اخبار ارز دیجیتال

ماینرهای بیت کوین در حال حاضر نزدیک به 600000 دلار از تراکنش های Ordinals NFT به دست آورده اند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

تبلیغات Ordinal واقعی است، با کتیبه های NFT که به طور منظم بیش از 50٪ از فضای بلوک بیت کوین را اشغال می کنند.

استخراج‌کنندگان بیت‌کوین (BTC) از Ordinals، یک پروتکل بحث‌برانگیز جدید NFT که باعث افزایش فعالیت کاربران شده است، طی دو ماه نزدیک به ۶۰۰ هزار دلار درآمد کسب کرده‌اند.

بیت کوین Ordinal چیست؟

Ordinals به کاربران این امکان را می دهد که داده ها را در قالب تصاویر و انواع رسانه های دیگر در بلوک های تازه استخراج شده در بلاک چین بیت کوین بنویسند، که عمدتاً برای تراکنش های مالی نظیر به نظیر استفاده می شود.

هزینه ای که برای نوشتن یک NFT معمولی در بلاک چین بیت کوین صرف می شود.منبع: Dune Analytics

با این حال، از زمانی که Ordinals در اواسط دسامبر راه اندازی شد، کاربران نزدیک به 74000 NFT در بلاک چین بیت کوین ثبت کرده اند، که طبق داده های Dune Analytics، تا کنون مجموع کارمزد تراکنش بیت کوین 574000 دلاری را برای ماینرها به ارمغان آورده است.

این NFTها حاوی «مصنوعات دیجیتالی» هستند که از پروژه مشتق شده فوریه مجموعه‌های CryptoPunks اتریوم و Bored Ape Yacht Club سرچشمه می‌گیرند.

تقاضای رو به رشد برای فضای بلاک بیت کوین

پروتکل Ordinals توسط Segregated Witness (SegWit) و Taproot، ارتقاء سافت فورک شبکه بیت کوین به ترتیب از سال 2017 و 2021 امکان پذیر شده است.

مرتبط: پروتکل معمولی بحث و جدل در مورد جایگاه NFT در اکوسیستم بیت کوین به راه انداخت

به عنوان مثال، به روز رسانی SegWit به طور موثر اندازه بلوک بیت کوین را تا 4 مگابایت افزایش داد.

به طور مشابه، به‌روزرسانی‌های Taproot برای دسته‌بندی و اعتبارسنجی چندین تراکنش با هم مفید هستند، تا زمانی که حجم آنها از 4 مگابایت تجاوز نکند. این ویژگی اجازه می دهد تا داده هایی مانند تصاویر و ویدیوها در بلوک های بیت کوین نوشته شوند.

پذیرش بیت کوین Taproot در هفته های اخیر.منبع: Dune Analytics

ظهور ترتیبی همزمان با میانگین اندازه بلوک بیت کوین از میانگین معمولی 1.5-2 مگابایت به 3-3.5 مگابایت در اوایل فوریه است.

بیت کوین اندازه بلوک متوسط ​​منبع: Glassnode

در همان زمان، تعداد بلوک‌های SegWit و غیر SegWit در انتظار بیت کوین Mempool نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافت. همانطور که در زیر می بینید، این بالاترین مقدار از زمان سقوط FTX است.

تعداد بلوک های معلق در ممپول بیت کوین.منبع: Glassnode

در برخی موارد، داده های Ordinals می توانند بیش از 50 درصد از فضای بلاک بیت کوین را اشغال کنند. مطابق با به تحقیقات BitMEX.

Glassnode در گزارش هفتگی خود گفت: “این فشار رو به بالا بر بازار کارمزد به دلیل رشد پایگاه کاربر و استفاده فراتر از موارد استفاده معمولی از سرمایه گذاری و انتقال پول نشان می دهد.”

“Ordinal مرز جدید است […] مشاهده اینکه چگونه بر شبکه های زنجیره ای و رفتار سرمایه گذاران تأثیر می گذارد و نشان می دهد. ”

Ordinals: منبع درآمد جدیدی برای ماینرهای بیت کوین؟

استخراج‌کنندگان بیت‌کوین بیشتر درآمد خود را از یارانه‌های بلاک شبکه، یعنی کشف یا استخراج بلاک‌های جدید، به دست می‌آورند. در مقایسه، درصد درآمد ماینر از کارمزد تراکنش تنها حدود 3 درصد است.

در حال حاضر، شبکه بیت کوین به استخراج کنندگان با 6.25 بیت کوین در هر بلوک پاداش می دهد. با این حال، این یارانه تا بهار 2024 در رویدادی به نام نصف شدن که هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد، 50 درصد کاهش می‌یابد و به 3.125 BTC خواهد رسید. در نتیجه، ما انتظار داریم که سهم ماینر از درآمد حاصل از کارمزد تراکنش در طول زمان با کاهش پاداش های بلوک افزایش یابد.

برای برخی، Ordinal چیزی را معرفی می‌کند که قبلاً با استخراج در اتریوم مرتبط بود، به نام ارزش قابل استخراج جزئی (MEV).

به بیان ساده، MEV حداکثر ارزشی است که یک ماینر می تواند از ایجاد یک بلوک جدید، فراتر از پاداش های بلوک و کارمزد تراکنش، به دست آورد.

با این حال، منتقدان استدلال می کنند که دستورات “حمله کننداین امر باعث قربانی شدن فعالیت های مالی واقعی می شود و به تصویر بیت کوین به عنوان یک شبکه پرداخت P2P قابل اعتماد آسیب می رساند.

آدام بک، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی Blockstream گفت: بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که در برابر سانسور مقاوم باشد.

“[It] من از اظهار نظر ملایم در مورد هدر رفتن محض و حماقت رمزگذاری دست بر نمی دارم. حداقل کاری کارآمد انجام دهید. در غیر این صورت، شاهد دیگری بر مصرف فضای بلوک است. ”

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.نویسنده: Yashu Gola

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا