اخبار ارز دیجیتال

آیا بیت کوین می تواند صعود خود در سال 2017 را با معکوس شدن همبستگی دلار تکرار کند؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

همانطور که داده های تاریخی نشان می دهد، واگرایی شاخص دلار از بیت کوین لزوماً به این معنی نیست که قیمت بیت کوین شاهد افزایش بزرگی خواهد بود.

همه می دانند که بیت کوین (BTC) زمانی که دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای اصلی جهان کاهش می یابد، تأثیر مثبتی دارد، همانطور که با شاخص قدرت دلار (DXY) اندازه گیری می شود، و بالعکس. من یک ایده دارم.

به عنوان مثال، شاخص DXY از 103.0 در ژانویه 2017 به پایین ترین سطح 92.6 در آگوست 2017 سقوط کرد، در حالی که بیت کوین در مدت مشابه از 1000 دلار به 4930 دلار افزایش یافت. اما آیا شواهد کافی برای توجیه بازار صعودی مانند 2016-2017، همانطور که برخی تحلیلگران ادعا می کنند وجود دارد؟

اما آیا شواهد کافی برای توجیه بازار صعودی مانند 2016-2017، همانطور که برخی تحلیلگران ادعا می کنند وجود دارد؟

آیا روند معکوس بیت کوین و دلار درست است؟

معامله گران و اینفلوئنسرها اغلب در مورد این همبستگی منفی و اینکه چگونه یک معکوس DXY می تواند قیمت بیت کوین را بالاتر ببرد، هشدار می دهند.

محقق سرمایه‌گذاری @GameofTrades_ اخیراً نموداری را منتشر کرده است که یک الگو را در اوایل سال 2023 نشان می‌دهد و پس از آن در اواخر ماه مه این الگو تکرار شد. شواهد انکارناپذیری از همبستگی معکوس وجود دارد.

به‌علاوه، el_crypto_prof، تحلیل‌گر فنی، تغییر «کانال گاوسی» نزولی را در نمودار DXY نشان داده است، که بر اساس تحلیل‌ها، تاریخچه بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها در سال‌های 2016-2017 و 2020-21 است. مطابق با دو بازار صعودی.

همبستگی BTC-DXY در طول زمان تغییر می کند

رابطه ظاهراً متضاد بین بیت کوین و DXY هرگز بیش از 7 هفته دوام نیاورده است. شاخص های همبستگی از 100-% نشان می دهد که یک بازار خاص در جهت مخالف حرکت می کند تا 100% که نشان می دهد حرکات هماهنگ هستند. 0 نشان دهنده هیچ ارتباطی بین دو دارایی نیست.

همبستگی 20 روزه شاخص دلار DXY در مقابل بیت کوین. منبع: TradingView

این معیار در 670 روز گذشته در 81 درصد موارد منفی بوده است، که نشان می‌دهد DXY و بیت‌کوین عموماً از روندهای مخالف پیروی می‌کنند. با این حال، معیارهای همبستگی به این روش کار نمی کنند، زیرا اندازه گیری های بین 0٪ و -50٪ نشان دهنده عدم همبستگی است.

در واقع، طولانی ترین دوره همبستگی پایدار زیر 50٪، 47 روز از 18 آگوست 2022 است. بنابراین، اینکه بگوییم بیت کوین با شاخص DXY همبستگی معکوس دارد، از نظر آماری ناسازگار است. کمتر از یک سوم روزهای بعد از سپتامبر 2021 50٪ یا کمتر خواهد بود.

بین ژوئن 2021 و نوامبر 2021، قیمت های DXY و BTC از الگوی بسیار مشابهی پیروی کردند که هر دو در طی این پنج ماه افزایش یافتند.

با این حال، رویدادهایی که صرفاً به ارزهای دیجیتال مربوط می‌شوند، مانند راه‌اندازی اولین صندوق معاملات آتی بیت‌کوین در ایالات متحده در 19 اکتبر 2021، ممکن است این شاخص را مخدوش کرده باشد.

شاخص دلار DXY (نارنجی، سمت چپ) در مقابل بیت کوین (آبی)، 2021. منبع: TradingView

اما صرف نظر از منطق پشت این حرکت، همبستگی علیت نیست. بنابراین، نمی توان نتیجه گرفت که عملکرد قوی DXY بر قیمت بیت کوین در طول دوره تأثیر گذاشته است.

مطالب مرتبط: آیا ETF بلک راک باعث افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد؟

DXY هنوز نیاز به تجزیه و تحلیل طولانی مدت دارد

تحلیلگران و تأثیرگذاران بازار اغلب از داده های همبستگی 20 روزه برای توضیح حرکات روزانه قیمت استفاده می کنند، اما برای درک تأثیر بالقوه DXY بر قیمت بیت کوین، نیاز به مدت زمان طولانی تری دارد.

به عنوان مثال، اگر فدرال رزرو ایالات متحده یک بسته محرک چند تریلیون دلاری را به اقتصاد تزریق کند، ممکن است هفته ها طول بکشد تا بر تورم و جریان ارز جهانی تأثیر بگذارد. از این گذشته، همه خانواده ها، مشاغل و موسسات مالی پول را بلافاصله وارد گردش نمی کنند.

با این حال، سیگنال‌های قیمت بازار بیت‌کوین از آنجایی که سکه 24/7 معامله می‌شود، فوری‌تر است. در نتیجه، تغییرات قیمت به شدت مستعد اخبار، داده‌های کلان اقتصادی و رویدادهای ژئوپلیتیکی است که می‌تواند هفته‌ها یا حتی ماه‌ها ادامه داشته باشد.

یک مثال عالی را می توان با افت 38 درصدی بیت کوین در 9 روز در 8 ژوئن 2022 نشان داد.

شاخص دلار DXY (نارنجی، سمت چپ) در مقابل بیت کوین (آبی)، 2022. منبع: TradingView

توجه داشته باشید که تقریباً چهار ماه طول کشید تا شاخص DXY به اوج خود از 102.50 به 114.2 در اواخر سپتامبر 2022 برسد، حتی اگر بیت کوین مدت ها قبل از آن به 18900 دلار رسیده بود.

DXY یک پروکسی ضعیف برای قیمت BTC است

به عبارت دیگر، با توجه به اینکه همبستگی‌ها در طول زمان تغییر می‌کنند، هیچ پشتوانه آماری برای کسی که روی معکوس شدن شاخص DXY قبل از افزایش قیمت BTC شرط می‌بندد، وجود ندارد.

علاوه بر این، حتی در صورت وجود همبستگی معکوس، باز هم ممکن است شکافی بین عملکرد کوتاه مدت قیمت بیت کوین و روند بلندمدت شاخص قدرت دلار وجود داشته باشد.

با هر پیشرفت مطلوب (یا نامطلوب) در صنعت ارزهای دیجیتال، همبستگی تاریخی نامربوط می شود. ممکن است این مورد الهام بخش صعود اخیر بیت کوین باشد، اما نه مستقیماً به دلیل وارونگی فرضی “کانال گاوسی” در نمودار DXY.

در نهایت، تنها با انتخاب دقیق چند مورد که در آن شاخص DXY در بازارهای صعودی گذشته ارزهای دیجیتال همبستگی منفی داشته است، نشان دادن وجود همبستگی‌ها و شکاف‌های مثبت متعدد بین این دو دارایی کافی نیست. تا آن را یک بازار گاوی مانند 2016-2017 بنامیم. قیمت اقدام.

این مقاله برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و همچنین نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.نویسنده: Marcel Pechman

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا