اخبار ارز دیجیتال

قیمت بیت کوین افزایش می یابد، اما سهام استخراج بیت کوین ممکن است تا سال ۲۰۲۳ آسیب پذیر باقی بماند

ماینرهای بیت کوین بیش از یک سال است که در معرض تهدید بوده اند و سهام استخراج بیت کوین ممکن است در طول سال ۲۰۲۳ با چالش هایی روبرو شود، حتی اگر قیمت بیت کوین در ۲۴۰۰۰ دلار معامله شود.

سهام استخراج بیت کوین معمولاً از قیمت BTC پیروی می کند زیرا مستقیماً بر درآمد شرکت تأثیر می گذارد. این سهام در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ به ویژه در ماه دسامبر به میزان قابل توجهی کاهش یافت. رکود پس از فروپاشی FTX با تشکیل پرونده ورشکستگی Core Scientific، بزرگترین شرکت استخراج بیت کوین مستقر در ایالات متحده، تشدید شد.

در طی این مدت، سایر سهام ماینینگ، مانند Marathon Digital Holdings (MARA) در نمودار زیر، همبستگی ضعیفی با قیمت بیت کوین نشان دادند که نشان می دهد کاهش ماه دسامبر احتمالاً اغراق آمیز بوده است. من اینجا هستم.

نمودار قیمت MARA/USD با شاخص ضریب همبستگی MARA-BTC.منبع: Trading View

روند منفی در اوایل سال ۲۰۲۳ معکوس شد زیرا اکثر سهام معدنی سودهای چشمگیری را ثبت کردند. شاخص سهام معدنی هاشرات که میانگین قیمت شرکت‌های معدنی و سخت‌افزاری را دنبال می‌کند، ۶۲.۵ درصد نسبت به امروز افزایش یافته است. افزایش قیمت مثبت همچنین رابطه قوی بین قیمت بیت کوین و سهام ماینینگ را احیا کرد.

با این حال، صنعت معدن همچنان تحت فشار است و ما انتظار داریم یک دوره طولانی مدت سطوح سود پایین داشته باشیم. از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲، شرکت های معدنی بودجه فروش بیت کوین را از ذخایر، فروش بیت کوین تازه استخراج شده، افزایش بدهی و انتشار سهام جدید تامین کرده اند. تا زمانی که قیمت بیت کوین از ۲۵۰۰۰ دلار بالاتر نرود، صنعت می تواند شاهد تلاش برای تصاحب و فروش بیشتر خزانه داری برای پرداخت بدهی باشد.

برخی از شرکت های معدنی با زیان کار می کنند

در حال حاضر، شرکت‌های برتر معدن نسبت قیمت به درآمد (PE) منفی دارند که نشان می‌دهد آنها با ضرر خالص کار می‌کنند و سهام آنها را در معرض افت شدید قرار می‌دهند.

Riot Blockchain، Bitfarms Ltd، Hive Blockchain Technologies، Cleanspark Inc، Marathon Digital Holdings، و Hut 8 Mining بزرگ‌ترین شرکت‌های استخراج بیت‌کوین هستند که بیش از ۱ درصد از سهم هش‌ریت جهانی را دارند. مجموع سهم ۱۵ شرکت برتر معدنی عمومی حدود ۱۹ درصد است.

سهم بازار شرکت های استخراج بیت کوین بر اساس هش ریت. منبع: TheMinerMag

قابل ذکر است، به استثنای Marathon، Hive و Hut 8، اکثر شرکت های فعال در صنعت دارای نسبت PE بین ۰ تا ۲ هستند.

نسبت قیمت به درآمد شرکت های معدنی برتر منبع: CompaniesMarketCap.com

بازارها معمولاً آینده نگر هستند، بنابراین یک موقعیت زیان خالص دلیلی برای رد سهام نیست. اگر در بلندمدت نسبت به بیت کوین صعودی باشید، سهام ماینینگ یک انتخاب طبیعی است. با این حال، این شرکت‌ها قبل از اینکه بتوانند بازار صعودی بعدی را بیرون بیاورند، باید از یک بازار نزولی جان سالم به در ببرند.

سهامداران به دلیل بدهی بد و رقیق شدن متحمل ضرر شدند

شرکت هایی که دارای اهرم یا بدهی بیش از حد هستند که باید تعهدات بهره خود را انجام دهند، به ویژه در معرض استرس و مستعد ورشکستگی هستند.

ماراتن، گرینیج و استرانگولد بیش از ۲۰۰۰۰۰ دلار به ازای هر واحد بیت کوین استخراج شده بدهی دارند که بدهی ماراتن به ۱.۱ میلیون دلار به ازای هر بیت کوین استخراج شده می رسد. ماراتن وام را با بیت کوین خزانه داری تضمین کرد. این شرکت در حال حاضر دارای ۱۰۰۵۵ بیت کوین به ارزش ۲۳۵ میلیون دلار است.

تا پایان اکتبر ۲۰۲۲، ماراتون ۱۰۰ میلیون دلار وام دریافت کرده بود، اما اگر قیمت بیت کوین به زیر آستانه وام برسد، در معرض خطر انحلال است. به عنوان مثال، اگر آستانه وام ۱۵۰٪ باشد، اگر قیمت بیت کوین به زیر ۱۵۰۰۰ دلار کاهش یابد، شرکت مجبور خواهد شد مقداری از BTC خود را بفروشد تا وام را نقد کند.

بدهی به ازای هر بیت کوین تولید شده توسط یک شرکت معدنی. منبع: TheMinerMag

از این نظر، دلگرم کننده است که Hive، Hut8 و Riot عمدتاً بدون بدهی و ذاتاً خود تأمین مالی هستند. این امر فشار پرداخت سود بدهی را کاهش می دهد و با جذب بخشی از سهم بازار باقی مانده از عملیات استخراج معادن که اکنون ورشکسته شده است، انعطاف پذیری برای تامین مالی یا گسترش می دهد.

با این حال، راه دیگری برای جذب سرمایه وجود دارد. به جای افزایش بدهی، ماینرها می توانند دارایی خود را کاهش دهند. یک شرکت از سرمایه گذاران بازار عمومی در ازای سهام اضافی درخواست سرمایه گذاری می کند. این باعث کاهش مالکیت سهامداران می شود. Hut 8 Mining و Riot بیش از ۴۰ درصد از سهام خود را تا سه ماهه دوم ۲۰۲۲ کاهش داده اند. هات ۸ مجدداً در سه ماهه سوم همان سال حدود ۱۵ درصد سهام خود را کاهش داد.

رقیق شدن سهام شرکت های معدنی عمومی تا سه ماهه دوم ۲۰۲۲. منبع: شاخص هشرات

نیاز به تامین مالی این شرکت‌های بدهی را در معرض ریسک انحلال قرار داده است و رقیق‌سازی بیش از حد نیز ارزش سهام سرمایه‌گذار را به‌طور قابل‌توجهی کاهش داده است.

مرتبط: بدترین روزها برای استخراج کنندگان بیت کوین ممکن است گذشته باشد، اما برخی از موانع کلیدی باقی مانده است

اختیارات خود مالکیت توسط شرکت های معدن

شرکت های ماینینگ با سودآوری دست و پنجه نرم می کنند، اما مصمم به حفظ سطح مالی بیت کوین هستند. من توانستم این کار را انجام دهم.

ماراتون بیت کوین خزانه داری هلدینگ. منبع: BitcoinTreasures!Net

در عین حال، Hut 8 Mining هنگام فروش بیت کوین استخراج شده از سیاست تهاجمی تری استفاده خواهد کرد. این امر منجر به افزایش چشمگیر دارایی ها از اواسط سال ۲۰۲۲ به بعد شده است.

۸Hut’s Treasury از جولای ۲۰۲۱ افزایش یافته است. منبع: BitcoinTreasures!Net

در همین حال، شرکت‌های دیگری مانند Riot و Hive به استفاده از وجوه BTC برای پوشش هزینه‌های عملیاتی و توسعه متکی هستند. ذخایر Hive از ۴۰۳۲ بیت کوین به ۲۳۴۸ بیت کوین پس از سه ماهه سوم ۲۰۲۲ کاهش چشمگیری پیدا کرد. Hive برای سرپا نگه داشتن خود به گسترش ناوگان ماینرها و کاهش هزینه ها متکی است.

واضح است که شرکت‌های استخراج بیت‌کوین به دلیل قیمت بیت‌کوین، انحلال بدهی و کاهش بیش از حد، در برابر ضرر سهامداران آسیب‌پذیر هستند.به گفته تحلیلگر Onchain و بنیانگذار Crypto Quant کی یونگ جو، در سال ۲۰۲۳ فرصتی برای یک واحد تجاری وجود خواهد داشت که کل یک شرکت معدنی را خریداری کند و آنها را با قیمت تخفیف خریداری کند.

در حالی که تاثیر قابل توجهی بر قیمت بیت کوین ندارد، سهام ماینینگ همچنان با خطر زیان قابل توجهی مواجه است.

دیدگاه ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا فقط متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده یا بیانگر دیدگاه ها یا نظرات Cointelegraph نیست.نویسنده: Nivesh Rustgi

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا