اخبار ارز دیجیتال

داده‌های فنی و زنجیره‌ای بیت‌کوین نشان می‌دهد که پایین‌ترین قیمت بیت‌کوین نزدیک است.

شباهت چشمگیر بیت کوین به دو چرخه اخیر بازار، احتمال پایین آمدن را افزایش می دهد، اما تایید کامل به داده های زنجیره ای متکی است.

قیمت بیت کوین (BTC) یک چرخه چهار ساله با روندهای صعودی و نزولی متوالی را طی می کند که در فواصل زمانی تا حدودی قابل اندازه گیری رخ می دهد. نگاهی دقیق تر به عملکرد بلندمدت قیمت بیت کوین نشان می دهد که افزایش بسیار مشابه با اوج و پایین های چرخه قبلی است. جالبتر اینکه چرخه ۲۰۲۰-۲۰۲۱ نشانه هایی از پیروی از همان الگو را نشان می دهد.

هورن هریس، تحلیلگر بازار مستقل، یافت دوره های پایین به بالا و از بالا به پایین به ترتیب از سال ۲۰۱۵، ۱۵۲ و ۵۲ هفته یکسان بوده است.

حتی در سال ۲۰۱۳، بازار نزولی ۵۸ هفته دوام آورد که تنها ۶ هفته از دو چرخه دیگر عقب تر بود.

نمودار قیمت بیت کوین با جدول زمانی چرخه تاریخی.منبع: توییتر

یکی دیگر از شباهت های شکل گیری انتهای نهایی، روند صعودی فعلی بیت کوین به روند صعودی آن در سال ۲۰۱۹ است، زمانی که کاتالیزور اصلی عموماً احساسات منفی سرمایه گذاران بود. قیمت بیت کوین نزدیک به ۳۵۰ درصد از پایین ۳۱۲۵ دلار افزایش یافت و به پایین تر از این سطح نزول نکرد که نشان دهنده انتهای چرخه قبلی است.

چهار سال بعد، همه چیز تغییر کرده است، اما دلیل اصلی افزایش ۳۰ درصدی اخیر بیت کوین این بود که بازار انتظار داشت اقتصاد کلان قیمت ها را پایین بیاورد. فقدان نظرات و انباشته شدن موقعیت های فروش در بازار آتی ممکن است باعث بی اعتمادی در بین شود. خریداران، به دنبال انحلال سفارش های کوتاه مدت خود و تحریک FOMO در بین سرمایه گذاران در محل هستند.

اما همه شرایط یکسان نیست. پیش از این، آدرس‌هایی که بیش از ۱۰۰۰ بیت‌کوین در اختیار داشتند، نهنگ‌های بیت‌کوین زمانی که قیمت بیت‌کوین شروع به پایین آمدن کرد، احتکار شدند. با این حال، این خریداران در رالی اخیر شرکت نکردند و نگرانی هایی را در مورد پایداری آن افزایش دادند.

اگر تاریخ تکرار شود، پایین ترین قیمت بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۲ در حدود ۱۵۵۰۰ دلار، پایین ترین چرخه فعلی را نشان می دهد. همچنین به این معنی است که یک چرخه گاو نر جدید آغاز شده است و احتمالاً دارایی در اکتبر ۲۰۲۵ اوج جدیدی را ثبت خواهد کرد.

تعداد آدرس های بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین.منبع: Glassnode

جالب است که ببینیم آیا خریداران نهنگ این نظریه را می پذیرند که مقاومت فدرال رزرو در برابر تورم در دوران جروم پاول منجر به فرود نرم موفقیت آمیز به جای رکود شد. داده های اقتصادی دسامبر در مورد تورم قیمت مصرف کننده و تعداد اشتغال نشانه های اولیه بهبود کلان را نشان داد. برخی دیگر از شاخص های زنجیره ای می توانند به تأیید واقعی بودن این بازار صعودی کمک کنند.

یک سیگنال معکوس صعودی کوتاه مدت ظاهر می شود

بیت کوین مدتی است که در بازه های زمانی طولانی در سطوح خرید مقرون به صرفه معامله می شود. با این حال، در کوتاه مدت، فشار فروش ماینرها، بادهای مخالف اقتصاد کلان، و ترس از سرایت FTX، قیمت را در معرض خطر سقوط به پایین ترین سطح قرار می دهد.

متریک قیمت واقعی بیت کوین نشان دهنده میانگین قیمت یک خریدار در حین حرکت سکه در زنجیره است. تنها سه بار در هشت سال گذشته قیمت به زیر قیمت واقعی کاهش یافته است. علاوه بر این، شکست بالاتر از این سطح، پایان روند نزولی مربوطه را نشان می‌دهد.

در حال حاضر، قیمت واقعی بیت کوین ۱۹۷۱۵ دلار است. اگر قیمت بالاتر از این سطح باشد، خریداران در محل را تشویق می‌کند تا به رالی بپیوندند.

قیمت واقعی بیت کوین در زنجیره (زرد) و قیمت بازار (مشکی).منبع: Glassnode

این شاخص برای شناسایی روندهای صعودی و نزولی استفاده می شود. اگر قیمت روند صعودی داشته باشد، سرمایه گذار به موقعیت برنده در طول عقب نشینی نشان داده شده زمانی که مقدار نشانگر SOPR بالاتر از ۱ است، اضافه می کند. برعکس در مورد خرس ها اتفاق می افتد. خرس‌ها با شرکت در تجمع‌ها بر بازار تسلط دارند. بنابراین، یک متقاطع متریک که از محور خود به اندازه ۱ بیشتر باشد، یک سیگنال معکوس روند قوی است.

تا کنون، میانگین معاملات ۷ روزه همچنان در حال کاهش است، اما قیمت بسیار نزدیک به یک برگشت صعودی است. بر اساس آخرین آزمایش مجدد SOPR از پیوت، پس از بسته شدن موفقیت آمیز هفتگی بالای ۲۱۲۰۰ دلار، یک بازگشت صعودی رخ می دهد.

یکی دیگر از معیارهای قابل اعتماد کوتاه مدت روی زنجیره، بازده تولید مخارج (SOPR) است. سودآوری معاملات بیت‌کوین را بر اساس قیمت توکن‌هایی که به آدرس‌های خاصی اضافه و برداشت می‌شوند اندازه‌گیری می‌کند.

تنظیم ورودی SOPR.منبع: Glassnode

پیشرفت قابل توجه دیگری در ماینرهای بیت کوین رخ داد که در سال ۲۰۲۲ از مهمترین فروشندگان بودند، زیرا قیمت بازار به کمتر از هزینه تولید بیت کوین کاهش یافت و آنها را تحت فشار قرار داد. ممکن است زمان تسلیم دیر باشد.

نشانگر Hash Ribbons توسط چارلز ادواردز تحلیلگر زنجیره ای توسعه یافته است چشمک زد این یک سیگنال خرید است که نشان می دهد قیمت برای شرکت های بزرگ تا متوسط ​​به بالاتر از هزینه تولید باز می گردد و روند نزولی در هش ریت به پایان می رسد.

در آینده نزدیک، مگر اینکه قیمت بیت کوین به زیر ۲۰۰۰۰ دلار کاهش یابد، بازار می تواند انتظار داشته باشد که استخراج کنندگان بیت کوین را به جای فروش همه آن برای پوشش هزینه های عملیاتی خود، شروع به انباشت بیت کوین کنند.

شباهت های آشکار بین چرخه های قبلی بیت کوین و کاهش فروش ماینرها باید به خریداران کمک کند تا سطوح حمایت صعودی بلندمدت را ایجاد کنند.

با این حال، عدم خرید نهنگ و معکوس شدن قیمت از حدود سطح محوری SOPR 21200 دلاری، هشداری است مبنی بر اینکه ممکن است فروشندگان دوباره شروع به تسلط کنند. سطح پشتیبانی زنجیره ای خریدار در حدود ۱۹۷۱۵ دلار قیمت واقعی است.

دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا فقط متعلق به نویسندگان است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.نویسنده: Nivesh Rustgi

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا