🚨 اخبار ارز دیجیتال

پیام‌رسانی بلاک چین جایگزین تلگرام و دیسکورد خواهد شد


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

کیف پول‌های کریپتو تبدیل به صندوق‌های پستی می‌شوند و ویژگی‌هایی را ارائه می‌کنند که پلتفرم‌های پیام‌رسان Web2 مانند Discord و Telegram فقط می‌توانند رویای آن‌ها را داشته باشند.

عصر جدیدی از برنامه های پیام رسانی به زودی از شکاف پذیرش انبوه Web3 عبور خواهد کرد. برنامه پیام رسان Web3 به بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم بلاک چین تبدیل می شود و به کاربران امکان می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و خود پروتکل به صورت ایمن، مستقیم و غیرمتمرکز ارتباط برقرار کنند. این مقاله مزایا و چالش‌های برنامه‌های پیام‌رسان Web3 و تأثیر آن‌ها بر آینده ارتباطات را مورد بحث قرار می‌دهد.

پروتکل‌های پیام‌رسان Web3 مانند پروتکل حمل و نقل پیام توسعه‌یافته (XMTP) در شبکه‌های ارتباطی غیرمتمرکز پیاده‌سازی می‌شوند و از معماری همتا به همتا برای تسهیل ارتباط بین شناسه‌های قابل تأیید مانند آدرس‌های عمومی اتریوم و دامنه‌های سرویس نام اتریوم استفاده می‌کنند. برخلاف پلتفرم‌های پیام‌رسان سنتی مانند تلگرام و دیسکورد که متمرکز هستند و برای مسیریابی پیام‌ها به سرورهای مرکزی متکی هستند، پروتکل پیام‌رسانی Web3 از یک شبکه غیرمتمرکز استفاده می‌کند تا به کاربران اجازه می‌دهد از طریق کیف پول‌ها بدون واسطه ارتباط برقرار کنند. یک محیط غیرقابل اعتماد ایجاد کنید.

یکی از مزایای پروتکل پیام رسانی Web3 ماهیت توزیع شده آن است که امنیت پیام را تضمین می کند. در پلتفرم‌های پیام‌رسان سنتی، پیام‌ها اغلب در سرورهای متمرکز ذخیره می‌شوند و آنها را در برابر حملات سایبری و نقض داده‌ها آسیب‌پذیر می‌کند. در مقابل، پروتکل پیام رسانی Web3 از الگوریتم های رمزنگاری برای محافظت از پیام ها در برابر دسترسی غیرمجاز استفاده می کند و رهگیری و رمزگشایی را عملا غیرممکن می کند.

مربوط: آیا زمان تغییر از LinkedIn به MetaMask فرا رسیده است؟ هنوز نه، اما به زودی

علاوه بر این، برای گیرنده پیام به راحتی می توان صحت فرستنده پیام را اثبات کرد. توییتر و دیسکورد مملو از کلاهبرداران و حملات فیشینگ از طریق حساب‌های جعلی «رسمی» هستند. با برنامه‌های پیام‌رسان Web3، اثبات اصالت فرستنده بسیار آسان است و می‌توان آن را به سرعت در زنجیره تأیید کرد و احتمال قربانی شدن در برابر کلاهبرداران را بسیار کاهش می‌دهد.

یکی دیگر از مزایای پروتکل پیام رسانی Web3 امکان فعال کردن پرداخت های خرد برای خدمات پیام رسانی است. پرداخت های خرد به مبارزه با هرزنامه و ترولینگ کمک می کند زیرا هرزنامه ها کمتر احتمال دارد پول خود را برای پیام های با کیفیت پایین هدر دهند.

البته کاربران در صورت عدم تمایل به پرداخت هنگام ارسال پیام نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارند، اما به عنوان راهی برای کاهش هرزنامه و درآمدزایی، امکان الزام فرستنده به پرداخت هزینه برای ارسال پیام یکی از ویژگی های آن است. من دارم می‌توانید ویژگی‌ای را تصور کنید که اگر شخصی که در مخاطبین شما نیست بخواهد با شما تماس بگیرد، باید مبلغ مشخصی را به صورت توکن‌های قفل شده بپردازد و فرستنده می‌تواند آن را در صورتی که پیام واقعی است و اسپم نیست، آن را برگرداند. این ممکن است مشکل اسپم Web2 را حل کند. .

با این حال، چالش‌های مرتبط با برنامه‌های پیام‌رسان Web3 نیز وجود دارد. یکی از مسائل مهم مقیاس پذیری است. این به این دلیل است که زیرساخت فعلی اکثر شبکه‌های بلاکچین نمی‌تواند تعداد زیادی پیام را که پلتفرم‌های پیام‌رسان سنتی مدیریت می‌کنند، پشتیبانی کند. علاوه بر این، پروتکل پیام رسانی Web3 در حال حاضر به سطح خاصی از مهارت فنی برای استفاده نیاز دارد که می تواند کاربران غیر فنی را از پذیرش آنها منصرف کند.

مربوط: فیسبوک و توییتر به لطف فناوری بلاک چین به زودی منسوخ خواهند شد

به هر دوی این موارد رسیدگی شده و یا به زودی حل خواهد شد. با راه حل های مقیاس پذیر بیشتر و بیشتر در بازار، مشکل مقیاس پذیری حل خواهد شد. در برخی موارد قبلاً حل شده است. راه‌حل‌های انتزاع حساب ابداع شده‌اند که به کاربر عادی اجازه می‌دهد با حساب‌ها بدون دانش فنی تعامل داشته باشد.

علاوه بر این، این خطر وجود دارد که پروتکل پیام رسانی Web3 به وسیله ای برای ارتباط مجرمان تبدیل شود، زیرا ماهیت توزیع شده شبکه، ردیابی و ردیابی فعالیت های غیرقانونی را برای مجریان قانون دشوار می کند. بنابراین، برای جلوگیری از سوء استفاده از پروتکل پیام رسانی Web3، مقررات و دستورالعمل های روشنی مورد نیاز است.

با وجود این چالش ها، پتانسیل برنامه های پیام رسانی Web3 بسیار زیاد است. همانطور که جهان روز به روز دیجیتالی تر می شود، نیاز به ارتباطات ایمن و غیرمتمرکز بیشتر خواهد شد. برنامه های پیام رسان Web3 این پتانسیل را دارند که شیوه ارتباط ما را متحول کنند و سطوح جدیدی از حریم خصوصی، امنیت و شفافیت را فراهم کنند. با حرکت داده ها در زنجیره، Discord و Twitter منسوخ خواهند شد.

پروتکل پیام رسانی Web3 یک توسعه امیدوارکننده در اکوسیستم بلاک چین است که راهی امن و غیرمتمرکز برای برقراری ارتباط بین کاربران، برنامه‌های کاربردی و پروتکل‌ها ارائه می‌دهد. اگرچه چالش هایی برای پذیرش وجود دارد، مانند مقیاس پذیری و خطرات سوء استفاده، مزایای پروتکل پیام رسانی Web3 بیشتر از خطرات آن است. همانطور که فناوری بلاک چین به تکامل خود ادامه می‌دهد، می‌توان انتظار داشت که شاهد نوآوری‌های بیشتری در فضای پیام‌رسانی Web3 باشیم که راه را برای عصر جدیدی از ارتباطات هموار می‌کند که برنامه‌های قدیمی را منسوخ می‌کند.

داریوش مختارزاده کارآفرین و مشاور بر برنامه های غیرمتمرکز رسانه های اجتماعی متمرکز شده است. او یکی از بنیانگذاران پلتفرم میم NFT پروتکل لنز، memester.xyz است و قبلا به عنوان محقق در Sygnum، یک بانک دارایی دیجیتال، کار می کرد. او همچنین در مشاوره بلاک چین Ernst & Young و چندین استارتاپ در Crypto Valley سوئیس کار کرد.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.نویسنده: Darius Moukhtarzadeh

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا