اخبار ارز دیجیتال

کارآگاه بلاک چین: Chainalysis با فروپاشی کوه Gox متولد شد

از حل Mt. Gox گرفته تا ردیابی ارزهای رمزپایه مورد استفاده سندیکاهای کودک آزاری کره جنوبی، Chainalysis تاریخچه طولانی اما بحث برانگیزی دارد.

بیش از یک دهه از ناپدید شدن ۸۵۰۰۰۰ بیت کوین از کوه Gox می گذرد، اما فروپاشی صرافی سابق یکی از بدنام ترین رویدادهای قو سیاه در اکوسیستم ارزهای دیجیتال باقی مانده است.

در حالی که طلبکاران صرافی‌های منحل‌شده به نوعی به نوعی غرامت نزدیک‌تر می‌شوند، نابودی Mt. نقش مهمی در توسعه ابزارهایی برای

مایکل گروناگار، یکی از بنیانگذاران، توضیح می دهد که جستجو برای پاسخ و پول نقش کلیدی در تولد Chainalysis، یکی از شناخته شده ترین شرکت های تجزیه و تحلیل و ردیابی بلاک چین در ارزهای رمزپایه ایفا کرد.

تقریباً یک دهه بعد، ابزارهای تحلیل Chainaracy توسط شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی و دولتی بی‌شماری استفاده می‌شود. از تجزیه و تحلیل داده ها گرفته تا موارد استفاده ناب مجریان قانون، خدمات این شرکت همچنان تاثیرگذار و گاه بحث برانگیز در سراسر صنعت است.

رویداد Mount Gox “Kraken”

آقای Gronager یک OG صرافی ارزهای دیجیتال است و قبلاً صرافی کریپتوکارنسی کراکن را بنیانگذاری کرده بود. او پس از اینکه کراکن به دنبال یک شریک بانکی باثبات بود و با دیواری از احتیاط به دلیل عدم دید در اکوسیستم رمزنگاری، همراه با نگرانی های KYC و پولشویی مواجه شد، درگیر تجزیه و تحلیل بلاک چین شد.

تمام این صحبت ها با بانک ها به همین شکل ختم می شود. Gronager به مجله گفت: چگونه نظارت بر تراکنش ها را انجام می دهید؟

فروپاشی کوه این موضوع به یک مسئله اصلی تبدیل شد.

همانطور که در کتاب متوجه شدم ردیاب در تاریکیGronagar ابزارهایی را توسعه داد که اساس Chainalysis را ایجاد کرد و در نهایت این استارتاپ توسط متولی ورشکستگی Mt.Gox در سال ۲۰۱۴ به تیم تحقیق منصوب شد. از آنجا، گروناگار و تیمش هیچ وقت را برای چیدن قطعات ضرب المثل تلف نکردند و بودجه محدود بود.

جاناتان لوین، دومین نفر از سه بنیانگذار Chainalysis نیز با این مجله صحبت کرد. این در کنفرانس Corporate Links در هلند در اوایل سال جاری بود. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد اقتصاد آکسفورد تأکید می کند که این تحقیق نقطه شروعی برای طیف گسترده خدمات Chainaloss است.

ما در تحقیقات Mt.Gox قرار گرفتیم، که بزرگترین پرونده ورشکستگی در تاریخ ارزهای دیجیتال است، و واقعاً در مورد ردیابی وجوه بود. اگر همه چیز روی بلاک چین است، چرا کسی نمی تواند آن را پیدا کند؟ بنابراین، می دانید، ما مشکل را حل کردیم و این مورد را حل کردیم.

در نهایت، در ژوئن ۲۰۲۳، دو روس توسط وزارت دادگستری ایالات متحده به اتهام هک و شستشوی تقریباً ۶۴۷۰۰۰ بیت کوین از Mt.Gox متهم خواهند شد. بخش تحقیقات جنایی سرویس درآمد داخلی از ابزارهای تحلیل زنجیره ای برای کمک به تحقیقات در حال انجام استفاده می کند.

Chainalyis با کمک به Mt. Gox برای ردیابی حرکات دارایی بیت کوین خود، ثابت کرده است که ابزارهایی برای حل حرکات پیچیده ارزهای دیجیتال دارد. Gronager همچنین متوجه شد که این خدماتی است که به شدت مورد نیاز سازمان های برتر مبارزه با جرم و جنایت در جهان است.

در گفتگو با سایر افراد در صنعت که با مجریان قانون کار می کنند، متوجه شدم که آنها هیچ سرنخی ندارند. آنها نمی دانستند چگونه این مشکلات را حل کنند.

پس از ورود کاربران از بخش خصوصی و دولتی، از جمله صرافی ها و اجرای قانون، پایگاه مشتریان ما به سرعت گسترش یافت. از سپتامبر ۲۰۲۳، Chainaosis بیش از ۱۲۰۰ مشتری از بخش خصوصی و بیش از ۲۵۰ مشتری از موسسات بخش دولتی دارد.

لطفاً هم بخوانید
امکانات

در اینجا آمده است که چگونه مجموعه‌های ZK اتریوم قابلیت همکاری دارند

امکانات

بیت کوین در سنگال: چرا این کشور آفریقایی از BTC استفاده می کند؟

خدمات پیشرو برای اجرای قانون

Chainalies به راه حل ردیابی برای برخی از برجسته ترین سازمان های مجری قانون در سراسر جهان تبدیل شده است و به توقیف حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزهای دیجیتال مرتبط با تحقیقات جنایی توسط IRS کمک کرده است. جیم لی، مدیر IRS-CI گفت ابزارهایی که آژانس ارائه می دهد برای ردیابی ارزهای دیجیتال و بررسی داده ها در محیط های مختلف، از بلاک چین گرفته تا بازارهای تاریک نت، ارزشمند هستند.

به تمام داده هایی که برای IRS کار می کنم فکر کنید. ممکن است فراوان ترین نباشد، اما غنی ترین است. اکنون می توانم تمام داده های دیگری را که در اختیار داریم برداریم و با رکوردهایی که دارم مطابقت دهم. بنابراین در حالی که فوق العاده قدرتمند است، هزینه زمان، انرژی و هزینه دارد.

آقای لی همچنین در کنفرانس Lynx شرکت کرد و در گفتگوهای عمومی و خصوصی با سازمان ها و شرکت های دولتی مختلف در آمستردام شرکت کرد.

Gronager معتقد است که خدماتش به حل یک سری موارد پرمخاطب، از ردیابی ارزهای دیجیتال گرفته تا استفاده از ابزارهایش برای کمک به انهدام سندیکاهای کودک آزاری در کره جنوبی کمک کرده است. کمک به حل هک پرطرفدار توییتر در سال ۲۰۲۰ که منجر به سرقت نزدیک به ۱ میلیون دلار شد.

داستان تحلیل زنجیره ای

در این پرونده پرمخاطب، ابزارهای Chainalysis به ارتباط کلاهبرداری بیت‌کوین توسط حساب‌های مختلف هک شده توییتر با سه عامل متهم به سازمان‌دهی این طرح کمک کردند. مغز متفکر این طرح پسری است که هنوز هویتش فاش نشده است.

بعد از ۱۲ روز قضیه حل شد. این یک بار دیگر نشان می دهد که ردیابی وجوه ارزهای دیجیتال می تواند کارها را خیلی سریع انجام دهد.

نکته مهم دیگر کمک به بازیابی ۳۰ میلیون دلار از هک ۶۵۰ میلیون دلاری Axie Infinity بود که در سال ۲۰۲۲ رخ داد، و به هکرهای مرتبط با کره شمالی این امکان را داد که Gronagar مجازی معتقد بود این بیانیه ای است که دزدی مربوط به ارز ممکن است گاو نقدی سابق نباشد.

نمایش تصویری Chainaracy Reactor مورد استفاده برای ردیابی وجوه پس از هک 650 میلیون دلاری Axie Infinity Ronin بریج
نمایش تصویری از راکتور Chainaracy که برای کمک به ردیابی وجوه پس از هک ۶۵۰ میلیون دلاری Axie Infinity Ronin Bridge استفاده می شود. (تحلیل پیوند)

جنجال پیرامون حادثه مه بیت کوین

توانایی پیوند کیف پول ها و وجوه ارز دیجیتال به یک شخص خاص می تواند در تحقیقات جنایی بسیار ارزشمند باشد.

اما این شرکت خالی از منتقدان نیست، برخی می گویند اتکای آن به اکتشافات و فرضیات در مورد کیف پول های ناشناس می تواند منجر به ردیابی نادرست و دستگیری های نادرست شود.

آیا یک مرد گربه دوست مانند استرلینگوف می تواند یک میکسر بیت کوین شود؟خب، در دادگاه بفهمید
آیا مردی مانند استرلینگوف که عاشق گربه است می تواند یک میکسر بیت کوین شود؟ (Trakeland.com)

گروه قابل توجهی از Bitcoiners آنلاین ادعا کرده اند که این مورد در نبرد حقوقی مربوط به دولت ایالات متحده و رومن استرلینگوف، ۳۵ ساله، که متهم به اجرای میکسر بیت کوین Bitcoinfog است، صادق است.

ابزار تجزیه و تحلیل زنجیره ای استرلینگوف را به عنوان مغز متفکر ادعایی میکسر رمزنگاری بدنام و منقرض شده شناسایی کرد که وزارت دادگستری ادعا می کند بیش از ۱.۲ میلیون بیت کوین به ارزش ۳۳۵ میلیون دلار را در یک دوره ۱۰ ساله جابجا کرده است.

منتقدان می گویند شکایت وزارت دادگستری مفروضات خاصی را در مورد کیف پول ها و اعتبارنامه هایی که ادعا می شود با استفاده کنندگان اولیه بیت کوین مرتبط است و همچنین ثبت نهایی یک دامنه مه بیت کوین مرتبط با استرلینگوف ایجاد می کند.

ثور اکلند، وکیل استرلینگوف، استدلال می‌کند که نرم‌افزار Reactor این شرکت غیرعلمی، غیرقابل اعتماد است، دارای مفروضات ناقصی است و استرلینگوف به اشتباه در آن دخالت داشته است. او ادعا می کند که Chainaloss نمی تواند میزان خطا را تعیین کند. ایکلند در جلسه دادگاه ۷ سپتامبر گفت که این علم ناخواسته است که به دادگاه فدرال تعلق ندارد.

طبق گزارش ها، الیزابت بیسبی، رئیس تحقیقات Chainalysis Government Solutions، به دادگاه گفت که از هیچ مقاله علمی بررسی شده ای که صحت راکتورهای Chainalysis را اثبات می کند، آگاه نیست.

دادگاه در نهایت تصمیم خواهد گرفت که آیا شک منطقی کافی در مورد روش های Chainaracy در این پرونده برای محکوم کردن او وجود دارد یا خیر. Chainalysis در مورد تحقیقات یا پرونده در حال انجام در مصاحبه ما اظهار نظر نمی کند.

لطفاً هم بخوانید
امکانات

کارشناسان می خواهند به هوش مصنوعی روح انسانی بدهند تا همه ما را نکشد

امکانات

این می تواند برنامه قاتل بلاک چین باشد که سیاره را نجات می دهد

۹۰ درصد تحقیقات بر روی بلاک چین های عمومی متمرکز است

علیرغم بحث و جدل، Chainalysis مشتریان خوشحال زیادی دارد و نقش مهمی در بازیابی وجوه هک شده ایفا کرده است. ارین پلانت، معاون تحقیقات Chainaosis، تیم رو به رشدی متشکل از ۱۲۰ محقق در ۱۱ کشور را مدیریت می کند.

پلانت که به عنوان یک پیمانکار دولتی ایالات متحده تجربه زیادی در تحقیقات مالی و جرایم سایبری دارد، گفت که ۹۰ درصد از بازرسان او وظیفه بررسی پرونده‌های مربوط به بلاک چین‌های عمومی مانند بیت‌کوین و اتریوم را دارند.

تحقیقات رونین بریج یک محرک کلیدی در ایجاد تیم او بود و اهمیت تخصیص سرمایه انسانی برای ردیابی منابع مالی بلافاصله پس از یک هک بزرگ را برجسته کرد.

دسترسی زودهنگام به وجوه و ردیابی اولیه وجوه بسیار مهم است و مشارکت زودهنگام مجریان قانون محتمل‌ترین راه برای بهبود موفقیت‌آمیز است.

موضوعات تحقیقات نیز تکامل یافته است، و پلانت به یاد می آورد که در حدود سال ۲۰۱۹ تعدادی از تحقیقات تاریک نت با مشخصات بالا وجود داشت. تلاش‌های تحقیقاتی در حال حاضر بر جرایم سایبری، از جمله باج‌افزار، تهدیدات امنیت ملی ناشی از نهادهای مرتبط با کره شمالی، و بررسی تحریم‌ها در مورد نهادهای دخیل در تهاجم روسیه به اوکراین متمرکز است.

یک مسئله کلیدی در گفتگو در آمستردام، قابلیت ردیابی ذاتی ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، با وجود ظهور پروتکل‌های اختلاط توکن‌های تحریمی مانند Tornado Cash بود.

پلانت گفت ردیابی وجوه دزدیده شده از طریق پل های زنجیره ای بسیار دشوار است زیرا مجرمان معمولاً توکن ها را به ETH تبدیل می کنند که سپس به BTC تبدیل می شود و برای مخفی کردن وجوه به یک میکسر ارسال می شود. او اشاره می کند که این کار آسان است.

او خاطرنشان می کند که میکسرهای بیت کوین به انتخاب اصلی مجرمان برای پولشویی تبدیل شده اند، زیرا میکسرها به مقادیر زیادی نقدینگی نیاز دارند تا به درستی وجوه را مبهم کنند.

Chainalis دارای یک تیم اختصاصی اطلاعاتی است که از ابزارهای خاصی برای شناسایی میکسرها با استفاده از الگوریتم هایی استفاده می کند که کیف پول های مرتبط با سرویس های میکسر را دسته بندی می کند. یکی از نمونه‌های الگوریتم در حال کار، کمک به خوشه‌بندی تقریباً ۵۰۰۰۰ آدرس مرتبط با میکسر سندباد دارای مجوز فعلی بود.

گزیده ای از گزارش Chainalyis که ظهور سندباد و استفاده از آن توسط هکرهای کره شمالی را برجسته می کند.
گزیده ای از گزارش Chainalyis که ظهور سندباد و استفاده از آن توسط هکرهای کره شمالی را برجسته می کند. (تحلیل پیوند)

از دسامبر ۲۰۲۲ تا ژانویه ۲۰۲۳، هکرهای مرتبط با کره شمالی ۱۴۲۹ بیت کوین به ارزش ۲۴.۲ میلیون دلار را به Mixer منتقل کردند.

پلانت گفت که الگوریتم خوشه‌بندی Chainalysis برای ردیابی اینکه چگونه وجوه توسط سندباد و سرویس دیگری که به طور گسترده پیشینیان مستقیم سندباد و صندوق‌های آن است، Chipmixer، مورد استفاده قرار گرفته است. مشخص شد که این به طور مستقل توسط تحقیقات مخفی FBI تایید شده است. مورد استفاده قرار گرفت . . Chip Mixer در مارس ۲۰۲۳ پس از متهم شدن به تسهیل ۳ میلیارد دلار پولشویی تعطیل شد.

من نمی دانستم FBI این کار را انجام می دهد، اما از طریق خوشه بندی شناسایی شد و خوشه تایید شد. این تایید فوق العاده است. آن شخص احتمالاً در دادگاه به پایان می رسد، بنابراین ما در مورد آن صحبت نمی کنیم.

نویسنده: Gareth Jenkinson
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا