اخبار ارز دیجیتال

بیت کوین برای اولین بار از سال 2018 نسبت به سهام و طلا عملکرد ضعیفی دارد

ضرر سالانه بیت کوین مشابه سهام های پرمخاطب مانند تسلا و متا است که شاهد کاهش 70 درصدی سرمایه گذاران بیت کوین در سال 2022 بودند.

طلا و سهام در سال 2022 عملکرد ضعیفی داشتند، اما سال سختی بود، به ویژه برای سرمایه گذاران بیت کوین (BTC).

بدترین سال بیت کوین از سال 2018 تاکنون

به نظر می رسد قیمت بیت کوین در آستانه پایان سال 2022 با کاهش 70 درصدی در بدترین سال خود از زمان سقوط کریپتوکارنسی در سال 2018 است.

بازده ماهانه بیت کوین منبع: Coinglass.com

عملکرد ضعیف BTC شامل سقوط بسیاری از شرکت‌های رمزنگاری از جمله Terra، Celsius Network، Three Arrow Capital، FTX و غیره پس از افزایش نرخ‌های فدرال رزرو برای مهار فشارهای تورمی فزاینده است.

برخی از شرکت‌ها معمولاً با داشتن توکن‌های بومی در معرض کسب‌وکارهای غیرفعال بودند. به عنوان مثال، گلکسی دیجیتال، یک شرکت سرمایه گذاری متمرکز بر رمزنگاری که توسط مایک نووگراتز تأسیس شده است، ضرر 555 میلیون دلاری را در ماه آگوست برای نگهداری دارایی بومی Terra، LUNA تأیید کرد.

روی “جمع آوری” در زیر تصویر بالای صفحه کلیک کنید یا این پیوند را دنبال کنید.

متا، سهام تسلا منعکس کننده بیت کوین در سال 2022 است

به دلیل کاتالیزور فوق، بیت کوین 65 درصد از سال تا به امروز (YTD) سقوط کرد.

نمودار روزانه BTC/USD.منبع: Trading View

در همین حال، شاخص S&P 500 ایالات متحده تقریباً 20 درصد کاهش یافته است و تا 28 دسامبر به 3813 واحد رسیده است. این بزرگترین کاهش سالانه شاخص از زمان بحران اقتصادی 2008 است. Nasdaq Composite 35 درصد کاهش یافته است که ثابت می کند کشتار در حال بدتر شدن است.

بازنده‌های پرطرفدار شامل آمازون است که تا به امروز حدود 50 درصد سقوط کرده است، و تسلا و متا که سهام آنها به ترتیب 72.75 درصد و نزدیک به 65 درصد کاهش یافته است. به نظر می رسد در سال 2022، سهام فناوری و بیت کوین ضررهای مشابهی را متحمل شده اند.

عملکرد قیمت BTC/USD در مقابل IXIC، TSLA، META YTD.منبع: Trading View

درست مانند بیت کوین، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو مهمترین عامل رکود بازار سهام ایالات متحده است. اما باید دید که آیا انقباض پولی باعث رکود اقتصادی در سال 2023 خواهد شد یا خیر.

با این عدم اطمینان، سرمایه برای ایمنی به دلار آمریکا روی آورده است و شاخص دلار آمریکا (DXY) که فشارسنج سلامت دلار در برابر ارزهای خارجی اصلی است، نزدیک به 8.5 درصد افزایش یافته است.

نمودار روزانه DXY.منبع: Trading View

طلا آنقدر “پناهگاه امن” نیست

طلای فیزیکی 0.14 درصد YTD افزایش یافت و به حدود 1800 دلار در هر اونس رسید و عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین و بازار سهام ایالات متحده داشت.

نمودار روزانه XAUUSD.منبع: Trading View

با این وجود، امسال شاهد انحراف طلا از ویژگی‌های «پناهگاه امن» خود در مواجهه با دلار قوی‌تر و افزایش بازدهی خزانه‌داری آمریکا بودیم.

به عنوان مثال، فلزات گرانبها نسبت به اوج ۲۰۷۰ دلاری خود در سال ۲۰۲۲، ۲۲ درصد کاهش یافته اند، اما برخی از ضررها کاهش یافته است زیرا روند صعودی دلار در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ شتاب خود را از دست داده است.

بیت کوین از مارس 2020 همچنان برنده است

بیت کوین پس از رسیدن به زیر 4000 دلار در مارس 2020، 1650 درصد افزایش یافت که با سیاست تسهیل کمی فدرال رزرو تقویت شد. تا 28 دسامبر، سرمایه‌گذارانی که بیت‌کوین را در مارس 2020 خریداری کردند، همچنان 332 درصد سود داشتند.

نمودار هفتگی BTC/USD.منبع: Trading View

در مقایسه، رالی دوران بیماری همه گیر در بازار سهام و طلا در ایالات متحده کمتر بود.

به عنوان مثال، نزدک کامپوزیت پس از سقوط به 6631 واحد در مارس 2020، به 143 درصد افزایش یافته است. سرمایه‌گذارانی که ممکن است در دوره کاهش سهام نزدک در معرض دید قرار گرفته‌اند، از دسامبر بر روی سودهای کاغذی تا 56 درصد نشسته‌اند. 28.

نمودار قیمت هفتگی IXIC.منبع: Trading View

همین امر در مورد طلا نیز صدق می‌کند، که در طول همه‌گیری فقط 43 درصد افزایش یافته است و در حال حاضر 26.50 درصد از پایین‌ترین قیمت حدود 1450 دلار در مارس 2020 افزایش یافته است.

نمودار هفتگی XAUUSD.منبع: Trading View

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Yashu Gola

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا