🚨 اخبار ارز دیجیتال

نظر: آیا این صرافی FTX بعدی است؟

Bitget بیش از ۲۰۰۰۰۰ دلار پول نقد از من ضبط کرد. حالا مدیران آن به من نمی گویند که با آن چه کار می کنند یا قصد دارند آن را برگردانند.

حداقل بگوییم صنعت بلاک چین انقلابی بوده است. در طول سه سال گذشته، بازار ارزهای دیجیتال تاثیر مثبتی گذاشته و زندگی من، از جمله زندگی من را تغییر داده است. به همین دلیل است که من حامی بزرگ ارزهای دیجیتال و قدرت آنها در دادن آزادی مالی به همه هستم. شاید به همین دلیل است که سخنان مایکل تالر، مدیر عامل MicroStrategy که بیت کوین (BTC) را طلای دیجیتال نامید، در من طنین انداز شد.

این صنعت هنوز در مراحل ابتدایی خود است و من سهم خود را از بدشانسی داشتم، اما هیچ کدام به اندازه تجربه من با Bitget بد نبودند. اجازه دهید جزئیات مصائبی را که در آن Bitget بیش از ۲۰۰۰۰۰ دلار از سرمایه من را تصاحب کرد، به طور مستقیم بیش از ۲.۵ میلیون دلار ضرر و طبق برآورد من بیش از ۱۰ میلیون دلار خسارت به شهرت وارد کرد، به اشتراک بگذارم.

ممکن است کسی فکر کند که شفافیت همه چیز در یک صرافی بزرگ مانند Bitget است. اما متاسفانه متوجه شدم که اینطور نیست. مبادلات ارزهای دیجیتال به دلیل عدم شفافیت در حال کاهش هستند. FTX یک مثال بسیار تکان دهنده است و هنوز در ذهن ما تازه است.

سام بنکمن-فرید، مدیر عامل FTX، طبق گزارشات، تا ۱۰ میلیارد دلار از وجوه مشتری FTX (بدون اطلاع یا تأیید مشتری) به شرکت تجاری خود Alameda Research منتقل کرده است، با دارایی‌هایی که عمدتاً در توکن اصلی صرافی، توکن FTX (FTT) نگهداری می‌شود. ). اعلامیه Changpeng Chao، مدیر عامل بایننس مبنی بر اینکه بایننس سهام خود را در FTT خواهد فروخت، باعث وحشت مشتریان شد و منجر به ورشکستگی بانکی و در نهایت ورشکستگی گروه FTX شد.

تجربه من با Bitget

من مدتی است که کاربر Bitget هستم. با این حال، در سه ماهه اول سال جاری، Bitget با وجود مطابقت کامل با پروتکل «مشتری خود را بشناسید»، برداشت توکن را مسدود کرد.

این موضوع در رابطه با نقش من در مشاوره پروژه ReelStar که از اکتبر ۲۰۲۲ شروع شد، به وجود آمد.

اعلامیه ReelStar در مورد نقش من به عنوان مشاور بسیار عمومی بود. اغراق نیست اگر بگوییم این یک واقعیت شناخته شده بود. به همین ترتیب، آگاهی عمومی بود که با توکن های پروژه پاداش دریافت خواهم کرد. برخلاف تصور اکثر مردم، از جمله مدیران Bitget، برخلاف افراد مشهور جهان مانند کیم کارداشیان و فلوید می‌ودر، من برای تبلیغ یک پروژه ناآشنا به دلار دستمزد می‌گیرم. این به این معنا نیست.

مربوط: وقت آن است که SEC با Coinbase و Ripple تسویه حساب کند

به این ترتیب، ما فقط زمانی پول در می آوریم که ارزش پروژه ما افزایش یابد. من یک مشاور هستم، نه یک تأثیرگذار، بنابراین این بسیار استاندارد است. من با توکن ها پاداش می گیرم زیرا چیزی بیش از تأثیر را روی میز آورده ام. من پروژه ها را با شرکا وصل می کنم، سرمایه وارد می کنم و در نهایت اعتبار ایجاد می کنم.

در ۲۳ مارس، زمان آن بود که توکن اصلی ReelStar، Reel Token (REELT)، در صرافی‌ها فهرست شود. Bitget مبلغ شش رقمی را برای این حق دریافت کرد، فقط برای اینکه کمی از آنچه در پشت صحنه می گذرد به شما اطلاع دهد.

در آن زمان من چندین ماه مشاور پروژه بودم و به من قول پاداشی در قالب REELT داده شد. پس از اینکه چیزی برای تلاش‌هایم به دست نیاوردم، کمتر از ۳ درصد از دارایی‌های REELT شخصی‌ام (کمتر از ۰.۰۳ درصد از کل عرضه REELT) با برکت بنیان‌گذاران ReelStar، ناودیپ شارما و نیک باهل فروخته شد.

با این حال، وجوه من، از جمله بیت کوین ها و آلتکوین هایی که قبلا در صرافی ها قبل از REELT نگهداری می شدند، بدون توضیح مسدود شدند. از آنجایی که Bitget از اطلاع دادن به من خودداری کرده است، من و وکیلم، چارلز اسلاموویتز، در حال حاضر از طریق من شکایتی را تنظیم می کنیم تا مشخص شود آیا بیتجت وجوه من را دزدیده است یا خیر.

مربوط: ETF ها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را متحول خواهند کرد

در این مرحله، من نمی دانم سرمایه من کجاست. تا آنجا که من می دانم، بیت جت ممکن است از این سرمایه ها در سرمایه گذاری های خود استفاده کند و ممکن است قصد داشته باشد که وجوه من را به طور نامحدود نگه دارد.

ابتدا فکر کردم خطایی وجود دارد و می توانم از Bitget برای روشن شدن مشکل استفاده کنم، اما سریع متوجه شدم که اشتباه نمی کردم.

آیا Bitget FTX بعدی است؟

من بیش از ۲ میلیون دلار در افتضاح FTX از دست دادم و توسط فاکس، CNBC و بسیاری دیگر دعوت شدم تا در مورد آنچه که فکر می‌کردند اشتباه کرده صحبت کنم. اکنون Bitget احتمالاً به گونه ای عمل می کند که یادآور FTX است. قبل از فروپاشی کاربران عاقلانه هستند که معنی آن را در نظر بگیرند. من در حال حاضر سوخته ام، اما فکر می کنم در موقعیتی هستم که به تردیدهای خود در مورد این تعامل اشاره کنم.

همچنین برای من عجیب است که شرکتی مانند Bitget، Gracie Cheng، مجری سابق شبکه تلویزیونی دولتی چین، Phoenix Television را به عنوان چهره کلیدی تجارت خود استخدام کند. به غیر از آقای چن، من اطلاعات کمی در مورد مدیران صرافی دارم. مالک واقعی Bitget کیست؟ چه کسی در تیم مدیریت است؟ چه کسی وجوه کاربران را که توسط Bitget نگهداری می شود کنترل می کند؟ تعداد کمی از مردم این سؤالات را می پرسند. صرافی از ارائه پاسخ های زیادی امتناع می ورزد.

و به شیوه های عجیب استخدام خود ادامه می دهد و از افراد مشهور غیرحرفه ای مانند بازیگران آدام دیواین و لیونل مسی برای ارائه خدمات خود استفاده می کند. این یک سابقه خطرناک است که در ابتدا توسط FTX ایجاد شد و هشدار دهنده است. استفاده از افراد مشهور برای عرضه محصولات رمزنگاری شده به عموم مردم، به ویژه نسل هزاره و ژنرال Z، قطعا برای بازار ایده آل نیست. بخشی از افول FTX به دلیل اتکای آن به اینفلوئنسرها و بازاریابی برای به دست آوردن کاربران معمولی بود، نه اولویت دادن به کار سخت در باطن.

یکی دیگر از شباهت های FTX و تکیه آن به توکن FTT خود این است که بخش قابل توجهی از ذخایر Bitget در توکن اصلی خود، Bitget Token (BGB) نگهداری می شود و اگر قیمت توکن کاهش یابد، صرافی ها آسیب پذیر می شود.

آیا Bitget با لیست توکن شما تداخل دارد؟

اخیراً، گورو GPT، Bitget را به ممانعت از فهرست کردن توکن‌های GPTG در صرافی‌ها متهم کرد. طبق گفته GPT Guru، قیمت فهرست GPTG 0.0035 دلار تعیین شد، در حالی که Bitget در واقع ۰.۰۸۴ دلار، ۲۴ برابر بیشتر، به بازار عرضه شد. این باعث ایجاد یک شمع قرمز بزرگ شد و پرتاب را خراب کرد.

“وقتی از جزئیات نحوه وقوع این اتفاق پرسیدم، متوجه شدم که تیم خود Bitget مسئول است. [the] من لیست $GPTG را به هم ریختم، “گورو گفت. نه تنها این، بلکه خود تیم Bitget به مدیر عامل GPT Guru دخالت یک خودی از درون تیم Bitget را تأیید کرد.

به گفته GPT Guru، Bitget در ابتدا با پرداخت غرامت به کاربرانی که سرمایه خود را از دست داده بودند موافقت کرد، اما سپس پیام را حذف کرد و ارتباط خود را با تیم GPT Guru متوقف کرد. به همین دلیل، گورو GPT تهدید کرده است که علیه Bitget اقدام قانونی خواهد کرد، اما همه نمی توانند هزینه های قانونی گران قیمت را بپردازند.

این شیوه‌ها ناعادلانه هستند و به Bitget آسیب می‌رسانند، یک صرافی ارز دیجیتال که به کاربران اجازه می‌دهد وجوه خود را مدیریت کنند. چگونه می توانیم از رفتارهای مشکوک و احتمالاً غیراخلاقی مشابه در آینده اجتناب کنیم؟این مسائل باید همه ما را نگران کند. با نااطمینانی بازار و اقدامات نظارتی در سرتاسر جهان، ما باید با صرافی هایی که استفاده می کنیم شفافیت بیشتری داشته باشیم و تضمین های روشنی از رفتار مورد انتظار ارائه دهیم.

یک سوال اصلی برای صرافی های ارزهای دیجیتال این است که چه تعهدات قانونی خاصی در قبال کاربران خود دارند. در دادخواست من مشخص خواهد شد.

ایوان روسلا او یک کارآفرین ۲۸ ساله در زمینه ارزهای دیجیتال است که اولین شرکت خود، StudySocial را در ۱۷ سالگی به قیمت ۱.۷ میلیون دلار فروخت و تا سن ۱۸ سالگی بیش از ۳۰ اپلیکیشن موبایل را توسعه داد. او در سال ۲۰۱۴ شروع به همکاری با ارزهای دیجیتال کرد و در حال حاضر در حال ساخت CasaNFT است. او در بیش از ۴۰۰ پروژه رمزنگاری سرمایه گذاری کرده است.

این مقاله برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و همچنین نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.نویسنده: Evan Luthra

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا