمایه‌گذاران هشدار دهد در صورتی که پروژه‌ای درگیر اقدامات پرخطری است که می‌تواند منجر به بسته شدن شود. Xerberus این را “ارزیابی ریسک بومی برای بلاک چین ها بر اساس ریاضیات قابل تایید” می نامد، و مطالعاتی مانند Ardana برای “تنظیم دقیق مدل های ریسک” استفاده می شود، در نتیجه به “ارز رمزنگاری ما امیدواریم که بازار را متحول کنیم و جایگزینی امن برای سنتی ارائه کنیم.” بازار ارزهای دیجیتال.” بازار مالی. “

کوین تلگراف سعی کرد از طریق لینکدین با موتوبو آلدانا تماس بگیرد به این امید که طرف داستان او را بشنود. در عرض دو هفته پس از انتشار هیچ پاسخی دریافت نشد.

بسیاری از سرمایه گذاران آردانا به اکوسیستم کاردانو معتقد بودند. آنها امیدوار بودند که آردانا در نهایت به پروژه پرمخاطبی تبدیل شود که کاردانو شایسته آن بود. در عوض، بیش از ۱۰ میلیون دلار سرمایه از جامعه کاردانو خارج شد و در نهایت چیزی باقی نماند.

داستان آردانا یادآور خطرات سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های جدید Web3 بدون محصول کارآمد است. این پروژه‌ها می‌توانند منجر به سودهای کلان شوند، اما همچنین می‌توانند منجر به زیان‌های ویرانگر شوند. سرمایه‌گذاران ممکن است بخواهند هنگام بررسی اینکه آیا در این نوع پروژه سرمایه‌گذاری می‌کنند، نگاهی دقیق‌تر به عملیات زنجیره‌ای پروژه بیندازند.

Zhiyuan Sun سردبیر Cointelegraph در این مقاله مشارکت داشت.

مربوط: تصمیم آهسته بایننس برای مسدود کردن کیف پول ها جنجال در این دعوای ۱۱ میلیون دلاری ایجاد کرد.


نویسنده: Tom Blackstone
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا