اخبار ارز دیجیتال

قیمت بیت کوین ۲۶۰۰۰ دلار است زیرا داده های مشتقات نشان دهنده پایان نوسانات است

داده‌های معاملات آتی بیت‌کوین و گزینه‌ها نشان می‌دهد که احساسات معامله‌گران حرفه‌ای علیرغم اصلاح ۱۱.۴ درصدی هفته گذشته بی‌تأثیر است.

طی چند ماه گذشته، معامله‌گران بیت‌کوین (BTC) به نوسانات کم عادت کرده‌اند، اما از نظر تاریخی، نوسانات ۱۰ درصدی قیمت ارزهای دیجیتال طی چند روز غیرمعمول نیست. اصلاح اخیر ۱۱.۴ درصدی از ۲۹۳۴۰ دلار به ۲۵۹۸۰ دلار از ۱۵ تا ۱۸ اوت بسیاری را شگفت زده کرد و منجر به بزرگترین انحلال از زمان ورشکستگی FTX در نوامبر ۲۰۲۲ شد. اما سوالات باقی می ماند. آیا این تعدیل از نظر ساختار بازار مهم بود؟

برخی کارشناسان دلیل جهش اخیر نوسانات را کاهش نقدینگی عنوان می‌کنند، اما آیا واقعاً چنین است؟

همانطور که نمودار Kaiko Data نشان می دهد، کاهش ۲ درصدی عمق دفتر سفارش بیت کوین نشان دهنده نوسانات کمتر است. ممکن است بازارسازان الگوریتم های خود را برای شرایط حاکم بر بازار تنظیم کرده باشند.

بنابراین، منطقی به نظر می رسد که برای ارزیابی تأثیر سقوط به ۲۶۰۰۰ دلار، بازار مشتقه را بررسی کنیم. هدف از این آزمایش تعیین این است که آیا نهنگ‌ها و سازندگان بازار در حال کاهش قیمت هستند یا برای موقعیت‌های پوشش محافظ، حق بیمه بیشتری را طلب می‌کنند.

اول، معامله گران باید موارد مشابه اخیر را شناسایی کنند، اما دو رویداد برجسته هستند:

شاخص قیمت بیت کوین/دلار آمریکا، ۲۰۲۳. منبع: TradingView

اولین افت از ۸ مارس تا ۱۰ مارس رخ داد، زمانی که بیت کوین ۱۱.۴ درصد سقوط کرد و به ۱۹۶۰۰ دلار رسید که پایین ترین سطح آن در بیش از هفت هفته است. این اصلاحیه پس از انحلال بانک سیلورگیت، یک شریک عملیاتی کلیدی برای چندین شرکت ارزهای دیجیتال صورت گرفت.

حرکت بزرگ پس از آن بین ۱۹ آوریل و ۲۱ آوریل اتفاق افتاد، زمانی که قیمت بیت کوین ۱۰.۴ درصد کاهش یافت. پس از سخنرانی گری جنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) در کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان، سهام برای اولین بار در بیش از سه هفته به بالای ۲۷۲۵۰ دلار بازگشت. بیانیه گنسلر اطمینان چندانی نداشت که تلاش‌های نظارتی تحت رهبری مقامات متوقف خواهد شد.

همه سقوط های ۱۰ درصدی قیمت بیت کوین یکسان نیستند

قراردادهای آتی سه ماهه بیت کوین معمولاً در مقایسه با بازار نقدی با قیمت کمی معامله می شوند. این نشان دهنده تمایل فروشندگان به دریافت غرامت اضافی در ازای تأخیر در تسویه حساب است. در بازارهای سالم، قراردادهای آتی بیت کوین معمولاً با حق بیمه سالانه در محدوده ۵ تا ۱۰ درصد معامله می شوند. این وضعیت که “contango” نامیده می شود، منحصر به حوزه ارزهای دیجیتال نیست.

بیت کوین ۳ ماهه فیوچر پرمیوم، مارس/آوریل ۲۰۲۳. منبع: Laevitas.ch

قبل از سقوط ۸ مارس، حق بیمه آتی بیت کوین ۳.۵ درصد بود که نشان دهنده کاهش متوسط ​​است. با این حال، بدبینی زمانی تشدید شد که قیمت بیت کوین به زیر ۲۰۰۰۰ دلار سقوط کرد و این شاخص به ۳.۵ درصد کاهش یافت. این پدیده که «عقب‌افتادگی» نامیده می‌شود، نمونه‌ای از بازار نزولی است.

برعکس، اصلاح ۱۹ آوریل کمترین تأثیر را بر شاخص‌های کلیدی آتی بیت‌کوین داشت و زمانی که قیمت بیت‌کوین دوباره به ۲۷۲۵۰ دلار رسید، تنها حدود ۳.۵ درصد حق بیمه داشت. این می تواند نشان دهد که معامله گران حرفه ای یا به سلامت ساختار بازار بسیار اطمینان دارند یا برای اصلاح ۱۰.۴ درصدی آماده هستند.

مقایسه با آخرین رویداد، سقوط ۱۱.۴ درصدی BTC از ۱۵ آگوست تا ۱۸ آگوست، یک واگرایی آشکار از رویدادهای قبلی را نشان می دهد. حق بیمه آتی بیت کوین نقطه شروع بالاتری دارد و از آستانه خنثی ۵ درصد عبور می کند.

بیت کوین ۳ ماهه فیوچر پرمیوم، آگوست ۲۰۲۳. منبع: Laevitas.ch

توجه کنید که بازارهای مشتقه با چه سرعتی شوک ۱۸ آگوست را جذب کردند. حق بیمه آتی بیت کوین به سرعت به موقعیت خنثی و صعودی در ۶ درصد بازگشت. این نشان می‌دهد که کاهش قیمت به ۲۶۰۰۰ دلار چندان خوش‌بینی نهنگ‌ها و سازندگان بازار در مورد ارزهای دیجیتال را کاهش نداده است.

بازار گزینه ها هیچ حرکت نزولی را تایید نمی کند

معامله گران همچنین باید بازار گزینه ها را تجزیه و تحلیل کنند تا بفهمند آیا اصلاحات اخیر باعث شده است که معامله گران حرفه ای ریسک گریزتر شوند یا خیر. به عبارت دیگر، زمانی که معامله‌گران انتظار کاهش قیمت بیت‌کوین را دارند، اندیکاتور انحراف دلتا به بالای ۷ درصد افزایش می‌یابد و در مرحله هیجان‌انگیز دارای یک شیب منفی ۷ درصدی است.

مطالب مرتبط: چرا امروز بازار ارزهای دیجیتال در حال سقوط است؟

گزینه های ۳۰ روزه بیت کوین دارای ۲۵ درصد شیب دلتا هستند. منبع: Laevitas.ch

داده ها نشان می دهد تقاضای بیش از حد برای گزینه های تماس (خرید) BTC قبل از سقوط ۱۵ آگوست، با شاخص -۱۱٪. این روند طی پنج روز آینده تغییر کرد، اما معیار در محدوده خنثی باقی ماند و نتوانست از آستانه ۷ درصد عبور کند.

به هر حال، هم گزینه های بیت کوین و هم اندیکاتورهای آتی هیچ نشانه ای از موضع نزولی معامله گران حرفه ای را نشان نمی دهند. این لزوما بازگشت سریع به سطح حمایت ۲۹۰۰۰ دلاری بیت کوین را تضمین نمی کند، اما احتمال اصلاح قیمت را برای مدت طولانی کمتر می کند.

این مقاله برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و همچنین نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.نویسنده: Marcel Pechman

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا