اخبار ارز دیجیتال

هال فینی، پیشگام بیت کوین، در مورد اثبات zk در ویدئویی که 25 سال پیش حفاری شده است صحبت می کند.

ویدئویی که اخیراً دوباره ظاهر شده است، هال فینی را نشان می‌دهد که حدود 25 سال پیش در نشست سالانه انجمن رمزنگاری در کالیفرنیا در مورد امکان اثبات دانش صفر بحث می‌کند.

هال فینی، پیشگام اولیه بیت کوین (BTC) بیش از 25 سال پیش، یک دهه کامل قبل از راه اندازی اولین ارز دیجیتال، بیت کوین، دیدگاه خود را درباره شواهد دانش صفر به اشتراک گذاشت.

این ویدئو، که به کنفرانس Crypto ’98 در سانتا باربارا در 26 اوت 1998 برگزار شد، نسبت داده می‌شود، فینی درباره مفهوم اثبات دانش صفر، یک تکنیک رمزنگاری که دهه‌ها بعد محبوبیت زیادی پیدا کرد، بحث می‌کند. بحث مفصلی را نشان می‌دهد.

فینی نحوه اجرای فرضی اثبات دانش صفر را بر روی هش های SHA-1 توضیح می دهد و امکان ارسال ادعاهای رمزگذاری شده را بدون فاش کردن جزئیات موجود در همان ادعاها مورد بحث قرار می دهد.

“می‌خواهم ثابت کنم که پیامی را برای هش کردن به یک مقدار هش خاص با استفاده از هش SHA-1 می‌دانم. نمی‌خواهم چیزی در مورد پیام برای شما فاش کنم. این یک اثبات دانش صفر است، و این من فینی توضیح داد که برنامه ای برای انجام این کار نوشت، و من در مورد آن به شما می گویم.

اثبات دانش صفر (ZK) یک پروتکل رمزنگاری است که به یک کاربر (اثبات کننده) اجازه می دهد تا کاربر دیگر (تأیید کننده) را متقاعد کند که یک ادعای خاص بدون افشای جزئیات خود ادعا درست است.

در زمان صحبت فینی، اثبات دانش صفر احتمالی تصور می‌شد، اما به دلیل محدودیت‌های سخت‌افزار در آن زمان، به‌طور گسترده‌ای در نظر گرفته می‌شد، همانطور که فینی می‌گوید، «ناکارآمد یا غیرعملی». بوده.

مربوط: ZkEVM Scroll ایده آلیستی ساخته شده توسط اتریوم در هفته های آینده منتشر خواهد شد

دهه‌ها بعد، صنعت کریپتو در حال حاضر با بحث‌ها و بحث‌هایی در مورد بهترین راه برای پیاده‌سازی اثبات‌های دانش صفر و با استفاده اولیه از این فناوری برای گسترش شبکه اتریوم، سر و صدا دارد.

فینی یک پیشگام مشهور در صنعت کریپتو است. او یک دانشمند کامپیوتر و یکی از اولین مشارکت کنندگان در فن آوری های افزایش حریم خصوصی است، از جمله اولین ارسال کننده مجدد کاملاً ناشناس، ابزاری که از هویت کاربر هنگام ارسال ایمیل محافظت می کند. علاوه بر این، فینی اولین سیستم اثبات کار قابل استفاده مجدد را ایجاد کرد، تقریباً پنج سال جلوتر از بیت کوین.

در سال 2009، فینی پس از دریافت 10 بیت کوین از بنیانگذار این ارز دیجیتال، ساتوشی ناکاموتو، اولین دریافت کننده بیت کوین شد و شناخته شده بود که در روزهای اولیه بیت کوین با ناکاموتو همکاری نزدیکی داشته است.

برخی حدس می زنند که فینی در واقع ساتوشی ناکاموتو است، اما او این نظریه را رد می کند.

فینی مبتلا به یک بیماری عصبی نادر به نام ALS تشخیص داده شد که عوارض آن بعداً در سال 2014 جان او را گرفت. فینی توسط بنیاد تمدید حیات الکور در آریزونا انجماد شد.

TrustMachines on X پیشنهاد داد که این ویدیو ممکن است یکی از اولین بارهایی باشد که برخی از مردم توانسته اند صدای فینی را بشنوند.

سوال بزرگ: تعداد مرگ و میرهای ارز مجازی چه شد؟


نویسنده: Tom Mitchelhill
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا