اخبار ارز دیجیتال

آیا قطع اینترنت واقعاً شبکه های رمزنگاری را مختل می کند؟

در حالی که برخی از مسائل امنیتی وجود دارد، قطع گسترده اینترنت مانند آنچه اخیراً در سراسر اتحادیه اروپا شاهد بودیم نمی‌تواند ارزهای دیجیتال یا شبکه‌های مرتبط را تهدید کند.

در ساعات اولیه 18 اکتبر، کابل های اینترنت زیردریایی در چندین بخش از اروپا، آمریکا و آسیا “قطع” شد و اینترنت را کاملا غیرقابل استفاده کرد و باعث ایجاد موجی از مشکلات اتصال در سراسر جهان شد. به ویژه فرانسه، ایتالیا و اسپانیا با قطعی های قابل توجهی مواجه هستند و بسیاری از کارشناسان خرابکاری را عامل همین امر می دانند.

به گفته Jay Chaudhary، مدیر عامل شرکت امنیت ابری آمریکایی Zscaler، یک عامل شخص ثالث شرور در قطع کابل که باعث از بین رفتن داده های بسته و تاخیر برای وب سایت ها و برنامه های مختلف شد، مقصر نبود. هیچ اشتباهی وجود ندارد. با وجود تمام تلاش‌هایشان، مقامات نتوانستند مشخص کنند که چه کسی مسئول این حمله بود.

همچنین لازم به ذکر است که در چند روز اخیر کابل های اینترنت متعددی هم در انگلستان و هم در خارج از کشور قطع شده است. به عنوان مثال، در 20 اکتبر، یک کابل زیردریایی در نزدیکی سواحل شمالی اسکاتلند قطع شد. با توجه به وضعیت متشنج ژئوپلیتیک اروپا در طول جنگ بین روسیه و اوکراین، برخی گزارش‌ها حاکی از انجام اشتباه از سوی سازمان‌های دولتی رقیب هستند، اما هیچ مدرک محکمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.

با این حال، ارزش بررسی این سوال را دارد که چگونه رویدادهایی مانند این ممکن است بر ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارند، به ویژه از نظر انعطاف پذیری و امنیت شبکه.

قطع اینترنت و تاثیر آن بر دارایی های دیجیتال

برای درک اینکه قطعی اینترنت که در بالا به آن اشاره شد چگونه بر ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد، کوین تلگراف با نیکولای آنجلوف، رئیس بلاک چین در آژانس وام‌دهنده کریپتو Nexo تماس گرفت.

او گفت که مناطقی که تحت تأثیر آشفتگی کابل های اخیر قرار گرفته اند (عمدتاً فرانسه) کمی بیش از 3 درصد از گره های بیت کوین جهان و کمتر از 3 درصد از اعتبار سنجی های اتریوم را تشکیل می دهند که آن را به بزرگ ترین این دو تبدیل می کند. ماهیت غیرمتمرکز شبکه های دارایی دیجیتال. تأثیر چنین حملاتی را ایجاد می کند زیرا جریان تراکنش به گره هایی منتقل می شود که دسترسی به اینترنت و اتصال به بلاک چین دارند. وی سپس افزود:

“در حالی که از جدیت این حادثه کاسته نمی شود، تراکنش های بلاک چین ممکن است توسط گره های فعال دیگر تایید شوند، بنابراین چنین رویدادهای محلی می توانند اثرات ماندگاری بر روی ارزهای رمزنگاری شده داشته باشند. خیر. به عبارت دیگر، تقریباً هر گره بیت کوین باید اتصال اینترنت خود را از دست بدهد. تا بلاک چین بیت کوین آن را تصاحب کند.

در یادداشتی مشابه، نوکری بشارولی، بنیانگذار و مدیر عامل SuperProtocol (زیرساخت ابری بی‌اعتماد و بدون مجوز)، به کوین تلگراف گفت که مردم باید درک کنند که تمرکززدایی یک گلوله نقره‌ای نیست. گفت که او نتایج را زمانی احساس می‌کند که دوشاخه را بکشد. Web3 به دلیل طراحی خود در برابر خرابی های ناشی از قطع کابل بسیار مقاوم است. وی خاطرنشان کرد که برنامه ای که در یک شبکه توزیع شده میزبانی می شود و کاربران آن در صورت آفلاین شدن برخی از گره ها از آن بی خبر خواهند بود.

او افزود: «سناریوهایی از این دست همیشه اتفاق می‌افتد، گره‌ها دائماً روشن و خاموش می‌شوند، در حالی که داده‌های ذخیره‌شده دست نخورده و کاملاً در دسترس باقی می‌مانند.»

برخی نگرانی ها وجود دارد

به گفته ویکتور یونسکو، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری صرافی غیرمتمرکز Hashflow، مهمترین چیزهایی که باید در هنگام تجزیه و تحلیل حوادثی مانند این نگران باشید، تمرکززدایی زیرساخت و مخاطرات شبکه، تمرکززدایی افراد است.

اخیرا: هالووین مبارک: 5 وحشتناک ترین داستان در ارزهای دیجیتال در سال 2022

برای توضیح بیشتر، او گفت که با افزایش پذیرش، بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری به استفاده از زیرساخت‌های قابل استفاده مجدد برای اجرای گره‌ها، ارائه داده‌های بلاک چین و سایر وظایف مرتبط ادامه خواهند داد. او اضافه کرد:

این شرکت‌ها که زیرساخت‌های خود را یکپارچه می‌کنند می‌توانند تمرکز شبکه را تحریک کنند. این مشکل در بیت‌کوین کمتر دیده می‌شود، اما ما انتظار داریم که هاب‌های استخراج در طول زمان به هدف تبدیل شوند.

دانیل ناگی، دانشمند ارشد و معاون بنیاد Swarm (سازمان پشتیبان سیستم ذخیره سازی و ارتباط غیرمتمرکز Swarm)، به کوین تلگراف گفت که چنین رویدادی احتمالاً مانند Solana یک بلوک با تراکم تراکنش بالا خواهد بود. گفت که فقط می تواند زنجیره را تحت تأثیر قرار دهد. . او گفت: «بیشتر شبکه‌های زیر 100 TPS دارای افزونگی کافی برای زنده ماندن از از دست دادن یک کابل در زیرساخت اصلی اینترنت هستند.

با این حال، شایان ذکر است که ما در حال حاضر در عصر تکنولوژی پیشرفته ای زندگی می کنیم. با ظهور نوآوری‌های مبارزه با خرابکاری مانند Starlink، آسیب‌پذیری‌های مرتبط با اتصالات اینترنت کابلی به زودی به گذشته تبدیل می‌شوند.

پیامدهای ایمنی قطع دارایی دیجیتال

هربرت سیم، مشاور ارائه‌دهنده زیرساخت هوش مصنوعی Solidus AI Tec، به کوین تلگراف گفت که تنها راهی که قطعی بزرگ می‌تواند بر دارایی‌های دیجیتال تأثیر بگذارد این است که تعداد زیادی از رایانه‌های تشکیل‌دهنده شبکه به طور همزمان تحت تأثیر قرار گیرند. . بسیار نادر و به سختی به دست می آید، اضافه می کنم:

بلاک چین‌های بزرگ میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان دارند. این بدان معناست که هیچ امکانی برای تأثیرگذاری بر ایمنی دارایی‌های دیجیتال وجود ندارد مگر اینکه این کار را انجام دهید.»

به طور مشابه، آنجلوف معتقد است که این قطع‌ها خطرات امنیتی برای شبکه‌های ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند. این به این دلیل است که اکثر بلاک‌چین‌ها می‌توانند عملکرد خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که نیروهای جغرافیایی یا قطع اینترنت را با سخت‌تر کردن استخراج در صورت وجود تعداد فعال بالا تنظیم کنند. گره ها به دلیل قطعی فوق الذکر کاهش می یابند.

“این می تواند خطری برای امنیت شبکه ایجاد کند زیرا اعتبار سنجی تراکنش توسط گره ها یا اعتبار سنجی های کمتری انجام می شود، اما همانطور که قبلاً ذکر شد، تعداد زیادی گره تحت تاثیر قرار می گیرند تا این اتفاق بیفتد. زمان پردازش تراکنش کمتر مانند مثال بیت کوین تحت تاثیر قرار می گیرد. و زنجیره بلوکی آن به قدرت هش بیشتری نیاز دارد تا تعداد بلوک‌های تراکنش را ثابت نگه دارد. این بلاک به گونه‌ای طراحی شده است که در زمان کاهش، استخراج را کمتر دشوار کند.

بشارولی یک برداشت فنی از این موضوع ارائه می‌کند و وقتی نوبت به امنیت می‌رسد، مشکلات اتصال مانند مورد بالا می‌تواند فرصتی را برای مهاجمان مخرب فراهم کند تا به گره‌های خارج از شبکه حمله کنند. او ادعا می‌کند که ممکن است بتوان رفتار شبکه را تقلید کرد. دیگران را متقاعد کنید که برخی از معاملات معتبر هستند. وی افزود: “باز هم غیرممکن کردن چنین حملاتی بخشی از آیین نامه 101 برای طراحی شبکه های غیرمتمرکز است.”

بشارولی استدلال می کند که برای مبارزه با چنین مسائلی، توسعه دهندگان می توانند از آخرین فناوری های موجود در بازار، مانند IntelSGX، که برای فعال کردن محاسبات محرمانه طراحی شده است، بهره ببرند. وی نتیجه گرفت:

“محاسبات محرمانه از داده ها در همان لحظه ای که در حال پردازش هستند محافظت می کند. هیچ ورودی برای ورود وجود نخواهد داشت.”

یونسکو معتقد است که در نتیجه این قطعی ها، توانایی حمله به تعداد قابل توجهی از اعتبار سنجی ها می تواند برای شبکه های خاصی مشکل ایجاد کند. یکی از عوامل نگرانی این واقعیت است که اکثر زیرساخت ها برای برخی پروژه ها در فضای ابری است و فضای ارائه دهنده ابر را بین دو یا سه بازیگر اصلی تقسیم می کند. برخی از این بازیکنان نیز به دلیل نزدیکی به مراکز توسعه، عموماً توسط توسعه دهندگان ترجیح داده می شوند.

اخیر: 14 سال پس از کتاب سفید بیت کوین: چرا مهم است

به عنوان مثال، توسعه دهندگان ساحل شرقی ایالات متحده تمایل دارند سرورهای ویرجینیا را ترجیح دهند. به این ترتیب، استفاده از مرکز داده ابری نسبت به مکان های تیم توسعه توزیع می شود. علاوه بر این، پارتیشن های شبکه بزرگ چیزی نیست که توسعه دهندگان هنگام طراحی سیستم ها در نظر داشته باشند. او گفت: “اتصال شبکه یک لوکس است که ما آن را بدیهی می‌دانیم. در واقع، ما به یک زیرساخت ابری واقعا غیرمتمرکز نیاز داریم، اما هنوز فناوری آن را نداریم.”

آینده غیرمتمرکز است.

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های فناوری بلاک چین این است که برخی از مهم‌ترین نقص‌های شبکه‌های رایانه‌ای سنتی، مانند عدم تمرکززدایی را برطرف می‌کند. سیم در این زمینه معتقد است تا زمانی که نیروهای مختلف شبکه بر روی چند کامپیوتر متمرکز شوند، قطعی ها همیشه روی آنها تاثیر می گذارد. او نتیجه گرفت: «بلاک چین ها در بسیاری از رایانه ها در سراسر جهان توزیع شده اند که تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

بنابراین، همانطور که به سمت آینده ای می رویم که ممکن است تحت تأثیر قطع اینترنت و سایر مشکلات قرار گیرد، بعید است که توسعه دهندگان بیشتر و بیشتری به پتانسیل واقعی فناوری بلاک چین پی ببرند و در جهت غیرمتمرکز حرکت کنند.

نویسنده: Shiraz Jagati

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا