اخبار ارز دیجیتال

مقررات کریپتو کانادا: ETF بیت کوین، صدور مجوز دقیق، دلار دیجیتال

اولین و آخرین تلاش بزرگ برای ترویج یک چارچوب رمزنگاری جامع در 23 نوامبر در مجلس نمایندگان به خاک سپرده شد.

در ماه اکتبر، Coinsquare مستقر در تورنتو، اولین تجارت ارز دیجیتالی شد که ثبت نمایندگی را از سازمان تنظیم مقررات سرمایه گذاری و صنعت کانادا (IIROC) دریافت کرد. این بدان معناست که در حالی که صرافی موظف است وضعیت مالی خود را به طور منظم گزارش کند، صندوق های سرمایه گذار Coinsquare از امنیت صندوق حمایت از سرمایه گذاری کانادا در صورت ورشکستگی برخوردار هستند.

این خبر یادآور ویژگی‌های مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال کانادا است. در حالی که این کشور هنوز فرآیند صدور مجوز نسبتاً سختی را برای ارائه دهندگان دارایی های رمزنگاری شده حفظ می کند، آزمایش ها در صندوق های معاملاتی مبادلات رمزنگاری (ETFs)، سرمایه گذاری های صندوق بازنشستگی و طرح های ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) نشان داده است که همسایه ایالات متحده آمریکا بالاتر از

عصر دلالان محدود

Coinsquare که اتفاقا طولانی‌ترین پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال کانادا است، از وضعیت قانونی جدید خود بهره می‌برد زیرا رقبای آن در حال حاضر از زیربنای قانونی مشابهی برخوردار نیستند. همه بازیکنان محلی دیگر باید وضعیت «فروشنده محدود» داشته باشند، که نشان می‌دهد آن‌ها این کار را انجام داده‌اند. یک پیشنهاد ثبت شده و منتظر تصمیم IROC هستند.

راهنمایی برای پلتفرم های معاملات ارزهای دیجیتال در سال 2021 توسط IROC و مدیران اوراق بهادار کانادا (CSA) معرفی شد. هر تجارت رمزنگاری که با توکن های امنیتی یا قراردادهای رمزنگاری معامله می کند، باید به عنوان “فروشنده سرمایه گذاری” یا “بازار تنظیم شده” ثبت شود.

به همه مشاغل محلی یک دوره موقت دو ساله داده می شود که طی آن باید فرآیند ثبت نام را آغاز کنند و احتمالاً یک ثبت نام موقت “فروشنده محدود” دریافت کنند.

فهرست «فروشندگان محدود» که یک دوره نجات دو ساله در طول فرآیند ثبت نام در حال انجام داده شده است، نسبتاً کوتاه است و عمدتاً مشاغل محلی مانند Coinberry، BitBuy، Netcoins و Virgo CX را شامل می‌شود. این شرکت‌ها همچنان از حق تسهیل خرید، فروش و نگهداری دارایی‌های رمزنگاری برخوردار هستند، اما پیش از آن‌ها رویه‌های انطباق سخت‌گیرانه لازم برای ادامه فعالیت پس از سال 2023 وجود دارد. به عنوان مثال، کوین اسکوئر باید یک بیمه نامه دریافت می کرد که شامل تضمینی برای پوشش از دست دادن دارایی های رمزنگاری شده بود و یک حساب تراستی که نزد یک بانک کانادایی نگهداری می شد را تامین مالی می کرد.

دادستان ها به شدت تخلفات را زیر نظر دارند. در ژوئن 2022، کمیسیون اوراق بهادار انتاریو (OSC) Bybit و KuCoin را به دلیل اینکه یک پلتفرم معاملاتی رمزنگاری ثبت نشده در نقض قوانین اوراق بهادار را اداره می‌کنند، جریمه کرد. دستور ممنوعیت شرکت KuCoin در بازارهای سرمایه دولتی و جریمه بیش از 1.6 میلیون دلاری صرافی صادر شده است.

سرزمین آزمایش ها

در عین حال، آمریکا یک مورد فرزندخواندگی در کانادا دارد که به نظر رادیکال می رسد. برای مثال، با وجود ده‌ها ETF ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری شده در کشور، Grayscale باید برای حق راه‌اندازی اولین ETF، یک نبرد قانونی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) رهبری کند.

اولین ETF بیت کوین (BTC) جهان برای سرمایه گذاران خرد توسط OSC برای سرمایه گذاری های هدفمند در سال 2021 تایید شده است. هدف بیت کوین ETF تقریباً 23434 بیت کوین جمع آوری می شود. در می 2022، حدود 41620 بیت کوین داشت. خروجی عظیمی از ETF بیت کوین هدف در ماه ژوئن اتفاق افتاد، با حدود 24510 بیت کوین یا حدود 51 درصد از دارایی های تحت مدیریت که توسط سرمایه گذاران در یک هفته برداشت شد.

اخیراً: سقوط FTX می تواند استانداردهای حاکمیت صنعت کریپتو را برای همیشه تغییر دهد

پیشرفت دیگری در پذیرش ارزهای دیجیتال در کانادا زمانی رخ داد که بزرگترین صندوق بازنشستگی کانادا شروع به سرمایه گذاری در دارایی های دیجیتال کرد. در سال 2021، Caisse depot et Placement du Québec، یکی از بزرگترین صندوق های بازنشستگی در کبک فرانسوی زبان، 150 میلیون دلار در شبکه سلسیوس سرمایه گذاری کرد.

در همان ماه، طرح بازنشستگی معلمان انتاریو از سرمایه گذاری 95 میلیون دلاری در FTX خبر داد. متاسفانه خبر منتشر نشد هر دو شرکت متعاقباً ورشکست شدند و هر دو صندوق بازنشستگی مجبور شدند سرمایه‌گذاری‌های خود را حذف کنند. شاید در این راستا، هشدار وزارت کار ایالات متحده به کارفرمایان در مورد استفاده از صندوق های بازنشستگی شامل بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اکنون یک اقدام احتیاطی محتاطانه به نظر می رسد.

کانادا به دلیل آب و هوای سرد، تامین برق ارزان و تنظیم نور یکی از مقاصد پیشرو در استخراج ارزهای دیجیتال است. در می 2022، 6.5 درصد از نرخ هش BTC جهانی را به خود اختصاص داد. اما پاییز امسال، Hydro-Quebec، شرکتی که برق را در کبک، کانادا مدیریت می‌کند، از دولت خواست تا شرکت را از تعهد خود در تامین برق برای استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال در این استان خلاص کند. به طور منطقی، انتظار می رود تقاضای کبک برای برق به حدی افزایش یابد که تامین انرژی ارزهای دیجیتال بر تامین کنندگان انرژی فشار بیاورد.

توسعه CBDC مسیر دیگری است که کانادا سریعتر از همسایگان جنوبی خود حرکت می کند. در مارس 2022، بانک کانادا، با همکاری موسسه فناوری ماساچوست، یک پروژه تحقیقاتی 12 ماهه را با تمرکز بر طراحی دلار دیجیتال کانادا راه اندازی کرد.

در ماه اکتبر، بانک کانادا یک گزارش تحقیقاتی منتشر کرد که در آن چندین کهن الگوی خاص از CBDC ها برای کمک به مرتب کردن “طراحی های احتمالی CBDC” ارائه شد. در ماه مارس، «هیچ تصمیمی در مورد معرفی CBDC در کانادا گرفته نشد»، اما تجدید نظر بودجه اخیر این کشور شامل بخش کوچکی درباره «تعهد به دیجیتالی کردن پول» است. در بیانیه ای، دولت گفت که مشاوره سهامداران در مورد ارزهای دیجیتال، استیبل کوین ها و CBDC در تاریخ 3 نوامبر آغاز خواهد شد، اگرچه مشخص نیست دقیقاً کدام سهامداران درگیر خواهند شد.

تقسیم حزبی

بحث در مورد اینکه چه چیزی می تواند به چارچوب قانونی رسمی ارزهای دیجیتال در کانادا تبدیل شود – Bill C-249 – اختلافات شدید حزبی را در این موضوع نشان داد. در فوریه 2022، لایحه‌ای توسط میشل گارنر، عضو حزب محافظه‌کار و وزیر سابق مجلس عوام ارائه شد تا «رشد بخش رمزنگاری را تشویق کند». قانون‌گذاران پیشنهاد کرده‌اند که سه سال پس از تصویب این لایحه، وزیر دارایی کانادا با کارشناسان صنعت مشورت کند تا یک چارچوب نظارتی با هدف تقویت نوآوری در مورد ارزهای دیجیتال ایجاد کند.

علیرغم حمایت ابراز شده از سوی جامعه ارزهای دیجیتال محلی، این لایحه در میان قانونگذاران دیگر مورد تایید قرار نگرفت. در قرائت دوم در 21-23 نوامبر، اعضای سایر احزاب سیاسی، از جمله حزب حاکم لیبرال، هم حزب پیشنهادی و هم حزب محافظه کار را به ترویج “سیستم های پولی تاریک”، طرح های پونزی، ورشکستگی بازنشستگان و غیره متهم کردند. انجام این کار در نتیجه C-249 رسما دفن شد.

پیر پولیور، رهبر حزب محافظه کار، بیشتر گرما را تجربه کرد، در حالی که میشل گارنر این لایحه را مطرح کرد و از آزادی اقتصادی دفاع کرد. اوایل سال جاری، او از کانادایی ها خواست که به او به عنوان یک رهبر رای دهند تا “کانادا را به پایتخت بلاک چین تبدیل کند.”

انتخابات عمومی بعدی کانادا برای سال 2025 برنامه ریزی شده است، و تا آن زمان، با توجه به شکست C-249 و وضعیت کلی بازار، پولیور و حزب محافظه کار در پارلمان علیه تلاش های خود برای ترویج ارزهای رمزنگاری شده رای داده اند. بعید است که این ارزها را دریافت کنند. پشتیبانی گسترده محافظه کاران در حال حاضر تنها 16 کرسی از 105 کرسی سنا و 119 کرسی از 338 کرسی مجلس عوام را در اختیار دارند.

بعد چی

جولیا بارانوفسکایا، مدیر ارشد انطباق NDAX مستقر در کلگری و یکی از اعضای تیم موسس آن، به Cointelegraph گفت که چالش‌های خاصی وجود دارد که صنعت سعی دارد از نظر پلتفرم‌های معاملاتی به آن رسیدگی کند.

اکثر بازیگران صنعت “دستورالعمل های واضح و رویکرد مبتنی بر ریسک” را می خواهند. اکثریت تنظیم کننده های کانادایی اکنون تصمیم می گیرند قوانین و مقررات موجود صنعت مالی را که برای صنعت مالی سنتی طراحی و اجرا شده اند، اعمال کنند.

با این حال، بارانوفسکایا تأکید کرد که تنظیم‌کننده‌ها در سال‌های اخیر گفتگوی نزدیک‌تری با صنعت ارزهای دیجیتال دارند. کمیسیون اوراق بهادار یک سندباکس برای تشویق مشارکت در پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال و انواع نوآورانه کسب‌وکارهایی که ابزارهای مالی جایگزین ارائه می‌دهند، ایجاد کرد. IROC همچنین گفتگو با بازیگران صنعت را برای درک بهتر مدل های کسب و کار آنها و شناسایی اینکه چگونه چارچوب فعلی می تواند برای آنها اعمال شود، هدایت می کند.

اخیراً: ماینرهای بیت کوین به نرم افزاری روی آورده اند تا شبکه تگزاس را متعادل کنند.

با این حال، چالش‌های یک چارچوب نظارتی پراکنده و فقدان مقررات خاص رمزنگاری همچنان باقی است. اکثر مقررات موجود بر اساس محصولات هستند، اما با توجه به اینکه فضای کریپتو مدام در حال تحول است، رویکردهای مبتنی بر محصول «همیشه چند قدم عقب‌تر هستند». به قول بارانوفسکایا:

درک فناوری زیربنایی پشت محصولات کریپتو و دی‌فای که یک رژیم نظارتی انعطاف‌پذیر و قوی ایجاد می‌کند که می‌تواند با فضای در حال تغییر کریپتو سازگار شود، ضروری است.

نویسنده: David Attlee

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا