اخبار ارز دیجیتال

تجزیه و تحلیل بلاک چین نمی تواند از طرح های کلاهبرداری در سطح FTX جلوگیری کند

ردیاب بلاک‌چین Whale Alert بررسی‌های تراز تاریخی FTX را اسکن کرد تا ببیند آیا می‌توانست فروپاشی را زودتر تشخیص دهد.

شفافیت داده ها به کانون توجه صنعت کریپتو تبدیل شده است، اما شکست FTX نشان می دهد که صرافی های متمرکز (CEX) به اندازه کافی شفاف نیستند. تا کنون، به نظر نمی‌رسد که این شرکت تجزیه و تحلیل رمزارز توانایی ردیابی معاملات را برای جلوگیری از سقوط FTX مانند نداشته باشد.

همه تراکنش‌های بیت‌کوین (BTC) به صورت زنجیره‌ای عمومی هستند، بنابراین می‌توانید با ارسال رمزارز از یک آدرس به آدرس دیگر، چنین تراکنش‌هایی را ردیابی کنید. با این حال، این مورد در مورد تعامل با صرافی های رمزنگاری متمرکز نیست.

کوین تلگراف با مدیران شرکت های اطلاعاتی بلاک چین مانند Chainalysis، Nansen و Whale Alert صحبت کرد تا بینش بیشتری در مورد ردیابی تراکنش های غیرقانونی CEX در زنجیره کسب کند.

به گفته Chainalysis، یک پلت فرم پیشرو داده بلاک چین که با بسیاری از دولت ها در سراسر جهان کار می کند، در حال حاضر هیچ ابزار ردیابی زنجیره ای وجود ندارد که بتواند وجوه را از طریق CEX ردیابی کند.

یکی از سخنگویان Chainalysis به Cointelegraph گفت: “Chainalysis و سایر ابزارهای تجزیه و تحلیل بلاک چین نمی توانند وجوه را از طریق خدمات متمرکز ردیابی کنند، زیرا این سرویس ها وجوه سپرده شده توسط کاربران را ذخیره و مدیریت می کنند. روشی که ما این کار را انجام می دهیم ذاتاً ردیابی بیشتر را مبهم می کند.”

نمایندگان Chainalysis می‌گویند: «حتی اگر بتوانیم یک صرافی متمرکز را ردیابی کنیم، تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای به تنهایی قصد کلاهبرداری در پشت معامله را آشکار نمی‌کند.» این سخنگو تاکید کرد که ترازنامه فاش شده آلامدا اولین موردی بود که نشان داد اشتباهی وجود دارد.

به گفته اندرو تورمن، تحلیلگر نانسن، تجزیه و تحلیل بلاک چین می تواند سپرده های CEX را ردیابی کند، اما فرصتی برای دسترسی به بدهی ها وجود ندارد. ما برداشت ها را متوقف کردیم. اکنون می دانیم که آنها بدهی بسیار بیشتری داشتند.”

تورمن همچنین استدلال کرد که مدل اثبات ذخیره (PoR) – تلاش فزاینده محبوب CEX برای اثبات شفافیت – “نیم اندازه گیری، اما خوب است.”

تا کنون، فرصت‌های تجزیه و تحلیل بلاک چین برای ردیابی تجارت غیرقانونی توسط CEX محدود بوده است، اما برخی از خدمات نظارتی به صنعت ثابت می‌کنند که این شانس را دارند که روزی از مشکلاتی مانند سقوط FTX جلوگیری کنند. من در تلاش هستم.

فرانک ون ورت، بنیانگذار و مدیر عامل Whale Alert در ماه نوامبر به کوین تلگراف گفت: “ما در حال حاضر در حال بررسی تراز تاریخی آدرس های FTX شناخته شده (سپرده ها و سایر آدرس های مرتبط) هستیم و در تلاش هستیم تا مشخص کنیم که آیا می توانسته زودتر کشف شده باشد یا خیر.”

سپس Whale Alert مجبور شد پروژه را رها کند زیرا پلتفرم منابع کافی برای اسکن حدود دو سال داده را نداشت. مدیرعامل گفت: ما به قدرت محاسباتی زیادی نیاز داریم که به آن دسترسی نداشتیم.

Weert همچنین گفت که “ردیابی صرافی ها امکان پذیر است”، اما پلتفرم هایی مانند Coinbase و FTX از کیف پول های داغ استفاده نمی کنند، که ردیابی سکه های دریافتی را کمی پیچیده تر می کند. وی افزود که مبادلات “بسیار تمایلی به همکاری نداشتند” و بسیاری از اظهارنظر در مورد یافته های Whale Alert به دلایل “امنیتی” خودداری کردند.

مربوط: آنچه که تجزیه و تحلیل بلاک چین می تواند و نمی تواند برای یافتن وجوه گمشده FTX انجام دهد: مدیر عامل Blockchain.com

مدیر عامل Whale Alert تاکید کرد که کل صنعت کریپتو مسئول سقوط FTX است و اظهار داشت:

“تا کنون، تمرکز صنعت بر سود بوده است تا زیرساخت های مناسب. نه از ممیزی درخت.”

به گفته برخی از مدیران صنعت، پلتفرم‌های آنالیز بلاک چین در وهله اول علاقه‌ای به جذب بازیکنان سرکش در زنجیره ندارند.

اولاً، تجزیه و تحلیل بلاک چین واقعاً کاری انجام نمی دهد. ثانیاً، آنها بر روی تقلب یا تراکنش های مشکوک در سطح مبادلات متمرکز نیستند. مشتریان آنها صرافی ها هستند و شما هرگز دستی را که به شما تغذیه می کند گاز نخواهید گرفت.

نویسنده: Helen Partz

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا