اخبار ارز دیجیتال

آیا سال 2023 سالی خواهد بود که قابلیت متقابل زنجیره ای واقعی آغاز می شود؟

مدیران می گویند برای اینکه صنعت واقعاً رونق بگیرد، بلاک چین باید قابلیت همکاری داشته باشد و چندین نوآوری اکوسیستم را به سمت آن سرعت می بخشد.

به گفته مدیران هفته بلاک چین، آینده بلاک چین قابل همکاری خواهد بود – پایان «قبیله گرایی زنجیره ای»، گسترش «صدها زنجیره» و پل های زنجیره ای متقابل.» تا پایان هک.

پشتیبانی از این ادعا چندین محصول است که قرار است تا پایان سال منتشر شود، با مدیرانی که تلاش‌های قابلیت همکاری بلاک چین را بی‌معنا و «هانی‌پات» برای هکرها می‌خوانند.

ونس اسپنسر، یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه گذاری مبتنی بر کریپتو، Framework Ventures، به کوین تلگراف در KBW گفت که راه حل های زیادی از جمله پروتکل قابلیت همکاری زنجیره ای زنجیره ای (CCIP) در راه است. او گفت که در مورد آن فکر می کند. به زودی بی ربط خواهد شد که پروژه از چه نوع بلاک چین استفاده می کند.

او می‌گوید که اکثر استارت‌آپ‌ها با یک راه‌حل لایه 2 مانند Optimism یا Arbitrum شروع می‌کنند، اما به سرعت شروع به جمع‌آوری‌های خود می‌کنند. او می گوید: «مثل این است که همه تلاش می کنند استانداردی را تعیین کنند.

اسپنسر گفت: در آینده‌ای با قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای، این الگو تغییر خواهد کرد و «این واقعاً مهم نیست که از کدام مجموعه‌ای استفاده می‌کنید».

در آینده احتمالاً اینگونه خواهد بود که آیا قرارداد شما می تواند مانند قرارداد من صحبت کند؟

اسپنسر CCIP را مثال زد که به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌هایی در یک زنجیره داشته باشند و با استفاده از پیام‌های زنجیره‌ای متقابل به جای پل بلاک چین، با قراردادهای زنجیره‌ای دیگر تعامل داشته باشند.

براندون ترونگ، یکی از همکاران اصلی در ZetaChain، به Cointelegraph گفت که ZetaChain به روشی مشابه CCIP کار می کند، اما تفاوت اصلی این است که از شبکه ZetaChain ارسال می شود.

تروونگ اضافه کرد که سازندگان اپلیکیشن های جدید شاهد خواهند بود که قابلیت همکاری متقابل به یک هنجار تبدیل می شود، “قبیله گرایی زنجیره ای” کمتر و تمرکز بیشتر بر عملی بودن خواهد بود.

او افزود که بسیاری از راه‌حل‌های قدیمی‌تر پل بلاک چین «تکه‌تکه و اغلب ناامن هستند».

محصول دیگر MetaMask Snap آتی است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های افزودنی را برای کیف پول های ارزهای دیجیتال راه اندازی کنند و امکان استفاده با سایر بلاک چین ها مانند بیت کوین، سولانا، آوالانچ و استارک نت را فراهم کنند.

صدها زنجیر

در طول یک بحث پانل KBW، جورجیوس ولاچوس، یکی از بنیانگذاران پروتکل زنجیره ای متقابل Axelar معتقد است که در برخی مواقع “صدها زنجیره” وجود خواهد داشت که “فعالیت اقتصادی قابل توجهی” را مدیریت می کنند.

“در این مرحله، با توجه به تعداد افراد و شرکت‌های مهم در این فضا در حال ساخت زنجیره‌های متقاطع هستند و انگیزه دارند تا لایه 1 خود را راه‌اندازی کنند، فکر می‌کنم این کار بی‌معنی است. Masu.”

وراچوس اضافه کرد که چندین بلاک چین مورد نیاز است زیرا معتقد است یک بلاک چین نمی تواند بیش از 10 میلیون تراکنش در روز را انجام دهد. این رقم بسیار کمتر از میانگین تراکنش روزانه 530 میلیونی است که غول پرداخت ویزا در سال 2022 پردازش کرده است.

او گفت: «اگر می‌خواهید معماری زیربنایی Web2 باشید، باید این را با یک مرتبه بزرگ مقیاس کنید، که واقعاً سخت است.

“پاسخ این است که مقیاس افقی برای ایجاد بلاکچین های مختلف بسیار زیاد باشد.”

پل‌های زنجیره‌ای متقاطع: «Honeypots» هکرها را از بین ببرید

در حال حاضر، کاربرانی که می‌خواهند دارایی‌ها را بین شبکه‌ها منتقل کنند، بیشتر از پل‌های زنجیره بلوکی استفاده می‌کنند. ما معتقدیم راه‌حل‌های زنجیره‌ای دیگر، از جمله راه‌حل‌های مبتنی بر پروتکل او، به زودی جایگزین آن خواهند شد.

راماچاندران به کوین تلگراف KBW گفت که پل‌های زنجیره‌ای متقابل هدف جذابی هستند، زیرا بر ارزش‌های قفل‌شده در بلاک‌چین دیگری تکیه می‌کنند، و اینکه «بسیاری از پل‌ها او توضیح داد که چرا او هک شد.

“این بسیار ناکارآمد خواهد بود و خطر یک هانی پات بزرگ را به همراه خواهد داشت، زیرا با 1 میلیارد دلار محبوس شدن در پل ها، هکرها در سراسر جهان به معنای واقعی کلمه آب دهانشان را می لیسند و هک می کنند تا برخی از آنها را بیرون بیاورند.” زیرا من سعی می کنم بخوابم.

راماچاندران گفت که یک راه حل برای جلوگیری از این مشکل، تامین نقدینگی از کیف پول های متعدد است و روتر قصد دارد این راه حل را در هفته های آینده ارائه کند.

کسانی که مایل به جابجایی وجوه بین زنجیره‌ها هستند، احتمالاً از ابزارهایی استفاده می‌کنند که بیشتر شبیه نقل و انتقالات همتا به همتا با واسطه‌هایی هستند که مسئول انجام سفارش‌های مبادله زنجیره‌ای متقابل در ازای کارمزد هستند.

«این واسطه به عنوان یک پیک عمل می کند. [They] الزامات گیرنده را برآورده کنید و سپس مدرکی مبنی بر “خوب، من این کار را انجام دادم” ارائه دهید. راماچاندران توضیح داد: حالا پول را به من بده.

پل‌ها و پل‌های نیمه متمرکز نقدینگی ثابتی ندارند، همه آنها در کیف پول‌های میانی قرار دارند.

تطبیق یا از بین رفتن

با این حال، Chainlink گفت، نیاز به قابلیت همکاری متقابل زنجیره فوری نه تنها به نفع کاربران است، بلکه برای تقویت مشروعیت صنعت با ارائه موارد استفاده در دنیای واقعی نیز ضروری است.

او معتقد بود که یک برنامه موفق Web3 باید بتواند به راحتی به همه بلاک چین ها متصل شود و کاربران باید بتوانند بدون هیچ نگرانی از برنامه به طور یکپارچه در سراسر زنجیره ها استفاده کنند.

او گفت که ایده انتخاب یک بلاک چین و “گیر کردن” با بازار و زیرساخت آن “واقعا منطقی نیست، زیرا اینترنت اینگونه کار نمی کند.”

“صنعت ما این است [the] این توانایی استفاده مطمئن از سیستم‌هایی است که امروزه وجود ندارند.» او افزود، اگر کاربران برای یک برنامه ارزش قائل هستند، باید امن و قابل اطمینان باشد، حتی زمانی که به مکان های دیگر نقل مکان می کنند.

اگر این حداقل استاندارد را رعایت نکنیم، در جایی می‌مانیم که برای مردم یک اسباب‌بازی به نظر می‌رسد یا ایده‌ای درهم و برهم به نظر می‌رسد.»

نظروف گفت که سیستم های بانکی به دلیل ارزش آن، استفاده و پذیرش Web3 را به سطح بعدی ارتقا خواهند داد.

صادقانه بگویم، صنعت ما باید راهی بیابد تا ارزش بانکی را به بلاک چین برساند.

وی گفت که بانک ها و سیستم مالی جهانی ارزش زیادی در دارایی های بلاک چین و دیجیتال می بینند و چین لینک هر دو بانک را به یکدیگر و به بلاک چین های عمومی متصل می کند و افزود که ارزش بانک ها «به دنیای بلاک چین های عمومی افزایش می یابد. او گفت که در حال کار بر روی راهی است که آن را “جریان” کند.

مربوط: ‘بعید است که Pure’ DeFi در دنیای واقعی مورد استفاده قرار گیرد زیرا به یک اوراکل نیاز دارد: BIS

نظروف نگران موانع فنی و قانونی بین بانک ها و بلاک چین است که امیدوار است با هم کار کنند.

«حداقل برای من کاملاً واضح است که دنیای بانکداری و بلاک چین عمومی می‌خواهند به هم متصل شوند، اما به دو دلیل نمی‌توانند. یکی، از نظر قانونی نحوه اتصال مشخص نیست. و اینکه فرآیند فنی اتصال مشخص نیست. وجود دارد.”

او افزود: «صراحتاً، هر چه ارزش بیشتری به صنعت ما سرازیر شود، همه ما بیشتر سود می بریم.

مجله: ZK Rollup “آخرین مرحله” گسترش بلاک چین است، بنیانگذار Polygon Midenنویسنده: Jesse Coghlan

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا