🚨 اخبار ارز دیجیتال

بیت کوین ETF: نقطه انصراف ۶۰۰ میلیارد دلاری ارز دیجیتال

گزارش جدید حاکی از آن است که ETF های بیت کوین می توانند ۶۰۰ میلیارد دلار تقاضای جدید ایجاد کنند که دو برابر ارزش فعلی بازار بیت کوین است. در اینجا برخی از ریاضیات پشت برآوردها آمده است.

در ماه اوت، دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) دستور داد تا درخواست Grayscale را در مورد رد درخواست صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) مورد ارزیابی مجدد قرار دهد. تأثیر این تصمیم، که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، این است که می‌تواند دروازه‌های ۶۰۰ میلیارد دلاری را برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال باز کند.

ETF ها به سرمایه گذاران روشی تنظیم شده برای قرار گرفتن در معرض انواع دارایی ها، از جمله بیت کوین (BTC) ارائه می دهند. تایید ETF بیت کوین می تواند سرمایه گذاری در بخش کریپتو را دموکراتیزه کند، مشابه آنچه که ETF iShares MSCI Brazil و VanEck Brazil Small Cap ETF سرمایه گذاری در بازار برزیل را دموکراتیک کردند.

علیرغم برخی موانع، تحلیلگران بازار پیش بینی می کنند که ETF بیت کوین تا اوایل سال ۲۰۲۴ تایید می شود. بر اساس گزارش سپتامبر توسط تحلیلگران برنشتاین، ETF های بیت کوین می توانند حدود ۶۰۰ میلیارد دلار تقاضای جدید ایجاد کنند که بیش از دو برابر ارزش بازار کاملاً رقیق شده آن در حدود ۵۵۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ است. ارزش فعلی بیت کوین

مربوط: ده سال بعد، هنوز هیچ ETF بیت کوین وجود ندارد، اما چه کسی اهمیت می دهد؟

با این حال، این پیش بینی ها حدس و گمان هستند و نتایج واقعی به عوامل مختلفی از جمله روند بازار، استراتژی شرکت و پاسخ های نظارتی بستگی دارد. قابل ذکر است که SEC قبلاً تصمیم خود را در مورد برنامه ETF بیت کوین Ark21Shares کتی وود چندین بار به تعویق انداخته است. در ماه آگوست، وود برای چنین تاخیری ابراز امیدواری کرد و گفت که معتقد است SEC چندین ETF بیت کوین را همزمان تایید خواهد کرد. با این حال، در ۲۶ سپتامبر، SEC دوره تصمیم گیری را تا ۱۰ ژانویه تمدید کرد.

تاخیرها و انکار برنامه های بیت کوین ETF توسط گری جنسلر، رئیس SEC، انتقادات را برانگیخته و نارضایتی سرمایه گذاران را برانگیخته است. گروهی از قانونگذاران دو حزبی در این ماه از جنسلر خواستند تا فوراً ETF را تأیید کند، با این استدلال که دلیلی برای رد ETF های رمزنگاری نقطه ای وجود ندارد که معتقدند شبکه های ایمنی بیشتری برای سرمایه گذاران پس از حکم دادگاه گری اسکیل فراهم می کند. این فشار کنگره مسیر تایید ETF بیت کوین را پیچیده تر می کند و با نزدیک شدن به تاریخ تصمیم گیری ETF بیت کوین سهام ARK 21 بر عدم قطعیت می افزاید.

به موازات مذاکرات SEC در مورد ETF های بیت کوین، شرکت های بزرگ در صنعت کریپتو به طور فعال برای قوانین جدید لابی می کنند. برای مثال، کوین‌بیس یکی از بزرگترین تلاش‌های لابی‌گری صنعت کریپتو را با هدف جلب حمایت قانون‌گذاران برای مقررات جدید رهبری می‌کند. همانطور که ما به نظارت بر این تحولات ادامه می دهیم، به طور فزاینده ای روشن می شود که آینده مقررات ارز دیجیتال در حال بحث داغ است.

تحولات اخیر نشان می دهد که تصویب کل ETF بیت کوین ممکن است بیشتر به تعویق بیفتد. جیمز سیفرت، تحلیلگر ETF بلومبرگ، حدس می زند که تصمیمات اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ممکن است چشم انداز تایید ETF در سال ۲۰۲۳ را تضعیف کرده باشد. درخواست های شرکت های بزرگی مانند BlackRock، Bitwise و WisdomTree در هفته سوم اکتبر بررسی خواهند شد. با این حال، اقدام اخیر SEC علیه ARK 21Shares منجر به این گمانه‌زنی شده است که سایر پرونده‌های برنامه‌ریزی شده برای بررسی در اواسط اکتبر، از جمله VanEck، Invesco، Fidelity و Valkyrie نیز ممکن است به تعویق بیفتند. بنابراین باید دید در آینده نزدیک به روز رسانی قابل توجهی برای این اپلیکیشن ها وجود خواهد داشت یا خیر.

برای درک بهتر معنای این ETF ها، بیایید به مفهوم دارایی های تحت مدیریت (AUM) عمیق تر بپردازیم. AUM نشان دهنده کل ارزش بازار دارایی های مالی است که یک شرکت یا مشاور به نمایندگی از مشتریان خود مدیریت می کند. این شاخص مهم در دنیای سرمایه گذاری به عنوان یک شاخص عملکرد عمل می کند. برای درک بیشتر، جدول زیر را در نظر بگیرید.

موسسات مالی با دارایی های بالاتر تحت مدیریت، مانند BlackRock، در صورت راه اندازی موفقیت آمیز ETF بیت کوین، می توانند از هزینه های مدیریت درآمد بیشتری کسب کنند.

با افزایش رقابت در بازار ETF بیت کوین، هزینه های مدیریت ممکن است کاهش یابد و بر بازده تأثیر بگذارد.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری این هزینه‌ها را برای مدیریت وجوه دریافت می‌کنند که معمولاً از ۰.۲۰٪ تا ۲.۰۰٪ متغیر است. اخیراً به دلیل افزایش رقابت، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مقرون‌به‌صرفه و تقاضای سرمایه‌گذاران برای شفاف‌سازی، شاهد روندی به سمت پایین بودن هزینه‌های مدیریتی بوده‌ایم.

Grayscale چگونه از ETF ها درآمد ایجاد می کند؟

Grayscale از طریق کارمزدهای مدیریتی از صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) مانند ETF بیت کوین پیشنهادی، درآمد ایجاد می کند. این هزینه ها به عنوان درصدی از کل دارایی های تحت مدیریت (AUM) محاسبه می شود.

برای محصول موجود خود، Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)، این شرکت سالانه ۲٪ کارمزد دریافت می کند.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به نحوه کار با استفاده از اعداد واقعی بیندازیم. با اعمال یک کارمزد مدیریتی ۲ درصدی برای دارایی های گزارش شده ۱۶.۲ میلیارد دلاری بیت کوین تراست، Grayscale تنها از بیت کوین تراست، ۳۲۴ میلیون دلار هزینه مدیریت سالانه ایجاد می کند.

اگر Grayscale در تبدیل GBTC به بیت کوین ETF موفق باشد، جذابیت ETF برای سرمایه گذاران نهادی می تواند دارایی های تحت مدیریت را افزایش دهد و هزینه های مدیریت را افزایش دهد. با این حال، Grayscale قصد دارد کارمزدها را پس از تبدیل به ETF کاهش دهد، اگرچه اعداد خاصی ارائه نشده است.

مربوط: تلاش نادرست BlackRock برای ایجاد “Crypto for Dummies”

تبدیل نیاز به تایید SEC دارد. Grayscale اخیراً برنده دعوی حقوقی علیه SEC شد و راه را برای تأیید یک ETF بیت کوین هموار کرد. در همان زمان، SEC دوره تصمیم گیری در مورد ETF بیت کوین ARK 21Shares را تمدید کرد.

تایید ETF بیت کوین گام مهمی در جهت پذیرش جریان اصلی ارزهای دیجیتال خواهد بود. تصمیم دادگاه تنها اختیارات SEC را در مورد دارایی های دیجیتال زیر سوال می برد و نشان می دهد که سایر نهادها مانند دادگاه ها و کنگره ممکن است بر مقررات ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارند. این امر می‌تواند منجر به پذیرش حتی بیشتر ارزهای دیجیتال شود، سرمایه‌گذاری بیت‌کوین را در دسترس‌تر و تنظیم‌شده‌تر کند و سرمایه بیشتری را به بازار ارزهای دیجیتال جذب کند.

یک تایید بالقوه می‌تواند پیامدهای ژئوپلیتیکی نیز داشته باشد، که سابقه‌ای برای سایر کشورها ایجاد کند و پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال را تسریع کند.

البته علیرغم حکم دادگاه، موانع زیادی باقی مانده است. اما این به معنای پیشرفت است و پاداش هایی در انتظار کسانی است که آماده پذیرش تغییر هستند.

کنستانتین کوگان یکی از بنیانگذاران BullPerks و GamesPad، شریک BitBull Capital، موسس Adwivo و مدیر عامل سابق Wave Financial. او دارای مدرک دکتری است. او دارای مدرک لیسانس در رشته جامعه شناسی و مدرک کارشناسی ارشد در آموزش و پرورش از دانشگاه دولتی آموزشی Dragomanov در کیف است و به پنج زبان (انگلیسی، روسی، اوکراینی، فرانسوی و عبری) مسلط است. او از سال ۲۰۱۲ علاقه‌مند به فناوری بلاک چین و سرمایه‌گذار است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Constantin Kogan
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا