اخبار ارز دیجیتال

برزیل می تواند موقعیت خود را به عنوان یک رهبر اقتصادی به لطف حرکت CBDC 2024 مستحکم کند

برزیل قصد دارد در سال 2024 یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) راه اندازی کند. این می تواند به موقعیت آن به عنوان یک رهبر اقتصادی در آمریکای جنوبی کمک کند.

از سال 2022، بیش از 30 میلیون برزیلی حساب بانکی یا کارت اعتباری یا نقدی نخواهند داشت. اینجا چه اشکالی دارد

تقریباً ده سال است که برزیل قوانینی را با هدف تغییر وضعیت تصویب کرده است. با این حال، نتایج کمتر از انتظارات بود. برای درک بهتر چرایی، اجازه دهید به عقب برگردیم و به یک چشم انداز تاریخی نگاه کنیم.

صنعت بانکداری برزیل از لحاظ تاریخی همواره به دلیل نوسانات اقتصاد کلان، فناوری میراث بانکی و نظارت دقیق این کشور بسیار متمرکز بوده است. در برخی مواقع، تنظیم‌کننده‌ها برای ایجاد سیستم مالی محلی و مقابله با مقیاس، به یک «سنگر» قابل اعتماد نیاز داشتند. تمرکز جنبه اجتناب ناپذیر آن استراتژی بود.

اما در چند سال اخیر تعادل شروع به تغییر کرده است. تنظیم‌کننده‌ها رقابت را از طریق روندهای فناوری، کنترل‌های هوشمندتر، و قوانین جدید همسو با محیط اقتصاد کلان بهتر هدایت می‌کنند. این فرآیند، همراه با این پدیده که «نرم‌افزار جهان را می‌خورد»، به ایجاد محیطی مناسب برای رونق فین‌تک کمک زیادی کرده است.

مربوط: 5 دلیل برای اینکه سال 2023 سال سختی برای بازارهای جهانی خواهد بود

در سال 2020، بانک مرکزی برزیل PIX را راه اندازی کرد، یک زیرساخت پرداخت فوری که 24/7 کار می کند، اما پذیرش آن از نمودار خارج شده است. امروزه PIX بیش از 122 میلیون کاربر فعال دارد که 57 درصد از جمعیت برزیل را تشکیل می دهند. به لطف این نوآوری، 40 درصد از کاربران اولین انتقال پول الکترونیکی خود را انجام دادند. این نشان دهنده پتانسیل بزرگ فناوری برای گنجاندن مالی است. با توجه به موفقیت آن، جای تعجب نیست که PIX به سرعت به معیار بسیاری از کشورها تبدیل شد و توسط بانک تسویه بین المللی تحسین شد.

برنامه Open Finance گام مهم دیگری در پیشبرد دستور کار گنجاندن مالی و رقابت بود، زیرا امکان تبادل اطلاعات مشتریان بین مؤسسات مالی را فراهم کرد و به آنها اجازه داد تا محصولات سفارشی تری را به مشتریان خود ارائه دهند. این برنامه که در سال 2021 راه اندازی می شود، در حال حاضر بیش از 800 موسسه مالی شرکت کننده و بیش از 9.6 میلیون مشتری دارد که با اشتراک گذاری اطلاعات موافقت کرده اند.

در راستای تلاش‌هایش برای تقویت نوآوری، یکی از موضوعاتی که قبلاً توسط بانک مرکزی برزیل حمایت شده بود، به انقلاب ایجاد شده توسط ارزهای دیجیتال و بلاک چین مربوط می‌شود. رمزگذاری ارز برزیل – واقعی دیجیتال. استدلال برای حمایت از ابتکار از تجزیه و تحلیل هزینه ناشی می شود. به عنوان نمونه، هزینه پرداخت های خرده فروشی ایالات متحده حدود 0.5٪ تا 0.9٪ از تولید ناخالص داخلی برآورد می شود. این مقدار بسته به راه حل روی زنجیره می تواند به طور موثر به صفر کاهش یابد.

تقاضا برای ایجاد یک ارز دیجیتال روی زنجیره که صدور آن توسط یک نهاد نظارتی تضمین می شود، بانک های مرکزی بسیاری از کشورها را بر آن داشت تا طراحی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را آغاز کنند. این مفهوم برای باز کردن پتانسیل فناوری بلاک چین در یک زمینه تنظیم‌شده، مشروط به سیاست‌های پولی ملی، از جمله اعتبار، KYC/AML، توکن‌سازی دارایی‌های دیجیتال و فیزیکی، پول قابل برنامه‌ریزی و امکان استفاده از موارد متعدد، ابداع شد. انتظار می رود CBDC برزیل در سال 2024 به طور کامل اجرا شود. PIX و امور مالی باز دیدگاهی خوش بینانه از این پیش بینی به ما می دهند.

کشورهایی مانند بریتانیا، چین و ایالات متحده چالش های خاص خود را در مورد راه حل های مالی دارند. چین دارای یک سیستم پرداخت بسیار چابک از طریق کیف پول های دیجیتالی است که هر ماه توسط نزدیک به 1 میلیارد چینی استفاده می شود. علاوه بر سیستم پرداخت فوری، بریتانیا همچنین از سال 2018 یک سیستم مالی باز را معرفی کرده است که به عنوان معیاری برای بسیاری از کشورهای دیگر از جمله برزیل عمل می کند.

مربوط: بیت کوین در سال 2023 سر به فلک می کشد، اما مراقب باشید چه آرزویی دارید

اما هیچ یک از این نوآوری ها الگوی شمول مالی را در این کشورها مانند آمریکای لاتین پیدا نکرده است. در سال 2021، تعداد کل شهروندان آمریکای لاتین دارای حساب بانکی 73.7 درصد بود، در مقایسه با 88.7 درصد در چین، 95.0 درصد در ایالات متحده و 99.8 درصد در بریتانیا. این ارقام نزدیک به 200 میلیون نفر را نشان می دهد که میلیون ها نفر دیگر از محصولات مالی سنتی در منطقه استفاده نمی کنند. با این حال، هیچ کشور دیگری در آمریکای لاتین برنامه نظارتی مترقی خود را به سرعت برزیل پیش نبرده است.

تنظیم‌کننده‌های برزیلی متعهد به ایجاد راه‌حل‌های مالی پیشرفته، همراه با جمعیت غیربانکی، زمینه مناسبی برای این نوآوری‌ها ایجاد می‌کنند. این نه تنها چابکی و قابلیت ردیابی را تضمین می کند، بلکه به اولین و عالی ترین هدف نیز دست می یابد. کسب و کارهای کوچک در سیستم مالی

رناتو والنته شریک عمومی Iporanga Ventures. پیش از این، او بنیانگذار Ocapi، یک استارت آپ فناوری تبلیغاتی بود که در سال 2015 فروخته شد. او همچنین به عنوان مدیر کشور برزیل در Telefonica Open Innovation و رئیس Wayra برزیل بود و بیش از 30 سرمایه گذاری را آغاز کرد. اپلیکیشنی شامل Gupy، Teravoz و Monkey. قبل از آن در IBM کار می کرد. او دارای مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی از FAAP، تخصص مدیریت جهانی از IESE (بارسلون) و سرمایه گذاری خطرپذیر از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی است.
لئوناردو تکسیرا شریک عمومی Iporanga Ventures، از سال 2013 در بیش از 50 شرکت فناوری سرمایه گذاری کرده است. او پیش از این برای گروه Macquarie و Barclays PLC در سائوپائولو، لندن و نیویورک کار می کرد. او دارای مدرک کارشناسی مهندسی صنایع از Poli-USP و MBA در رشته مالی از Insper است.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Renato Valente, Leonardo Teixeira

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا