اخبار ارز دیجیتال

حسابرسی بلاک چین: چگونه از امنیت شبکه خود مطمئن شویم

برای اینکه شرکت‌های بلاک چین بتوانند پروتکل‌های امنیتی داخلی خود را واقعاً تأیید کنند، باید کاملاً حسابرسی شوند. در اینجا خلاصه ای سریع از نحوه عملکرد این فرآیند آورده شده است.

در چند سال گذشته، پلتفرم‌های بلاک چین در مرکز بسیاری از مکالمات فنی در سراسر جهان بوده‌اند. این به این دلیل است که نه تنها این فناوری امروزه در قلب تقریباً هر ارز دیجیتال موجود است، بلکه از طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی مستقل نیز پشتیبانی می کند. در این راستا، باید توجه داشت که استفاده از بلاک چین در بسیاری از بخش‌های جدید مانند بانکداری، مالی، مدیریت زنجیره تامین، مراقبت‌های بهداشتی و بازی‌ها نفوذ کرده است.

در نتیجه این محبوبیت رو به رشد، بحث در مورد ممیزی بلاک چین به طور قابل توجهی افزایش یافته است. بلاک چین تراکنش های همتا به همتای غیرمتمرکز را بین افراد و کسب و کارها امکان پذیر می کند، اما از مشکلات هک و نفوذ شخص ثالث مصون نیست.

همین چند ماه پیش، بازیگران بد شبکه Ronin، یک پلتفرم بلاک چین متمرکز بر بازی را به خطر انداختند و در نهایت بیش از ۶۰۰ میلیون دلار را از آن خود کردند. به طور مشابه، اواخر سال گذشته، پلتفرم پلی نتورک مبتنی بر بلاک چین قربانی هک شد که منجر به از دست دادن اکوسیستم به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی های کاربر شد.

برخی از مسائل امنیتی رایج در ارتباط با شبکه های بلاک چین فعلی وجود دارد.

معمای امنیتی موجود بلاک چین

فناوری بلاک چین به خاطر سطح بالایی از امنیت و حریم خصوصی شناخته شده است، اما موارد بسیار کمی وجود دارد که شبکه دارای حفره‌ها و آسیب‌پذیری‌های مربوط به یکپارچگی و تعامل ناامن با برنامه‌ها و سرورهای شخص ثالث است.

به طور مشابه، بلاک چین های خاصی نیز از مشکلات عملکردی مانند آسیب پذیری در قراردادهای هوشمند بومی خود رنج می برند. تا کنون، قراردادهای هوشمند (قطعاتی از کدهای خوداجرا که به صورت خودکار در صورت برآورده شدن شرایط از پیش تعریف شده اجرا می شوند) دارای اشتباهات خاصی هستند که پلتفرم را در برابر هکرها آسیب پذیر می کند.

اخیر: بیت کوین و سیستم بانکی: درهای بسته و نقص های قدیمی

در نهایت، برخی از پلتفرم‌ها برنامه‌هایی را اجرا می‌کنند که ارزیابی امنیتی لازم را انجام نداده‌اند، که می‌تواند نقطه شکستی باشد که می‌تواند امنیت کل شبکه را در مراحل بعدی به خطر بیندازد. یا ممیزی های امنیتی مستقل

ممیزی های امنیتی بلاک چین چگونه انجام می شود؟

چندین پروتکل حسابرسی خودکار در سال های اخیر در بازار ظاهر شده اند، اما آنها به اندازه متخصصان امنیتی که به صورت دستی از ابزارهایی که در اختیار دارند برای انجام ممیزی های عمیق شبکه های بلاک چین کارآمد نیستند.

ممیزی کدهای بلاک چین به شیوه ای بسیار سیستماتیک انجام می شود به طوری که هر خط کد موجود در قراردادهای هوشمند سیستم را می توان به طور رسمی تأیید و با استفاده از برنامه های تحلیل کد استاتیک آزمایش کرد. در زیر مراحل اصلی درگیر در فرآیند حسابرسی بلاک چین آورده شده است.

تعیین اهداف حسابرسی

هیچ چیز بدتر از یک ممیزی نادرست امنیت بلاک چین نیست، زیرا ممیزی امنیت بلاک چین می تواند زمان و منابع را هدر دهد و همچنین باعث سردرگمی زیادی در مورد عملکرد داخلی یک پروژه شود. بنابراین، برای اینکه در فقدان جهت گیری روشن گرفتار نشوید، بهتر است به وضوح آنچه را که شرکت در تلاش است از طریق حسابرسی به دست آورد، مشخص کنید.

همانطور که از نام آن مشخص است، هدف ممیزی امنیتی شناسایی خطرات عمده ای است که ممکن است روی سیستم، شبکه یا پشته فناوری شما تأثیر بگذارد. در این مرحله از فرآیند، توسعه‌دهندگان معمولاً اهداف خاص خود را محدود می‌کنند که کدام بخش از پلتفرم را می‌خواهند دقیق‌تر ارزیابی کنند.

نه تنها این، بلکه بهترین کار این است که هم حسابرس و هم شرکت مورد نظر یک برنامه عملیاتی روشن را ترسیم کنند که باید در طول کار دنبال شود. این از گم شدن ارزیابی امنیتی شما و گرفتن بهترین نتیجه ممکن از فرآیند خود جلوگیری می کند.

اجزای کلیدی اکوسیستم بلاک چین را شناسایی کنید

هنگامی که اهداف اصلی حسابرسی مشخص شد، گام بعدی معمولاً شناسایی اجزای کلیدی زنجیره بلوکی و کانال های مختلف جریان داده آن است. در طول این مرحله، تیم ممیزی به طور کامل معماری فناوری بومی پلت فرم و موارد استفاده مرتبط با آن را تجزیه و تحلیل می کند.

هنگام شرکت در تجزیه و تحلیل قرارداد هوشمند، حسابرسان ابتدا نسخه کد منبع فعلی سیستم را تجزیه و تحلیل می کنند تا از شفافیت بالایی در مراحل بعدی حسابرسی اطمینان حاصل کنند. این مرحله همچنین به تحلیلگران اجازه می‌دهد تا نسخه‌های مختلف کد را که قبلاً حسابرسی شده‌اند در مقایسه با تغییرات جدیدی که ممکن است از زمان شروع فرآیند ایجاد شده باشد، تشخیص دهند.

شناسایی مسائل کلیدی

بر کسی پوشیده نیست که یک شبکه بلاک چین از گره ها و رابط های برنامه نویسی کاربردی (API) تشکیل شده است که با استفاده از شبکه های خصوصی و عمومی به هم متصل می شوند. از آنجایی که این نهادها مسئول انجام رله‌های داده و سایر تراکنش‌های اصلی در شبکه هستند، حسابرسان ما آنها را با جزئیات دقیق بررسی کردند و آزمایش‌های مختلفی را برای اطمینان از اینکه در چارچوب‌های مربوطه خود نبودند انجام دادند. من تمایل دارم مطمئن شوم که نشت دیجیتالی وجود ندارد.

مدل سازی تهدید

یکی از مهمترین جنبه های ارزیابی کامل امنیت بلاک چین، مدل سازی تهدید است. در ابتدایی‌ترین مفهوم، مدل‌سازی تهدید تشخیص مشکلات احتمالی مانند جعل داده‌ها و دستکاری داده‌ها را آسان‌تر و دقیق‌تر می‌کند. همچنین به جداسازی حملات بالقوه انکار سرویس کمک می‌کند و در عین حال احتمالات بالقوه دستکاری داده‌ها را که ممکن است وجود داشته باشد، آشکار می‌کند.

پاسخ به یک سوال

هنگامی که تجزیه کامل تمام تهدیدات بالقوه مرتبط با یک شبکه بلاک چین خاص کامل شد، حسابرس معمولاً یک کلاه سفید خاص خواهد داشت.اوه تکنیک‌های هک اخلاقی برای بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌های منتشر شده. این کار برای ارزیابی شدت و تأثیر بالقوه درازمدت بر روی سیستم شما انجام می شود. در نهایت، حسابرس اقدامات اصلاحی را پیشنهاد می کند که توسعه دهندگان می توانند برای محافظت بهتر از سیستم های خود در برابر تهدیدات احتمالی استفاده کنند.

ممیزی بلاک چین در شرایط اقتصادی امروزی ضروری است

همانطور که در بالا ذکر شد، اکثر ممیزی های بلاک چین با تجزیه و تحلیل معماری پایه پلت فرم برای شناسایی و حذف نقض های امنیتی احتمالی از طراحی اولیه آغاز می شود. این با مروری بر فناوری های در حال استفاده و چارچوب های حاکمیتی آنها دنبال می شود. در نهایت، حسابرس مسائل مربوط به مخاطبین و برنامه های هوشمند را شناسایی می کند و API ها و SDK های مرتبط با بلاک چین را بررسی می کند. پس از انجام تمام این مراحل، یک رتبه امنیتی به شرکت داده شده است که نشان می دهد برای ورود به بازار آماده است.

اخیرا: چگونه فناوری بلاک چین چگونه سرمایه گذاری مردم را تغییر می دهد

ممیزی های امنیتی بلاک چین برای هر پروژه ای بسیار مهم است، زیرا به شناسایی و حذف حفره های امنیتی و آسیب پذیری های اصلاح نشده ای که می تواند پروژه را در مراحل بعدی چرخه عمر آن آزار دهد، کمک می کند.

نویسنده: Shiraz Jagati

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا