اخبار ارز دیجیتال

بوترین مفاهیم zk-EVM را برای تمرکززدایی و امنیت مورد بحث قرار می دهد.


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

Vitalik Buterin تأثیر اضافی zk-EVM را در سطح پروتکل می سنجد و می گوید که می تواند روند تأیید را در لایه پایه سرعت بخشد.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم امیدوار است که یک ماشین مجازی اتریوم (zk-EVM) با دانش صفر در بالای لایه اول اتریوم ساخته شود تا فرآیند تأیید در بلاک چین پایه را تسریع کند.

بوترین در پستی در 31 مارس توضیح داد که امکان ادغام zk-EVM در لایه پایه بدون قربانی کردن تمرکززدایی و امنیت وجود دارد. این فناوری به ماشین مجازی اتریوم اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند را روی بلاک چین با اثبات ZK اجرا کند.

بوترین توضیح داد که اتریوم با “فلسفه چند مشتری” توسعه یافته است که تمرکززدایی را در سطح پروتکل تضمین می کند. ادغام zk-EVM در لایه 1 اتریوم آن را به نوع سوم مشتری تبدیل می کند.

زمانی که این اتفاق بیفتد، zk-EVM عملاً به سومین نوع کلاینت اتریوم تبدیل خواهد شد که برای امنیت شبکه به اندازه مشتریان اجرا و اجماع امروز مهم است.

دو کلاینت دیگر مشتری «اجماع» و مشتری «اجرا» هستند. مشتریان Consensus برای اطمینان از اینکه گره‌ها در شبکه به اجماع می‌رسند، اثبات سهام را پیاده‌سازی می‌کنند. در حالی که execution به تراکنش‌های جدید پخش شده در شبکه گوش می‌دهد، آن‌ها را در یک EVM استاندارد اجرا می‌کند و یک نسخه به‌روز از بلاک چین نگه می‌دارد.

در حمایت از ایده تایید zk-EVM در لایه پایه اتریوم، بوترین ابتدا مزایا و معایب برخورد با لایه 1 را به عنوان یک “خانه تسویه حساب” در نظر گرفت و تقریباً تمام فعالیت ها را به لایه 2. پایین می برد.

او گفت که بسیاری از برنامه‌های مبتنی بر لایه 1 از نظر مالی غیرقابل دوام خواهند بود، و اگر قیمت بنزین خیلی بالا برود، مقادیر کوچکی به ارزش چند صد دلار یا کمتر ممکن است «گیر» کنند. من گفتم بله.

بوترین گفت zk-EVM از این نظر «باز» است که کلاینت‌های مختلف پیاده‌سازی‌های zk-EVM متفاوتی دارند و هر کلاینت قبل از پذیرش یک بلوک به‌عنوان معتبر منتظر اثبات سازگاری با پیاده‌سازی خودش است. توضیح دادم که باید وجود داشته باشد.

او این رویکرد را ترجیح می دهد زیرا پارادایم «چند مشتری» را رها نمی کند. زیرساخت باز zk-EVM همچنین تضمین می‌کند که مشتریان جدید می‌توانند توسعه داده شوند و اتریوم را در لایه پایه غیرمتمرکزتر کند.

مربوط: ConsenSys zkEVM برای Testnet عمومی برای فعال کردن پرداخت های ایمن در اتریوم پیکربندی شده است

بوترین گفت zkEVM می تواند راه حلی برای The Verge باشد، بخشی از نقشه راه اتریوم با هدف تسهیل تایید در لایه پایه.

بوترین اذعان کرد که زیرساخت zk-EVM می‌تواند ناکارآمدی داده‌ها و مشکلات تأخیر را ایجاد کند، اما گفت که غلبه بر این چالش‌ها «خیلی سخت» نیست.

بوترین توضیح داد که پس از پیاده سازی اکوسیستم zk-EVM، اجرای کامل گره ها در اتریوم حتی آسان تر خواهد بود:

بلوک‌های اتریوم کوچک‌تر از امروز خواهند بود و هر کسی می‌تواند یک گره کاملاً اعتبارسنجی را در داخل یک لپ‌تاپ یا تلفن همراه یا حتی یک برنامه افزودنی مرورگر اجرا کند. همه اینها با حفظ مزایای فلسفه چند مشتری اتریوم محقق خواهد شد.

Polygon، یک پلتفرم مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم، پیشرفت قابل‌توجهی با zk-EVM داشته است و اخیراً zkEVM خود را در ۲۷ مارس به‌منظور کاهش هزینه‌های تراکنش و افزایش توان عملیاتی برای استقرار قراردادهای هوشمند، منبع باز کرده است.

StarkWare، ConsenSys، Scroll، zkSync و Immutable نیز راه‌حل‌های مقیاس‌بندی zkEVM مشابهی را به کار گرفته‌اند.

مجله: حمله zkEVM!10x Moment of Cryptoنویسنده: Brayden Lindrea

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا